İş arkadaşımla yaşadığım tatsızlıklar

Çok özür dilerim lafım size değil. Öğretmenliğin çok kolay meslek olduğunu söylerler. Biz derse 2 dakika geç girsek kırk tane soru soruyor idare ya da direk uyarı gönderiyor. Adam sakin sakin işini bitirip yemeğini yeyip duşunu alıp geliyor işe. Bu kadar rahat memurluk hangi kurumda var çok merak ediyorum.

Bu nasıl bir kurum ya ?
Haftalık çalışma saatleri belli değil mi ?
Amir ne hakla bağırıp çağırıyor
Maaşı ondan almıyorsunuz
X bey benle konuşurken ses tonunuza dikkat edin deyin.
Diğer kişilere de mesafeli davranın
Kavga etmeyin , işinizi yapın ama mesafenizi de koruyun.

Sözleşmeli çalışan mısınız? 7/24 ulaşılabilen bir kamu personeli bilmiyorum. Hafta sonlarını sizden çalamazlar o günler sizin dinlenme günleriniz akşam 5 ten sonra da çok acil olmazsa iş yapmamalısınız. İnsan çok yıpranır böyle hayat geçmez hiç özel alanınız kalmamış sizde diğerleri gibi davranın kendinizi bu kadar yıpratmayın.

Sözleşmeli çalışan mısınız? 7/24 ulaşılabilen bir kamu personeli bilmiyorum. Hafta sonlarını sizden çalamazlar o günler sizin dinlenme günleriniz akşam 5 ten sonra da çok acil olmazsa iş yapmamalısınız. İnsan çok yıpranır böyle hayat geçmez hiç özel alanınız kalmamış sizde diğerleri gibi davranın kendinizi bu kadar yıpratmayın.
Sözleşmeli değilim. Çok fazla kişinin yaptığı bir iş değil. İfşa olmamak için detay vermedim. Benim mesleğimde 5ten sonra iş yapmam demek gibi bir seçenek yok.

Merhaba socialscientist socialscientist size mesaj atılamadığı için mesaj atar mısınız demiştim fakat müsait olamadınız sanırım yine de size teşekkür ederim meslekle ilgili yazdıklarınız bana ilham oldu sadece İngilizcenizi nasıl geliştirdiğinizi ve birkaç soru soracaktım yine de teşekkür ederim 🙏

Ay bu nedir okurken daraldım.
Herkes amiyane tabirle binmeye alçak eşşek ariyor.
Bilemiyorum ben olsam en basitinden o toplantıya gitmezdim. Benim x işlerim,şu programım,bu yogunlugum var deme şansınız varsa bu kişinin üzerinden iş almayın derim. Alışmış ne rahat,amirle muhattap olmuyor,yaparım dediği işi yapmıyor,işe de gelmesin bari zaten göstermelik geliyor. Çok sinir bozucu.
Sınırlarınızı çizin,özel hayatınız olduğunu bilsinler.

Sözleşmeli değilim. Çok fazla kişinin yaptığı bir iş değil. İfşa olmamak için detay vermedim. Benim mesleğimde 5ten sonra iş yapmam demek gibi bir seçenek yok.
Özelden kadronuzu yazar mısınız? Bende kamudayım yeri geliyor nöbet vs oluyor ama normal zamanda 5 ten sonra iş bitmiştir arayan olsada açmam, açarsam da benden işbekleyemezler, ayrıca birileri ben anlamam bahanesi ile gününü gün ederken siz niye bu kadar kasıyorsunuz ki?? Devletin işi her türlü hallolur kendinize bu kadar yazık etmeyin.

Merhaba socialscientist socialscientist size mesaj atılamadığı için mesaj atar mısınız demiştim fakat müsait olamadınız sanırım yine de size teşekkür ederim meslekle ilgili yazdıklarınız bana ilham oldu sadece İngilizcenizi nasıl geliştirdiğinizi ve birkaç soru soracaktım yine de teşekkür ederim 🙏
Meslekle ilgili bu yazdığım tatsız şeyler size nasıl ilham oldu anlam veremedim 🤷‍♀️

Meslekle ilgili bu yazdığım tatsız şeyler size nasıl ilham oldu anlam veremedim 🤷‍♀️
Öncelikle geçmişe yönelik yorumlarınıza da baktığımda hangi kurum ve pozisyonda çalıştığınızı anladım fakat bu yazdıklarınız her kurumda olan şeyler biraz da yapısal kişinin kendisiyle alakalı bence herkes karşısındaki kişiye iş kitleyemez ben de bunu yapamıyorum. Eksik kalan aksayan yerlerde kendimi sorumlu gibi hissediyorum. Fakat benimle aynı pozisyonda çalışan kişilerin üstelik o birimin asli unsuru olan kişiler benim kadar umursamıyor veya bir anda işten çıkarken “ya şunu yapabilir misin? Şu işim var.” Deniyor ben de sizin gibi bailarda bunu kabul ediyordum fakat daha sonra bunu kabul etmemeye hatta kendi işlerimi ya yapar mısın demeye ya da her girdiğim ortamda şöyle yoğunum böyle yoğunun demeye başladım ( ki gerçekten çok yoğunum). Bu durumda önce gelen iş sayısı azaldı. Devamında da yakınlığımı oldukça azalttım aynı ortama oldukça az girdim telefonla konuşuyor ya da ya işim var diyordum. Tabi sizin durumunuzu tam olarak bilemeyiz. Ben bu şekilde biraz da olsa aştım.

