Kedi sahipleri bakabilir mi

Bugüne kadar o kadar çok kedi baktım aldım baktım sahiplendirdim sayısız yani..hiçbir kediyi yıkamadım bugüne kadar, kedilerin tükürüğü steril edicidir, dilleri de zımpara gibidir, her türlü bizden daha temiz yapabilirler kendilerini. kesinlikle yıkamayın çünkü derisinin yapısını bozar, kronik mantar ve egzama oluşumuna sebep olursunuz, bir daha da uğraş dur iyileşmez o deri, çeker de çeker yavrucak :KK43: size tavsiyem size uygun bir alanı önceden hazırlayın mesela daha çok siz ilgilenecekseniz; yatağını mama ve kum kabını sizin odanıza koyun, sonra bırakın gezsin öğrensin alışsın, kediler zorlanmaya çok gelen hayvanlar değiller, öyle olmalarıyla güzeller zaten :) o ne zaman nasıl isterse yapacaktır zaten çok kasmayın, kumunu temiz tutmayı, düşebilecek cam eşyaları kritik yerlerden kaldırmayı, suyunu taze tutmayı ihmal etmeyin yeter. ha bir de aşılarını sakın atlamayın çok önemli :)

Ben mama olarak pro plan tavsiye ediyorum baya araştırdım tabi acana tarzı mamalar daha iyi ama çok pahalı olacaktır.

Kedi pek yıkanmaz kendi kendini yalıyor deniliyor ama ne kadar sürede bir yıkamak gerekir ?
3 aylık olduğu için kuru mama yiyebilir kesinlikle yıkamayın kendisini temizler.
Kumunu gösterin kendisi gider yapar ama yerimi surekli değiştirmeyin size alışması zaman alabilir birazcik sabır.
Hayırlı olsun minik üyeniz 🤗

Benim British Shorthair oğlum var 1,5 yaşında :)
Irk olarak sakin bir kedi, tekir kedi oyunculuğunu ve çevikliğini beklemeyin, kucaklanmaktan, sevilmekten fazla hoşlanmazlar, tamamen bir "canım isterse" kedisi :)

Shorthair denmiş ama tüyleri uzun ve yılda iki kez epey dökülüyor, yazın sonunda kışlık tüyler çıkıyor, kışın sonunda yazlık tüyler çıkıyor bu nedenle kaliteli bir tarakla (furminator marka gibi) düzenli tüy taraması yaparsanız bu dönemlerde rahat edersiniz.
Aşılarını ve kısırlaştırmayı ihmal etmeyin, ilk veteriner muayenesinde mutlaka bir aşı kartı/defteri isteyin ve mümkün olduğunca tek bir veteriner takip etsin her şeyini.

En bilinen mama markasının british shorthair cinsi kedi için özel mamaları var bunlardan verebilirsiniz ama veterineri de dinleyin. Yapay bir ırk olduğu için hastalanmaya meyilliler, bizimkinin sürekli gözü akar mesela ırk özelliği olarak yüzü basık olduğundan, her gün düzenli gözlerini özel bir solüsyonla temizliyorum. Zaman zaman eklem problemi yaşayabiliyorlar.

Bana çok düşkündü kısırlaştırmadan önce, her yerime sürtünüyordu tüm nazı banaydı, eşimin yanına bile yaklaşmıyordu, kısırlaştırdıktan sonra şimdi ikimize de eşit davranıyor :)

Camlara mutlaka sineklik taktırın, camlarınızın yapısı müsaitse tam olarak açmayın, bir süre sonra teli de yırtmaya başlayabiliyorlar, ben camı tam açacaksam önüne perde çekiyorum ve alttan geçemeyeceği şekilde perdeyi sıkıştırıyorum.

