İleri anne babaya bakacak kendi kızı mıdır? Gelini mi?

Allah kimseyi elden ayaktan düşürüp evlada da geline de muhtaç etmesin.

Annem hep der ki bana benim evimde bakıyorsanız bakin bakmıyorsaniz el kapısına getirmeyin. Insallah Allah yatağa düşmeden alir canımı da o üzüntüyü yaşamam :KK43:

Yani kızı baksa da duygu ayni duygu bence..
Birinde damat var birinde gelin..
keşke yüz bin beğeni tuşu olsa
iyilik adı altında yaşlılara yapılan işkence maalesef
ikimiz kendi salonumuzda oturduğumuzda camdan birbirimizi görüyoruz annemle ancak ortak tanıdık misafir gelirse gelir evime basık kapalı diyor ben salonumda camımım önünde otururum diyor
ben evime taşındığımda on metre önümde anamın evi olmasına rağmen önce perdeleri yıkayıp gece evimde kaldım eşyalar bile yerleşmeden
insan yerinden yurdundan evinden düzeninden uzaklaşmak istemiyor
başkasında sığıntı olmak istemiyor
kimse bakmamalı büyüklere bakıcı tutulup evinde kendi düzeninde baktırılmalı sürekli gidip kalınmalı kontrol edilmeli yalnız bırakılmamalı
böylece çocukların kendi aile düzenleri de bozulmaz
ordan oraya sürüklemek yapılacak en büyük kötülük yaşlılara
maddi zorluğu da kabul etmiyorum tek çocuklu kaç aile var ki ülkede ,her çocuk belli miktar destek olsa zaten bakıcı tutulabilir
zaten o yaşa gelen insanların büyük çoğunluğunun da en azından evi emekli maaşı vardır kendine baktıracak kadar

Bizim oralarda mailleri erkek çocuklara verirler ana baba hasta olunca da gelinler başlar kızları baksın diye acayip sinirleniyorum bu duruma babaanneme annem bakıyor severek bakıyor ama diğer yengelerimden hic fayda yok annemin işi olduğunda kimse gelmiyor kızları baksın diyorlar sınır oluyorum.Eger kız erkek cocuk ayrımı yapmayan bir sileyse dönüşümlü bakılmalı ama erkek egemen bi sileyse maili oğlanlara ver kızlar baksın olmaz yani

Şu an kp.im bende. bir ay oldu geleli. Geçmişimşz pek parlak olmadığı için severek bakıyorum diyemem. Ha bakıp ta napıyorum birtek sofraya fazladan bir tabak koyuyorum ama dedim ya geçmişte hoş şeyler yaşatmadıklarından sevemiyorum bi türlü. Ama burda kalmak zorunda 1 yıldır diğer oğlundaydı. Gelmesin diyemem. Ama şu zihniyet var ve ben anlamıyorum köyde kızı var ama kalmıyor onun yanında. Ben kendi anne babamın Allah o duruma düşürmesin ama benim yankmda olmasını isterim. Daha doğrusu yakınından ev tutup benim gözetiminde olmalarını isterim. Rabbim herkese sağlık versin. Kimseyi kimseye muhtaç etmesin.

Oğlu evine alınca karısını bakma zorunda bırakmayacak zaten
Bir bakıcı tutacak gündüz o ilgilenecek
Gelini günlük hayatına devam edebilir

Kızlar da 7 gün 24 saat evde oturup beklemiyorlar
Ben çalışıyorum mesela
Kendi anne babamı da alsam tüm gün bakamam
Mutlaka yardımcı tutmak zorundayım
Çok guzel söylüyorsunuz da .Herkesin o bakiciyi tutacak maddi ya da fiziki imkanı var mı acaba ??

Ülkede Ataerkil düzen hakim.
Annesini ziyarete gitmek için eşinden izin almak zorunda olan kadınlar var.
Kızlar evlenince ailesi de değişiyor mantığı hala çok yaygın. Hatta erkeği annesinden uzaklaştırıp kendini aile olarak kabullendirmek bile bazen kadının senelerini alıyor.
Hal böyleyken birçok kadın "anneme ben bakarım" diyemiyor. Anneler de damat ben gittim diye kızıma eziyet edeceğine, oğluma gideyim gelin ses çıkaramaz diye düşünüyor olabilir.

Mantıken huzur evi, gelin evinden de, damat evinden de daha huzurludur.
Ben kendi adıma elim ayağım tuttuğu müddetçe kendi evimde, sonrasında huzur evinde kalmayı tercih ederim.

