Kedi sahipleri bakabilir mi

Merhaba ilk defa kedi sahipleneceğiz. Kedimiz 3 aylık bugün akşam ya da yarın sabah evimize getireceğiz veterinerde kontrolleri yapılıyor. Aile evine alıyoruz annem kardeşim ve ben. Annem geneldw evde ben çalışıyorum kardeşim de okula gidiyor ama genelde sorumluluğu bende olacak. Çok hevesli ve heyecanlıyız yeni bir aile üyemiz olacağı için. Tavsiyelerinizi bekliyorum eve alışamazsa ne yapmalı ya da mamasını kaç saatte bir vermeliyiz vs. Teşekkürler herkese :)
kedi bakımına dair o kadar çok detay var ki ben bunların hangisini ne zaman öğrendim bilmiyorum. hepsi zamanla. yalnızca en en en önemlisi, asla mamasını bir anda başka bir türe/markaya geçirmeyin. yeni bir tür mama vermeye başlayacaksanız bunu yavaş yavaş, önce eski mamasıyla karıştıra karıştıra yapın. aniden x markasından y markasına ASLA geçmeyin. bu onları çok kötü etkiliyor. aklıma ilk bu geldi, kalanını zamanla halledeceksinizdir onu da tanıdıkça.

Ha evet veteriner mamasi önemli, kitten kuru mama alin, royal canin olar, vetlife olar, hills olar, mutlaka veterinerin onaylayacagi bisey kullan, market mamasi verme
Ben whiskas vermek gibi bi hataya düştüm. Erkek kedilerde idrar yolu tıkanma sorunu var bilen bilir. Kanal dar olduğu için. Mahvolduk nerdeyse oğlumu kaybedecektik. Şimdi royal veriyorum pahalı ama yapacak bir şey yok :/

Ben whiskas vermek gibi bi hataya düştüm. Erkek kedilerde idrar yolu tıkanma sorunu var bilen bilir. Kanal dar olduğu için. Mahvolduk nerdeyse oğlumu kaybedecektik. Şimdi royal veriyorum pahalı ama yapacak bir şey yok :/
Sorma ben bebekliginden beri Royal verdim gene de kronik bobrek yetmezligi var kizlariman birinin, genetik faktörler, cins de etkliyomus, daha 3 yasinda ama cok hasta:KK43: kendini suclama oluyo iste :KK43: ben bi kez market mamasi vermedim, az daha ölüyodu, 1 aya yakin hastanede yatti yatti arada geldi. Simdi azicik daha iyi. Hepsi bebek gibi. Geçmiş olsun sana da.

Sorma ben bebekliginden beri Royal verdim gene de kronik bobrek yetmezligi var kizlariman birinin, genetik faktörler, cins de etkliyomus, daha 3 yasinda ama cok hasta:KK43: kendini suclama oluyo iste :KK43: ben bi kez market mamasi vermedim, az daha ölüyodu, 1 aya yakin hastanede yatti yatti arada geldi. Simdi azicik daha iyi. Hepsi bebek gibi. Geçmiş olsun sana da.
Geçmiş olsun, ben oğlumu sokaktan buldum annesi terketmişti smokin kedi, cinste değil aslında, benimki de hayvan hastanesinde yattı haftalarca umut yok dediler maddi manevi yıprandım şükür en sonunda iyileşti ama tekrarlamayacak diye bir şey yok diyor doktor. Gerçekten konu sahibi bunları da bilsin, onlarda canlı bizim gibi hastalanıyor kafasını kaldıramıyor aciliyet oluyor birinin götürüp ilgilenmesi gerekiyor. Sorumluluk gerekiyor

Hayırlı olsun :) %99,9 uyulması gereken kurallar var bence kedi bakımıyla ilgili

1- Kediler asla yıkanmaz çünkü hem cilt yapısı bozulur hem de bu çocuklara dış parazit ilacı yapılıyor o ilacın tüm etkilerini alır götürürsünüz kaşınmaktan her yeri yara olur başınıza iş alırsınız, bir şey bulaştı ve temizlemek zorundasınız diyelim, petler için özel ıslak mendiller var nispeten deri yapılarına daha uygun, ondan kullanabilirsiniz internette çok ucuza satılıyor.

