İşi bırakırsam geçim sıkıntısı yaşar mıyız?

İş bulmak kolay değil maalesef ama sevmediğiniz bi işi de yapmak kolay değil. Bizde istanbul'da oturuyoruz 2000 kira var. ortalama 6000 gelirimiz var. 2000 kira ödemek zor geliyor bebeğim var babannesi bakıyor o yüzden idare etmeye çalısıyoruz. Kalan 4000 yetmiyor maalesef bu sene tatile bile gidemedik. En azından bebek falan düşünüyosanız olana kadar calısın derim

aynı durumdayız desenize
bebek 3 4 sene düşünmüyoruz aslında planlı bi şekilde ama biliyorum bebek olunca masraflar arşa çıkacak
bu da beni çok korkutuyor

bende evde çok sıkılcam eminim evden iş yapmak istiyorum
instagram satışı vs tarzında ne getirir bilemiyorum

allah kolaylık versin size de bereketli olsun
artık birikim falan düşünmicem sanırım olduğu kadar
Bizde bir an evvel borcumuzu bitirip rahat gecinebilmeyi istiyoruz. Keşke imkanlar olsada biriktirsekte inşallah ileride.. ama siz yinede her ay kendinize bir gram altin yada ceyrek hedefi koyabilirsiniz. Simdi yarim ceyrekler bile var. En azindan hedef olunca her ay olmasada yilda 7 8 tane biriktirseniz o da yeter

evet bu dediğiniz şu an bizim için çok olağan
haftada 3 gün dışardan yiyoruz nerdeyse
hadi şunu yapalım dediğimizde düşünmeden yapıyoruz
borçlar kapanınca çok daha rahat olcak aslında
bu sefer bişiyi alırken on kere düşüncez

ama işimde mutsuzken evimde mutlu olamıyorum
İstanbul'da aylık 4000 tl:KK64:Boleyn'inde dediği gibi göreceli bir konu, 4000 liradan doğalgaz, elektrik, su, adsl, cep tel. faturalarını da çıkmalısınız, ki ben 7 sene evvel İstanbul'da yaşarken yalnızca faturalarım aylık 1000 lirayı buluyordu.
Araba alınca kaskosu, trafik sigortası, aylık yakıt sarfiyatı.
Haftada 3 gün dışarıda yemek yemeyi unutun derim.
Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için faturalara ortalama 700-1000 lira arası deyin, 1000 lira aracın olabilecek masrafları, evde olası çıkabilecek ekstralar için koyun, 2000 lirayla geçinir miyiz diye düşünün, ona göre karar verin derim.

Merhaba KK,

Danışmak istediğim bi konu var size, eski konular bi yana onlar plan aşamasında.

Şuan eşim ve ben çalışıyoruz. eve giren para 10 bin civarında. düğün borçlarımız olduğu için şuan borç ödeme kira derken köşeye para atamıyoruz. ev kiramız 2000 tl . araba alcak kadar da banka da paramız var.

durum şu. şubat gibi borçlarımız bitecek ve ben borçlar bitince işi bırakmayı düşünüyorum. asla tahammülüm kalmadı çünkü. sevmediğim işi yapmak istemiyorum daha fazla.

Ben işi bırakırsam eve 6 bin civarı para girecek. 2 bin kirayı düşersek 4 bin kalacak. çok yüksek harcamaları olan insanlar değiliz ama bu devirde kafayı dışarı çıkarsan para buhar oluyor.
ve şubatta borçlar bitince bankadaki birikmiş parayla da araba almayı düşünüyoruz.
istanbulda yaşıyoruz bu arada.

sorum şu. 4 bin nasıl bir rakam ? geçinebiliriz diye düşünüyorum ama sanırım kenara para atamayız birikim olmaz.
sizler birikim yapmadan mı yaşıyorsunuz yoksa birikim olmazsa olmaz mı ?