Öylelerinin gözünü (kız evlat, erkek evlat, anne, baba dahil) toprak doyursun bence
Işin içinde sevgi olmayıp sırf maddi kazanca bağlı olmasını kabullenemiyorum ben sanırım
Aşkım şöyle birşey var, kendininkinden değil de elin kızından /oğlundan karşılıksız sevgi ilgi hürmet hizmet beklemek biraz ütopik geliyor bana da. Bunu bekleyenin kendi de keşke hesapsız kitapsız yaklaşsa ama maalesef çoğu zaman öyle değil. İnsanın kendi çocuğu bile kötü muameleyi unutmuyor ona göre tavır alabiliyorken üstelik.

Merhaba hanımlar.
Sanırım biraz kültür farkı ile bağlantılı bir konu.
Ben bir kız çocuğu olarak anne babama yaşlılıklarında evde bakmak gerekirse kız çocuğunun bakması gerektiğini düşünüyorum. Ama genelde, anne baba oğlan çocuğunun evine yakışır gibi bir algı var sanki. Yani yaşlılıklarında gelin bakmak durumunda sanki...
Çok saçma geliyor bu bana.
Genelde kadın mutfak ve ev işlerini yüklendiği için kendi anne baba sorumluluğunu alabilir ama kv kp almak zorunda değil. Tabii başka kız çocukları yoksa eşin anne babasına bakılır ama, aksi halde kız çocukları varken, oğlunun evinde geline eziyet olması çok yanlış geliyor bana.

Öyle bir durum yok ama böyle yaşayan çok hemcinsim var.
Yok annem artık bizle yaşayacak diyen adamlar filan...

Hanımlar herkes çok kıymetli cevaplar vermiş.
Rabbim kimseyi namerde muhtaç etmesin.
Benim burdaki belirtmek istediğim,
Kimi hanımların konusunda görüp sıkıntı yaşadığı ciddi bir konu bu.
Erkek evladın gelecek garantisi olarak görülmesi, adamın da karısını bu durumu mecbur kılması emri vaki yapması.

Eşimin anne babasının benim haberim olmadan eşime geliyoruz diye haber verip iki gece bende kalması da bunun çok küçük bir benzeri.
Ben anne babam gelecekken eşimin müsaitliğini hislerini gözetirken o bu özveride bulunmamıştı.
Aile kültürlerinde de erkek evlada daha bir güven , erkek evladın evinde daha bir rahatlık söz konusu ama bu saçma.
Bu evin işlerini misafire hizmeti ben ederken, kimse oğlumun evi ne de olsa mantığında olmamalı. Başım üstüne ama herkes yerini bilmeli diye düşünüyorum.

Niyetim kötü değil.
-kız çocukları varken, oğlunun evinde geline eziyet olması çok yanlış geliyor bana-demissiniz.
eziyet olarak bakarsanız olaya, damada da eziyet..
Ben kimin ihtiyacı varsa vicdani olan herkesin taşın altına eline koyup sıra sıra bakması gerektiğini düşünüyorum.
k validem birilerine muhtaç olacaksa ilerde kizinin bakma yükümlülüğü varsa bizim de var.
Gorumcem tek basina yıpransın. biz burda rahat mi uyuyalım. Vicdan diyorum..

Çok guzel söylüyorsunuz da .Herkesin o bakiciyi tutacak maddi ya da fiziki imkanı var mı acaba ??
E ne yapalım anne babalarımızı?
Mesela benim bakmam gerekse işten mi çıkacağım?
Ya bakacağız ya para vereceğim bakılacak
3. Bi alternatif bilemiyorum ben yani
Aşkım şöyle birşey var, kendininkinden değil de elin kızından /oğlundan karşılıksız sevgi ilgi hürmet hizmet beklemek biraz ütopik geliyor bana da. Bunu bekleyenin kendi de keşke hesapsız kitapsız yaklaşsa ama maalesef çoğu zaman öyle değil. İnsanın kendi çocuğu bile kötü muameleyi unutmuyor ona göre tavır alabiliyorken üstelik.
Kendi çocuğum para verirsem bana bakıyorsa elin oğlu,kızı niye baksın veya merhamet etsin zaten?
Bu kafadaki çocuğum yine kendi gibi çıkarcı birini bulmuş olur
O ikisinden hiçbi şey beklenmez bence 😂

