Kardeşim yüzünden en sonunda eşim beni boşayacak!!!

Ben bu kadar olumsuz düşünmüyorum. Bu çocuk tam ergenlik döneminde aile dağılmış. Onun iç dünyasını bilemeyiz. 20 yaş öyle koca adam diyeceğimiz bir yaş değil ki. Çocukluk döneminden yeni çıkmış ama belliki ergenlikten çıkamamış. inşallah o da düzelecektir. Manevi açıdan elinizi çekmeyin ama maddi anlamda aynı şeyi söyleyemiycem. Kendi yağında kavrulması öğrenmesi lazım.

Sadece anneniz değil hepimiz şımartmışsanız kardeşinizi. Çalışan adama harçlık vermek arkasını toplamak nedir ya. Bide tanımıyor gibi evinize almışsınız hattı da kendi üzerinize almışsınız. O hat üzerinden neler yapabilir bi düşünün.

Anne ile babanin ayriligini bahane edip cosmus da cosmus. Krizi firsata cevirmis resmen. Hayatin sillesini bir guzel yer de zamani gelince uzulen yine siz olursunuz ne diyim.

Senelerce sizden geçinen birinden sorumluluk bekleyemezsiniz. Çünkü ona sorumluluk yüklememisiniz. Bu saatten sonra beklemeyin. Yani ya böyle kabul edeceksiniz mal bu. Yada seni mi çekicem ne halin varsa gör diyeceksiniz.

Kıyamam hamilesin bir de. Bence taahhütün bitmesini beklemeden iptal edin o hattı. Komple kapattırın kendi adına hat alsın. Bir an önce yapın ki hattın üzerine telefon, tablet vs alıp sizi daha zor duruma düşürmesin. Eşinizde gerçekten çok beyefendi, çok anlayışlı bir insanmış. Benim kardeşim olsa çoktan kapının önüne koymuştum. Sizde iyi dayanmışsınız. Ancak bundan sonrası size ve sizin asıl ailenize yani eşinize ve bebeğinize zarar verir. O yüzden bence dialoğunuzu kesin. Sizler arkasını topladığınız dürece düzelmeyecektir. Bir tabir var y burnunun sürtmesi lazım. Adam olacaksa anca öyle olur. Arkasında kimse durmamalı.

Insan 7 sinde ne ise 70inde de odur. Duzelmez. Elinizi eteginizi cekmelisiniz. Hatta babanizda cekmeli. Simdiye kadsr nasilsa arkami toplayan niri var diye hicbir seyi umursanamis. Burnunun bir surtmesi lazim. Hayati ogrenmesi lazim. Surekli onun arkasini toplayamazsiniz. Telefonu da halledecegini sanmiyorum. Taahhut suresi bitene kadar o borc sizin uzerinizde kalir. Herkes elini etegini cekerse once biraz dagilir ama sonra kendi ayaklarinin uzerindr durmasi gerektigini anlar. Cocuk degil artik. Buyudugunun farkina varmali. Sorumluluk almayi ogrenmeli.

Bu kadar hataya sabır taşı olsa çatlar. Bunca zaman iyi tolere etmişsiniz.

Kardeşini tanıdığın halde evine çağırıyorsun şu oldu bu oldu diyorsun ne bekliyordun ki
Evine alma görüşmede babana da söyle atsın evden ne hali varsa görsün burnu sürtsün bakalım o güvendiği arkadaşları kaç gün tutacak evde pof poflayacağınıza haddini bildirin
Yetişkin insanların sorumsuz vurdumduymaz ve düşüncesizliklerine tahammülüm m yok

Evet tam ergenlik vakti annesi babası ayrılmış kötü bir şey tamam. Fakat bunun çözümü her yaptığı halti toplamak sigarasına kadar alıp böyle şımartmak mi? Çalışmıyorsa sigara da içmesin cebinde parayla da gezmesin bir zahmet otursun oturduğu yerde. Bu kadar müsamahalı davranılırsa her şeyine neden kendini değiştirme ihtiyaçı hissetsin ki? Nasılsa arkasını toplayan birileri var. Siz onun ablasısınız annesi değil. Bence her şeyine koşmaktan cebindeki parasını düşünmekten vazgeçin. Babanız babaanneniz de dahil olmak üzere kimse 5 kuruş para vermesin. Ne yaptığına karışmasın. Her şey kendine bakınca bakın nasıl da adam oluyor.