Başka sorunuz varsa cevaplayabilirim, hayırlı olsun şimdiden :)
Mutfağa girmeme kısmını nasıl halledebiliriz? :KK66: Kapıyı kapatma şansım yok tezgahta vs gezinsin istemiyorum onun harici tüm ev onun bizde halı perdede çok yok, tül perde salonda var (akıllı perde denenden) ,iki oda stor gerisi cama monteli perdelerden. Halı desen sadece salonda ve kızımın odasında var.
Camlar kışın kapalı ama yazın hepsi yarım şekilde açık kalıyor, o nedenle sineklik şart anladığım kadarıyla özellikle de salona çünkü camlar yere kadar salonda..
Özelden mama markası verirseniz sevinirim., geldiğinde veterinere de danışarak uygun görürse kullanırız , siz tecrübelisiniz. Birde kısırlaştırmak şart mı sizce? O da doğal seloksiyonunu yaşasın isterim belki ona uygun bir çift buluruz ilerde :KK66:
Tuvaleti için kapalı mı açık mı tavsiye edersiniz, netten baktım kapalı kutu gibi olanlar ve açık kumluklar var. Birde kumu nasıl olmalı kolay temizlik açısından, sonuçta çalışan insanlarız pratik bakım hileleri işimizi kolaylaştırır diye düşünüyorum.
Şu an aklıma başka şey gelmiyor...

Mutfağa girmeme kısmını nasıl halledebiliriz? :KK66: Kapıyı kapatma şansım yok tezgahta vs gezinsin istemiyorum onun harici tüm ev onun bizde halı perdede çok yok, tül perde salonda var (akıllı perde denenden) ,iki oda stor gerisi cama monteli perdelerden. Halı desen sadece salonda ve kızımın odasında var.
Camlar kışın kapalı ama yazın hepsi yarım şekilde açık kalıyor, o nedenle sineklik şart anladığım kadarıyla özellikle de salona çünkü camlar yere kadar salonda..
Özelden mama markası verirseniz sevinirim., geldiğinde veterinere de danışarak uygun görürse kullanırız , siz tecrübelisiniz. Birde kısırlaştırmak şart mı sizce? O da doğal seloksiyonunu yaşasın isterim belki ona uygun bir çift buluruz ilerde :KK66:
Tuvaleti için kapalı mı açık mı tavsiye edersiniz, netten baktım kapalı kutu gibi olanlar ve açık kumluklar var. Birde kumu nasıl olmalı kolay temizlik açısından, sonuçta çalışan insanlarız pratik bakım hileleri işimizi kolaylaştırır diye düşünüyorum.
Mutfak kısmını nasıl halledersiniz bilmiyorum biz mutfağım kapısını kapalı tutuyoruz mecbur belki eğitim verilebilir çok bilemiyorum. yalnız kısırlaştırma konusunda şöyle acı bir tecrübem var. Bu arada benim kedim dişi, erkekler farklı olabilir. Kızımı kısırlaştırmakta tereddütlerim vardı lakin birgün öyle bir hastalandı ki zar zor veterinere yetiştirdik. kızışma dönemlerinde oluşan yumurtalar kızımda kist ve iltihapa neden olmuş o nedenle zor bir kısırlaştırma ameliyatı geçirdi ve normal süreye göre daha fazla antibiyotik kullanmak zorunda kaldı bu sürede çok kilo kaybetti şimdi çok şükür iyi ama nerdeyse kaybediyorduk onu. kediniz her çiftleştiğinde 3-4 belki daha fazla yavrusu olacak siz baksanız o kadar kediye bakamazsınız sahiplendirseniz herkese güvenemezsiniz. maalesef bir hevesle alınıp en ufak bir eşyaya zarar verdiğinde sokağa atılan can çok fazla yine siz bilirsiniz ama bu konuyu bir veterinerle detaylıca görüşün derim

Mutfak kısmını nasıl halledersiniz bilmiyorum biz mutfağım kapısını kapalı tutuyoruz mecbur belki eğitim verilebilir çok bilemiyorum. yalnız kısırlaştırma konusunda şöyle acı bir tecrübem var. Bu arada benim kedim dişi, erkekler farklı olabilir. Kızımı kısırlaştırmakta tereddütlerim vardı lakin birgün öyle bir hastalandı ki zar zor veterinere yetiştirdik. kızışma dönemlerinde oluşan yumurtalar kızımda kist ve iltihapa neden olmuş o nedenle zor bir kısırlaştırma ameliyatı geçirdi ve normal süreye göre daha fazla antibiyotik kullanmak zorunda kaldı bu sürede çok kilo kaybetti şimdi çok şükür iyi ama nerdeyse kaybediyorduk onu. kediniz her çiftleştiğinde 3-4 belki daha fazla yavrusu olacak siz baksanız o kadar kediye bakamazsınız sahiplendirseniz herkese güvenemezsiniz. maalesef bir hevesle alınıp en ufak bir eşyaya zarar verdiğinde sokağa atılan can çok fazla yine siz bilirsiniz ama bu konuyu bir veterinerle detaylıca görüşün derim
sizde haklısınız erkek ve dişi fizyolojisi farklı , en iyisi veterinere danışmak. birde işinin ehli veteriner bulmak lazım , ben üniversitede çalışıyorum burada veterinerliğe bağlı hayvan hastanesi var ama özele gitmek daha uygun olur herhalde kolay ve hızlı ulaşım açısından.

