Kaynanam çok konuşuyor ve aşırı inatçı

Derdini seveyim yaa.
Neyi istiyorsan söyle onu alsın. Yada kendi bir şey öneriyorsa şunu dene "annecim çok güzel düşünmüşsün ama onun yerine şu olsa daha çok işime yarar" gibi.
Aman konuşsun dursun,içinde kötülük yok ya. Arayınca arkadan ısrarla x arıyor dersin. Kapatırsın. Yanına gelince de idare et.
Aman aman büyük bir dert değil ama bezdiriyor be kardeşim. Senin istediğinide almıyor ki keşke.

Benim kayınvalidemde hiç eşinden ilgi görmemiş kaynanasından şiddet görmüş hem fiziki hem pskolojik kendini anne olmaya adamış.

Sizede anne olmaya çalışıyor. Yapabildiği şeyler bunlar belkide. Kaynanası gibi olmak istemeyip suyunu çıkartıyor napsın. Üzüldüm cidden😔
Annenizin dediğini bende diyeceğim anlamaya çalış, saygıda kusur etme. Gelininden yüzü gülsün bari 🥰

Benimkide oyle canim kendini strese sokma 60 yildir degismemis biz hic degistremeyiz.sadece biraz torpuleyebiliriz.olumlu yonlerini dusun seni dusunuyo seninle bisiler paylasmak istiyo seni seviyo.zamanla muhakkak birseyler yerine oturur oda kendi yaotigin farkina varir .gorumcen var mi
Görümcelerim var onlarla aman aman görüşemiyoruz işleri çok yoğun. Umarım bakışım değişir bunu çok istiyorum. Sevgisi pek samimi gelmiyor bana.

Sizede anne olmaya çalışıyor. Yapabildiği şeyler bunlar belkide. Kaynanası gibi olmak istemeyip suyunu çıkartıyor napsın. Üzüldüm cidden😔
Annenizin dediğini bende diyeceğim anlamaya çalış, saygıda kusur etme. Gelininden yüzü gülsün bari 🥰
Haklısın galiba canım kadının elinden gelen sadece annelik yapmak kendini o konuda yeterli hissetmek istiyor. Kaynanadan çekmiş şimdi bende ona kötü gelin olsam kadıncağız kahrolur. Bunu istemem şahsen.

Haklısın galiba canım kadının elinden gelen sadece annelik yapmak kendini o konuda yeterli hissetmek istiyor. Kaynanadan çekmiş şimdi bende ona kötü gelin olsam kadıncağız kahrolur. Bunu istemem şahsen.

Merak etme zamanla alışırsın birde sana zaten zararı yok anladığım kadarıyla. Ne kaynanalar var evinin içini yangın yerine çeviren, eşini dolduran üstüne salan bir kaç kaynana konusu oku burda pamuklara sarıp sarmalarsın seninkini. Söyledikleri ninni gibi huzurlu gelir ondan sonra 😂

Görümcelerim var onlarla aman aman görüşemiyoruz işleri çok yoğun. Umarım bakışım değişir bunu çok istiyorum. Sevgisi pek samimi gelmiyor bana.
Insallah samimidir.)napcaz mecbur ya bu deveyi gudecegiz ya bi diyardan gidecegiz.sevdigimiz adamin ailesi bazi seylere goz yumup olumlu taraflarini goz onunde bulunduracagiz ki takip kurmayalim kafamizda.ben boyle yaomaya calisiyorum.olumsuz bisi oluyo ya su konuds cok iyi belki bosluguna gelmistir diyorum kulak arkasi ediyorum:)

Insallah samimidir.)napcaz mecbur ya bu deveyi gudecegiz ya bi diyardan gidecegiz.sevdigimiz adamin ailesi bazi seylere goz yumup olumlu taraflarini goz onunde bulunduracagiz ki takip kurmayalim kafamizda.ben boyle yaomaya calisiyorum.olumsuz bisi oluyo ya su konuds cok iyi belki bosluguna gelmistir diyorum kulak arkasi ediyorum:)
Maşallah ya bende tavsiyene uyucam canım 😊

Çocuk gibi bu ne.

Ben cocuklara ne yapiyorum:
Bir sey hayirsa hayir, her zaman hayir. Kosullu evetse o koşul net ve anlasilir olmali. O kosul saglandi ise evet, saglanmadi ise hayir.

Eger ki bu kurallara uymadi isem sabahlar olmasin. Sürekli pazarlik, israr, karmaşa...