Hanımlar tekrar cevaplar için teşekkür ederim. Eşim sabahtan beri teselli ediyor beni, üzülme o da adam olur diye. Ama içim taş gibi. Kardeş diyince bişey hissetmiyorum resmen. Konuştum kaç kez konuştum hem de “neden böyle yapıyorsun bizi sevmiyor musun annemin yanında kalmak istiyorsan ya da görüşmek istiyorsan ben yardımcı olurum” diye. Ama babam dediği şey “ben görüşmek istesem o kadınla zaten sizi dinlemem, ben kimsenin beni sevdiğini düşünmüyorum, dışlanıyor gibiyim o yüzden böyleyim” diyor. Hemen siz beni sevmiyorsunuz diye kendini acındırmaya başlıyor. Bunun en baş sebebi annemdi her zaman. Babam kardeşime kızarken “tamam ahmeeeet uzatma” diyip kardeşimi arkaya alırdı. Kardeşime yeni telefon alındı ertesi gün kırdı, annem laf ettirmedi babama bi de üstüne o telefonun para verip yeni telefon aldılar. Bunun gibi daha bir sürü örnek..... sonrasında annemle babam ayrılınca babam benden küçük diye onun üstüne daha çok düştü. O da zamanla “annem babam ayrıldı” diye daha çok üste çıktı. Babannem herkese kurulan sofrada ona özel yemek yapardı.
Derken ben evlendiğimde babaannemin dedemin şeker tansiyon hastası olması sebebiyle nasıl onları rahatlatabilirim diye ben para göndermeye yanıma çağırmaya çalıştım. Eşim de onunla arkadaş gibi oldu, abisi gibi davrandı yeri gelince. Ne deseniz haklısınız. Yaptıklarını hep psikolojik olarak yorumladım ama kız arkadaşıyla, çevresiyle çok iyi. Bi tek bize böyle düşman gibi. Ben yapacağımı bilmiyorum. Yarın gidip borcu ödeyip hattı kapattırıcam kesin. Artık mesafemi de koyucam. Zaten Bugun konuşurken dedim abla diye bi daha beni arama diye. Emin’im babam bu yaptığı için doğru düzgün kızmamıştır bile. Ben idare ederim diye düşünüyor herkes ama ben de çok yoruldum.
Bu süreçte kararlı olmanız şart. En ufak yumuşama her şeyi başa döndürür. Babanız da kusura bakmayın ne yaparsa kendine yapmış. Boşuna böyle sorumsuz olmamış bu çocuk. Zor eminim ama artık kendi hallerine bırakın. Baba oğul nasıl istiyorlarsa öyle devam etsinler.

Bizim de babamız yok, kardeşlerimize evliler olarak biz destek oluyoruz okuyorlar. Aklıma yazın bana gelen 19 yaşında kardeşimin abla masraf etme ben buradayken 1 alıyorsan yarım al dediği geldi. Para verdim giderken gözleri dolmuştu. Allah kardeşinize akıl fikir versin size de sabır. Herkes uğraşınca şımarık olmuş belli.

Maddi olarak destekleyip şımarttıkça tepenize çıkıyor, yapmayın. Ustelik hamilesiniz kendinizi yipratiyorsunuz. Yapabiliyorsaniz psikolojik destek alın.

Ne diyeyim, bu şımarıklıkları yapması için bütün olanakları sunmuşsunuz kardeşinize ailecek. Aslında iyilik değil kötülük yapıyorsunuz ama farkında değilsiniz.

Ya genellemelerin hepsi yanlıştır diyecekler olacaktır haklılar. Ama şöyle bir bakıyorum da böyle abla-erkek kardeş ilişkilerinde genelde abla erkek kardeşi maddi manevi çok şımartıyor, kardeş de yüz buldukça astarını istiyor. "Ablanne" ye dönmekten mi kaynaklı acaba, dikkatimi çekti.

Konuya ekstra bir yorumum yok, benim söyleyeceklerimden fazlasını üyeler ilk sayfadan itibaren söylemiş zaten.

Surekli arkasini toplayarak bir insani adam edemezsiniz o ayni davranislarina devam etmis vermeyin bir kurus oara bi dayak yesin borc taktigi adamlardan bak nasil adam oluyor. Bu bir ornekti. Malesef bizim toplumda erkek cocuk ne yaparsa ustu ortuluyor boyle bu cocuk duzelmez sizde bile bile nasil evinize aldiniz hayret dogrusu bir daha arayip sormayin son telefon borcunu kapatin kendi hayatiniza bakin yardim edecek gucunuz varsa babaniza yardim edin

Boyle esi kaybetmemek icin canla basla calis derim masallah adama ya kardesinle araya mesafe koymazsan maalesef esinle koyman gerekebilir kardesini sert bir tavirla uyar ve yardimi kes anliyorum zor durumda kaliyor ailen ama boyle giderse esin bile patlayabilir

