Kaynın düğünden önce yeni gelin evinde kalması ?

kaynın sırf evi görmek için gelip kalması gereksiz bir davranış olmuş
yani günümüz dünyasında genelde insanlara yük olmamaya çalışırız kardeşimiz bile olsa müsait takvime göre hareket ederiz
eşiniz çalışıyor olacak, evde misafirlik bir ortam yok, düğün telaşı var. gelip bir şeye yardım edecek de değilmiş (evde badana olur tamir olur gibi bir iş için lazımdır mesela? öyle bir konu da geçmemiş okuduğum kadarında.
kaynınızın sizinle alakasız ama bir şekilde o şehir bulunmasını gerektirecek bir iş hastalık x herhangi bir durum yok
ev merak etmek nedir yav..bir erkeğin ev merak edip gelip kaldığını gerçekten ilk kez duydum.

yani burada kayın tuhaf.

heh şimdi. bunu cebe koyduk mu.

ben olsam böyle bir konuda "ay ben yokken evime neden geliniyor da, evi yeni serdim de, eşyalarımı ilk ben açcam da" gibi bir kafaya girmem (işin açıkçası bu kafayı bekaret takıntılı erkek kafasıyla aynı buluyorum, yalan değil)

fakat kayımın bu garip tuhaf davranışını ve potansiyelini sorun ederim. eşime de gayet kardeşinin bu yaptığı şey gereksiz, kalmak istemesinin bilmediğim bir sebebi var mı filan gibi konuşurum mesela.
bana tebliğ edilmesinden hoşlanmam. eşim evle ilgili her şeyde eşitlikçi olsun isterim. paylaşma şekli tebliğ ise o zaman eşimle de sorunum var demektir. olayı kaynın sütüne yıkmak kolay asıl mutabımız eşimiz değil mi?
benim kardeşim de bir sebep yokken gelip kalsa ben de eşime bunu tebliğ etsem mesela, şu senaryoda o da aynı şekilde sorun. ama mesela benim erkek kardeşim asla böyle bir şey yapmaz ki :KK70: daha 15 senedir gelmiş bekar evimde kalmış değil çocuk gelcem kalcam dediyse çoook büyük bi' olay vardır zaten.. kız kardeşim gelse iş yapar, durmaz karakteri öyle o yüzden ona kimse neden geliyor demez gittiği yeri abad eden bir insandır.

Cok itici bir durum. O ev damadin da sayiliyor bir kenarda otursa uyusa ne gibi bir sorun olur anlamadim. Daha simdiden damat ailesiyle sorun yasamak icin guzel fikir ama. Bana nisanlim boyle dese ben evet demeden 2 3 kere daha dusunurdum.

Kızlar düğünden iki hafta önce farklı bı şehire ev sermeye gidicez anne babalarla. Biz evi serip döndükten sonra büyük kaynım gidip nişanlımın yanında kalacakmış biraz. Bana mı abes geldi durum? Evi sermişim, iki hafta sonra düğün olacak, kaynım gidip benden önce sırf gezmek için evde kalacak.
Bence çok haklısınız
Kalınmasını bende istemezdim.
Nişanlınız mecbur kalacaksa o ayrı tabii kardeşi, dıdısı mıdısı kalmasın
Eminim nolcak ya, eşyalarınımı yicek, evimi batırcak diyen olmuştur yorumları okumadım fazla.
Ama bunların hiç biri olmasa bile istemek zorunda değilsiniz.
Birşey olacağından değil olmasıda gerekmiyor, insan birşeyi isterken ve istemezken bunun illaki açıklamasıda olması gerekmiyor. İstemiyorum, oldu bitti.

İlk ben oturacağımdan, ben kullanacağımdan ziyade ev sahibi yokken kişinin rahatlığı, evi nasıl kullandığı önemli. Asla kabul etmezdim böyle bir şeyi. Kalmasın kimse. Ben veya eşim evdeyken benim veya onun çizdiği sınırlar içinde, benim veya onun vereceği çarşaf ve yastık ile kalabilir misafirlerim. Nereye ne yapacağını bilmediğim tanımadığım birini hijyen açısından ben kabul edemezdim.