sizde haklısınız erkek ve dişi fizyolojisi farklı , en iyisi veterinere danışmak. birde işinin ehli veteriner bulmak lazım , ben üniversitede çalışıyorum burada veterinerliğe bağlı hayvan hastanesi var ama özele gitmek daha uygun olur herhalde kolay ve hızlı ulaşım açısından.
aynen işinin ehli olması önemli. benim ilk gittiğim veteriner kızım tırmalıyo diye tedaviyi yarım bırakmıştı tabi bize öyle demedi neyse yeter bu kadar tedavi dedi. tabiki ev kedisi sokağa tanımadığı bir ortama girince huysuzlaşacak bu normal veterinerin bilmesi gerekir. çok şükür şimdiki veterinerimizden memnunuz

Kısırlaştırmayınca çok zor geçiyor kızgınlık dönemi ve gittikçe artıyor
Üstelik dişi kediler de erkek kediler gibi işaret bırakmak için işemeye başlıyorlar
Yaz dönemi annemlerin bahcede olan kedileri gördüğü için evin her yerine işedi kızım
geçer geçmez kızgınlığı götürdüm vete
Arkadasın yazdığı gibi yukarıda kist ve rahimde iltihap olmuş
Çok zor atlattı aşırı zayıfladı eşimde sizin gibi yavrusu olsun istiyordu ben kimseye güvenemediğim için istemedim sahiplenecek kişi bulmak zor ayrıca ikinci bir kedi istesem sokaktan bir can sahiplenirim bir canın daha hayatı kurtulur yavrulasın istemem
Daha yeni yeni kendine geliyor
Bu arada 700 tuttu işlem
Orda kalsın bakım yapılsın isterseniz gecelik 45 alıyorlar
Ama kafeste yalnız kalmasına gönlüm razı olmadı eve getirdim bakımını kendim yaptım
Küçük şehir ücreti bunlar belki istanbul da farklıdır nerdesiniz bilmiyorum büyük şehir olarak düşündüm

Kızım 4 aylıktı sokaktan sahiplendim aşılattım hiç yıkamadım r.cnn mama ile büyüdü...8 aylık kızgınlık döneminde kısırlaştırdık çok üzüldüm(üzülme sebebim ameliyat olması ona sormadan zorla götürüp hayvanı ameliyat ettirip acı çektirmişim gibi geldi çok ağladım) ama eve alınca mecbur kısırlaştırmak gerekiyor..ertesi gün erkenden klinikten alıp geldim .tırnaklarını kesmişler bilmiyordum koltuğun kenarından tutunamayıp aşağı düştü içim parçalandı kimbilir nasıl canı yandı diye..1 hafta boyunca çok dikkat ettim gece gündüz uyumadım nerdeyse dikişleri alınınca rahatladım..
Şimdi 5 yaşında olgun bir hanım oldu canımın içi yavrum
Hiç yıkadınmı derseniz hayır hiç yıkamadım sadece geçen yaz mantar olmuştu hekim bir ilaç verdi sulandırılıp üzerine sıkılması gereken bir ilaç..bir hafta boyunca günde 2 kez
Duşakabinin içinde zorla sokuyordum sonra her yerine ilaçlı suyu sıkıp eldivenle yediriyordum her yeri ıslanıyordu.. hiç hoşlanmıyordu tabiki...çok miyavlıyordu o miyavladıkça içim parçalanıyor ama ne yapayım hastalık hali...
Ama keyfi asla yıkamadım zaten mis gibi kokuyor tüyleri yumuşacık pırıl pırıl kaliteli mama yediği için...
Mutfağa girmesini istemeyen arkadaşlar var benim çevremdede ...kapıyı kapalı tutuyorlar.Benimki giriyor balkona mutfaktan çıkıldığı için..tezgah a çıkmıyor camın önüne çıkmak içinde mutfak peteğini yol yapmış oradan inip çıkıyor tezgaha basmadan..ama tezgahın üzerinde onu cezbedecek bir yiyecek varsa affetmez çıkar😀 bizi görünce de suçunu bilir hemen atlar aşağı kaçar
Ama zaten kediyi sahiplendiğiniz zaman kısıtlamalardan hoşlanmadığını anlayacaksınız..alışınca zaten kısıtlamayacak her yaptığına güleceksiniz yaramazlıkları bile hoşunuza gidecek..bir nevi evladınız gibi olacak ..hatta evlada yeri geliyor kızıyoruz sınır çiziyoruz ama kedi asla öyle olmuyor

