Kedi kıyafeti

Tarcinin annesi

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2017
143
67
Kedimi dışarı çıkarmak istiyorum. Ama bunun için tasma takabilmem lazım ve benim oğluşum tasma takıldığında garip hareketler yapıp bundan ne kadar mutsuz olduğunu belli ediyor. Bende çözüm olarak kumaştan elbise dikip üstünde birşey olmasına alıştırmaya çalışıyım dedim. Ama üzerindekini sürekli yalıyor diline zarar vermesinden korkuyorum. Bir süre sonra alışır mı? Ya da kendisini temizleme güdüsüne zarar mı veririm? Lütfen kedi bakımında deneyimli olanlardan yardım istiyorum. Çünkü ne yapacağımı bilemedim.

Kediye kıyafet abartı olur bence yani sıkılır hayvan zaten tüylü havalarda ısınıyor gereksiz olur özel bir kıyafet dikmek. Ayrıca kıyafet ile tasma çok farklı şeyler tasma onu kontrol etmek için olan bir şey ve kontrol edilmek istenmiyor olabilir ayrıca köpeğe neyse de kediye de tasma mı olur yapmayın lütfen size alışkınsa zaten nereye gidecek köpek gibi saldırgan bir hayvan değil ki kedi bunu istemez. Bence gerek yok böyle şeylere

Kediye kıyafet abartı olur bence yani sıkılır hayvan zaten tüylü havalarda ısınıyor gereksiz olur özel bir kıyafet dikmek. Ayrıca kıyafet ile tasma çok farklı şeyler tasma onu kontrol etmek için olan bir şey ve kontrol edilmek istenmiyor olabilir ayrıca köpeğe neyse de kediye de tasma mı olur yapmayın lütfen size alışkınsa zaten nereye gidecek köpek gibi saldırgan bir hayvan değil ki kedi bunu istemez. Bence gerek yok böyle şeylere
Gerek olup olmadığını araştırmıyorum nasıl alıştırabileceğimi araştırıyorum farkındaysanız.

Çünkü evde dışarıdaki kadar hareket etme alanı yok bulunduğum yerde de köpekler olduğu için yalnız çıkartamıyorum.

Daha önce kedi beslediniz mi?

Kediler geniş alana, çok hareket etmeye pek ihtiyaç duymazlar. Yavruyken koşup oynarlar o da en fazla bir sene sürer. Genelde yayılıp uyumayı tercih ederler. Ev kedileri özellikle yavruluğundan beri hiç dışarı çıkmamış bir yetişkinse dışarda olmaktan da hoşlanmaz.

Kedilere kıyafet eziyet gibi geliyor bana. Yapmayın, hele alışsın diye sürekli hiç yapmayın.
Kedi öyle pek alıyım da dışarda gezdireyim hayvanı değildir. Veterinerinizle hiç konuştunuz mu?

Daha önce kedi beslediniz mi?

Kediler geniş alana, çok hareket etmeye pek ihtiyaç duymazlar. Yavruyken koşup oynarlar o da en fazla bir sene sürer. Genelde yayılıp uyumayı tercih ederler. Ev kedileri özellikle yavruluğundan beri hiç dışarı çıkmamış bir yetişkinse dışarda olmaktan da hoşlanmaz.
Hayır ilk kedim ve kendisi hala yavru hiç çıkarıp alıştırmasam mı böyleyken onun özgürlüğünü.mü kısıtlıyorum diye endişeye kapalıyorum.

Hayır ilk kedim ve kendisi hala yavru hiç çıkarıp alıştırmasam mı böyleyken onun özgürlüğünü.mü kısıtlıyorum diye endişeye kapalıyorum.

Tasmayla gezdirmek daha özgürlük kısıtlayıcı bişey değil mi?

Dışarı çıkan, çıkmayı seven kendiler var. Benim bir kedim de öyleydi. Ama onlar kendileri çıkar, gezer dolaşır canları isteyince geri dönerler. Bu şekilde alıştırabilirseniz evde kum derdiniz de olmaz.

Ama ev kedileri genelde sokağa çıkmaya pek meraklı değillerdir. Evde yemekleri önlerinde minderleri altlarında olsun, biri de arada gelip okşasın yeter onlara.

Kedilere kıyafet eziyet gibi geliyor bana. Yapmayın, hele alışsın diye sürekli hiç yapmayın.
Kedi öyle pek alıyım da dışarda gezdireyim hayvanı değildir. Veterinerinizle hiç konuştunuz mu?
Ya bende hayvanların tüyünün yeterli olduğunu düşünüyorum ama tasmada sıkıntı yaşayınca bu yumuşak olduğu için daha rahat eder belki alışır diye düşündüm. Evet veterinerim kendi kedisini gezdirdiğini ve gezdirmem de sıkıntı olmayacağını söyledi. Sadece aşılarına çok dikkat etmem gerektiğini söyledi.

Tasmayla gezdirmek daha özgürlük kısıtlayıcı bişey değil mi?

Dışarı çıkan, çıkmayı seven kendiler var. Benim bir kedim de öyleydi. Ama onlar kendileri çıkar, gezer dolaşır canları isteyince geri dönerler. Bu şekilde alıştırabilirseniz evde kum derdiniz de olmaz.