2- Sofradan asla yiyecek bir şey vermeyin, bizim aldığımız besinlere ve besin değerlerine ihtiyaçları yok, vücutları insan besinine alışkın değil, ileride ciddi deri, bağırsak ve böbrek sorunu yaşıyorlar, tamamen kaliteli bir kuru mama ve arada bir ödül olarak yaş mama kullanın

3-Kedi macununu asla ihmal etmeyin, kendilerini yaladıkları için midelerinde tüy birikiyor ve kusuyorlar, kendileri için sorun değil ama ortada yuvarlak tüylü kusmuk topları görmek istemeyiz sanki :) Ayrıca bu macunda kedilere faydalı başka bileşenler de var.

4-Kumu kaliteli ve kolay topaklanabilen bir şey olsun, elekli tuvalet de tercih edebilirsiniz pratik oluyor.

5- Suyunu her gün, en fazla bir gün arayla yenileyin, bayat su tüy sağlıklarını çok etkiliyor.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar, güle güle büyütün :)

Geçmiş olsun, ben oğlumu sokaktan buldum annesi terketmişti smokin kedi, cinste değil aslında, benimki de hayvan hastanesinde yattı haftalarca umut yok dediler maddi manevi yıprandım şükür en sonunda iyileşti ama tekrarlamayacak diye bir şey yok diyor doktor. Gerçekten konu sahibi bunları da bilsin, onlarda canlı bizim gibi hastalanıyor kafasını kaldıramıyor aciliyet oluyor birinin götürüp ilgilenmesi gerekiyor. Sorumluluk gerekiyor
Öperim o bıdıgi islak burnundan🥰

Öncelikle onunda bir birey gibi huyu suyu olduğunu hastalanabileceğini, korkuları ve sevinçleri olduğunu sakın unutmayın. Bunu diyorum çünkü bir heves alınıyor ve aman bu hasta oldu aman bu çok yaramaz, onu kırdı bunu çizdi, hiç kendini sevdirmiyor, bebeğim olacak alerji yapar diyorsanız aman deyim günahına girmeyin alıştırıp ev ortamında tehlike nedir bilmeyen kediyi sokağa terk eden çok. Ben bunların hepsini düşündüm ve her halükarda kabulüm diyorsanız hayırlı uğurlu olsun.
Aşılarını düzenli yaptırın.
Veterinerden almadan tırnak kesmeyi göstermesini isteyin ki küçükten alıştırın düzenli tırnaklarını kesin böylece yanlışlıkla size veya eşyalarınıza zarar vermesin.
Ucuz mama alıp zamanında kaliteli mamaya vermediğiniz parayı zaman içinde veterinerde sağlık sorunlarına verirsiniz bunu bilerek öncesinde kaliteli beslenmesine önem gösterin lütfen.
Mutlaka eve tırmalama tahtası alın tırnaklarını orada bileyecektir.
İnce taneli topaklanan kum kullanıyorum. Bazıları az az koyuyor kumu ben tepeleme koyarım çünkü az olunca idrar dibe iner ve yapışır koku yapar. Kum ne kadar çok olursa aşağı inmeden topaklaşır ve alıp atarsınız koku olmaz. Aşağı inip yapışmayacağı içinde komple değiştirme süreleriniz uzar zaman içinde ilave kum koyarak ilerleyebilirsiniz.
Şimdi daha ufak olduğu için önümüzdeki aylarda dişleri dökülecek ve yenileri çıkacak bu dönemde ısırarak oynamayı çok sevecek ve bol bol el ayak ısıracak buna uygun oyuncak almanızı tavsiye ederim elinize alıştırmayın sonrasında bunun doğal bir şey olduğunu düşünüyor ve huyundan vazgeçmiyor. Elinizi ısırdığı zaman oyunu kesin. Yanlış birşey yaptığı zaman asla adıyla hitap etmeyin sert ses tonu ile hayır deyin. Israr ederse parmağınızın ucuyla burnunun üstüne pıt pıt yapıp hayır deyin.
Mutlaka evde açılacak camlara sineklik yaptırın aptal mı bu düşmez diye sakın düşünmeyin bazen göze kestirilen ufak bir sinek akıllarını başından alıyor ve maalesef ölümle sonuçlanıyor.
Zamanı geldiğinde mutlaka kısırlaştırın hem onun hem sizin sağlığınız için bu en doğrusu.