Ben bi açıdan kendi emeklerime üzülürüm anlamında düşündüm
Demek ki ben değerler konusunda hiçbi şey öğretememişim diye üzülürüm

Ayrıca sizin kayınvalideleri okudum
Gidip kendiminkine dua edeceğim 🙄

E ne yapalım anne babalarımızı?
Mesela benim bakmam gerekse işten mi çıkacağım?
Ya bakacağız ya para vereceğim bakılacak
3. Bi alternatif bilemiyorum ben yani

Kendi çocuğum para verirsem bana bakıyorsa elin oğlu,kızı niye baksın veya merhamet etsin zaten?
Bu kafadaki çocuğum yine kendi gibi çıkarcı birini bulmuş olur
O ikisinden hiçbi şey beklenmez bence 😂

Ben bi açıdan kendi emeklerime üzülürüm anlamında düşündüm
Demek ki ben değerler konusunda hiçbi şey öğretememişim diye üzülürüm

Ayrıca sizin kayınvalideleri okudum
Gidip kendiminkine dua edeceğim 🙄
İyi kaynanan varsa kıymetini bil. 😂 Ben de artık eskisi kadar katı düşünemiyorum, gerçi benim kaynanaya görümceler bakacak ama üstümüze düşen olursa da eşek değiliz, yaparız.

Merhaba hanımlar.
Sanırım biraz kültür farkı ile bağlantılı bir konu.
Ben bir kız çocuğu olarak anne babama yaşlılıklarında evde bakmak gerekirse kız çocuğunun bakması gerektiğini düşünüyorum. Ama genelde, anne baba oğlan çocuğunun evine yakışır gibi bir algı var sanki. Yani yaşlılıklarında gelin bakmak durumunda sanki...
Çok saçma geliyor bu bana.
Genelde kadın mutfak ve ev işlerini yüklendiği için kendi anne baba sorumluluğunu alabilir ama kv kp almak zorunda değil. Tabii başka kız çocukları yoksa eşin anne babasına bakılır ama, aksi halde kız çocukları varken, oğlunun evinde geline eziyet olması çok yanlış geliyor bana.

Öyle bir durum yok ama böyle yaşayan çok hemcinsim var.
Yok annem artık bizle yaşayacak diyen adamlar filan...

Hanımlar herkes çok kıymetli cevaplar vermiş.
Rabbim kimseyi namerde muhtaç etmesin.
Benim burdaki belirtmek istediğim,
Kimi hanımların konusunda görüp sıkıntı yaşadığı ciddi bir konu bu.
Erkek evladın gelecek garantisi olarak görülmesi, adamın da karısını bu durumu mecbur kılması emri vaki yapması.

Eşimin anne babasının benim haberim olmadan eşime geliyoruz diye haber verip iki gece bende kalması da bunun çok küçük bir benzeri.
Ben anne babam gelecekken eşimin müsaitliğini hislerini gözetirken o bu özveride bulunmamıştı.
Aile kültürlerinde de erkek evlada daha bir güven , erkek evladın evinde daha bir rahatlık söz konusu ama bu saçma.
Bu evin işlerini misafire hizmeti ben ederken, kimse oğlumun evi ne de olsa mantığında olmamalı. Başım üstüne ama herkes yerini bilmeli diye düşünüyorum.

Niyetim kötü değil.
Valla miras eekeğe veriliyorsa erkek oldu diye kurban kesiliyorsa erkek baksın bi zahmet

Evet genelde gençliğinde çektiren yaşlılığında mağduru oynayan insanlar görüyoruz yıllar yılı duyuyoruz. Benim kv hep bahseder kendi kv si çok çektirmişte ama yine de ona bakmış? Eeee neden? Yani Allah rızası için yapılan şey dillendirmene gerek yok. Ama kendince bana mesaj veriyordu sanırım. Değişik ya gerçekten değişik.

Evet genelde gençliğinde çektiren yaşlılığında mağduru oynayan insanlar görüyoruz yıllar yılı duyuyoruz. Benim kv hep bahseder kendi kv si çok çektirmişte ama yine de ona bakmış? Eeee neden? Yani Allah rızası için yapılan şey dillendirmene gerek yok. Ama kendince bana mesaj veriyordu sanırım. Değişik ya gerçekten değişik.0o
Kayınvalideniz, kayınpederiniz bakıma muhtaç olsa eşiniz tüm yükü size mi yükler?

