Popüler Konu Kan Pıhtılaşması nedeniyle düşük yaşayanların paylaşım alanı

arkadaşlar ben de önlem olsun diye bebe aspirini içsem yararı olur mu bende kimyasal gebelik yaşamıştım.belki sebep budur bilmiyorum.bu test araştırma hast. yapılıyomuş,1-2 ayda sonuç çıkıyomuş.şu an ben doktora bile gidemiyorum köyde çalıştığım için. sizlerin bilgisi varsa belki bana yard. olursunuz.

IRKAK CIM EVET BENİM SORUNUMDA TROMBOLİ.zaten faftör v demek bu.kanda küçük pıhtı oluşumlarının meydana gelmesi ve kılcal damarları hatta ana damarları tıkaması.Bizim gibi gebe kalamayan yada düşük yapanlarda bebeğe giden incecik damarlar oluşan küçük pıhtılar yüzünden tıkanıyor ve bebek beslenemediği için düşüyor.

ARZUHALİM bende testlerimi kayseri tıp fakültesinde yaptırmıştım orada ki doktorlar çok iyi. testi orada yaptırabilirsin.
Bebe aspirini kullanmayı kimi doktorlar faydalı bulurken kimileri de sakatlıklara seseb olabileceğini söylüyor eğer pıhtılaşma sorununuz yoksa kullanmayın bence çünkü ilaçların mutlaka bir yan etkisi oluyor.

Bana bu konuda FİGENN çok yardımcı oldu.Onunla yazıştışımız diğer başlıkları bulup okuyabilirsiniz kızlar.Allah hepimize yardımcı olur inşallah.

çok teşekkürler arkadaşım.benim bi yerim kesildiğinde kanamam hemen durmaz. acaba böyle durumlarda da pıhtılaşma sorunu var olabilir mi?

arkadaşlar tüm yazıları okuyamadım ama bildiklerimi yazıcam
ben 2 ay önce yaşadım özel dr a gidiyordum beni üniversiteye sevk etti ve bu test için yani trombofili testi için sorarlarsa 3 defa yaşadım de dedi ben de öyle yaptım halbuki 1 defa yaşadım kayıplarım oldu fakat başka sebeplerdendi sonuncu nun karnımda kalbi durdu tekrar tekrar mı yaşıycaksın boşver yalan söylemek bazan çaredir dedi dr um sonuç çıkana kadar vit ve babypirin verdi pozitif çıkar ve hamile kalırsam iğne ypılacak bu arada genetik inceleme ile anlaşılmıyor o bana yapılmadı hiç bebeği olmayan kayıplarda yapılıyomuş genetik benim 1 bebeğim var şükür allah kimseyi aratmasın

mormenekşe merhaba yazın için teşekkür ederim ya bu bizim halimiz ne olacak bizimde bebeğimiz olurmıki,senin sorunu benimkiyle aynı ama benim burdaki araştırma hastanesi aspirin mutlaka kullanman gerekli dedi,ve bizim 12 saatlik yolculuk tapmamız bile tehlikeliymiş canım sanada iğnelerden bahsettimi dr.

yeliz merhaba canım sanırım sendede pıhtılaşma var sanırım ama ilk bebğinde iğne oldunmu onu çok merak ettim ama bu hastalık çok zormuş bende üçtane kaybettim allah bağışlasın senin birtane var inşallah bizimde olur

arzu bu testler evet araştırmada yapılıyor ama aspirin kullan tabi ama bebe aspirini ama sen yinede dr.sor hem bu tetler 10içinde çıkıyorlar benim öyle oldu geçmiş olsun canım

Arkadaşlar ne olacak bizim halimiz bende bilmiyorum.Doktorların biri bişey diyor diğeri onu yalanlıyor ben kaç şehirde kaç doktora gittim bir sürü araştırdık.Bütün dünyada ki doktorlar bile bizim durum haakında ortak bir karar alamamışlar hala altarnatif tedavi yöntemleri konusunda anlaşamamışlar. Ben içinizde en şanssız olanınızım benim ayak damarlarım pıhtılaşmadan dolayı tıkandı.vücudun tekrar aynı şeyi yapması kolaylaşıyormuş.Benim doktorum en son bu konuyla ilgili Londra da konferansa katılmış. oradan çıkardığı sonuç ömür boyu kan sulandırıcı cuomadin ve aspirin kullanmam gerektiği.Hamile kalmayı başarabilirsem İĞNELERE geçilecek dedi.Kalp damarcımda sadece aspirin ve yeterli diyor.ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN .O NASIL İSTERSE ÖYLE OLACAK. Bizim gibi olup doğurmayı başarabilenlerde var çünkü.HAYIRLISIII.....(Çok daraldım artık gücüm kalmadı)

BERNA-BERNA VE kan pıhtılaşması olan arkadaşlar, kesinlikle doğum kontrol hapları ve yumurta geliştirici(klomen,ganophene ve iğneleri dahil) hapları kullanmayın bunlar pıhtılaşmayı arttırıcı ve damar tıkanıklıklarına neden oluyor (örnek ben).Çok uzun yolculuklardan kaçının uzun süre hareketsiz kalmayın.Benim bildiğim en önemli tedbirler bunlar.