5 kedim var 2 tane ile ten tene yaşarız dibimden ayrılmazlar 3. ortada 4. babacı 5 numara ise Kasımdan beri bizimle ölmek üzereyken bulduk bırakamadık ve hala tam bir güven duygusu maalesef yok bulunduğumuz odadan çıkar gider sevdirmez daha 1 defa tırrrladığını duymadım Allah bilir dışarıda neler geldi başına onunda huyu böyle dedim kabullendim.

Şimdi nasipse bir kızım geliyor ve çok şanslı olacak. Kedi candır onlarsız bir hayat düşünemiyorum. Hayırlı uğurlu olsun şimdiden. :KK68:

Kumunun yerine alışana kadar olurda altına kaçırırsa çamaşır suyuyla silmeyin, çamaşır suyundaki amonyak kokusunu kendi idrar kokularına bemzettikleri için orayı tuvalati belleyebiliyorlar. Bu tür bir kaza yaşarsanız Sirkeli suyla silin.

Kediler yıkanmaz.
Evinize mutlaka sineklik taktırın, ay benimki çok usluay hiç çıkmıyor cama demeyin hayvanın da eceli olmayın.
Kedi özel bir diyeti yoksa zaten acıktığı zaman ihtiyacı kadar yer, maması az az kabında durabilir.
Temiz su verin ve sık sık değişin.
Perdeler, halı ve koltuklar zarar görecek baştan bilin sonra annem kızıyor vs. diyerek göndermeyin.
Bir üst maddeyi sakın unutmayın çünkü artık bir çocuğunuz var.

bende kedi annesyim. kedimi sokaktan almıştk çamur içindeydi mecbur yıkadık o zaman ama öyle kendimiz yıkanır gibi değil tabi sonrada fönle kuruttuk. sonra birdaha yıkamadım o kendini temizliyor zaten.belli bir dönem yavru kedi maması tercih ettik ben purina kullandım 2 ayda bir iç dış parazit aşılarını yaptır karma aşısını ihmal etme. lösemi ve kuduz aşılarını başka hayvanlarla temas etmiyorsa kimi vet. yaptırmasanda olur diyor ama ben yaptırdım bizim kız biraz nazlı çünkü. günlük su kabını yenile ben günde bir besledim ama yavruyken biraz daha sık mama veriyordum şimdi kısır olduğu için kilo almaması gerekiyor o yüzden dikkat ediyoruz.onun dışında kediler çabuk alışır hepsi ayrı karakter bizimki beni kuması zannediyo mesela bütün hizmetini bana yaptırır sevdirmez kendini ama eşimi görünce bi haller bir tavırlar. onu şimdi bir bebek gibi düşünün eğer evde deri koltuk vs varsa bilin ki mahvedecek. ama sevgisi herşeye değer bence. son birşey tavuk verme kedilerin cildi için iyi değil benimki bir kere yesin hemen alerji oluyor tabi kediden kediye değişir belki ama pek önerilmiyor

