İstediğimi yiyerek verdiğim kilolar ve önerilerim

Canım sana katılıyorum. Bende eskiden kalori hesabı yöntemi ve düzenli yürüyüşle yaklaşık 4 ayda 14 kilo kadar verdim. Bu yöntemin en güzel tarafı ne yemek istediğinize siz karar veriyorsunuz. Klasik kibrit kutusu kadar peynir... diye başlayan diyetler hiç bana göre değil. Ben ilk etapta günlük 1800 kalori alımı ile başladım. Buna bünyem alışınca 1500e sonra 1200e hatta 1000 sonra 800e bile düştü. Kilolarımı vermek beni çok motive ediyordu. Bu motive ile biraz abartarak sadece 600 kalori aldığım günler bile oldu.

Bunun yanında günlük yarım saat kadar evin içinde hızlıca yürüyordum. Bebeğim olduğu için çoğu zaman dışarıda yürüyüş yapma fırsatım olmuyordu. İlk zamanlar zor gelsede az yemekve düzenli yürümek, tam vazgeçeceğim anda birazdaha kilo verdiğimi görüp devam ediyor dum.

Tabi şuan bu zayıflama dönemimin üzerinden 10yıl kadar geçti. 2çocuğum daha oldu ve ne yazık ki zayıflamadan önceki kilomdan daha fazla bi kilodayım. Ama yine başlamayı düşünüyorum. Arada çok başladım bıraktım ama ilk yaptığım ki kadar hesaplı düzenli bi diyet tutturamadım. Qiselda canım senin paylaşımın beni geçmişe götürdü ve cesaretlendim doğrusu. Daha önce yaptıysam yine başarabilirim değil mi?

Bu arada ben matematiği çok severim ve kalori hesabı bana çok eğlenceli gelmişti. Epey araştırarak yediğimiz temel yiyeceklerin tahmini kalorisini hesaplayıp buzdolabına asmıştım. Gün içinde her lokmamı hesaplayıp şukadar yeme hakkım kaldı diyordum. Akşama doğru çok kalori hakkım kaldıysa seviniyor limitim azaldı yada dolduysa üzülüyordum

Mesela hatırladığım kadarıyla 1 kaşık pilav 30 kalori..1 elma 60 kalori.. çeyrek ekmek 200 kalori gibi..tabi bazı zamanlar limitimi 100 150 cal açtığım oluyordu ama diğer günler almamaya çalışıyordum. Bu yöntemle ve günde yarım saat yürüyüşle ayda 3-4 kilo veriyordum.

Şu da çok önemli bence.. 30 şu yaşlardan önce aynı diyet ve egzersiz daha hızlı ve çok kilo verdiriyo. 30 yaşından sonra kilo vermek daha uzun ve zor oluyor. Ben 14 kilo yu verdiğimde 26 yaşlarındaydım.

İşin en ilginç tarafı da o dönem kalori hesabı yaparak yemeye alıştıktan sonra farketmiştim ki hesaplamadan yediğim günler bazen 3000- 3500 kalori ediyormuş yediklerim ve ben bunu normal yediğim bi gün sanıyormuşum. Kalori hesabı yaparak yemeye başlayınca önceden farketmeden çok çok fazla yediğimi anlamıştım

Tatlım ben şu an 60.7 i gördüm. Fiziksel olarak bazı zorluklar yaşadığım için bi kaç gündür diklat etmiyorum ama bu kalori hesabında bi kaç kere biraz fazla yeseniz de sıkıntı olmaz. 9 ayda 70 kilodan bu kiloya indiğim için şükür ediyorjm. Her türlü verirsini kilonuzu ben çok hareket etmedim hareket ile desteklerseniz daha hızlı sonuç alırsınız. Bu kalori sayımı cidden kilo verdirir merak etmeyin. Ben uygulama olarak diyetkolik kullanıyorum
Canım sana katılıyorum. Bende eskiden kalori hesabı yöntemi ve düzenli yürüyüşle yaklaşık 4 ayda 14 kilo kadar verdim. Bu yöntemin en güzel tarafı ne yemek istediğinize siz karar veriyorsunuz. Klasik kibrit kutusu kadar peynir... diye başlayan diyetler hiç bana göre değil. Ben ilk etapta günlük 1800 kalori alımı ile başladım. Buna bünyem alışınca 1500e sonra 1200e hatta 1000 sonra 800e bile düştü. Kilolarımı vermek beni çok motive ediyordu. Bu motive ile biraz abartarak sadece 600 kalori aldığım günler bile oldu.
Bunun yanında günlük yarım saat kadar evin içinde hızlıca yürüyordum. Bebeğim olduğu için çoğu zaman dışarıda yürüyüş yapma fırsatım olmuyordu. İlk zamanlar zor gelsede az yemekve düzenli yürümek, tam vazgeçeceğim anda birazdaha kilo verdiğimi görüp devam ediyor dum.

