Kardeşimin eşi yüzünden memleketten soğudum.

Cok gecmis olsun, Allah evladinizi size bagislamis . Boyle bir kazadan sonra hala kapris yapip ego savasina glren bir insana laf anlatmaya, alttan almaya gerek yok . Can sozkonusu oldugunda bile kapris tavir yapan geri dursun zaten En iyisini yapmissiniz
Çok teşekkür ederim, çok zarifsiniz. Burda her şeyi anlatmadım. Taa en başından beri böyle ilk değil yani. Böyle yapa yapa dışlanıyor sonra diyecek ki eşimin ailesi beni sevmiyor. Biz sana, bize kul köle ol demedik. İnsan olsan yeterliydi ama ondan da yoksun.

Yerden göğe kadar haklısınız. Evladiniza çok geçmiş olsun okurken tüylerim diken diken oldu. Vicdansız ruh hastası gelin ne halt yerse yesin. Tavrınizi devam ettirin ama yerinizde olsam kardeşimi ve bebeğini annemlerde görünce gayet normal davranirdim. Gelini ise tamamen yok sayardim. Özür dilemesi, alttan alması gereken biri varsa siz değil gelindir bu kişi.
Çok teşekkür ederim, çok zarifsiniz. Annem ve babam safca biraz. Bayramda bile tebrik etmedi annemleri, bir büyük olarak. Bütün bunları gördükleri halde oğlum üzülmesin diye hatalarını hep yuttular. Hatta koskoca babam ayaklarına gidip torunlarını görmüş adamcağız. Çıldırdım, azcık kendine değer ver. Bu kadın seni saymıyor bir de evine gidiyorsun torun sevmeye. Neden kendini bu kadar ezdiriyorsun vs. Dedim. "Napayım kızım? Torunlarımı çok özlüyorum" dedi. Ya, yaşlı başlı adam kıyamıyorumda.

Bunun üzerine kardeşime " Sana, cocukları görüntülü göster bu insanlara yazık günah dedim yapmadın. Bayramda (yasak bitince) kaynananlara babamların evinin önünden geçtin ailenle yine getirmedin çocukları. Babamı düşürdüğün duruma bak? Bu insanlar naptı size? " diye çıkıştım. "Bir şey yapmadılar abla" dedi sonrasında ses yok. Valla eşi bir yana ama, o kardeşim bunların vicdan muhasebesini nasıl verecek son nefesinde bilmem.

Kadın resmen eşi ve çocuklarını silah olarak kullanıyor. Dolayısı ile ben burdayken de yeğen falan göstermez o.

Dilerim Allah'tan kenidiside aynı şeyle evlatları tarafından sınanır.

Çok afedersiniz ama kardeşiniz ağır bir beyinsiz. Bunu söylediğim için affedin gerçekten, ailenin zeka payını size düşmüş ona bir şey kalmamış gibi. Yazdığınız mesajlara bakıyorum eleştirilecek tek bir nokta yok, söylediğiniz her sözde sergilediğiniz her tavırda sonsuz haklısınız. Kardeşinizle ilgili yazdıklarınıza bakıyorum, insanın inanası gelmiyor, saf falan değil saflık böyle bir şey değil. Beni sinirlendirdi söylediği şeyler. Görüşmeyin boşverin.
Oğlunuza çok üzüldüm, yavrum neyse ki iyiymiş. Allah beterinden korusun, mevcut sıkıntıları da hemen geçer gider inşallah. Çok büyük bir şeyle sınanmışsınız, bırakın ne yaparsa yapsın onlar, siz kendi ailenize verin enerjinizi.

Ben kardeşimden beni savunmasını da beklerdim doğrusu. Birlikte büyüdüğüm vanımdan olan kişi beni tanır eşinede ablam kardeş ayırmaz bizim bebeği görmeye gelemedi ama zamanı gelince telafi eder demesini beklerdim.bana böyle dese kardeşim valla çok kızardım.
O, kendini savunamaz ki beni savunsun 😊 Kasıt olsa tamam haklı ama, olan olaylar ben de kasıt yok diye basbas bagırıyor.

