Kayınvalide-eş - Hayattan bıktım

Ben büyüklere karşı saygı göstermek taraftariyim. Normalde. Ama karşımda normal biri yoksa ağzının payını da veririm: niye hep orda olayım? Hayatım, işim gücüm mü yok. Anne bana ile yasamak istesem kendi anam babamla otururum, ona ne gerek var. Ayrica "aklın yok mu" diyecek adamda daha anasının karnından doğmadı. Terbiyesiz. O kadar para ile terbiye satın alınamıyor demek ki. Susmayin. Karşılık verin. Esiniz pasifse siz kendinizi ezdirmeyin.

İyi bir adam eşim aslında. Benimde hatalarım var elbet.. Ama evlendiğim zaman ailemden ayrılmanın psikolojisiyle direkt adapte olamadım onu ailesine onlarda böyle türlü türlü laflar söylediler sağolsunlar. İçlerine girmiyormuşumda vs. O psikolojiylr beni anlamalarını çok isterdim.
Bunlar sindirme operasyonu. Hep ne yaparsanız yapın sizi bu şekilde sindirip iyice sessiz, kafasına vur ekmeği haline getirene kadar bezdirmek için yapılan taktikler. Bir nevi eğitme amaçlı. Siz bunları salladıkça da artırırlar. Eğer yüzsüz ve biraz ses çıkaran biri olsaydınız bunlar cesaret edemezdi. Eşim aslında iyi biri diye kendinizi kandırmayın. Annesinin memesinden ayrılmayan, evlenme ile sorumluluk alınacağını bilmeyen biri.

Aslında bende sizin gibi düşünüyorum. Ama kendisi merak ettiğini, evde bulamayınca endişelendiğini söylemişti. O zamanlar onun saflığına inanıyordum. Bende merak etmesin diye söylüyordum.
Merak ederse telefonla arasın. Her şeyinizi haber vermeyin. Nasıl başlarsanız öyle gider. Hem ne münasebet sadece yatmadan yatmaya evinize gidecekmişsiniz. İnsan biraz kendi evinde yalnız kalmak ister. Çok yapışkan, cahil ve anlayışsız insanlar belli ki. Çalışmıyorsunuz sanırım. Bence siz en iyisi şu salgın bitince bir işe girmeye bakın. Hem sosyalleşirsiniz, hem de KV’den uzaklaşırsınız.

Birkaç ay önce kayınvalidemle yüzleştim. Ama çok kötü bir yüzleşmeydi. Senin lafların yüzünde dayak yedim mutlu olacağım diye evlendim burnumdan geldi diye ağlaya ağlaya Annem ve babamda vardı. Kendisi de kızı da biz söylemedik bunları dediler Kayınvalidem yemin etti üstüne... Kulaklarımla duymuştum. Kayınpederim kadın dediğin susar dedi. 30 yıl öncesinin kadını susar bugünün kadını susmaz dedim diye, evliliğim bu haldeyken çocuk istemiyorum diye terbiyesiz oldum. Sizin de kızınız var dedim. Kayınpederim benim kızım senin gibi olacaksa hiç evlenmesin dedi. Ben mi çok kötüyüm, uyumsuzum; yoksa makul şeyler istedim de bu insanlar mı anlayışsız bilmiyorum

ben 21 yaşındayım evlenmek nedir ya 😃 valla baba evinde kurt mu vardı? Böyle olursa elin kadını dışarı çıkmana tabi karışır genç evlenmenin sonuçları :) keşke evlenmek yerine kendinizi geliştirseydiniz

Bence dik dur karşılarında her şeyin hesabını vermek zorunda değilsin.Ki zaten onlar bunu yaptığın için kendilerini etkin sanıyorlar. Biraz pişkinlikten zarar gelmez. yüzsüz ol bir şeyleri dalgaya al sanki yıllardır gelinleriymişsin gibi davran kaynanan oğlunu övdüğünde gülerek bende onun için evlendim zaten de morart mesela ve hareketlerini yokmuş gibi say güçlü olmazsan ezerler. Annesinin her aptal hareketinde eşine patlama kurnaz ol biraz. Eğer birbirinizi seviyorsanız zaten sana kıyamaz. Canını sıkan bir şey olduğunda sakinleşmek için başka bir odaya geç ve yalnız kalmak istediğini söyle. Her şeyi kavgayla çözemezsiniz.