Kızlar düğünden iki hafta önce farklı bı şehire ev sermeye gidicez anne babalarla. Biz evi serip döndükten sonra büyük kaynım gidip nişanlımın yanında kalacakmış biraz. Bana mı abes geldi durum? Evi sermişim, iki hafta sonra düğün olacak, kaynım gidip benden önce sırf gezmek için evde kalacak.
Kendi ailenizle empati kurun.Sizin kardeşiniz ya da ailenozden birisi kalacak olsaydı bu kadar dert eder miydiniz yoksa sıkıntı yok kalsınlar nolucakki mi derdiniz?
Bence temiz kullanıldığı sürece sıkıntı yok.Hem nişanlınız zaten orada kalacakmış zaten.

Zaruret olur ayrı ama sırf gezmek icin kalinmasina ne gerek var?
Erkek kardeş neyini gezecekmiş evin?

Aman eşyaları görür, bakar kısmında değilim ama gereksiz bir durum olmuş. Eşiniz düğünden önce temizletecek mi evi? Ben bana sormadan kardeşim gelip kalacak deyince direkt bunu sorardım sanırım. Düğün sonrası ev temizliği ile uğraşmayın birde.

şeyi merak ettim mesela
ananeniz babaneniz de tek taş pırlanta mı takıyor?
onlara da evlilik teklifi organizasyonu yapıldı mı ya da salonda ilk dans müzikleri yerli miydi yabancı mı?
balayında yurtdışı mı tercih etmişlerdi?

ananenizin babaannenizin her yaptığını yapıyor musunuz? her onaylamadıklarına da karşı mısınız?
Of gerçekten baydınız. Bizde çeyiz serilen evde zorunlu haller dısında keyfi kalınması hoş karşılanmaz bu kadar basit. Her yaptigini yapmam ile ne alakasi var ? Benim kayinailemde bu şekilde diyorum kendi kayinvalidemde müsade etmez diyorum anlamiyosunuz sanirim?
Bu yeni gelin tribi şimdiki gencler şöyle böyle durumu değil bizden üst nesillerde de bu düsünce var demek istiyorum üst nesili örnek vererek.
Bu onay vermek onay vermemek durumuda değil bizde uzak mesafe olur, maddi durumlar olur bunlar zaruriyettir ağirlanir yeni evdede kendi evlerimizdede, kimse bavulunu toplayıp ceyiz serilmiş evde 2 hafta keyif çatmazya gitmez. Ev sahiplerinden gelin/damattan müsadede istenir. Bu kadar basit sizin büyükleriniz cevreniz normal karsilayabilir bizim normalimizde bu.
Yüzügünden müzigine ev düzeninden balayi yerine kadar çiftleri ilgilendiren şeylere kimse burnunu sokmaz.

Of gerçekten baydınız. Bizde çeyiz serilen evde zorunlu haller dısında keyfi kalınması hoş karşılanmaz bu kadar basit. Her yaptigini yapmam ile ne alakasi var ? Benim kayinailemde bu şekilde diyorum kendi kayinvalidemde müsade etmez diyorum anlamiyosunuz sanirim?
Bu yeni gelin tribi şimdiki gencler şöyle böyle durumu değil bizden üst nesillerde de bu düsünce var demek istiyorum üst nesili örnek vererek.
Bu onay vermek onay vermemek durumuda değil bizde uzak mesafe olur, maddi durumlar olur bunlar zaruriyettir ağirlanir yeni evdede kendi evlerimizdede, kimse bavulunu toplayıp ceyiz serilmiş evde 2 hafta keyif çatmazya gitmez. Ev sahiplerinden gelin/damattan müsadede istenir. Bu kadar basit sizin büyükleriniz cevreniz normal karsilayabilir bizim normalimizde bu.
Yüzügünden müzigine ev düzeninden balayi yerine kadar çiftleri ilgilendiren şeylere kimse burnunu sokmaz.
ben sizi ilk defa alıntıladım ne zaman baydım?

benim ailemde de normali bu ama ben ailemin normallerine göre değil kendi normallerime göre yaşıyorum. o yüzden ananem böyle babanem böyle diye örnek vermenizi garipsedim soruyu da bu yüzden sordum.

misal mutlak bakire olarak ortalama 15-20 yaşında evlenmek de normali onlar için, benim için o da değil...bunun gibi.

ben sizi ilk defa alıntıladım ne zaman baydım?