Kayinvalidenize karsi tutarli olun. Hayirsa hayir, o seyi alıp sizin eve koyamaz. Bir kac kez o aldigi şeyle evine donerse bir dahaki sefere yapmaz.

Konusmasina çözüm nedir bilemedim 🤔

Siz olsanız nasıl tepki verirsiniz yada ne yaparsınız ben uzun süre görüşmesekte her görüşmede strese giriyorum.
İnat kısmı dışında görümcemden bahsettiniz çok şaşırdım bu kadar benzerlik olur 😁

Benimki burada yaşamıyor, geldiğinde 15 gün kalıyor. İnanın ses tonu ve konuşmasından beynim uyuşuyor ve gözlerime bir ağırlık iniyor o derece. Ben de tam tersi çok sakin ve az konuşurum.

Hatta bir gelişinde yine çok kötü hissettim. Gittiği gün vertigo oldum. Doktorum dedi ki, tek bir şey sorucam seni kim bu kadar üzdü? Anlattım tamam dedi işte sebep 😀

Tabi artık çeşitli telkinlerle sakinleştiriyorum kendimi ama sizi çok iyi anlıyorum. Bol bol sabır diliyorum.

İnat kısmı dışında görümcemden bahsettiniz çok şaşırdım bu kadar benzerlik olur 😁

Benimki burada yaşamıyor, geldiğinde 15 gün kalıyor. İnanın ses tonu ve konuşmasından beynim uyuşuyor ve gözlerime bir ağırlık iniyor o derece. Ben de tam tersi çok sakin ve az konuşurum.

Hatta bir gelişinde yine çok kötü hissettim. Gittiği gün vertigo oldum. Doktorum dedi ki, tek bir şey sorucam seni kim bu kadar üzdü? Anlattım tamam dedi işte sebep 😀

Tabi artık çeşitli telkinlerle sakinleştiriyorum kendimi ama sizi çok iyi anlıyorum. Bol bol sabır diliyorum.
Hepimize bol sabırlar kardeşim aynı şeyleri yaşamak rahatlatıcı 😃

Hahaha 😁 benim kayınvalidenin aynısı. Yüzyüze veya telefonda sadece kendi konuşur. Napıyosun der ve başlar ahsjşabzmzğajana... 15dk...sjakaizhağüa....30 dk... Ajaiaiahaüaü..... ben sadece iyiyim diyebiliyorum o da havada kalıyor zaten. Aradığında hoparlöre alıp işime devam ediyorum bazen.. 🤷‍♀️ 😁

Kızlar dertleşmek anlamında yazıyorum. Biraz içimi dökmeye ihtiyacım var.

Kayınvalidem gerçekten içinde kötülük barındırmayan kendini evlatlarına adamış bir kadın.

Bana aman aman bir faydası yok şahsen ama eşimin annesi olduğu için saygı duyuyorum.
Bir konu var ki aşırı daralıyorum oda çok konuşması.

Aşırı heyecanlı bir yapısı var birşeyi anlatırken adeta kendini kaybediyor hatta ona odaklanmazsanız gelip kolunuzdan tutuyor bacağınızdan tutuyor ağzınızın içine kadar giriyor dikkatinizi ona verin diye.

Çoooooook konuşuyor çok.

Ve ses volümünüde ayarlayamıyor benim kulaklar sizlere ömür.

Anne bağırma lütfen diyorum anlamıyor :))

Bir ara telefonlarını falan açmadım mesafeli davrandım sanırım anladı aramaları azaldı. Nedeni ise telefondada aşırı konuşup hep soru soruyor hiçbirinin cevabını beklemiyor dümdüz metin okuyor adeta.

Mesela şöyle :KK70: ( Aralıksız konuşması )
-Kızım nasılsın iyimisin oğlum nasıl yemeğiniz var mı ne yiyorsunuz oğlum yemek yedimi sen yedin mi bende işte şunu yaptım bunu yaptım şuraya gittim şunu aldım öyle işte siz napıyorsunuz nasılsınız birşeye ihityacınız var mı benimde bugün dizlerim ağrıdı çok uzandım öyle akşam şunu yaptım kızlarda işte vs vs
Abartmıyorum 4-5 dk nefessiz tek başına konuşuyor.
-(BEN) iyi anne sen nasılsın. Bu kadar.

Kendi anneme bahsediyorum nasıl davranmam gerekiyor diye bence kayınvalidenin bu durumu pskolojik anlamaya çalış saygıda kusur etme travmaları vardır diyor ( iyi niyetli olarak )

Yakın yerlerde oturuyoruz mesela bir araya geleceğimiz zaman strese giriyorum.

Bir de bir huyu aşırı inatçı.

