Kasayı kayınpedere emanet etmek

Benim komşum dediğiniz gibi yapmıştı. Geçenlerde kayınbabası onlara sormadan düğün altınlarıyla küçük oğluna ev almış iş işten geçtikten sonra haberleri olmuş bu kadar deyim.

+++++++
KPye KVye güvenmeyin

KV kızımmmmmm verin ben saklayayım bilezikleri der -> Geri gelmez

KP eh madem oğlum yok ben şu kasaya göz kulak olayım der -> Bakarsın yerinde yeller esiyor

Ben anlayamadım konu sahibesi madem altın sizin neden siz hariç herkese bu kasa emanet ediliyor? Kendi altınınız kendi kasanızda dursun. ya eşiniz vekalet versin o kasaya, ya sizi de ortak göstersin bankaya ya da siz kendi adınıza bir kasa kapın bankadan malları orya koyun. KP ne alaka?

Bir de KP durduk yere mi ortaya çıktı yani, eşinle anlaşmış olmasınlar? Belki KP altınları istedi, eşin de vermek istiyor böyle bir dümen çeviriyorlar olamazlar mı?

Bir de alıp takıyorum demişsiniz, madem takıyorsunuz ev kasasında tutun. Her takı çıkarmak istediğinizde KPyi arayıp birlikte bankaya mı gideceksiniz yani?? Koskoca yetişkin insansınız, çocuk gibi babanın elinden tutup mu gidiceksiniz?? Gezmeye gitceğiniz zaman bıbıcım sallantılı küpeyle oymalı bileziği getir mi diceksiniz?? Adama getir götür mü yaptırcaksınız? Kendi malınızı adamdan rica etmek koymayacak m ayrıca? Çok acaip.

Her şeyi geçtim çok acaip bir kafa gerçekten, sahibim olduğum eşya neden yasal olarak başka birin ait olsun?? Yetişkin bir insanın tüm finansal işleri sadece kendisinde olmalı. 5 yaşındaki çocuklar bile oyuncak cüzdanlarını kendileri taşımak istiyor. Kaldı ki KP yaşlı biri ölebilir, o zaman kasada ne varsa çocuklarınca bölüşülür yani insan bunu düşünemez mi?

Son düzenleme:
Kızlar bizim bankada kiralık kasamız var eşimin üstüne bütün düğün takılarımız birikim için yaptığımız altınlarımız hepsi orda duruyor ama eşimin üstüne olduğu için sadece eşim açabiliyor ve işleri çok yoğun oluyor bazen uzun yola gidiyor ve takılarını takmak istediğimde bazen müsait olup gidip açamıyor bu yüzden çok düğüne takısız gitmişliğim var. Sorum şu ki kayınpederim emekli ve hep müsait oluyor acaba kasayı babamın üstüne geçirsek o alsa koysa yerine sizce bu mantıklı mı ? Eşimin ailesi özelliklere babam çok iyidir asla gözüm arkada kalmaz . Sizce bu mantıklı olur mu ?
Kendi adınıza almak niye aklınıza gelmiyor?

Kızlar bizim bankada kiralık kasamız var eşimin üstüne bütün düğün takılarımız birikim için yaptığımız altınlarımız hepsi orda duruyor ama eşimin üstüne olduğu için sadece eşim açabiliyor ve işleri çok yoğun oluyor bazen uzun yola gidiyor ve takılarını takmak istediğimde bazen müsait olup gidip açamıyor bu yüzden çok düğüne takısız gitmişliğim var. Sorum şu ki kayınpederim emekli ve hep müsait oluyor acaba kasayı babamın üstüne geçirsek o alsa koysa yerine sizce bu mantıklı mı ? Eşimin ailesi özelliklere babam çok iyidir asla gözüm arkada kalmaz . Sizce bu mantıklı olur mu ?
Niye sizin üstünüze gecirilmiyor ???????