Bunun cevabını ailesi ya da herhangi bir misafir geldiğinde onlardan önce baş köşeye oturup hizmet bekleyip beklemediğinden bile anlarsınız. Böyle bir eşiniz varsa başlı başına sorun bence.

Tabi eşler olarak anne babaya bakım özellikle aynı evde oluyorsa destek olur ama bunu kadının görevi olarak gören bir eşiniz var diye tüm sorumluluğu neden kız çocukları alsın?

Anne babasının bakımını eşine yükleyecek zihniyette erkek eşinin anne babasina tek başına bakmasına da müsade etmez sorun çıkarır zaten.

Etrafımda kendi gündüz işte olup ilgilenmediği için anne babası için gündüz bakıcı tutan onu maddi olarak ona gücü yetmeyen temizlik için alıyor ama bir şekilde sen kadınsın bakacaksın zihniyetinde değiller. Olanlar da dediğim gibi sadece bu konuda değil birçok konuda sıkıntılıdır ona gelene kadar.
Bence konu e
-kız çocukları varken, oğlunun evinde geline eziyet olması çok yanlış geliyor bana-demissiniz.
eziyet olarak bakarsanız olaya, damada da eziyet..
Ben kimin ihtiyacı varsa vicdani olan herkesin taşın altına eline koyup sıra sıra bakması gerektiğini düşünüyorum.
k validem birilerine muhtaç olacaksa ilerde kizinin bakma yükümlülüğü varsa bizim de var.
Gorumcem tek basina yıpransın. biz burda rahat mi uyuyalım. Vicdan diyorum..
Bu vicdanla ilgili değil. Yani ben muhtaç insan bakımından bahsetmedim. Kendi gücü varken tek bile yaşayabilecekken illa birinin düzenini boza kv kp ler için söyledim , çok fazla var.
Ülkemizde kadının yükü evlilikle birlikte zaten ağır kimse kv kp bakmak zorunda değil.

Evet genelde gençliğinde çektiren yaşlılığında mağduru oynayan insanlar görüyoruz yıllar yılı duyuyoruz. Benim kv hep bahseder kendi kv si çok çektirmişte ama yine de ona bakmış? Eeee neden? Yani Allah rızası için yapılan şey dillendirmene gerek yok. Ama kendince bana mesaj veriyordu sanırım. Değişik ya gerçekten değişik.
Allah rızası için değil, mecburen bakıyorlar zaten. Hele bakmasın, koca neler yapıyor ona.

Kaynanam ve kayinpederimle 9 yıldır oturuyorum. Her zaman böyle konu geçer ikimizde dua ederiz kaynanamla. Allah kimsenin eline düşürmesin diye. Bazen konu açılıyoruz konuşuyoruz. Evet insan yükü çok ağırdır ama kaynanami gorumcemin eline bırakmam diye düşünüyorum her ikisinide kayinpederim içinde geçerli. 1 ay ben baktım diğer ay da al sen bak lafları ay canımı nasıl darliyor. O kadıni adamı bu şekilde uzmem diye düşünüyorum. Kaynanam çok güzel bakmış kaynanasina sanırım bununla alakalı olabilir. Bende bakarım ama Allah elden ayaktan hiç dusurmesin

Baba gore kiz evlat erkek evlat farki yoktur. Aile kendini nerede huzurlu hissediyosa orada kalmali yada donusumlu olrak her evladina gitmeli. Onlari istemeyen evladi gelini yada damadi varsa tabiki huzur kacirmamak adina onlara gitmemeli. Eger hicbir evladinda huzur bulamiyosa kendi evinde kalmali yada huzur evine gitmeyi tercih etmeli.
anne babalar her evladina bakar ama her evlat Anne babaya bakamaz bunun genel bi kurali yokki. Ustelik cocuklarin gecim durumu da onemli kizini okutmamis damat eline baktiran anne babaya damat bakmaz. Ya da gelinine huzur vermemis biri oglunun evinde mutlu olmayi beklemesin. Aslinda anne baba bir omur boyu annebabalik gorevini surdurmeli ben baktim onlarda bakicak demek yerine yillarin tecrubesiyle evlatlarinin yuvasinin dengesini huzurunu gozetmeli kimin bakicagina yada bakmicagina karar vermeli.

• Muhteşem
Reactions: Z P
Tabii ki kendim çocuklarım bakacak yani. Ben yetiştirmişim büyütmüşüm ilerde zor duruma düşersem tabii ki yardım onlardan beklerim elalemden değil yani ama kimsede kimsenin eline muhtaç kalmasın ne diyim

X