Merak ederse telefonla arasın. Her şeyinizi haber vermeyin. Nasıl başlarsanız öyle gider. Hem ne münasebet sadece yatmadan yatmaya evinize gidecekmişsiniz. İnsan biraz kendi evinde yalnız kalmak ister. Çok yapışkan, cahil ve anlayışsız insanlar belli ki. Çalışmıyorsunuz sanırım. Bence siz en iyisi şu salgın bitince bir işe girmeye bakın. Hem sosyalleşirsiniz, hem de KV’den uzaklaşırsınız.
eşinle severek mi evlendiniz yoksa görücü usulü mü?
Severek evlendim

ben 21 yaşındayım evlenmek nedir ya 😃 valla baba evinde kurt mu vardı? Böyle olursa elin kadını dışarı çıkmana tabi karışır genç evlenmenin sonuçları :) keşke evlenmek yerine kendinizi geliştirseydiniz
Hayat bir şekilde evliliğe kanalize etti. Haklısınız hataymış. Yaşamadan tecrübe edemezdim.

Merhabalar öncelikle,

23 yaşımdayım. 1 yıl önce evlendim. Eve geldiğim gibi kayınvalidemin iğneleyici sözleriyle karşılandım. Kendileri varlıklı bir aile.. Sürekli oğullarının benimle evlenmesinin benim için şans, lütuf olduğunu, onunla evlenmek isteyenin çok olduğunu, sürekli zengin olduklarını dile getiren, üslubuyla ezen sonra da ben ne yaptım ki deyip işin içinden çıkan bir kadın. Yan yana evlerde oturuyoruz. Bir yere gidecektim kapısını çaldım söyleyeyim merak etmesin diye Verdiği cevap “ Sen artık gelinsin o kadar okul okumuşsun hiç mi aklın yok öyle her yere gidemezsin” oldu. Onların sürekli bizimle yesin içsin evlerine sadece uyumaya gitsinler tavrı yüzünden. Kayınvalidemin bana dokunan lafları yüzünden henüz 3. Aylık evliyken eşimle birbirimize girdik ve ben ona vurdum. O da bana vurdu tabi.. Sonra bunu birkaç defa daha yaşadım. 1 yıldır sinir krizleri içinde bir hayat sürüyorum. Size, tecrübeli olanlara danışmak istiyorum. Ben bütün gün istemsiz şekilde bütün bu yaşadıklarımı geçiriyorum. Aklımda dönüp duruyor bana söylenilenler, söylenilip söylemedim diye yalan söylemeler.. Bütün bunlar aklımda dönerkenne iyi bir eş olabiliyorum ne de anne olmayı düşünebiliyorum. Korkuyorum çünkü boşanma seviyesindeyim. Çocuk baskı var eşimin ailesi tarafından. Bu süreçleri atlatanlar ya da atlatamayıp boşananlar bana biraz akıl verir misiniz? Önümü göremiyorum. Hayatımı çok değersiz hissetmeye başladım. Bu His beni korkutuyor.
Bence eşinle bu sıkıntıları karşılıklı konuş ve çocuk yapma düzelmezse ayrıl

Ana kuzusu biriyse hayatin boyunca çekersin.
Bunun kesinliklr caresi yok. Hem ana kuzusu hem de adaletsiz bir erkekse iste o zaman hayatin zehir olur tam anlamiyla.

Acelen yok sonucta cocuk icin beklemelisin.
Bana gore hatalarından biri disari cikarken k.validene söylemen. O sekilde yaptigin surece her cikisinda söylemeni ister. Alistirma.

Gun boyunca beyninin icinde dolasan sozler soyleyemediklerin, yapilanlari sindiremiyorsun. Zamanla o da gececek tabii.

Tavsiyem; kocan varken kimseye nereye gittigini söyleme. Taviz tavizi dogurur.
Ve bir laf soyledigi zaman yapistir cevabi hic cekinme. Eger cevap vermezsen iste boyle beyninin icinde " keske sunu deseydim, bunu soyleseydim " diye diye yersin kendini. Madem gemileri yakmak istiyorsun
Her seyi akisina birak. Birine cevap vermen gerekiyorsa ver, tabii dozunda ver. Cunku nasil alistirirsan oyle gider. Herkes her dusundugunu soyleseydi ortalik yanardi. Herkes haddini bilecek bence.

Yukarıda bir arkadaşında yazdığı gibi ailesinin yaptığı her şeyi eşinize yansıtmayın. 10 yıllık evliyim ve bunu çok net söylüyorum. Ailesiyle biraz mesafeli durun, ama görüştüğünüzde de güler güzlü olun. Bir şey derlerse kafaya takmayın, he deyin geçin. Eşinize de ailesini şikayet etmeyin. Sonra siz kötü olursunuz, ailesini savunur.