3 yıl önce kuzenim evlendi.
Önce köye gidevektik oradan da düğüne
Bende yanıma altın almadım köye gideceğiz diye (Altın dediğim bir tane annemlerin taktığı bilezik :KK70: )
Yengem bana laf etmişti :KK43:
Düğünde halayda yanıma gelip senin bileziğin yok mu demişti
Çünkü bende yeni gelindim ama kollara altın takmak bana çok çirkin bir görüntü gibi geldiği için satıp araba almıştım
Ama hakikaten çok çirkin değil mi ya
Düşündükçe zihnimde altın diş taktırmış insanlar filan beliriyor hatta 🤦

Ne çok seviyorsunuz insanlarla ve değerleriyle dalga geçmeyi. Çok merak ettiyseniz söyliyim nişan düğün öncesi gelip gitmeler, bohça getirip götürme, iftarlar, yemekli oturmalar, köye gidince tüm yakın akrabaların bir evde toplanması, köyden bu tarafa gelen birileri olunca burda oturan eş dost akrabanın gelip gitmesi, doğumlar doğum günleri bayram seyran düğünler vb. Yani bir aile ortamında olması gereken şeyler pandemi döneminde herşey bitti tabi sizin aile yapınızda bu gibi şeyler yoksa bilemem biz iki ailede aynı sülaleden olunca birlik beraberlik fazla

Aile toplantısı olmasına gerek yok. Bir kadın altın seviyorsa takar bunun ötesi yok ki.

İnsanlar dalga geçecek yer arıyor. Kimisi künye sever , kimi bilezik , kimi gerdanlık kimi hiç.

Kadın seviyorsa ve imkanı varsa istiyorsa kendini kuyumcuya çevirir , bundan kime ne ?

Niye bu kadar önyargılı yaklaşıyorsunuz aile demek güven sadakat demek zaten bunlar ortadan kalkınca aile yapısı bitmiş demektir. Ben o aileye gelin gittim onlar beni kızları gibi sahiplendi ben onlarını anne baba ata. Yorucu olmuyor mu bu kadar insanlara güvensiz olmak
Her yazılana şu yukarıdaki gibi cevap veriyorsunuz. Tamam siz çok güveniyorsunuz da niye buraya konu açtınız? Konu açmadan gidip kasayı kayınpeder adına açsanız daha iyi olmaz mıydı?

Biz sizin ne sorduğunuzu tam olarak anlayamadık galiba. Kasayı kayınpederin üstüne açmak mantıklı mı dediniz, çoğu kişi bende dahil, mantıklı değil deyip, kendimizce nedenimizi yazdık. Ama siz yazılanları kesinlikle kabul etmiyorsunuz. Demek ki soruyu anlayamamışız :işsiz: sizce kayınpederin üstüne yapmanın sakıncası nedir? Bizden hangi konuda fikir istiyorsunuz? Bunları bir yazın da bizde anlayalım.

Erkek egemen bı aileye gelin gitmiş belli ki
Bizim ailemizde herkes birbirine saygı duyar ve fikirlerine önem verilir bunun erkeği kadını yok asla kadınlarımız her zaman el üstünde tutulur daha ben birimizde görmedim bir erkeğin kadın üstünde hakimiyet kurduğunu.

Sizlerin penceresinden bakmak yorucu olmuyor mu merak ediyorum sadece. Bu kadar insanlara güvensizlik, önyargıyla yaklaşmak yorucu olsa gerek

Ne çok seviyorsunuz insanlarla ve değerleriyle dalga geçmeyi. Çok merak ettiyseniz söyliyim nişan düğün öncesi gelip gitmeler, bohça getirip götürme, iftarlar, yemekli oturmalar, köye gidince tüm yakın akrabaların bir evde toplanması, köyden bu tarafa gelen birileri olunca burda oturan eş dost akrabanın gelip gitmesi, doğumlar doğum günleri bayram seyran düğünler vb. Yani bir aile ortamında olması gereken şeyler pandemi döneminde herşey bitti tabi sizin aile yapınızda bu gibi şeyler yoksa bilemem biz iki ailede aynı sülaleden olunca birlik beraberlik fazla
Lütfen kızmayın ama ben şeyi merak ediyorum. Bu durum size acayip gelmiyor mu, yahu biz napıyoruz böyle demiyor musunuz? Çünkü amaç gösteriş yapmak ve herkes amacınızın bu olduğunu biliyor ama bilmiyormuş gibi yapıyor. Benim kuzenimin eşi günlük hayatta da takmayı sever mesela. İki üç tane bilezik, bazen altın bileklik ve yeni gelin madalyonu takıyor. Öyle insanları yadırgamıyorum asla. Seviyor ki takıyor, gayet normal. Ama altınlarını takmak için özellikle kalabalık ortamları beklemek biraz tuhaf sanki.