Merhaba,

Kamuda çalışıyorum. Çalıştığım yerde az kişi var. Bir amirim, altında benden 10 yıl kıdemli bir memur, onun altında ben ve benim altımda 20 civarında personel.

Amirimiz kurumda huysuzluğu, kabalığı, bağırıp çağırması ile bilinen biri.

Ben buraya tayin olmadan evvel bütün yükü yerine geldiğim kişi taşıyormuş. Geldiğimden beri de ben taşıyorum (9 aydır buradayım). Çoğu zaman akşam 8'i bulan mesai saatleri, hafta sonu çıkan ve çıkartılan işler, gece vakti çıkan işler... Hepsine ben koşmak durumunda kaldım. Çünkü diğer arkadaşım amirle anlaşamıyor bahenesiyle hiçbir işin ucundan tutmuyor. Benden önce de durum böyleymiş.

Bugün şöyle bir olay yaşandı: haftaya bir kurumla görüşülmeye gidilmesi gerekiyor. Bu arkadaş geçen hafta kendi ismini bir de konuşulacak konulardan birinde uzman bir arkadaşınkini bildirmişti. Ben de o gün kendisine bu konulara bizim hakim olmadığımızı, uzman arkadaşın da tek bir madde hariç gündemin geri kalanına dair bir fikri olmadığını, görüşmeye gitmeden evvel ilgili kurumdan bilgi notu isteyebileceğimizi söyledim. Kendisi bunun gereksiz olduğunu, bir şey sorarlarsa bu konuda siz ne yaptınız diyerek topu onlara atabileceğimizi söyledi. Peki, sonuçta sen görüşeceksin dedim ve konu kapandı. Şimdi bugün bana gelmiş diyor ki asıl görüşmeyi uzman arkadaş yapacak ben onun üzerindeyim onun yancısı gibi gitmem sen git dedi. Peki tamam giderim dedim (ben de o adamın üstündeyim halbuki ama zaten görüşmeyi o uzman arkadaş yapamaz, eninde sonunda ben yapacağım. Düzey konusunu sorun etmedim bu sebeple.) Gitmeden evvel not talep edersin zaten sen daha iyi biliyorsun bu konuları dedi🙄

Burada patladım. "Yahu vaktinde söylesene! Araya hafta sonu girecek pat diye nasıl not göndersinler! Diğer kurumlar bizim gibi acil servis modunda çalışmıyor ki" dedim. Uğraşmak istemediğin işi son dakika bana yıkıyorsun, aylardır böyle daha önce de başka işleri bir şekilde bana yıktın falan filan diye de söylendim.

Bana yıktın dediğim şey de şu: Amir problemli, bu arkadaş onun pisliği ile uğraşmamak için sürekli o geldiğinde kapısını kapatarak, tuvalete giderek vs vs kaçıyor. Amir de bana sarıyor. Ama ne sarmak... Pazar sabahı 7'de aramaktan tutun da 15 dakika içinde 7-8 kere aramaya kadar. Örneğin, bir kez pazar günü bizden bir iş istedi, bu arkadaş çocuğumuz olacağını öğrendik kutlayacağız hiç o modda değilim dedi. İş bana kaldı. Yada eşiyle doktora gider akşam 4'te 5'te gelir. Neymiş üstünü değişmiş, duş almış, yemek yemiş ondan sonra gelmiş.

Benim serzenişim üzerine çok kırıldım, seni müttefikim olarak görüyordum, ama tek başına müttefiklik olmuyor, ne yaparsan yap dedi. 🤷‍♀️

Son olarak, bir diğer rahatsız olduğum konu şu: mesela ben bir kursa gitmek istiyorum. Bunun için de öğle aralarına özel hoca ayarlayacağım. Kendisine söyledim. Çünkü amirimiz öğle aralarımızı da çaldığı için ben olmazsam ona yapışabilir. Hocayı buraya çağır beraber ders alalım dedi. Her konuda böyle ya kendi yapacağı aktiviteye aaaa mesleki gelişim gelmezsen olmaz diye beni çekiyor, ya da benimkine dahil olmak istiyor. Ben de üst üste hayır deyince kendimi kötü hissediyorum. Halbuki ben o kursu şahsi olarak kendi başıma almak istiyorum.

İş ortamımız çok küçük, mecbur yakın çalışıyoruz, huzursuzluk hiç hoşuma gitmiyor. Zaten tatsızlıktan, huzursuzluktan korkan biriyim. Nasıl davranacağımı şaşırdım. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bnm yapımda sizin gibi aman huzursuzluk çıkmasin sorun olmasın diye diye herşeye evet dedim sonunda da çok ezildim ama artık bn yapamam edemem deyip kaçıyorum çünkü işleri bana yaptırip çay kahve ile zaman geçiren tayfa var ve bn ona rağmen hala mesai yaparim isim yoğundur

X