Kedi bakımında en onemli sey bence iyi mama ile beslemek. Bütçeniz ne kadar bilmiyorum ama tahılsız N&D mamalari icerik ve fiyat olarak en kârlısı.

Şu anda yavru oldugu icin yavru mamasi olarak almaniz lazim. Kitten yazar uzerinde.

2 ana öğün, 2 ara öğün şeklinde besleyebilirsiniz.
Ara öğünlerde 1 2 tatli kasigi yoğurt ya da ev yapimi kefir olabilir. Veterinerimiz boyle demisti.

Evde pisen tavuktan etten cani istiyordur diye düşünerek yağ, baharat ve tuz eklemeden once kedime ayiriyorum ben.

Bazen ev mamasi yapıyorum. Gittigim tum veterinerler cok sevdi bu tarifi. Tavuk göğsünü, küçük patates, küçük havuç ile pişiriyorum. Suyuyla birlikte robottan geçirip öğünlere bölüp buzluga atiyorum.

Deneye deneye zevkine uygun bir ev mamasi yapabilirsiniz. Bu tarife Yumurta ekleyen var, yumurta kabuğu ekleyen var, pirinç ekleyen var ama bence gerek yok. Aslinda patatese de gerek yok. Ben tekrar yaptigimda eklememistim. Kabak eklemistim bir kere.

Ama duzenli olarak bundan vermemelisiniz. Arada sirada degisiklik olsun diye.

Kum konusu deneyim istiyor biraz. En az tozutan, en iyi topaklanan ve koku hapseden kumu bulmak zor. Benim simdi 1 paket kargoda. Sahiplendigimizden beri bu 5. 6. Farkli kumu.

Cinsiyetini bilmiyorum ama benim deneyimime göre hiç kızgınlıga girmeden kısırlaştırma yapilmasi gerek.
Dişilerin daha erken kisirlastirildigini biliyorum.
Erkek kedim 4 aylikken kisirlasti.

Kizgin kedi kacmaya cok meyilli oluyor. Akli disarida oluyor hormonlari coştuğu için. Strese giriyor esini bulamayinca. Oraya buraya isaret birakiyor bak ben buradayim beni bul diye.

Yazik yani niye cektirelim bu stresi onlara? Yapilan çok araştırma var. Erkenden kisirlasan kediler kansere yakalanmiyor ömürleri uzuyor.

Bakim konusuna gelirsem, duzenli taranmasi gerekiyor. Yoksa dokulen tuyleri yalayarak yutuyor. Karninda top oluşuyor. O tuylerin kakasinda cikmasi icin kedi malti yedirmeniz gerek. Haftada 1, findik tanesi kadar.

Tirnaklarini kesiyoruz biz. Simdi acemisiniz veteriner de kestirirsiniz.

Cicili bicili kedi yataklari almaniza gerek yok. Orada burada yatiyorlar hep. Hatta yatak kolisini bile daha rahat bulabilir. 😅

Oyuncak olarak da 1 olta bir de link ekleyeceğim o oyuncak yeterli. Zeka oyuncagi deniyor. Kedi terapisti birinin önerisidir kafamda uydurmadim.😄

Abartmaya büyük pahali seyler almaya gerek yok. Onceliginiz iyi mama, iyi veteriner ve kisirlastirma olmali.