Kızlar o kadar sinirliyim ki. Uzun yazıcam şimdiden söyleyeyim çok doluyum. Yanlış yazarsam hata olursa kusura bakmayın toplamaya çalışacağım.
Derdim kardeşim. Nasıl bi insan bu anlamıyorum gerçekten sinirden yazamıyorum bile. Benden 4 yaş küçük bi kardeşim var. İki kardeşiz zaten. Ben 24 kardeşim 20 yaşında. Annem babamı aldatınca (o zaman kardeşim 15 ben 19 yaşındaydım) babaannemlerin yanına yerleştik. Kardeşim annemin çok şımarttığı bi çocuktu. İte kaka ortaokulu bitirdi. Ne yaparsak yapalım okumadı istemiyorum dedi. O zaman çalış dedik çalışmaya başladı maaşı için yalan söyledi, işe gidiyorum dedi gitmedi. Bunlar annemle babam evliyken oldu tabi. Ayrılınca daha beter oldu. Bizden resmen nefret ediyor. Ne babamı dinliyor ne beni. Babaannemlerin tanına yerleştikten sonra babaannemle dedeme ters konuşmalar sabah 3,4 te eve gelmeler filan. Benle babam çalışıyorduk. Hem üni okudum hem çalıştım. Babam bu hırçınlığını annemle görüşmediği için olduğunu düşünüp “o senin annen onla yaşamak istersen sana darılmam” gibi bi konuşma yaptı. Bu seferde siz beni istemiyorsunuz ben arkadaşıma gidiyorum diyip evden iki üç gün gitti. Babam üzüntüsünden tansiyon hastası oldu. Zaten Babannem Dedem yaşlı. Alt katta Amcamlar oturuyor bu arada. Bu geldi Amcamın yanına çırak olacağım işi öğreneceğim dedi. Soğutma işi yapıyordu Amcam. Bu seferde amcamın yanına işe girince her gün Amcam bana bağırıyor yok ağır iş yaptırıyor diye söylendi. Sonra amcama bile söylemeden istifasını vermiş. Neyse sonra kendisi tekrar iş buldu kafede çalışıcam barista olucam bilmem ne dedi. Bu arada ben okulu bitip radyoloji teknikeri oldum. Harçlığını vs veriyorum. Bu kafeye girince bi kıza takıldı aldığı maaşla kızı tatile götürdü, kuaför masrafını bile karşılıyordu sonra ay sonunda işe gidecek parası olmayıp benden yol parası alıyordu. Eve bi kuruş katkısı yoktu. Babamın kart borçlarını ödüyordu dedemle babam, çünkü öyle böyle değildi. Annemden ayrılıp bunalıma girince de kartlara yüklenmişti. Sonradan toparladı tabii. O sırada çatı uçtu usta getirdik 15 bin masraf çıkarttı. Onun için de kredi çekti Dedem. Zaten kendi borçları da vardı. Ben evin masraflarını karşılıyordum. Sonra ben evlendim. Evlenirken bi çöp bile yapamadık, çalışmıştım ama bütün paramı hep eve harcamıştım ne çeyizim vardı ne bişey. Eşime sen ne yaparsan kabul dedim sağolsun çeyizime kadar yaptı. Evlendim ama hala aklım babamlardaydı tabi ne yapıyorlar acaba geçinebiliyorlar mı diye. Ben uzak şehire gelip işi bırakmak zorunda kalmıştım. Evlendikten 5,6 ay sonra kardeşim işten çıktı. Babamlar borç ödüyor, yemek içmek Amcamlarda oluyor. Babaannemler sıkıntıda biliyorum. Az çok yardım ediyorum ama yüne aklım kalıyor.Kardeşime dedim gel benim yanıma eşim de gelsin dedi. Buna burda bi kafede iş bulduk. Maaşının yarısını bana verecekti ben de onun için biriktirecektim.Sigortada yaptırdık. İki üç ay çalıştı bi kuruş para getirmedi nereye gidiyor bu para dedik. Dışarda yemek yiyorum dedi. Kafe evimize yürüme mesafesi, evden yemek yiyip çıkıyordu, sigarasını da biz alıyorduk. Canı ne isterse eşimde bende markete gidince alıyorduk. Kıyafet alıcam dedi eşim aldı. Sırf para biriktirsin diye. Psikiyatri ye sen götürdüm bi ilaç verdi onu kullanmaya başladı. Düzeldi diye o kadar seviniyordum ki. Sonra biz eşimin bi boşluğunda babamları görmeye gittik, o sırada kardeşim bizdeydi. Çok tembih ettim evde dikkatli ol kimseyi çağırma. İstediği alışverişi de yapıp , bi haftalığına babamlara gittik. Aradan iki üç gün geçti komşular aramaya başladı, küçük yer herkes eşimi ve ailesini tanıyor tabii, senin eve sürekli birileri girip çıkıyor diye.