Bu arada ben balayına giderken altınlarımı kayınvalideme emanet ettim. Evleri güvenlikli olduğu için uzun süre de almadım. Tıpkı sizin gibi onlara güvenim tamdı, zaten ihtiyaçları da yoktu. O konuda sizi yadırgayanları garipsemeyin. Neler duyuyoruz. Bu konuda kötü örnek çok. Allah iyi insanlarla karşılaştırsın. Olası bir vefat durumunda olabilecekleri söylemiş arkadaşlar. Ona göre planınızı yapın.

Her yazılana şu yukarıdaki gibi cevap veriyorsunuz. Tamam siz çok güveniyorsunuz da niye buraya konu açtınız? Konu açmadan gidip kasayı kayınpeder adına açsanız daha iyi olmaz mıydı?

Biz sizin ne sorduğunuzu tam olarak anlayamadık galiba. Kasayı kayınpederin üstüne açmak mantıklı mı dediniz, çoğu kişi bende dahil, mantıklı değil deyip, kendimizce nedenimizi yazdık. Ama siz yazılanları kesinlikle kabul etmiyorsunuz. Demek ki soruyu anlayamamışız :işsiz: sizce kayınpederin üstüne yapmanın sakıncası nedir? Bizden hangi konuda fikir istiyorsunuz? Bunları bir yazın da bizde anlayalım.
İnsanlar çok önyargılı yaklaşıyor ve garip şekilde dalga geçiyor. Kabul etmiyor değilim sadece insanların saçma sapan lafları yok kazık atılmaya yer arıyor yok ataerkil aileye gitmiş yok ıyy altın mı takıyorsun takma madem demeler sonuçta beni ve ailemi kimse tanımıyor ve öyle yorum yapıyor

Lütfen kızmayın ama ben şeyi merak ediyorum. Bu durum size acayip gelmiyor mu, yahu biz napıyoruz böyle demiyor musunuz? Çünkü amaç gösteriş yapmak ve herkes amacınızın bu olduğunu biliyor ama bilmiyormuş gibi yapıyor. Benim kuzenimin eşi günlük hayatta da takmayı sever mesela. İki üç tane bilezik, bazen altın bileklik ve yeni gelin madalyonu takıyor. Öyle insanları yadırgamıyorum asla. Seviyor ki takıyor, gayet normal. Ama altınlarını takmak için özellikle kalabalık ortamları beklemek biraz tuhaf sanki.

Bu arada ben balayına giderken altınlarımı kayınvalideme emanet ettim. Evleri güvenlikli olduğu için uzun süre de almadım. Tıpkı sizin gibi onlara güvenim tamdı, zaten ihtiyaçları da yoktu. O konuda sizi yadırgayanları garipsemeyin. Neler duyuyoruz. Bu konuda kötü örnek çok. Allah iyi insanlarla karşılaştırsın. Olası bir vefat durumunda olabilecekleri söylemiş arkadaşlar. Ona göre planınızı yapın.
Aslında evet bu altın olayının aslı genel anlamda gösteriştir ama çok eskilerden gelmiş bir adet ve böyle gelmiş böyle gidiyor yöreden yöreye değişiyor bu olaylar misal bir komşumun köyünde de altından çok yazma oyaları göstermesi var kim daha büyük gösterişli görülmemiş bir model oyalı yazma takarsa aa bak gördün mü falancanın yazmasını diyorlarmış bir taktıkları yazmayı bir daha takmazlarmış düğünlerde biz nasıl abiye kıyafet alıyorsak onlarda kimsede olmayan avuç içi kadar büyüklükte yazma alırlarmış, oyalı yazmalar bile 300 400 TL ye satılırmış. Buda bana garip gelmişti misal Türk örf ve adetleri işte aslında içten içe saçma geliyor belki ama böyle gidiyor

Bizim ailemizde herkes birbirine saygı duyar ve fikirlerine önem verilir bunun erkeği kadını yok asla kadınlarımız her zaman el üstünde tutulur daha ben birimizde görmedim bir erkeğin kadın üstünde hakimiyet kurduğunu.