kızlar benimde bir düşüğüm var ve doktorum bebe aspirini verdi şimdiden başladım.ama "gebelerde kullanılmamalıdır" yazıyor.hamileyken bebe asprini kullanmanın bebeğe bir zararı yokmu.doktorlar artık çok kolay veriyorlar.hatta hiç düşük yapmayanlara bile önlem olsun diye veriyorlar.bebeğe hiç bi zararı yokmu gerçekten ki eğer yoksa neden gebelerde kullanılmamalıdır diyor.

mormenekşe benimde durum aynı valla bende bilmiyorum ne olacak artık umudumu yitiriyorum ya biz anne olamıcakmıyız offf ya valla iyi değilima.s.

Kızlar bende de kan pıhtılaşması var daha önceden üç düşük yapmıştım pazar günü tam 33 haftam doluyor Allahın izniyle bunu sanırım şimdiki doktoruma ve bebek aspirinine borçluyum:))

Kızlar bende de kan pıhtılaşması var daha önceden üç düşük yapmıştım pazar günü tam 33 haftam doluyor Allahın izniyle bunu sanırım şimdiki doktoruma ve bebek aspirinine borçluyum:))

şükocum merhaba inşallah hayırlısıyla bebişini kollarına alrsın canım,sana bir sorum olacaktı cevablarsan sevinirin bu ay ankaraya gidecem dr.adını yazarmısın ve adresini felan canım ya inan korkularım dahada artıyor sanki anne olamıcam geliyor

arkadaşlar ben 3 tane düşük yaşadım.testler yapıldı kan pıhtılaşması oldugu tespit edildi şimdi hamişliği bekliyorum.benimle aynı dertten muzdarip arkadaşlar var mı?

canım benim de 3 düşüğüm oldu doktorlar nednini bulamadı kılcal damarlarda kan pıhtılaşması oluyor oda testlerde çıkmıyormuş onun için bana bebek aspirini verdi gebe kalana dek yicekmişim

canım benim de 3 düşüğüm oldu doktorlar nednini bulamadı kılcal damarlarda kan pıhtılaşması oluyor oda testlerde çıkmıyormuş onun için bana bebek aspirini verdi gebe kalana dek yicekmişim

hicran geçmiş olsun canım sende bizdensin bu sorunu yaşayan tek sen değilsin benimde üçtane düşüğüm oldu son bebeğimde yedi aylık hamileydim karnımda öldü hicran aspirine devam et tekarar geçmiş olsunmorelini bozma

ırmakcığm,o düşüklerinde sen asprin falan kullanmadın mı?
bi de 7 aylık bebeğinde demi bişey kulanmadın?

fındık içi benim ikinci düşüğümde testler yaptırdım bu kanpıhtılaşması çıktı üçücü hamileliğimde dr.ma kağıtlarımı gösterdim bundan hiçbir şey olaz korma dedi yani bana hiç aspirin vermedi hamileliklerimde aspirin kullanmadım ve bebeğimi keybettim kısacası dr.kurbanı oldum şimdi araştırma hastanesine gidiyorum ordakiler dediki bunun iğneleri var birde aspirin kullanacaksın dediler yani bu eski dr.beni maf etti az kalsın ölüyormuşum bile allahıma şükürler olsunki araştırma hastanesine borçluyum hayatımı,canım bakalım ne olacak şimdi hamile kalınca bu iğneleri olacakmışım tabi hayırlısı olsum a.s.

Geçtiğimiz 10 yıl içinde bazı kadınların hamilelik ya da doğum kontrol hapı kullanımı sırasında neden kanlarında pıhtılaşmaya karşı bir eğilim gösterdiği konusu dikkati çekti. Bu konu üzerinda yapılan araştırmaların sonucunda kandaki bazı pıhtlışma faktörleri ile ilgili genlerde bir bozukluk olduğu ortaya kondu.

Kan pıhtılaşması oldukça karmaşık bir işlemdir. Bu işlem sırasında pekçok madde rol alır. Bu maddelere pıhtılaşma faktörleri adı verilir ve genelde Faktör III faktör V gibi sayılar ile adlandırılırlar. Bu faktörler yazılırken roma rakamları kullanılır. Yapılan araştırmalarda genetik geçiş gösteren faktör bozuklukları arasında en sık karşılaşılanlardan birisinin faktör V'e (faktör beş'e) bağlı olduğu görülmüştür. Bu duruma Faktör V Ledien mutasyonu adı verilir.