Kediler maalesef yasaklardan ve kapalı kapılardan hoşlanmazlar özellikle kapalı kapılar(hele de siz içeri geçip onu dışarda bırakırsanız) psikolojilerini bozuyor biraz :KK43:

Mutfağa girsin ama tezgaha çıkmasın istiyorsanız bazı kedi kovucu spreyler var onlardan kullanabilirsiniz ama bazı kedilere fayda etmiyor onlar denemek lazım, tezgaha çıkmasına izin verin ama biraz da su dökün tezgaha malum suyu sevmedikleri için bir daha oraya yaklaşmayabilir.

Kedim eve ilk geldiği günden beri dönemine göre hep Ryl Cnn kullandım, kitten ile başladım, şimdi kısır olduğu için sterilised versiyonuna geçtik.
Mutlaka kısırlaştırmanız lazım, ev kedisi olduğu için dakika başı sokağa çıkıp sevişemeyeceğine göre bu işi bir kez yapmış 5 kez yapmış onlar için pek fark etmiyor, kapıya duvara bağırmaya başlayacaktır bir süre sonra ve en sonunda koku bırakacaktır, bizimki çok şükür o raddeye gelmedi ama koltuğunu değiştirmek zorunda kalan tanıdığım vardı kedisi koku bıraktığı için :KK70:

Biz kapalı tuvalet kullanıyoruz, kum saçılıyor ister istemez, kediler de mahremiyeti olan hayvanlar olduğundan bence onlar da kapalıda daha rahat ediyordur :KK70: tuvalet önüne elekli paspaslardan alabilirsiniz patilerine yapışan kum orada kalıyor sonrasında silkeleyebilirsiniz bu paspası, epey pratik bir şey.

Kumu da mümkün olduğunca çabuk topaklanan bir marka seçin, parfümlü katkılı vb olmasın çünkü bu Britishler ciddi solunum sıkıntısı çekebiliyorlar, bünyeleri alerjik, ben Lndocat kullanıyorum size de tavsiye ederim.

Kısırlaştırmayınca çok zor geçiyor kızgınlık dönemi ve gittikçe artıyor
Üstelik dişi kediler de erkek kediler gibi işaret bırakmak için işemeye başlıyorlar
Yaz dönemi annemlerin bahcede olan kedileri gördüğü için evin her yerine işedi kızım
geçer geçmez kızgınlığı götürdüm vete
Arkadasın yazdığı gibi yukarıda kist ve rahimde iltihap olmuş
Çok zor atlattı aşırı zayıfladı eşimde sizin gibi yavrusu olsun istiyordu ben kimseye güvenemediğim için istemedim sahiplenecek kişi bulmak zor ayrıca ikinci bir kedi istesem sokaktan bir can sahiplenirim bir canın daha hayatı kurtulur yavrulasın istemem
Daha yeni yeni kendine geliyor
Bu arada 700 tuttu işlem
Orda kalsın bakım yapılsın isterseniz gecelik 45 alıyorlar
Ama kafeste yalnız kalmasına gönlüm razı olmadı eve getirdim bakımını kendim yaptım
Küçük şehir ücreti bunlar belki istanbul da farklıdır nerdesiniz bilmiyorum büyük şehir olarak düşündüm
Bursadayız

En önemlisi, pencere ve balkonlara kedinin yırtamayacağı file(kedi güvenlik ağı) taktırmalısınız. Sineklik olmaz çünkü kediler kolayca açabiliyor. Bu şartları sağlamayan kedi sahiplenmemeli. Mutfağa girmesini nasıl engellerimden daha önemli şeyler var

Asla yıkamayın kediyi kediler kendilerini temizler, veteriner asilarini yapmistir, parazit vs siz duzenli olarak parazit ilacini ensesine dokuverirsiniz olur biter. Et verecekseniz pismis et vermelisiniz, etin uygun yerlerinden vermeye ozen gosterin, kemik asla vermeyin, disari cikarmak isterseniz tasma alabilirsiniz onunla gezdirirsiniz boylelikle kacmamis olur.