benim ailemde de normali bu ama ben ailemin normallerine göre değil kendi normallerime göre yaşıyorum. o yüzden ananem böyle babanem böyle diye örnek vermenizi garipsedim soruyu da bu yüzden sordum.

misal mutlak bakire olarak ortalama 15-20 yaşında evlenmek de normali onlar için, benim için o da değil...bunun gibi.
Bu konuda bir sürü yorumum var okuduğunuzu düşünerek dedim çünkü bir çok kez belirttim. Burada "yeni gelin tribi"ne atıfta bulunulduğu için "eski nesil"den örnek verdim. Tutup büyüklerinizin her dediğini yapiyo musunuz denecek bir durum degil. Konu sahibinin actıgı konu içerigi bu başka bir konu olsa baska bir seyden örnekleme yapabilirdim.
Bende kendi doğrularıma göre yaşıyorum bu devlet meselesi degil oldukları görüş karşı olacagim bir görüş degil olsaydi karsiyim derdim. Kaldi ki bizde müdahil olmalar dayatmalar yoktur. Ben bu sekilde düsündükleri için saygi duyduklari için ve bizede bunu gösterdikleri için gayet memnunum.

Yani zaten nişanlınız o evde kalıyorsa yanına gidebilir he gitmeseydi daha iyi olurdu ama düğüne az kalmışken böyle konularla hiç moralinizi bozmayın zaten düğün stresi vs çok oluyor.

Ben istemem. Özel eşyalarımı, çamaşırlarımı götürüp yerleştireceğim. Elin adamını istemem yani bu kadar basit, herkes ne kadar da meraklıymış. Kaynınız elin adamı mı diyecekler olacaktır, evet elin adamı. Arada kardeşlik bağı kurulması için zaman gerekir, muhabbet gerekir. Açıp çekmecelerinize bakacak hali yok diyenlere de hayret, kime neden bu kadar güveniyorsunuz?
Hadi diyelim kapımızı kilitledik, salonda takılıyor. Yani yine de esas soru şu: Ne gerek var?
Erkeklerin ne kadar az bir kısmının tuvaletten çıktıktan el yıkadığını biliyor musunuz? Ayağını sehpaya uzatmak, eliyle kulak karıştırmak ve elini yıkamamak, salonda kırlente başını koyarak uyumak gibi her türlü iğrençliği de yapıyorlar maalesef. Sizin kaynınız öyle yapacak diye söylemiyorum, belki çok temiz biridir. Ama bir erkeğin biz yokken evimizde kalmasını istememek için haklı sebeplerimiz var yani.

şeyi merak ettim mesela
ananeniz babaneniz de tek taş pırlanta mı takıyor?
onlara da evlilik teklifi organizasyonu yapıldı mı ya da salonda ilk dans müzikleri yerli miydi yabancı mı?
balayında yurtdışı mı tercih etmişlerdi?

ananenizin babaannenizin her yaptığını yapıyor musunuz? her onaylamadıklarına da karşı mısınız?
Anneannız ve babanneniz KK yı kullanıyormu diye sormayı atlamışsınız?!
Neyin kafası çözemiyorum bazen 🤦🏻‍♀️

Ben istemem. Özel eşyalarımı, çamaşırlarımı götürüp yerleştireceğim. Elin adamını istemem yani bu kadar basit, herkes ne kadar da meraklıymış. Kaynınız elin adamı mı diyecekler olacaktır, evet elin adamı. Arada kardeşlik bağı kurulması için zaman gerekir, muhabbet gerekir. Açıp çekmecelerinize bakacak hali yok diyenlere de hayret, kime neden bu kadar güveniyorsunuz?
Hadi diyelim kapımızı kilitledik, salonda takılıyor. Yani yine de esas soru şu: Ne gerek var?
Erkeklerin ne kadar az bir kısmının tuvaletten çıktıktan el yıkadığını biliyor musunuz? Ayağını sehpaya uzatmak, eliyle kulak karıştırmak ve elini yıkamamak, salonda kırlente başını koyarak uyumak gibi her türlü iğrençliği de yapıyorlar maalesef. Sizin kaynınız öyle yapacak diye söylemiyorum, belki çok temiz biridir. Ama bir erkeğin biz yokken evimizde kalmasını istememek için haklı sebeplerimiz var yani.
Nerdeyse 20 senedir evliyim kaynım benim için elin adamı bile değil, elin adamına yine bir saygı duyarsın insanlık adına selam verirsin. Onu bile beceremedi benim kaynım, değil evime gelmek önünden geçemez o yüzden. Kaldiki gelip kalacak. Oldu

