İzmir'e taşınmak 🤔

merhaba çok yazan fikir veren olmuş ama ben yinede yazmak istedim, ben izmirliyim, izmiri çok seviyorum. belli dönemler istanbuldada yaşadım ve evet orada yaşanmaz diyebilirim, izmir kıyasla daha yaşanılabilir bir şehir. fakat izmirde kalabalıklaştı, değişti ve günümüz istanbulundan pekte bir farkı olmayacak bir kaç sene sonra izmirin gibi geliyor bana. gerçekten amaç huzur sessizlik sakinlik ve şehir yaşamının yorgunluğundan uzak olmak ise, izmirin merkezi olmayan bölgelerinde oturmanız lazım. Bence muğla, antalya veya kıbrısıda düşünün.
Keşke Kıbrıs imkanımız olsa düşünmeden giderim 😅 şu anlık iş teklifi İzmir'den geldiği için İzmir gündemde. Bakalım bekliyoruz artık hayırlısı diyerek. 😊

Bence sehir degistire degistire yasamak guzel bisey. Istanbul'da dogup buyudum ama yedi farkli sehirde yasadim. Martin basinda da guneydogu anadoluya tasinicam. Istanbul'a ne zaman donsem sehrin geldigi halden dolayi icimi bir huzun kapliyor. Izmir de eminim oyledir, bozulmayan, kalabaliklasmayan, pislesmeyen bir sehrimiz kalmadi sanirim...

Goc eden istanbullulara saydirmislar ama imkan varken neden goc etmeyelim ki. Istanbul'da insanlar is yasaminda ozel sektorde orman kanunlariyla calisiyor. Gunde 789 saat mesai yapiyor her turlu rekabeti biliyor kendini satmayi biliyor aliskin... Mesela bence avukatlikta bu boyle. Bu yuzden is basvurularinda baska bir sehirde calismis insanla rekabet edince one geciyor. Izmir de buyuk sehir ondan oradaki durumu bilemem ama ornegin mugla diyelim. Mesela dusunun ki muglada kucuk bir firmada 10 sene calismis biri olsun. Istanbul'da buyuk sirketlerin turkiye subelerinde yurtdisi baglantili calismis baska biri olsun. Bence istanbul'dan geleni secerler. Bu yuzden istanbul'da calismis adam turkiyenin baska yerlerinde rahat is bulup gocebiliyor. Konu sahibinin esi gibi yoneticiyken mudur olarak is buluyor. Boyle bir imkanlari varken sirf baska sehirler bozulmasin diye neden goc etmeyesinler? Istanbul'dan kacmaya bakiyor millet...
Söylediklerini doğru 👌 İzmir'de yaşayanlar da kendilerince haklı olarak şikayet ediyor. Ben de İstanbul'a göçenlerden şikayet ediyorum ama bir işe yaramıyor 😂 şartlar lehimize olursa gideceğiz ama 😊

izmirin merkezi ve eski semtlerinden birinde oturuyorum doğduğumdan beri. 50 senelik yerlisi olanlar bile evlerini satıp gidiyor artık buralardan satılık ev dolu nereye kafamı çevirsem, dediğiniz gibi urla seferihisar taraflarında yaşıyorlar artık.

izmirin merkezi ve eski semtlerinden birinde oturuyorum doğduğumdan beri. 50 senelik yerlisi olanlar bile evlerini satıp gidiyor artık buralardan satılık ev dolu nereye kafamı çevirsem, dediğiniz gibi urla seferihisar taraflarında yaşıyorlar artık.
benim ailemde aynı şekilde, oturduğumuz yer çok sakin , temiz bir yerdi , doğası da güzeldi. Fakat 15 yıl içinde şuan heryer bina içinde , taşınan kişilerin etrafı ve doğasını mahvetmesi o da kötü bir durum. Bizimkiler köyde bulunan bahçeye ev yaptılar dönmek istemiyorlar. Biz hiç yaşamıyormuşuz diye aralarında konuşurlar. Şehir hayatı artık gerçekten gençler içinde çok yorucu, artı yönleri de var eksi yönleri de... Nerde 30yıl öncesi, inanın ki özlem duyuyorum. Mahalle kültürümüz vardı en önemlisi , mahalleler akşam olunca kahve çay kokardı , samimiyet kokardı , komşuluk bağları daha kuvvetliydi... insanları daha sıcak ve samimiydi... ben eski izmir ' e özlem duyuyorum tabii jenerasyon farkına göre değişir görüşler.

X