Aslında bende sizin gibi düşünüyorum. Ama kendisi merak ettiğini, evde bulamayınca endişelendiğini söylemişti. O zamanlar onun saflığına inanıyordum. Bende merak etmesin diye söylüyordum.
Eşinin yanında kayinvalidene iyi davran o yokken canını sıkan cümleler kurarsa cevabını sertçe ver. İyilikten maraz doğar.

sana söyleyeceğim şey şu olacak, yapabilirsen kayınvalideni görmezden gel, eşinle yarından itibaren yeni evlenmişsin gibi yeni bir sayfa aç. konuşma ama bundan sonra şöyle olsun böyle olsun istiyorum diye. erkekler afedersin hödük konuşmadan falan anlamıyorlar.

kocana yeni yemekler yap, yeni kıyafetlerini giy, zaten yeni evlisiniz yatakta da işler yolundadır. 2 hafta tepkisiz kalır ama 3. hafta o da eski güzel günleri hatırlar yenilerini hayal eder. bu süreçte ondan bir şey talep de etme bekleme de . hayal kırılığı ile daha beter yüklenirsin adama. bir süre sonra kocan zaten senle daha fazla vakit geçirmek isteyecek ve kaynanana kendi gitmek istemeyecektir.

ama bunların hepsi yapabilirsen işe yarar. yapamaz dayanamazsan kendine işkence ettiğin fazladan 3 4 haftan olur. sonuç yine boşanmaya gider.

kendine sorman lazım; devam ettirmek mi istiyorum yoksa bitirmek mi diye....

Yukarıda bir arkadaşında yazdığı gibi ailesinin yaptığı her şeyi eşinize yansıtmayın. 10 yıllık evliyim ve bunu çok net söylüyorum. Ailesiyle biraz mesafeli durun, ama görüştüğünüzde de güler güzlü olun. Bir şey derlerse kafaya takmayın, he deyin geçin. Eşinize de ailesini şikayet etmeyin. Sonra siz kötü olursunuz, ailesini savunur.
Aslında şikayey etmiyorum ama eve geldiğini beni yağlarken buluyor, ya yüzüm asık haliyle söylemek zorunda kalıyorum. Dışarıya fazla yansıtıyorum duygularımı.. Bu da benim toyluğum.

Eğer esin senin dik duruşunun yanında olmayacaksa seni anlamayacak vede hissettiklerini sallamiyacaksa atıyorum yemeği evde yemek istiyorsun ama esin ne varki annemde yiyelim diye sürekli seni ezdiruyirsa bosan gitsin çekilir dert degik

Eşim pasif bir adam. Evi uzağa taşırsak babası eşimi reddetmekle tehdit ettiği için gidemiyoruz. O kadar kötüyüm ki. Boşanmak tek çarem gibi ama aileme laf getirip boyunlarını bükmek istemiyorum. Unutamıyorum. Olanları aşamıyorum. Yapılanları bu derece unutamamak normal mi sizce ?
Unutmayın ve bosanin.
Ömür boyu pasif ve eşi ve size dert olan kayinvalideyi mi çekeceksiniz?
Hayatınız bu kadar kıymetsiz mi gerçekten?
Ailelerin boyunları kızları mutsuz olduğu bir evliliği bitirdiğinde bükülmez.
Her söz unutulur zamanla, ama siz evli kalırsanız hep mutsuz olacaksınız sadece.

Birkaç ay önce kayınvalidemle yüzleştim. Ama çok kötü bir yüzleşmeydi. Senin lafların yüzünde dayak yedim mutlu olacağım diye evlendim burnumdan geldi diye ağlaya ağlaya Annem ve babamda vardı. Kendisi de kızı da biz söylemedik bunları dediler Kayınvalidem yemin etti üstüne... Kulaklarımla duymuştum. Kayınpederim kadın dediğin susar dedi. 30 yıl öncesinin kadını susar bugünün kadını susmaz dedim diye, evliliğim bu haldeyken çocuk istemiyorum diye terbiyesiz oldum. Sizin de kızınız var dedim. Kayınpederim benim kızım senin gibi olacaksa hiç evlenmesin dedi. Ben mi çok kötüyüm, uyumsuzum; yoksa makul şeyler istedim de bu insanlar mı anlayışsız bilmiyorum

annenle baban birşey demedi mi ?

X