İzin verme ben verdim sonra ailecek geldiler. Ailecek gelmeleri yetmezmiş gibi kendilerine yasiyacak şeyler getirdiler . Sonra kayınvalidem gitmiş mutfaktaki malzemelerin yerini değiştirmiş . Üstüne üstlük düğün evi olarak acmadigim için de benimle kavga ettiler.
Burada yok nolucak yeaaaa o kardeşi falan diyenleri de takma. Benim çevremde bana aynı baskıyı yaptı sonunda daha büyük kavgayla bitti . Düğünüm burnumdan geldi . Böyle konuşanlar genellikle karşısında anlayışlı insanlarla karşılaşmış bu sebeple başkasıyla empati kuramayan insanlar .

Ayrıca aklı başında bir aile olsa zaten gezmeye şimdiden yollamazlardi oğullarını . Bu yerini yapmak . Bak o evin sahibi biziz demek . Ben çok pişmanım ki en baştan kimseyi dinlemeyip bildiğimi yapmadigima.

Bu ülkenin bir kısmı evsiz yurtsuz kaldı. Böyle bir ortamda Kaynım gelecek şikayeti, kusura bakmayın ama bana göre bilincin alt seviyelerde olmasıdır.

Senin tuzun kuru dersen, deme onu. Bende de Görümcem ve eşi kalmışlardı. Ne oldu peki? Hiç. Dünya sizin etrafınızda dönmüyor. Artık bakış açınızı değiştirin biraz.

Bu ülkenin bir kısmı evsiz yurtsuz kaldı. Böyle bir ortamda Kaynım gelecek şikayeti, kusura bakmayın ama bana göre bilincin alt seviyelerde olmasıdır.

Senin tuzun kuru dersen, deme onu. Bende de Görümcem ve eşi kalmışlardı. Ne oldu peki? Hiç. Dünya sizin etrafınızda dönmüyor. Artık bakış açınızı değiştirin biraz.
Kaynı evsiz yurtsuzmu kalmış?
Her konuda ajitasyon yapan olmasa olmuyor.
Sizinki daha çok benim başıma geldi, senin niye gelmesin durumu ayrıca.

Elbet kayin kisisi gelip dolaplari kemirmeyecek ama koltukta oturup pirtlatacak wcde ihtiyac giderirken araba yarisi oynayacak kristal bardaklarda kola icecek vs vs 🥴
Oylesine, bir sebep yokken gidip gunlerce kalmasi da sacmalik bana gore
Ne cok kayin agirlamayi seven varmis 🥴

İçinize sinmeyen bir durumsa tabi ki de tepki verin..Ayrıca bende istemezdim..Kalan kişiler erkek..Tepki vermeyenler erkekle evde yaşamanın ne olduğunu bılmıyorlar sanırım..Özel bir durum söz konusu çeyiz serme özeldir yani örf ve adetimizde (bizim) O banyolar özene bözene temizlenir yerleştirilir...

İki tane erkek girecek s..cak yıyecek içecek bekar evi mi orası ki zamanlama da ters..Normal zamanda amenna da ...Eşi kirletir temizler belki ama 2 erkek pisliği gereksiz...

Konu sahibinin kaynı eve bakmaya gezmeye geliyomuş 2 hafta keyfi yasamaya yani hemde müsade istemeden. Yersiz yurtsuz değil ki. Sizin görümceniz ve eşi günlerce keyfi olarak mi kaldilar yoksa farklı sehir durumunda mesafeden dolayı falan mı ? Keyfi durum olmasa konu sahibide anlayış gösterirdi bence

Maalesef. Kendi evini kayınvalidem çöplük olarak tanımlıyordu
Konu sahibi iki hafta bu adam sabahtan akşama kadar neden evin içine s.csin siz milletin görüşlerini bosverin . Hayatta açık olmak iyidir. Düşüncesiz insanlara karşı çok kibar olmak sadece sizi yer bitirir

X