eşime destek olmak istiyorum evden iş yapim biraz katkı sağlayim diyorum ama ne yapacağımı henüz bulmuş değilim.
bu şartlarda sizce geçim nasıl olur?
bu şartlarda 4000 tl lik maaşlı işi sırf sevmiyorum diye bırakmak bencillik olur ... kim yaptığı işi seviyor ki????

bizim eve 4.5 giriyor 1500 kredi faturalar yeme icme arabanin mazotu derken yetiyor ama lükse firsat kalmiyor pek yani bu ay desemki cikayimda disarda bir 200 lira ekstradan harcayayim 3 5 gun parasiz kaliyoruz gecinirsiniz ama luksunuz pek olmaz araba cok masrafli maalesef

İstanbul'da aylık 4000 tl:KK64:Boleyn'inde dediği gibi göreceli bir konu, 4000 liradan doğalgaz, elektrik, su, adsl, cep tel. faturalarını da çıkmalısınız, ki ben 7 sene evvel İstanbul'da yaşarken yalnızca faturalarım aylık 1000 lirayı buluyordu.
Araba alınca kaskosu, trafik sigortası, aylık yakıt sarfiyatı.
Haftada 3 gün dışarıda yemek yemeyi unutun derim.
Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için faturalara ortalama 700-1000 lira arası deyin, 1000 lira aracın olabilecek masrafları, evde olası çıkabilecek ekstralar için koyun, 2000 lirayla geçinir miyiz diye düşünün, ona göre karar verin derim.

eyvahhh :KK43:
araba masraflarını bu kadar düşünmemiştim açıkçası
2000 tlye geçinmek bu devirde hayal sanırım...

teşekkür ederim Mune Mune :KK68:

aynı durumdayız desenize
bebek 3 4 sene düşünmüyoruz aslında planlı bi şekilde ama biliyorum bebek olunca masraflar arşa çıkacak
bu da beni çok korkutuyor

iki kişiyken parasızlık daha kolay atlatılabilir ama bebek varken daha yıpratıcı, babannesi masraflarına destek oluyo sağolsun sıkıntı yaşamıyoruz

bu şartlarda 4000 tl lik maaşlı işi sırf sevmiyorum diye bırakmak bencillik olur ... kim yaptığı işi seviyor ki????

ben bu şekilde düşünmüyorum
mutlu olmadıktan sonra kendimi yıprattıktan sonra o paranın bi zevkini alamıyorum ki
denedim denemedim değil ama olmuyor

bizim eve 4.5 giriyor 1500 kredi faturalar yeme icme arabanin mazotu derken yetiyor ama lükse firsat kalmiyor pek yani bu ay desemki cikayimda disarda bir 200 lira ekstradan harcayayim 3 5 gun parasiz kaliyoruz gecinirsiniz ama luksunuz pek olmaz araba cok masrafli maalesef

sürekli ekstralar çıkıyor
bu ay birinin düğünü çeyrek parası
diğer ay misafir gelir memleketten dolap komple dizilir
gerçekten kolay değil

mutlu olmadıktan sonra kendimi yıprattıktan sonra o paranın bi zevkini alamıyorum ki

gerçekten kolay değil
evet ekstraya hic firsat kalmiyor soyledigim gibi ben mutfak konusunda takintiliyim annem bizi boyle buyuttu cunku mutfak dolabim hep doludur o konuda sikinti yasamazsiniz o parayla ama dedigim gibi ucu ucuna
iş konusu icinde mutsuz oldugun yerde durma tabi ama belki daha keyifli bir ortamda is bulabilirsin evden is olayi cok cevre istiyor cunku

gerçekten kolay değil
valla siz hiç çalışmamaktan bahsediyorsunuz, yeni iş bakmaktan yada kısa süre ara vermekten değil o nedenle bence şartlar ne olursa olsun maaşınız tr şartlarında iyi bir rakam ve insanların yüzde doksanı işini bırakmaz bu kadar kazanıyorken ama tercih sizin...

araba alacaginiz para ne kadar yani luks bir arac parasimi yoksa orta halli bir arac parasimi

eyvahhh :KK43:
araba masraflarını bu kadar düşünmemiştim açıkçası
2000 tlye geçinmek bu devirde hayal sanırım...