Hazır konusu açılmışken birkaç aya bizede yavru bir İngiliz kedisi gelecek. Cinsi erkek olacak neden bilmem evde kız çocuğumuz var verecek kişi erkek olursa cinsi daha iyi olur dedi. İlk kez kedi bakacağız sokak kedisi baktık (sokakta yemek su veriyorduk) ama evde hiç beslemedik.
Cinsi hakkında bilgi sahibi olan var mı? Öz bakımında özellikle dikkat etmem gerekenler neler? Zorunlu aşıları nelerdir? Mama tavsiyesi verecek olan var mı ? Ve camlarımız yazın hep açık yarım olarak açılan camlardan her biri, onlara da sineklik takmak gerekir mi sizce? Ve mama ve suyunu ya kızımın ya da bizim odamıza koyacağız mutfaga girsin istemiyorum sadece geri kalan her yerde gezebilir sorun yok bu konuda ne yapmak gerek, yani mutfağın yasak olduğunu nasıl anlatabilirim ?

Evet ama kirlenecek kasiniyo bn 2 haftada bi kesin yikiyordum fön makinesiyle da kurutuyordum
Kedilerin en sevmediği iki sey. Bizim veterinerimiz yıkAmayın diye tembihledi bizi, sadece yavruyken bi kac kere poposunu ve arka bacaklarını yıkadım, kakasını bulastırmıstı, ishal olmustu.. Canı isteyince lavaboda el yıkarkenfalan suya pati atıyor.. Zaten kendılerıni yalıyorlar sürekli, antiseptik özelliği varmıs tükürüklerinin..bunları yazarken bıle şuan karsımda kendını yalıyor ☺️

kedi bakımına dair o kadar çok detay var ki ben bunların hangisini ne zaman öğrendim bilmiyorum. hepsi zamanla. yalnızca en en en önemlisi, asla mamasını bir anda başka bir türe/markaya geçirmeyin. yeni bir tür mama vermeye başlayacaksanız bunu yavaş yavaş, önce eski mamasıyla karıştıra karıştıra yapın. aniden x markasından y markasına ASLA geçmeyin. bu onları çok kötü etkiliyor. aklıma ilk bu geldi, kalanını zamanla halledeceksinizdir onu da tanıdıkça.
O hataya bir kere düştüm, hemen ishal oldu..

Kirli oldukları için kaşınmiyor kediler
Kediler yikanmamali
Katiliyorum, iyi bir veteriner hekimimiz var. Evimde 10 senedir 2 kedim var. Cok mecbur kalmadikca kedi yikanmamali.

Tavsiyem: Kesinlikle iyi mama yedirin. Marketlerdeki kotu mamalari, salam-sosis gibi seyleri, cig et ve sutu vermeyin. Hasta edersiniz. Iyi mama daha pahali olacak ancak saglik masraflarini azaltacaktir. Kumunu temiz tutun. Cok cok mutlu olun :)

Kedilerin en sevmediği iki sey. Bizim veterinerimiz yıkAmayın diye tembihledi bizi, sadece yavruyken bi kac kere poposunu ve arka bacaklarını yıkadım, kakasını bulastırmıstı, ishal olmustu.. Canı isteyince lavaboda el yıkarkenfalan suya pati atıyor.. Zaten kendılerıni yalıyorlar sürekli, antiseptik özelliği varmıs tükürüklerinin..bunları yazarken bıle şuan karsımda kendını yalıyor ☺️
aynen dediğiniz gibi ben mecbur yıkamıştım sokaktan geldiği için çamurun içinden aldık yalayarak temizlemesi mümkün değildi. ondan sonraki dönemde yıkamadık veterinerde önermiyor zaten eğer sağlıklı bir kediyse kendini temizliyor

aynen dediğiniz gibi ben mecbur yıkamıştım sokaktan geldiği için çamurun içinden aldık yalayarak temizlemesi mümkün değildi. ondan sonraki dönemde yıkamadık veterinerde önermiyor zaten eğer sağlıklı bir kediyse kendini temizliyor
Vallahı ben onu öpünce, benım de yüzümü yalıyor 😅 sürekli öpüşüyoruz