Bu ne şımarıklık..!!! O görümce görmemiş benimkileri göndereyimde ona hayattan soğusun..Gıcık olurum böyle kendini dünyanın merkezi sanan insanlara muhattap olmayın zaten söylenmesi gerekeni kardeşinize söylemişsiniz mesafenizi koruyun yine aynı şekilde,taviz vermeyin sakın bu ne edepsizlik.Oğlunuz içinde çok geçmiş olsun görüp göreceğinizde bu olsun sadece 🤲🤲
Çok teşekkur ederim, çok zarifsiniz. Amin. Yok zaten ipler koptu.

Öncelikle oğlunuz için çok geçmiş olsun, acınızı içimde hissettim.
Diğer yandan duruşunuzu da takdir ettim. Ne saçma insanlar var kusura bakmayın, kardeşinizin size söylemesi bile gereksiz olmuş. Boşverin devam edin yolunuzda. Bu pışpışlamaların sonu gelmez çünkü, her seferinde artarak devam eder tavırları. En güzeli muhattap olmamak. Neyse ki uzaktaymışsınız, yoksa bir sürü laf edip canınızı da sıkacak

Bu küçük gelinin bir işi, gücü, mesleği var mı? Yoksa hemen kendisine bir iş bulun yoksa bu sizin aileyi yer
Bir mesleği var ama, iş bulabileceği bir sektör değil. İlk evlendiklerinde ben bir arkadaşıma rica ettim bunu çok da güzel bir işe koyduk. O arkadaşım fabrikanın ortaklarından olunca bunu yönetici konumunda bir pozisyona aldı.

Sonra çıkışı verildi. Gıda mühendisinin işine mudahele etmiş. Hoşaf öyle olmazmış 😂 (malzeme teminini gıda muhendisi denetleyip aldırıyordu) Kayısı şekersizmiş bilmem ne. Bir sürü sorun çıkarmış. Arkadaşımdan utandım sonra bir yere koymadım bunu.

2 kere de kendisi işe girti totalde 3 ay iş hayatı oldu.

Çok afedersiniz ama kardeşiniz ağır bir beyinsiz. Bunu söylediğim için affedin gerçekten, ailenin zeka payını size düşmüş ona bir şey kalmamış gibi. Yazdığınız mesajlara bakıyorum eleştirilecek tek bir nokta yok, söylediğiniz her sözde sergilediğiniz her tavırda sonsuz haklısınız. Kardeşinizle ilgili yazdıklarınıza bakıyorum, insanın inanası gelmiyor, saf falan değil saflık böyle bir şey değil. Beni sinirlendirdi söylediği şeyler. Görüşmeyin boşverin.
Oğlunuza çok üzüldüm, yavrum neyse ki iyiymiş. Allah beterinden korusun, mevcut sıkıntıları da hemen geçer gider inşallah. Çok büyük bir şeyle sınanmışsınız, bırakın ne yaparsa yapsın onlar, siz kendi ailenize verin enerjinizi.
Amin, çok teşekkür ederim, çok zarifsiniz. Zaten kardeşim o dengeyi kuramadı. Sonuçta ailecek bizim ailemize katılmış olan bir bireyi " el kızı " sıfatı ile ezip, hor görecek bir yapıda değiliz. Abla kardeş arasında bile tatsızlık olabilir, ondan bizimle mukemmel anlaşmasını beklemedik. Bizimle büyümemiş, bunun bir adapte süreci var. %100 uyum zaten sağlayamaz, beklemeyiz de ama, saygı duymaya mecbur.

Saygıdan kastım mesela bir hatam var ise büyüğüm diye beni cekmek durumunda değil lakin, düşmanında merti olsun. Gelip durumu bana direk izah etse yine uslubu ile konusurdum ama, kardesimi uzerime salması, kardesimin de buna çanak tutması beni çileden çıkardı.