Örneğin ben et yemeği sevmiyorum diyelim bana her defasında et yedirmeye çalışır ısrarla.
Şekerli şeyleri sevmem inadına şekerli şeyler alır bize yada gönderir.

Hadi bana değil oğluna gönderiyor desem Oğluda sevmiyor. Ne desem tersini yapıyor.
İnadına yapmadığına eminim asla karşındaki kişiyi dinlemiyor kendi kendine konuşup tmm diyor.

Mesela şöyle
- Kızım sana şundan yaptırıcam yada alıcam
-yok anne istemiyorum
- yok yok alıcam
- anne gerçekten istemiyorum kullanamam ben onu
-olmaz alıcam
-anne eve sokmam onu boşuna alma paranıda verme.
-hayııır alıcam
-(artık ciddi bir şekilde) istemiyorum anne lütfen ya
-( bir hafta sonra)
-kızım bak aldım der getirir ( zorla )

Ve sırf ben o aldığı şeyi kullanim diye 1 saat konuşur ürünün özelliklerinden bahseder beynimi ve kulaklarımı parçalar.

Eşime birkaç defa söyledim oda annesine beni çok daralttını beni sıkmaması gerektiğinden bahsetmiş oda eşime olurmu oğlum ben onu kızlarımdan daha çok seviyorum demiş
Eşim konuşmasına rağmen ısrarla yapacağını yapıyor asla dinlemiyor.

Sürekli bizimle olmak vakit geçirmek istiyor ama ben mesafe koyuyorum sağolsun eşimde iki tarafıda kırmadan idare ediyor gerçi bende kırkıyorum annesini işlerim var diyorum hep.

Siz olsanız nasıl tepki verirsiniz yada ne yaparsınız ben uzun süre görüşmesekte her görüşmede strese giriyorum.
Senin kayinvalidenin tek travması bence kötü kaynana olmamak. Yani iyi olma çırpınışları gibi. Onu kötü bilmeyin istiyor olabilir. Buda aşırıya kaçmış tavırlara sebep olmuş olabilir. Ama sizi kizlarindan daha çok sevdiğine inanmayın ole bişey yoktr. Ben bir tepki vermem açıkçası.

Hahaha 😁 benim kayınvalidenin aynısı. Yüzyüze veya telefonda sadece kendi konuşur. Napıyosun der ve başlar ahsjşabzmzğajana... 15dk...sjakaizhağüa....30 dk... Ajaiaiahaüaü..... ben sadece iyiyim diyebiliyorum o da havada kalıyor zaten. Aradığında hoparlöre alıp işime devam ediyorum bazen.. 🤷‍♀️ 😁
Aynen bunu bende yapıyorum geçenlerde aradı beni telefonu koltuğun üstüne bırakıp tvye baktım toplam 3 4 dk sonra elime aldım hiç farketmemiş bile hala konuşuyordu dedim pess. En son ben hiç cevap vermeden telefonu şöyle kapattı neyse kızım işlerine bak tutmim seni. Eee sorduğun soruların cevabı? Nasılım iyi miyim kötü müyüm birşeye ihtiyacımız var mı? Konuşmak için konuşuyor. Bu gerçekten sinir bozucu.

Senin kayinvalidenin tek travması bence kötü kaynana olmamak. Yani iyi olma çırpınışları gibi. Onu kötü bilmeyin istiyor olabilir. Buda aşırıya kaçmış tavırlara sebep olmuş olabilir. Ama sizi kizlarindan daha çok sevdiğine inanmayın ole bişey yoktr. Ben bir tepki vermem açıkçası.
Aşırı ne demek suyunu çıkarıyor. Kızlar konusunda da haklısınız buna kim inanır ki. Elin kızı kendi doğurduğumdan nasıl kıymetli olabilir. Çok samimiyetsiz.

Bizim bir akraba var böyle.ben de onun psikolojik sorunları olduğunu düşünüyorum.ama size hak veriyorum hiç çekilmiyor.soruları ar arda sorar.kimsenin konuşmasına izn vermez.konuyu bir kaç kere uzun uzun detaylı şekilde anlatır.içimiz şişer.

Israrla kendi bildiğini yapıyor ise , sizde bırakın ısrar etmeyin.
Biz yemeyiz biz kullanmayız diye diretmeyin. .
Verdiği şeyi ya çöpe atın, ya bir dahaki görüşmeye kendisine geri götürün. Kaldı bu yenmedi diye.

Anlamıyor işte, neden kendinizi anlatmaya yoruyor. Psikolojik bir savaşın içine giriyorsunuz. .
inatlaşmak için iki kişi gerekir unutmayın .