Quiselda, diyetkolik tavsiyen için çok teşekkür ederim. Diyetkoliği ilk açtığımda inanamadım. Tam da hayal ettiğim şey buydu. Benim yıllar önce yaptığım kalori hesabı listem bilgisayarda kat kat fazla mükemmelleşmiş olarak karşımdaydı. Yediğimiz şeylerin miktarına göre kalori hesaplaması süper. Bazal metabolizmam 1700 çıktı. Bende 1000-1200 kaloriyi geçmemeye çalışıyorum. Günde yarım saat yürümeye çalışıyorum. Sabah ilk olarak limonlu sıcak su içiyorum. Günde 3 litre ye yakın su içmeye çalışıyorum. Sitedeki su takipçisi de çok işime yarıyor unutuyordum kaç içtiğimi. 4 gün oldu başlayalı bakalım ne kadar sürede ne kadar kilo vereceğim..

Umarım kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşırsınız yeter ki vazgeçmeyin, eninde sonunda ulaşırsınız elbet😊🙏
Quiselda, diyetkolik tavsiyen için çok teşekkür ederim. Diyetkoliği ilk açtığımda inanamadım. Tam da hayal ettiğim şey buydu. Benim yıllar önce yaptığım kalori hesabı listem bilgisayarda kat kat fazla mükemmelleşmiş olarak karşımdaydı. Yediğimiz şeylerin miktarına göre kalori hesaplaması süper. Bazal metabolizmam 1700 çıktı. Bende 1000-1200 kaloriyi geçmemeye çalışıyorum. Günde yarım saat yürümeye çalışıyorum. Sabah ilk olarak limonlu sıcak su içiyorum. Günde 3 litre ye yakın su içmeye çalışıyorum. Sitedeki su takipçisi de çok işime yarıyor unutuyordum kaç içtiğimi. 4 gün oldu başlayalı bakalım ne kadar sürede ne kadar kilo vereceğim..

Teşekkür ederim. İnşallah ulaşırım hedefime. Size de geçmiş olsun. Bazı rahatsızlıklarınız varsa ve hedefinize de ulaştığınızda göre artık çok da zayıflamanıza gerek yok bence. Sadece kilonuzu koruyun yeter. Aşırı zayıflıkta iyi değil. Tadını çıkarın kilonuzun..😘

QUOTE="Aysegul 6666, post: 61999464, member: 970520"]
Teşekkür ederim. İnşallah ulaşırım hedefime. Size de geçmiş olsun. Bazı rahatsızlıklarınız varsa ve hedefinize de ulaştığınızda göre artık çok da zayıflamanıza gerek yok bence. Sadece kilonuzu koruyun yeter. Aşırı zayıflıkta iyi değil. Tadını çıkarın kilonuzun..😘
[/QUOTE] Çok teşekkür ederim 3 aydır bel ağrılarından hatta ayağımın içine kadar vuran ağrılardan dolayı yaşamadığım kalmadı doktor korkusundan dolayı ancak geçen hafta gidebildim bel düzleşmesi, bel kaslarımda güçsüzlük,bel fıtığı ve bacak kaslarımda kısalma varmış, bu kadar şey üst üste gelince inanın ne yapacağımı şaşırdım. Şu an fizik tedaviye başladım ve doktorum kilo almamı yasakladı yani artık en fazla bu kiloda kalmam gerekiyor. Haklısınız ben de aşırı zayıflığı sevmiyorum en fazla 2 kilo daha veririm ve bu düzende devam etmeye çalışırım. 55 ve aşağısı bana çok zayıf geliyor boyum için. Çok sağolun dilekleriniz için 🙏

Son düzenleme:
Çok geçmiş olsun😔 inşallah fizik tedavi ile kısa zamanda sağlığınıza tekrar kavuşursunuz. Önceden kilonuzu vermiş olmanız daha kolay iyileşmenizi sağlayacaktır. Şuan boyunuza göre kilonuz gayet iyi. Bende 167 boyundayım ama çok fazlam var. Ayda bi kere içtiğiniz detoks suyunu merak ettim. Siz mi yapıyordunuz satın mı alıyorsunuz acaba?

Kendim yapıyorum çok basit hemen anlatiyim, bir sürahiye önce 1 yarım yeşil elmaları jüçük küçük doğrayıp atıyorum sonra içine 1 çubuk tarçın bi kaç damla limon ve 2 tane küçük karanfil atıyorum sürahiyi ağzına kadar su ile dolduruyorum(karanfil yoksa sıkıntı yok) asıl önemli olan tarçın ve elma. Bunları geceden yapın ertesi gün içinde tüketin, mryveli su gibi oluyor tadı. Ödem atmaya yardım ediyor.

Normal olucak canım yani ne soğuk ne sıcak. Ama istersen soğuk su da koyabilirsin. Ben 2 haftada 1, ya da bazen her hafta 1 kez yapıyordum , tabi sonra ayda 1 e düştü.

X