Sizlerin penceresinden bakmak yorucu olmuyor mu merak ediyorum sadece. Bu kadar insanlara güvensizlik, önyargıyla yaklaşmak yorucu olsa gerek
Bacım ne diyek? İstediğin cevabı almaya çalışıyorsun, aksi cevapları da tersliyorsun. Cevap veriyorum: Çok mantıklı. Kasanın evin barkın arabanın ne varsa her şeyin anahtarı sorumluluğu kayınpederinizde olsun. Sizin sorumluluğunuzda da olabileceği fikrini hiç düşünmeyin. :KK51:
İnsanlar tonla mantıklı örnek vermiş, sizin adınıza olsun demiş, ortak olsun demiş. İleride problem olur demiş. Yarın öbür gün yine konu açarsınız buraya, eşimin ailesi paramızı yedi diye.

Bacım ne diyek? İstediğin cevabı almaya çalışıyorsun, aksi cevapları da tersliyorsun. Cevap veriyorum: Çok mantıklı. Kasanın evin barkın arabanın ne varsa her şeyin anahtarı sorumluluğu kayınpederinizde olsun. Sizin sorumluluğunuzda da olabileceği fikrini hiç düşünmeyin. :KK51:
İnsanlar tonla mantıklı örnek vermiş, sizin adınıza olsun demiş, ortak olsun demiş. İleride problem olur demiş. Yarın öbür gün yine konu açarsınız buraya, eşimin ailesi paramızı yedi diye.
Kaos seviyorum belki 😂😂😂😂

İnsanlar çok önyargılı yaklaşıyor ve garip şekilde dalga geçiyor. Kabul etmiyor değilim sadece insanların saçma sapan lafları yok kazık atılmaya yer arıyor yok ataerkil aileye gitmiş yok ıyy altın mı takıyorsun takma madem demeler sonuçta beni ve ailemi kimse tanımıyor ve öyle yorum yapıyor
Evet bir kaç tane o türden cevap vardı ama bu cevaplara kapıyı siz açtınız maalesef. Ki çoğunluk gayet normal ve mantıklı cevaplar verdi , siz hep güveniyorum minvalinde yanıtladınız.

Altını seversiniz, her gün takarsınız, yada hiç sevmezsiniz bu sadece sizin bileceğiniz şey. Ama burada herkes fikrini, tecrübesini yada etraftan şahit olduklarını yazarken, siz yazılanları kabul etmiyor, yazanları kimseye güvenmemekle itham ediyorsunuz.

Yaşınız küçük belliki yada daha önce gğvendiğiniz birinden kazık yememişsiniz, ne mutlu size. Umarım hiçte yemezsiniz. Ama insan bu beşer şaşar, kimseye gözü kapalı güvenmemek ve burada yazılan yorumlarıda kulak arkası etmemek lazım.

Güven meselesini bir kenara bırakalım, ben hep kendi işimi kendim yapmak taraftarıyım, tırnağım varsa kaşırım başımı yoksa yok, kimseye minnet etmem. Çok güvensem bile kasaya gidip alır mısın diyemem. Sırf bu yüzden dahi bence eşinizle ortak olmalı, kim müsaitse o almalı.

Kaos seviyorum belki 😂😂😂😂
Kaos değil de dolandırılma ihtimalini seviyorsunuz gibi geldi. Bu zamanda kimse kimsenin sorumluluğunu da almamalı, kimseye sorumluluk da yüklememeli. Akıllıca olan budur, diğeri ileride olabilecek her şeye razı olmak demektir. Belli ki siz de aynı şeyi istiyorsunuz, niye konu açıp gelene geçene aksi cevap veriyorsunuz? Verin kasayı da malı da mülkü de, dertmiş gibi bir de paylaşmışsınız.

X