Tamam beni sevmiyorsun, yok yere triplerdesin. Cocukları nasıl annemlere göstermezsin? O gariplerin bu olay ile gram ilgisi yok. Suçları benim anne ve babam olması. Aklı sıra çocukları göstermeyip, annemlere "Kızım senin yüzünden oldu" dedirtip onlarlada aramı bozmak. Ama, onlar her seyin farkında ses cıkarmıyorlar sadece.

Ben kardesimi sadece karisi boyle yapiyor diye silmem ama karisi benim umrumda olmaz bi insan nasil kardesini silebilir ve boyle yazdiniz cok sasirdim size de insan sifr esiyle iyi olsun diye yada kimse gelip gitmesin diye akrabalik baglarini koparabilir mi illa ki sorun cikar sen ona kardesinin hatrini vereceksin onun eşi sen iyi ol o kotu olsada minnetin onjn uzerinde olsun ama kardesinle iliskiyi kesmek ne???
Kardeşim dengeyi kuramadığı için kızgınım

Öncelikle oğlunuz için çok geçmiş olsun, acınızı içimde hissettim.
Diğer yandan duruşunuzu da takdir ettim. Ne saçma insanlar var kusura bakmayın, kardeşinizin size söylemesi bile gereksiz olmuş. Boşverin devam edin yolunuzda. Bu pışpışlamaların sonu gelmez çünkü, her seferinde artarak devam eder tavırları. En güzeli muhattap olmamak. Neyse ki uzaktaymışsınız, yoksa bir sürü laf edip canınızı da sıkacak
Çok teşekkür ederim, çok zarifsiniz. En baştan tavır koymamakla hata ettim. Sebebi ise bize alışmadı zamanla alışır diye düşünmem ama, zamanla tepemize çıktı.

Merhabalar...

Önce şuna açıklama getireyim sonra konuya girecegim. Benden küçük 2 erkek kardeşim var. Biri annemlere yakın ilçede, diğeri annemlere yakın oturuyor. Büyük kardeşimin eşi daha sessiz(di) sakin, küçük olan ise sürekli diğer gelinle yarış halinde ve sorunların ana kaynağıda bundan çıkıyor. İstiyor ki bir onunla kötü olalım kendisi ön planla olsun ama, tabi biz buna fırsat vermiyoruz. Yaptıklarından dolayı diğer gelinde artık tepkili ve hani akrabalık var diye selam, aleykumselam şeklindeler.

En iğrendiğim yön ise beni de bu kaosun icine cekmeye calışmaları. Banane canım, kendi sorunları artık dinlemiyorum kapatıyorum telefonu.

Gelelim konuya...

Ben geçen kış diş implantlarım için izin alıp memlekete geldim. Kardeşlerimin bebeği oldu ve yanıma hediyelerinide alıp geldim. Büyük kardeşimin bebeği daha önce, diğerinin ki sonra oldu.

Diş tedavisi görenler bilirler hemen hemen her gün diş klinigindeydim tabi bu zaman içerisinde bunlar gelip gidiyorlar. Benim çenem yara bere için de dikişli vs. Antibiyotik, ağri kesici, yüzüm şişti vs. izin de kısıtlı önceliğim implanttı derken büyük olan kardeşim abla bize yemeğe gel dedi. Ben de sıkıntılarımi söyledim ertelendi. Yaralar az düzene girince dedim ki hem bebek göreyim, hem davete icabet edeyim. Gittik vs.

Sonrasında babama dedim ki falanca gün beni diğer kardeşime götür de hediyesini vereyim tamam dedi. Tam o günlerde ben grip oldum ve arayıp ne olduğunu bilmiyorum bu şekilde gelemem sonra gelirim dedim. "Aaa abla olur mu öyle şey tabi falan vs." Dedi.

Sonra bunlar grip oldu yine ertelendi. İşin aslı ben korona yüzünden ikisine de gitme yanlısı değildim. Anne babamın yanına bile test yaptırıp özel araçla geldim. Hepimizin bebeği var ama, bunu bile takmıyorlar. Yok illa ki gelinecek.