Veterinerler kuru mamanin hayvanlarin omrunu uzattigini soyluyor, cok fazla beslemek de iyi degil tabi ki cunku yaglaniyolar. Kisirlastirmanin da omrunu uzattigini soyluyor veterinerler. Kedi sahibiyseniz cok sabirli davranmaniz lazim. Bildiklerimi paylasmaya calistim, minik dostunuzla musmutlu olun❤

Kedi bakımında en onemli sey bence iyi mama ile beslemek. Bütçeniz ne kadar bilmiyorum ama tahılsız N&D mamalari icerik ve fiyat olarak en kârlısı.

Şu anda yavru oldugu icin yavru mamasi olarak almaniz lazim. Kitten yazar uzerinde.

2 ana öğün, 2 ara öğün şeklinde besleyebilirsiniz.
Ara öğünlerde 1 2 tatli kasigi yoğurt ya da ev yapimi kefir olabilir. Veterinerimiz boyle demisti.

Evde pisen tavuktan etten cani istiyordur diye düşünerek yağ, baharat ve tuz eklemeden once kedime ayiriyorum ben.

Bazen ev mamasi yapıyorum. Gittigim tum veterinerler cok sevdi bu tarifi. Tavuk göğsünü, küçük patates, küçük havuç ile pişiriyorum. Suyuyla birlikte robottan geçirip öğünlere bölüp buzluga atiyorum.

Deneye deneye zevkine uygun bir ev mamasi yapabilirsiniz. Bu tarife Yumurta ekleyen var, yumurta kabuğu ekleyen var, pirinç ekleyen var ama bence gerek yok. Aslinda patatese de gerek yok. Ben tekrar yaptigimda eklememistim. Kabak eklemistim bir kere.

Ama duzenli olarak bundan vermemelisiniz. Arada sirada degisiklik olsun diye.

Kum konusu deneyim istiyor biraz. En az tozutan, en iyi topaklanan ve koku hapseden kumu bulmak zor. Benim simdi 1 paket kargoda. Sahiplendigimizden beri bu 5. 6. Farkli kumu.

Cinsiyetini bilmiyorum ama benim deneyimime göre hiç kızgınlıga girmeden kısırlaştırma yapilmasi gerek.
Dişilerin daha erken kisirlastirildigini biliyorum.
Erkek kedim 4 aylikken kisirlasti.

Kizgin kedi kacmaya cok meyilli oluyor. Akli disarida oluyor hormonlari coştuğu için. Strese giriyor esini bulamayinca. Oraya buraya isaret birakiyor bak ben buradayim beni bul diye.

Yazik yani niye cektirelim bu stresi onlara? Yapilan çok araştırma var. Erkenden kisirlasan kediler kansere yakalanmiyor ömürleri uzuyor.

Bakim konusuna gelirsem, duzenli taranmasi gerekiyor. Yoksa dokulen tuyleri yalayarak yutuyor. Karninda top oluşuyor. O tuylerin kakasinda cikmasi icin kedi malti yedirmeniz gerek. Haftada 1, findik tanesi kadar.

Tirnaklarini kesiyoruz biz. Simdi acemisiniz veteriner de kestirirsiniz.

Cicili bicili kedi yataklari almaniza gerek yok. Orada burada yatiyorlar hep. Hatta yatak kolisini bile daha rahat bulabilir. 😅

Oyuncak olarak da 1 olta bir de link ekleyeceğim o oyuncak yeterli. Zeka oyuncagi deniyor. Kedi terapisti birinin önerisidir kafamda uydurmadim.😄

Abartmaya büyük pahali seyler almaya gerek yok. Onceliginiz iyi mama, iyi veteriner ve kisirlastirma olmali.

Sanırım bu konuda tecrübelisiniz o nedenle birkaç şey soracağım. Bizde yeni kedi sahiplendik british short hair. Mama olarak Royal Canin british short hair yavru maması veriyoruz 2 aydır şu an 4 aylık oldu kedimiz. Fiyatlardan kaynaklı mama değişimi yapma kararı aldım ama ND mi Pro Plan mı yoksa Royal anin kitten a mı devam etsek bilemedim. Bunlardan birini tercih edip kilogram olarak fazla mama almayı planlıyorum. Kullandığımız mama 2 kg lık paketlerde satılıyor ve fiyatı çok yükseldi. Birde Sanicat marka kum kullanıyoruz çok memnunum ama o da aldı başını gitti , uygun fiyatlı bentonit kum öneriniz var mı sormak istedim.

X