Faktör V Leiden Mutasyonu nedir?
Leiden mutasyonu insanlarda Faktör 5 pıhtılaşma faktörünün yapımından sorumlu olan gendeki tek bir amino asidin değişikliğinden kaynaklanır. Bir canlıdaki genler hem anneden hem de babadan olmak üzere 2 tanedir. Bu genlerden birinin hatalı olması durumunda kişinin o gen için heterozigot olduğundan söz edilir. Kişinin her iki geni de hatalı ise bu durumda o kişi o gen açısında homozigottur. Bir hastalık ya da durumun ortaya çıkma potansiyeli o gen için kişinin heterozigot ya da homozigot olmasına bağlıdır.Bazı genetik hastalıklarda her iki genin de hatalı olması gerekirken bazılarında sadece tek bir hatalı gen olması hastalığın ortaya çıkması için yeterli olmaktadır.

Kan pıhtılşamasının oldukça karmaşık olduğundan söz etmiştik. Burada bu mekanizmanın sadece Faktör V ile ilgili olan bölümünden söz edeceğiz. Pıhtılaşmada rol alan onlarca maddeden birisi de Protein C adı verilen bir maddedir. Protein C'nin görevi katif durumdaki faktör V ve Faktör VIII'i inaktive etmektir. Mekanizmada ilk önce trobin adı verilen madde thrombomodulin adı verilen başka bir maddeyi aktive eder. Daha sonra protein C thrombomodulin ile birleşerek aktive Protein C adı verilen maddeyi oluşturur. Oluşan bu madde trombosit adı verilen ve pıhtılaşmayı sağlayan trombosit isimli hücrelerin yüzeyinde Protein S ile birleşir ve aktif haldeki Faktör V ve Faktör VIII'i yıkar. Faktör V Leiden mutasyonuna sahip bir kişide ise aktif haldeki faktör V aktif Protein C'nin bu normal etkisine karşı dirençlidir. Bu nedenle aynı durumun tanımlanmasında Faktör V Leiden mutasyonu isminin yanısıra aktive protein C rezistansı adı da kullanılır. Adı her ne olursa olsun bu durumun varlığında aktif haldeki faktör V normalden daha yavaş yıkılır ve bu nedenle kişide pıhtılaşmaya bir eğilim meydana gelir.

Faktör V Leiden Mutasyonu ya da Aktive Protein C rezistansı ne sıklıkta görülür?
Faktör V Leiden mutasyonunun bundan 20.-30.000 yıl önce tek bir bireyde ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.

Günümüzde bireylerin %3-10'unun bu gen açısıdan heterozigot yani tek bir hatalı gen taşıdığı kabul edilmektedir. Her iki genin de hatalı olduğu homozigot bireylerin oranı ise çok daha düşüktür ve tahminen % 0.006-0.25 arasındadır. Kuzey ülkelerinde ve Kafkas ırklarında görülme oranı biraz daha fazladır. Örneğin İsveçlierin yaklaşık %15'inin heterozigot mutasyon taşıdığı tahmin edilmektedir. Buna karşılık İtlya ve İspanya'da bu oran %2-3'dür.

Klinik bulgular
Faktör V Leiden mutasyonunun temel klinik bulgusu venöz trombozdur. En sık bacaklardaki derin venlerde görülür ve derin ven trombozu (DVT) olarak adlandırılır. Çok nadiren yüzeyel damarlarda da görülebilir. Göz, karaciğer, beyin, akciğer gibi organlarda bulunan damarlarda daha nadir görülür. Derin ven trombozunun en önemli riski damar içinde oluşan pıhtının yerinden koparak hayati bir organı besleyen damarda tıkankılığa neden olmasıdır. Bu durum emboli olarak adlandırılır.Yapılan çalışmalarda Faktör V Leiden açısından heterozigot olanlarda ani ölüm oranlarında ve beklenen yaşam sürelerinde herhangi bir değişiklik olmadığı saptanmıştır.

Genel olarak bakıldığında Faktör V Leiden mutasyonu taşıyan kişilerde çoğu zaman herhangi bir belirti ortaya çıkmadığı görülür. Çok nadir olgularda ise 30 yaşından önce tekrarlayan DVT atakları görülebilir.

Heterozigot bireylerde venöz tromboz riski 4-8 kat artarken homozigotlarda risk artışı 30-140 kat olmaktadır. Ancak yine de venöz tromboz görülme sıklığı çok yüksek değildir

Bilgiler için teşekkürler arkadaşlar.
Kaç gündür durumumla ilgili yazıları okuyup duruyorum. Ben de beş ay içerisinde iki düşük yaptım, şimdi dinlenme dönemindeyim yine kanda pıhtılaşma sorunum varmış "mthfr c677t homozigot mutant" diye bir sonuç vardı testlerimde, diğerlerinde homozigot normal yazıyordu. doktorum aspirin ve iğne başlayacağız bir ay daha bekle sonra başlayalım dedi. Benimle aynı ya da benzer sonucu alan var mı. En azından tedavi süreçlerimizi karşılaştırma şansımız olurdu.

Galiba en az üç ay geçmesi gerekiyormuş düşükten sonra.
Bu günler hiç bitmek bilmiyor inanın.
Sonunda kavuşmak var mı bilmeden beklemek ne zormuş.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…