Beraberken konuştuğu sırada , lafın başını dinleyin ortasını dinlemeyin. .
Önümüzdeki herhangi bir şeyle uğraşın .
Lafın sonunda himmm demek öyle .
Diyip geçin.

Biz gelinler ister istemez aman kibar davranalım diye her şeyi dinlemeye anlamaya çalışıyoruz. Kendi evlatlari ne kadar dinliyor ? HİÇ.

Benim kayınailemde de her fert ben saygıdan dinliyorum diye bütün derdini tasasini işini gücünü bana anlatır. Kayinailemin psiko terapilerini gerçekleştiriyorum resmen.

Olduğu kadar, idare etmeli...
himm....yaaa... Evet... Tabi.... Nasip....
Arada kafa sallamak....

Gazları çıkıyor işte 🤷🏻‍♀️

Israrla kendi bildiğini yapıyor ise , sizde bırakın ısrar etmeyin.
Biz yemeyiz biz kullanmayız diye diretmeyin. .
Verdiği şeyi ya çöpe atın, ya bir dahaki görüşmeye kendisine geri götürün. Kaldı bu yenmedi diye.

Anlamıyor işte, neden kendinizi anlatmaya yoruyor. Psikolojik bir savaşın içine giriyorsunuz. .
inatlaşmak için iki kişi gerekir unutmayın .

Beraberken konuştuğu sırada , lafın başını dinleyin ortasını dinlemeyin. .
Önümüzdeki herhangi bir şeyle uğraşın .
Lafın sonunda himmm demek öyle .
Diyip geçin.

Biz gelinler ister istemez aman kibar davranalım diye her şeyi dinlemeye anlamaya çalışıyoruz. Kendi evlatlari ne kadar dinliyor ? HİÇ.

Benim kayınailemde de her fert ben saygıdan dinliyorum diye bütün derdini tasasini işini gücünü bana anlatır. Kayinailemin psiko terapilerini gerçekleştiriyorum resmen.

Olduğu kadar, idare etmeli...
himm....yaaa... Evet... Tabi.... Nasip....
Arada kafa sallamak....

Gazları çıkıyor işte 🤷🏻‍♀️
Bu yazı gerçekten yardımcı oldu :))

Sürekli evde reçel yapıp bize getiriyor mesela bal ve pekmez birde ama bu üçünden başka birşey bilmiyor

Evlendiğimden beri yani sürekli bir reçel sevdası hatta düğünümde baya eksikler vardı çoğunu umursamadı düğün öncesi evi görmeye gidince şey demişti oğluna şu reçelden yaptım size göndericem falan.

Hatta ben düğün öncesi kriz geçirmiştim eşime dönüp gerçekten tek derdimiz şuan reçel mi ya diye bir ton ağlamıştım çünkü o kadar dile getirmiştiki bu reçel konusunu.

Hala devam ediyor huyuna. Evlendik yine aynı şekilde sürekli diyor şu reçelden yaptım yollicam diyorumki yemiyoruz anne yemiyoruz evdekilere bile dokunmadık. O hafta yine bir kavanoz daha mutlaka getiriyor.

Eşime dalga geçiyorum artık. Annen allahtan reçel veriyor yoksa açlıktan ölürüz. Mazallah reçel olmadan nasıl doyurucaz karnımızı.

Bende eşimde reçel sevmiyoruz 4 5 kavanoz getirdi geçenlerde ve dışarda tutturmuyor onları dolaba koyucaksınız diyor dolabımda yer kalmadı reçelden.

Birde bize çok misafir gelmez ben türkiyede değilim şunu düşünmüyor bu kadar devasa reçelleri bunlar nasıl bitiricekki ben yenisini götürüyorum. Onu bile akıl edemiyor a dostlar düşünün.

İşimize yaramayacak ne varsa onları alır getirir dediğim husustan biri buydu :))

Gerçekten hasta.

Çöpe atmayı yada komşuya vermeyi düşünüyorum şuan alınırsa alınsın kırılırsa kırılsın belki kafasına dank eder. Eşimde durumun farkında oda birşey diyemiyor.

niye yahu hiç çok konuşan birinden muzdarip olmadın mı😂
ben telefonu kenara koyuyorum mesela hiç es vermediği için ben konuşmaya katılmışmıyım katılmamışmıyım anlamıyor bile.🤷‍♀️
Oldum ve idare ettim yani. Büyük bir sorun olmadı hayatımda. Çok konuşmayan kaynana var mı ki diyorum hatta 😂

X