teşekkür ederim Mune Mune :KK68:
Arabayı alınca mutlaka kasko ve zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundasınız, ki kasko şehirlere göre risk primi hesaplanan bir kalem, İstanbul kaza konusunda yüksek riske sahip olduğundan kasko bedeli yüksek oluyor, ortalama söyleyeyim 3000-3500 civarı çıkabilir sigorta ve kasko, sigortaya taksit olmuyor galiba ama kasko kredi kartına taksit yapılıyor.
Eşiniz işe arabayla gidecek, yakıt gideri İstanbul gibi trafiği yoğun bir yerde aylık ortalama 1000 lirayı bulabilir.
Ev ekonomisinde 25 yılda doktora yaptım, tahmini gider hesaplamam 3 aşağı 5 yukarı tutar:))

Velhasıl elinizde 2000 lira kalacakmış gibi hesap yapın, fazla kalırsa ne mutlu kalandan kenara atmaya çalışırsınız ama 2000 üzerinden hesap kitap yapın ki ay sonunu denkleştirme sıkıntısı yaşamayın.
İstanbul pahalı ve zor şehir, orada yaşayan herkese Allah kolaylık versin.

çocuk yok sanırım

çocuk yok

valla siz hiç çalışmamaktan bahsediyorsunuz, yeni iş bakmaktan yada kısa süre ara vermekten değil o nedenle bence şartlar ne olursa olsun maaşınız tr şartlarında iyi bir rakam ve insanların yüzde doksanı işini bırakmaz bu kadar kazanıyorken ama tercih sizin...

çok detaya girmedim
hiç çalışmamak durumu söz konusu değil çalışmayı istiyorum ama bulabileceğim farklı bi meslekte..
eşime de diyorum 6 ay - 1 sene arası bi ara vercem o arada başka mesleklerde iş bakcam

İstanbul' da yaşamak ve araba masrafı da dahil olunca bu duruma geçinmeniz ucu ucuna olur diye düşünüyorum.

Ama eski konunuzu da hesaba katarak söylüyorum, işten çıkın, evden yapmak istediğiniz şeyleri bir deneyin.

Evet çalışmak önemli ama bu kadar mutsuz olduğunuz bir işte çalışmakta mecburi değil. Eski işyerimde bir dönem ciddi sıkıntılar yaşamıştım o dönem ki mutsuzluğumu hatırlamak bile istemiyorum.

İşten çıktığınız dönemde yaşayacağınız şeylere bağlı belki mesleğinize bakış açınız da değişir kim bilir.

İstanbul' da yaşamak ve araba masrafı da dahil olunca bu duruma geçinmeniz ucu ucuna olur diye düşünüyorum.

Ama eski konunuzu da hesaba katarak söylüyorum, işten çıkın, evden yapmak istediğiniz şeyleri bir deneyin.

Evet çalışmak önemli ama bu kadar mutsuz olduğunuz bir işte çalışmakta mecburi değil. Eski işyerimde bir dönem ciddi sıkıntılar yaşamıştım o dönem ki mutsuzluğumu hatırlamak bile istemiyorum.

İşten çıktığınızda dönemde yaşayacağınız şeylere bağlı belki mesleğinize bakış açınız da değişir kim bilir.

şımarıklık falan deniyor ama ben anlamıyorum
ben yeri geldi 12 saat fırının içinde çalıştım simit poğaça sattım

ama bu mesleği sevemiyorum olmuyor her sabah uyanınca çıldıracak gibi oluyorum
haftasonu pazartesi iş var diye deliriyorum
allah kimseye vermesin istemediği bi yerde çalışmayı
kimse yaptığı işi sevmiyor evet ama bu sevmemekten öte benim psikolojimi bozacak derecede

dediklerinize katılıyorum kolay olmayacak araba şuan iptal edilebilir mune falan da yazmış çok masraf olcak arabaya

X