Grip yüzünden biz gidemedik. O esna da benim büyük oğluma yaya geçidinde araç carptı. Ölümden döndü kollar, omuz, kırık. Yüzü derin yırtıldı ve çocuğumun öbek öbek saçlarını yerden topladım. Bütün bunlar ben yanındayken oluyor. Acele edip bir metre önüme geçti. 😔😔😔 yani yaşadıklarımın tarifi yok.

Ben izni uzattım, babası hemen geldi benim diş yarım kaldı çünkü oğlumun tedavisine başlandı hergün hastane, ev perişan olduk. Ben annemlerde iken zırt pırt gelen Küçük kardeşimin eşi sadece aradı ve geçmiş olsun dedi.

Benim yine aklıma bir şey gelmedi. Bizim tedaviler bitti bu gelin bir tavırlı, konuşmuyor, görüşmüyor çok umrum değil fakat, kardeşime de mani olunca ben sordum xxxx bir sorun mu var?

Kardeşim de "Abla sen bize bebek görmeye gelmedin, ondan sana küstü" ya siz ne yaşıyorsunuz? Tam gelmeden grip oldum ve aramadım mı? Gripli gelinir mi? Sonra siz grip oldunuz ve hep haberleştik. Bir kasıt yok bu neyin kafasını yaşıyor? Hani hiç bir açıklaması olmaz, alınır anlarım. Napsaydim gripli gripli gidip bebeğimi hasta etseydim? Ya da onlar gelip, benim bebek mi hasta olsaydi?

Böyle değince ben de " madem böyle şeylere pek meraklı benim oğlum ölümden döndü kendisi neden gelme zahmetinde bulunmadı? Dedim. Allah var bunları duyana kadar benim aklıma neden gelmedi vs. Gelmedi. Sustu hiç bir sey demedi.

Ben normalde 600 km mesafedeyim ve normal zamanda da mesafemi korurum. Iyi ki de fazla içli dışlı degiliz yoksa rezillik diz boyu.

Mayıs ortası yarım kalan implant tedavisi için tekrar izne çıktım. Geldim, bir süre sonra kardeşim geldi. Sonra bana demez mi ki " Abla xxxx in yapısı bu, ailesine karşıda böyle. Annesi babası gelince bile kırar onları (Babası kırılıp memleketine kırgın gitmiş) Falanca ile sıkı arkadaştı onuda sinirlenip sildi. Bu bebek görme olayını sorun ediyor sen ona de ki. Xxxx ben tek halayım sorun olsa bile çocukları göreceğim. Bu yüzden sana gelmek istiyorum aramız düzelsin de sen alttan al"

Kan beynime sıçradı!! "Ya sen yuvanda mutlu mesutsan banane senin karının huyundan suyundan! Geçinmesi gereken sensin, ben değil. Xxxx benim hayatımda olsa ne olmasa ne? Git karınla, çocuğunla mutlu ol. Bana bir daha böyle saçmalıkla gelme, kalbini kırarım! Orta da hatam var ise zaten gerekeni yaparımda hiç kusura bakma b*** sebeplerle sorun çıkaran karını ben pışpışlayamam. Dedim.

Ya bu ne saçmalık! Asıl gerizekalı benim kardeşim. Ortada ki dengeyi kuramıyor. Ne karını, ne kendi aileni kayır. Ortada sorun var ise iki tarafıda dengele. Yapamıyorsan evinde eşinle naparsaniz yapın.

Allah'tan mesafeliyim ve uzaktayım. Bu ne laçka bir akrabalık şekli? Ben gelemem böyle şeylere. Herkes eşiyle geçinsin, gerisi ile merhaba merhaba otesi bana vıcık vıcık geliyor. Sırf birilerinin gönlü olsun diye birşey yapmak berbat.

