Kedi maması

Farmer girl

Tiz-i reftar olanın payine damen dolaşır
Kayıtlı Üye
30 Ocak 2010
3.656
1.113
Merhaba arkadaşlar. Daha önce de evlatcanım için bir kaç defa yardımınızı ihtiyacım olmuştu. Teşekkür ederim çok şey öğrendim sizlerden. Şimdi de kafam karıştı açıkçası, nette mamalara bakarken fikrinizi almak istedim.

Oğlumu en fazla 1 haftalıkken bulmuştuk kedilerden hiç hoşlanmayan dokunamayan bir insan olarak şimdi onsuz dünyam karanlık oluyor o derece aşığım evladıma.

Vakti zamanında çok sıkıntılar yaşadı oğlum. Anne sütü zaten alamadı. Her şeyi benden öğrendi. Bi kaç defa zor ateşli hastalıklar geçirdi.
Bulunduğumuz şehir küçücük bir şehir, veterinerimiz ilk günden beri aynı. Bize güven veren bir insan. Kedi konusunda tecrübesiz de olduğumuz için bizde güvenmek istedik. Sağolsun oda bizi şüpheye düşürecek bir davranışta bulunmadı.
Çok fazla detay veriyorum kusura bakmayın. Bize ilk günden beri royal canin mama kullandırıyor. Sadece onu da satmıyor diğer markaları da satıyor aslında ama oğlum da severek yediği için bir şikayetimiz olmadı. Bir ara advance mama aldık ama onu çok sevip ölçüsüz yemeye başladığı için royal canin in young male mamasına geçtik. Uzun zamandır bunu kullanıyoruz. Ama şimdi piyasada yok. Zaten nette bulunmuyor gidip veterinerimizden alıyorduk ama onlarda bu ara gelmediğini belkide gelmeyeceğini şimdilik royal canin sterilize mamaya geçmemizi söylediler. Mecbur elde fazla mama yok aldık geldik ama bizim oğlan huylu.
Okuduğum başka kedilerin ödül maması diye yediklerinin yüzüne bakmaz. Asla yaş mama yemez. Öğünleri ölçülü saatli değildir. Mama kabı sürekli dolu olacak ama oğlum istediği zaman gidip yiyecek. Kilolu bir kedi değil. Durması gerektiği yeri biliyor. Ama sterilize mamayı çok sevmedi. Malum karışık veriyorum young male ile. İçinden sevdiği mamayı seçip diğerine pek dokunmuyor. Sevdiği mamadan da kalmadı tükenmek üzere. Ne yapsam ne alsam bilemedim.
Bahçede de 10-15 civarı sayısı değişen kedilerim var. Aylık onlara da 15 kg mama veriyorum. Şimdi 4 tanesi doğum yaptı süt için ekstra desteğe ihtiyaçları olduğunu düşünüyor kıyamıyorum. Anne olan yavrularım da çok seçici. Onlar da her mamayı sevmiyor. Aç kalınca mecbur geleceksiniz diyorum hayır yemiyorlar. Temizmama nın bir mamasını tutturduk sevdiler gidiyor. Acaba anneler için ekstra ne yapabilirim.
Çok mu karışık yazdım toparlarsam evdeki oğlan 1,5 yaşını geçti 20 aylık, dışarıda her yaş grubundan var. Oğlan ve analar için ne tavsiye edersiniz?

Advance mamayı sevdiyse,onun kısırlaştırılmış hindili veya somonlu olanından alabilirsiniz..
Çok seçiciler değil mi:KK51:

Evet Megciğim. Çok seçiciler. Daha yavru iken veterinerimizde stajyer bir arkadaş demişti ki kedilerin damak zevki yoktur. Anlamazlar ne koysan yerler demişti daha üzerinden bir kaç gün geçmeden bu tezini çürüttük.
Mesel yoğurda bayılır ama tavuk, et, ciğer köfte yemez mutfaktan. Hazır peynirlerden sadece süzme yer. Benim yaptığım peynirleri yer. Organik doğal seviyo oğlum.

Bahsettiğin mamayı hemen araştıracağım çok teşekkür ederim değerli fikirlerin için sevgiler :KK200:

ben proplan alıyorum. daha önceden daha doğrusu veterinerimiz bizi bilgilendirmeden önce proline diye bir marka almıştık. onu sakın kullanmayın dedi aynı şekilde wishkas filanda kullanmayın kesinlikle dedi. kullandığımız markaya bayılıyor bizimkiler. tüy dökümü vs gibi şeyleride engelliyor. hepsiburada arada kampanya filan yapıyor. deneyin isterseniz.

-nemesis- -nemesis- Teşekkür ederim araştırayım bende h.burada ve bi kaç siteyi. Hangi çeşidini kullanıyorsunuz?
Benim oğlan iri tane de yemiyor.

Bizde iki kedi var. Birisi yavru. Ona tavuklu aliyoru. Digeri kisirlastirildi 9 aylik. Ona kisirlastirilmis olani aliyoruz. Gerci genelde ikiside birbirinin mamasina saldiriyor o ayri :KK70:

X