Hazır konusu açılmışken birkaç aya bizede yavru bir İngiliz kedisi gelecek. Cinsi erkek olacak neden bilmem evde kız çocuğumuz var verecek kişi erkek olursa cinsi daha iyi olur dedi. İlk kez kedi bakacağız sokak kedisi baktık (sokakta yemek su veriyorduk) ama evde hiç beslemedik.
Cinsi hakkında bilgi sahibi olan var mı? Öz bakımında özellikle dikkat etmem gerekenler neler? Zorunlu aşıları nelerdir? Mama tavsiyesi verecek olan var mı ? Ve camlarımız yazın hep açık yarım olarak açılan camlardan her biri, onlara da sineklik takmak gerekir mi sizce? Ve mama ve suyunu ya kızımın ya da bizim odamıza koyacağız mutfaga girsin istemiyorum sadece geri kalan her yerde gezebilir sorun yok bu konuda ne yapmak gerek, yani mutfağın yasak olduğunu nasıl anlatabilirim ?
Buradaki tavsiyeleri okuyun mutlaka işinize yarayacaktır ama cam konusunda özellikle yazmak istedim. Google yazın vasistas ve kedi görsellere bakın sonuçlarını görürsünüz. :KK43: O tarz camlar içinde aparatlar var onlardan alın lütfen. Şimdiden hayırlı olsun.

Mama ve su aynı yerde durmasın dedi bizim veterinerimiz. Çünkü az içer dedi. Yeterli su içmeleri gerek böbreklerini temiz tutmaları için. Bizde dinledik ve gerçekten ayrı koyunca hep gidip içiyor eskiden çok az içerdi. Çünkü oğlum çok hasta oldu suyu bazı kediler çok az içiyor böbreklerine vuruyor.
Ayni yerde derken hep aynı yerde dursun degismesin dedim :)

Royal de temiz içerikli bir mama değil ki ,daha iyi araştırmanızı onerebilirim

Benim British Shorthair oğlum var 1,5 yaşında :)
Irk olarak sakin bir kedi, tekir kedi oyunculuğunu ve çevikliğini beklemeyin, kucaklanmaktan, sevilmekten fazla hoşlanmazlar, tamamen bir "canım isterse" kedisi :)

Shorthair denmiş ama tüyleri uzun ve yılda iki kez epey dökülüyor, yazın sonunda kışlık tüyler çıkıyor, kışın sonunda yazlık tüyler çıkıyor bu nedenle kaliteli bir tarakla (furminator marka gibi) düzenli tüy taraması yaparsanız bu dönemlerde rahat edersiniz.
Aşılarını ve kısırlaştırmayı ihmal etmeyin, ilk veteriner muayenesinde mutlaka bir aşı kartı/defteri isteyin ve mümkün olduğunca tek bir veteriner takip etsin her şeyini.

En bilinen mama markasının british shorthair cinsi kedi için özel mamaları var bunlardan verebilirsiniz ama veterineri de dinleyin. Yapay bir ırk olduğu için hastalanmaya meyilliler, bizimkinin sürekli gözü akar mesela ırk özelliği olarak yüzü basık olduğundan, her gün düzenli gözlerini özel bir solüsyonla temizliyorum. Zaman zaman eklem problemi yaşayabiliyorlar.

Bana çok düşkündü kısırlaştırmadan önce, her yerime sürtünüyordu tüm nazı banaydı, eşimin yanına bile yaklaşmıyordu, kısırlaştırdıktan sonra şimdi ikimize de eşit davranıyor :)

Camlara mutlaka sineklik taktırın, camlarınızın yapısı müsaitse tam olarak açmayın, bir süre sonra teli de yırtmaya başlayabiliyorlar, ben camı tam açacaksam önüne perde çekiyorum ve alttan geçemeyeceği şekilde perdeyi sıkıştırıyorum.

Başka sorunuz varsa cevaplayabilirim, hayırlı olsun şimdiden :)

X