Ama ev kedileri genelde sokağa çıkmaya pek meraklı değillerdir. Evde yemekleri önlerinde minderleri altlarında olsun, biri de arada gelip okşasın yeter onlara.
Bu durumda hiç huzurunu bozmamalıyım ozaman. Tasmanın ona sıkıntı olacağını düşünmemiştim. Ama sanırım haklısınız ve ona o sıkıntıyı yaşatacağıma evin içindeki huzurunu hiç bozmamalıyım.

Ya bende hayvanların tüyünün yeterli olduğunu düşünüyorum ama tasmada sıkıntı yaşayınca bu yumuşak olduğu için daha rahat eder belki alışır diye düşündüm. Evet veterinerim kendi kedisini gezdirdiğini ve gezdirmem de sıkıntı olmayacağını söyledi. Sadece aşılarına çok dikkat etmem gerektiğini söyledi.

Esas soru gezdirmenizde sakınca olması değil, gezdirmenize gerek olup olmadığı. Gerek yoksa hayvana bunları yapmaya gerek var mı?

Kediler, köpek gibi yuruyus yapma istegı duymazlar uzun uzun ve dısarıdakı bir çok seyden tedırgın olabilirler, korkmuş kedıyı sakınleştirmekte zordur. Benım kedıyı küçükken dısarı bırakıyordum ancak yanında duruyordum uzaklaşmıyordu zaten etrafı kokluyordu fılan ayrıca dedıgım gıbı tasma takıp onu köpek gıbı yönlendirerek dolastırmanız özgür bırakmanız demek olmuyor o şekilde gezmekten hoşlanacagını sanmıyorum bir kedinin.

Sadece ama araba sesı gıbı seylerden tedırgın oldugu an içerı doğru koşuyordu bizimki. Sevmıyor dısarısını cok tedırgın oluyor zaten oyuzden cıkartmıyorum. Kediniz dısarda bıyerde panik yaparsa kötü olur.

Kediler, köpek gibi yuruyus yapma istegı duymazlar uzun uzun ve dısarıdakı bir çok seyden tedırgın olabilirler, korkmuş kedıyı sakınleştirmekte zordur. Benım kedıyı küçükken dısarı bırakıyordum ancak yanında duruyordum uzaklaşmıyordu zaten etrafı kokluyordu fılan ayrıca dedıgım gıbı tasma takıp onu köpek gıbı yönlendirerek dolastırmanız özgür bırakmanız demek olmuyor o şekilde gezmekten hoşlanacagını sanmıyorum. Sadece ama araba sesı gıbı seylerden tedırgın oldugu an içerı doğru koşuyordu bizimki. Sevmıyor dısarısını cok tedırgın oluyor zaten oyuzden cıkartmıyorum. Kediniz dısarda bıyerde panik yaparsa kötü olur.
Ozaman evde sıkıldığını düşünüp stres yapmama gerek yok güvende ve rahatı yerinde dimi ☺ Bu durumda tasmaya da ihtiyacımız kalmaz. Ve o daha da rahat eder.

Ozaman evde sıkıldığını düşünüp stres yapmama gerek yok güvende ve rahatı yerinde dimi ☺ Bu durumda tasmaya da ihtiyacımız kalmaz. Ve o daha da rahat eder.

Yok sıkılmıyordur kediler çok sosyal canlılar degıller ve bölgelerıne çok baglılar. Tanımadıgı ortamda geriliyorlar. Evde olmaya alıştıklarında dışarı çıkasıları gelmıyor. Benım kı acık cam bile olsa atlayıp dısarı gıtmıyor en fazla camın onune cıkıp oturup dısarı bakıyor. Bi defada markete gıderken bizle bırlıkte kapıdan cıkmış karanlıktı kedıdevsiyah farketmemişiz marketten döndük kapının önünde tünemişti :KK70: Gitmemiş biyeri.

Bazıları kedilerini başıboş dısarı salıyor mesela kedı kendı istedıgınde gıdıp, istedıgınde gelıyor öyle alıştırıyorlar ama ben kedimi başıboş sokaga salamam acıkcası basına bırsey gelır, araba carpar üzülürüm gercekten.

Yok sıkılmıyordur kediler çok sosyal canlılar degıller ve bölgelerıne çok baglılar. Tanımadıgı ortamda geriliyorlar. Evde olmaya alıştıklarında dışarı çıkasıları gelmıyor. Benım kı acık cam bile olsa atlayıp dısarı gıtmıyor en fazla camın onune cıkıp oturup dısarı bakıyor. Bi defada markete gıderken bizle bırlıkte kapıdan cıkmış karanlıktı kedıdevsiyah farketmemişiz marketten döndük kapının önünde tünemişti :KK70: Gitmemiş biyeri.

Bazıları kedilerini başıboş dısarı salıyor mesela kedı kendı istedıgınde gıdıp, istedıgınde gelıyor öyle alıştırıyorlar ama ben kedimi başıboş sokaga salamam acıkcası basına bırsey gelır, araba carpar üzülürüm gercekten.
Çok teşekkürler içim çok rahatladı. ☺☺ Bende köpeklerden dolayı o şekilde bırakamam başına bişey gelirse dayanamam çünkü.

Çok teşekkürler içim çok rahatladı. ☺☺ Bende köpeklerden dolayı o şekilde bırakamam başına bişey gelirse dayanamam çünkü.

Eve alışsın. Onunla oynayıp, sevip, iyi vakit gecırıp bol bol ilgi verdıgınız surece sizi ve evını bırakmak istemez ve dışarıyı aramaz. Ben teşekkür ederim.

X