Keşke Osmanlı Döneminde Yaşasaydım Hayali

EsLina19

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
10 Şubat 2021
33
193
32
HANIMLAR sizinde aklınıza keşke Osmanlı Döneminde Yaşasaydım gibi düşünceler geliyor mu o zaman ki şartlar evlilik, eğitim, sistemi adalet ⚖ sistemi o şartlarda yaşasaydım dediğiniz oldu mu?
Şahsen ben hep 1800'lü yıllarda yaşamak isterdim 😊 hem de bir paşa kızı olarak 😂 fazla yüksekte değil gözüm padişah kızı olayım demiyorum paşa kızı olsam yeterdi düşüncelerinizi merak ediyorum
O atmosferi yaşamak için bir kaç resim ekliyorum 😊😍
fea584f9924de5c5096dad9c4753f492.jpg
94853c702dc5fb732b205a5f41e819a2.jpg
1fd41b4b695df894923a4a4e0c1b0751.jpg
505f2e1f3bc69a8ea41e4a08f48c9331.jpg
c9a63393670564c60d3c91e4f8a9b9bb.jpg

Doğrudur saygı duyarım sadece o atmosferi merak ediyorum 😊 yoksa su an ki halimden Türkiye cumhuriyeti evladı olmaktan gurur duyuyorum yazım yanlış anlaşılmasın
Mutlaka bende merak ederim açıkcası,kadınlar nasıl yaşadı neler yaptılar gibi.
Bizler bunu hep kitaplardan yada dizilerden öğrendik hepsini.
Bilmediğimiz kapalı kapılar ardında neler yaşandı çok bilemiyoruz bunları.
Gücü elinde tutanların belki kolay olmuştur da,olmayanların da işleri zordur mutlaka.

Mutlaka bende merak ederim açıkcası,kadınlar nasıl yaşadı neler yaptılar gibi.
Bizler bunu hep kitaplardan yada dizilerden öğrendik hepsini.
Bilmediğimiz kapalı kapılar ardında neler yaşandı çok bilemiyoruz bunları.
Gücü elinde tutanların belki kolay olmuştur da,olmayanların da işleri zordur mutlaka.
Bahsettiğim bunlardı birazda :)

HANIMLAR sizinde aklınıza keşke Osmanlı Döneminde Yaşasaydım gibi düşünceler geliyor mu o zaman ki şartlar evlilik, eğitim, sistemi adalet ⚖ sistemi o şartlarda yaşasaydım dediğiniz oldu mu?
Şahsen ben hep 1800'lü yıllarda yaşamak isterdim 😊 hem de bir paşa kızı olarak 😂 fazla yüksekte değil gözüm padişah kızı olayım demiyorum paşa kızı olsam yeterdi düşüncelerinizi merak ediyorum
O atmosferi yaşamak için bir kaç resim ekliyorum 😊😍Eki Görüntüle 2780757 Eki Görüntüle 2780758 Eki Görüntüle 2780759 Eki Görüntüle 2780760 Eki Görüntüle 2780762
Bana da sempatik geliyor. O dönemde Yaşamak değil de bi zamana yolculuk isterdim😁

O atmosferi yaşamak için bir kaç resim ekliyorum 😊😍Eki Görüntüle 2780757 Eki Görüntüle 2780758 Eki Görüntüle 2780759 Eki Görüntüle 2780760 Eki Görüntüle 2780762
Modern dönemde öğretmenim ama Osmanlı döneminde bir muallime olmayı isterdim🙃

ben en çok padisahlar ve iliskiye girdigi kadinlar nasil cinsel hastaliktan korunmuslar onu merak ediyorum.
hiç araştirmadim ama aklimda hep bu var.
birde kardeş katli olurmuş taht kavgasi, madem bu durum yaşanacaktı bir çok kadin ve bir çok cocuga ne gerek vardi mesela.
Belki zekada engel olabilir diye garantiye mi alıyorlardı acaba. Ya da başka sebepler. Suriyeli bi kadınla konuştuğumda neden bu kadar çok cocuk diye sormuştum. Bizde az cocuğu olanı ayıplarlar demişti. Bu zihniyet eski dönemden gelenekselleştirilmiş. Osmanlı döneminde de çocuk yapmak erkekliğin göstergesi diye bi görüşe sahip oldukları düşüncesi bende oluşmuyo da değil.

Belki zekada engel olabilir diye garantiye mi alıyorlardı acaba. Ya da başka sebepler. Suriyeli bi kadınla konuştuğumda neden bu kadar çok cocuk diye sormuştum. Bizde az cocuğu olanı ayıplarlar demişti. Bu zihniyet eski dönemden gelenekselleştirilmiş. Osmanlı döneminde de çocuk yapmak erkekliğin göstergesi diye bi görüşe sahip oldukları düşüncesi bende oluşmuyo da değil.
yani engel tamam hadi önlem aldin uc tane yaptin, gerisine gerek yok diyecegim ama dediginiz gibi cok cocuklu erkek güclü erkek algısı olabilir.
osmanlida sanirim en rahat hayati padisah soyundan olan kadinlar yasamis.
hem etlige sutluge dokunmamis hemde o doneme gore luks ve varlik icinde yasamislar.
suriyeliler ayrı bir mevzu bana göre, yani hanedan soyundan gelmeler sanki doğur doğur bakama sefil et neden ayiplayacaklar.
ayiplanacagim diye sürekli üremek ne kadar mantıklı bilemiyorum

Biraz karışık oldu resimler ☺️

X