Şimdi ben bıçak gibi ilişkimi kesmek istiyorum. Gerekirse kardeşimle bile. Sizin yorumunuz nedir? (Bebek var, ara ara girip yazarim)
Haklısınız bence. Ama kardeşinizle iletişimi kesmek için bi sebep göremedim kendince arayı düzeltmeye çalışmış.
Çok geçmiş olsun ayrıca.

O, kendini savunamaz ki beni savunsun 😊 Kasıt olsa tamam haklı ama, olan olaylar ben de kasıt yok diye basbas bagırıyor.
Yanii benimde erkek kardeşlerim var sebebini açıklamasam bile yav benim ablam böyle şey yapmaz sen sus diyebilmeli gelin beni tanımaz beni bilen kardeşim. Ayrıca haksız olsam da zaten küsecekse yine kardeşim küsmeli şöyle aile içini karıltıran insanlar da hep fitne oluyo. geline ne sanki onun çocuğu diye mi gidiyorum kardeşimin çocuğu diye seviyorum kanımdan sonuçta.

Oglunuza gecmıs olsun cok zor bir imtihan olmuş.. Tum bunlara ragmen eşimi pışpışla diyen kardeşi ben olsa silerim terbiyesizlere bak... Evlat bu bir şeye benzer mi bunlar hala fitne fucur peşinde

Siz o gelini ziyarete gitseniz, alttan alsanız da en yakın zamanda yine sorun çıkarır. Yerinizde olsam hiç muhattap olmam.

Dün, akedemisyen olan bir kuzenim ziyarete geldi. Bu çocuk, her zaman aklı başında idealleri bir çocuktu. Kendisi de yeni evli aynı zamanda. Annemin yeğeni ve sırdaşıdır kendisi. Küçük kardeşimlede sıkı dostlar(dı)

Bu olayların evveliyatını bilir ve o da bizim gibi bu evliliğe sıcak bakmamıştı. Sorun en başından beri vardı ama, kardeşimin tercihi kendisi mutlu ise sorun yok diyerek düşüncemizi söylesek bile mani olmadık.

Neyse...

Kuzenim, bu son konuşmadan habersiz kardeşimle konuşmuş, zaten hep konuşurlar. O da kardeşime kızıyor. Kardeşim, kavga ve sorunlardan bıktığı için susma yoluna gitmis ki zaten savunma yapabilen biri değildi. Kuzenimin bize aktardığı.

" Ben artık savaşamıyorum ev de kavga olmasın diye alttan alıyorum. Keşke kara toprak olsam da en azından aileme bulaştırmasaydım" 😭😭

Bunu duyunca kardeşimi içten içe affettim 😔 kızgın mıyım? Evet.

Kuzenim "xxxx kaostan beslenen bir kadın, burda olan kardeşine oldu. Bu çocuk bir başkası ile de evli olsa yine mülayim olacaktı ama, en azından belki bu şekilde çirkef olmazdı. Kendi tercihine saygı duyduk. Şimdi hepimiz üzülüyoruz. Allah sonunu hayretsin"

Kardeşimin bu denli üzüldügünü bilmek beni hayli acıttı. O kadına kinim şu an daha da büyük lakin, bizle olan sorununu kenara çekersek. Bu evliliğin hali hal değil. Çocukları var ve ayrılsınlar asla istemem (Benim temennim) kendileri bir ayrılık kararı alsalarda ayrılmayında demem. Böyle zulm ederek bir evlilik sürmez.

Bizim sorunlarla alakalı, bizden yana "boşan" kelimesi bizden çıkmaz. Çünkü bizle olan sorunları şahsın kendi çirkinliği. Kendi içlerinde mutlularsa bize değmeyen yılan bin yaşasın.

Şuraya az bir zaman geldim yemin ederim zehirli sarmaşık gibi ortalığı sardı zehiri. Bizi de arafta bıraktı. Kendime yapılan saygısızlığa mı kızsam? Kardeşimemi üzülsem? bilemedim.

Allah'tan tek dileğim şahsım adına bu kadını benden uzak eylemesi 🤢

dipnot: bebekle yazıyorum tam toparlayamamış olabilirim.

X