Döndük, meğer kardeşim kafede tanıştıkları çocuklardan eve çağırmış biz de kalmışlar bizim yatakta bile yatan olmuş, bileziklerimi bile almamıştım saklamamıştım sırf kardeşim evde diye güvenip. Eve geldik darma duman, çaycım kırılmış kremlerimin çoğu yok, her yerde erkek kıyafetleri, Ocak düğmeleri kırılmış. Eşim sağolsun sırf ben üzülürüm diye sesini çıkartmadı. Çalıştığı kafeden de adamla kavga edip çıkmış. Adam eşimin arkadaşıydı. Bize maaşımı vermiyor dedi. Meğer adamın dükkanda cimbali Makinesi mi ne varmış onu kırmış adam ondan kesiyormuş maaşından. Bunun biletini alıp hemen yolladık babamlara. Eşimden Allah razı olsun biliyorum çok kızdı ama ağzını açıp bişey demedi. Neyse kardeşim gitti. Ardından Babannem her telefonda söyleniyordu hiç dinlemiyor, aynı hala diye. Söz vermişti ilacım bitince tekrar gidicem doktora diye gitmemiş. Neyse asıl olaya geleyim.
Kaç gündür benim telefonuma mesaj geliyor, ödenmemiş faturanız bulunmaktadır diye. Eşim de bakıyor ben de bütün faturalarımız ödenmiş. Bugun aradılar. Kardeşimin hattı benim üstüme ama kontörlüydü. Bunu mobil uygulama üstünden kendisi faturalayacak çevirmiş Mart ayında. O zamandan beri de hiç bir fatura ödenmemiş. Eşimle şok olduk. Sinir küpüne döndüm. Eşim madem böyle bişey yaptın insan söyler ödeyemezse biz öderdik diye. Zaten benim yanımdan gittikten sonra işe de girmedi. İşsiz halde yyapmış faturalı hattı. Bi de 12 ay taahhüt yapmış. Babamı aradım söyledim o da çok üzüldü. Kardeşimi uyandırmış ben halledicem demiş dönmüş uyumuş tekrar. Eşim yine sesini çıkartmıyor ama sinirlendi dışarı çıktı. Ben kardeşimi arıyorum sabahtan beri açmıyor. Nolur söyleyin ne yapıcam ben sinirimi atamıyorum bir türlü. Düşünüyorum aynı şeyleri görümcelerim yapmış olsa ben belki sabredemem. Eşim ne dese haklı. İnan’ın midem ağrıdı sinirden. Okuduğunuz için teşekkürler. Tek tek okuyacağım yazdıklarınızı
Ben tek suçlu sizi buldum kusura bakmayın. Yorumları okumadım ama herşey apaçık ortadayken siz hala kendinizi kandırmışsınız. Kardeşinin yerinde ben olsam bende bu şekil hayatıma devam ederdim nede olsa arkamı toplayan var. Ailece bir tavır konmalı artık bu kazık kadar adama kimse tek kuruş vermesin kapıyı açmayın konuşmayın yanliz kalıp bi kendine gelsin, gelsin de görsün dünyanın kaç bucak olduğunu. Tel ödeyin bide üstünüze mi yaptınız tey Allah’ım ya! Neyse onu öndeyip kapattırin ve birdahada dardayım koşun desede gitmeyin şımarmış başka hiç bir b...u yok afedersin psikolojik olarak... Ben sadece size ve babanıza acıdım.... Herşey iyi olur inşallah Allah onu ıslah etsin ve hidayet versin

Sağlam bir dayak istiyor. Hatti kaybettim deyip yenisini cikarttirin. Ya da tamamen iptal ettirin . Sonra da babaniza söyleyin tüm esyalarini toplasinlar. Bodrum gibi bir yer varsa bir cek yat atip esyalarini oraya koysunlar. Yemek falan da yok vermeyin. Ne yerse yesin zibidi. Girsin çalışsın karnini doyursun . Ister adam olur ister olmaz. Olmaya niyeti yoksa gitsin. Yabancı ülkelerde aile cocugunun yuzune bakmiyor boyle sorumsuzsa

X