Keşke Osmanlı Döneminde Yaşasaydım Hayali

Osmanlida da elbiseler benziyor gerci. Hepsi güzel.

Kadının bir çakıl kadar bile değer görmediği hiçbir dönemde yaşamak istemezdim. 2. Milenyumda da yaşamak istemezdim doğrusu. İlla kıyafet mücevherse, Cumhuriyet döneminde Atam'ın ardında duran modern Türk kadınlarından biri olmak isterdim. Onu yakından görmek, sesini duymak, sohbet etmek isterdim.

Uzun saçlı, redingot giyen İngiliz, Fransız erkek hastasıyım bi de 😅 ayni, üstteki videodaki dans eden kirmizili askerler gibi.
Özbeöz Orta Asyalı Türküm ama icimde, bi yerde eski Batılı yaşam hayali var 😄

Tarlatanli harika 😂
Böyle bi de İngilizlerin kibar konusmalari, eğilip selâm verme sekilleri filan cok hosuma gider, sirf bunun için oturup bi İngiliz dizisinin bütün sezonunu izlemistim.

Söylenişi bile çok hoş :)
Zaten çocukluktan öyle etkilenmiştim ki ben muallime olcam derdim , ama ne varki modern devirdeyiz , o dönemlerde saygı vardı meslekler değerliydi hürmet vardı şimdilerde herşey basit ve değersiz hale geldi, maalesef yeni nesil hem çok zeki hemde bir o kadar asi ..

Zaten çocukluktan öyle etkilenmiştim ki ben muallime olcam derdim , ama ne varki modern devirdeyiz , o dönemlerde saygı vardı meslekler değerliydi hürmet vardı şimdilerde herşey basit ve değersiz hale geldi, maalesef yeni nesil hem çok zeki hemde bir o kadar asi ..
çok haklısınız

ben en çok padisahlar ve iliskiye girdigi kadinlar nasil cinsel hastaliktan korunmuslar onu merak ediyorum.
hiç araştirmadim ama aklimda hep bu var.
birde kardeş katli olurmuş taht kavgasi, madem bu durum yaşanacaktı bir çok kadin ve bir çok cocuga ne gerek vardi mesela.
Tarihi çok yanlış ellerde öğrenmişsiniz maalesef 😐

Bende zaman yolculuğu yapıp o zamanı görmek isterdim amma velakin yaşamayı tercih etmezdim. Erkeğin gölgesinde yaşayan kadınların zorlukları ve çektiklerini düşününce ızdırap gibi... Yıl 2021 olmuş hala kadınlar seslerini duyuramazken, o dönemde ne çok sessiz çığlıklar göğü inletmiştir. Bunun yanında savaş , yoksulluk ,cehalet , kadınların 2.sınıf insan görülmesi... kesinlikle istemezdim

Bende zaman yolculuğu yapıp o zamanı görmek isterdim amma velakin yaşamayı tercih etmezdim. Erkeğin gölgesinde yaşayan kadınların zorlukları ve çektiklerini düşününce ızdırap gibi... Yıl 2021 olmuş hala kadınlar seslerini duyuramazken, o dönemde ne çok sessiz çığlıklar göğü inletmiştir. Bunun yanında savaş , yoksulluk ,cehalet , kadınların 2.sınıf insan görülmesi... kesinlikle istemezdim
Osmanlının yükseliş dönemleri çok rahattı, kadınlar konusunda ise islami yaşam gerçekten yaşandığı için o kadar kötü değil diye düşünüyorm, ama düşüş dönemleri çok kötü gerçekten her anlamda bir çöküş yaşanmıştır

Osmanlının yükseliş dönemleri çok rahattı, kadınlar konusunda ise islami yaşam gerçekten yaşandığı için o kadar kötü değil diye düşünüyorm, ama düşüş dönemleri çok kötü gerçekten her anlamda bir çöküş yaşanmıştır
biliyorsunuz o dönemlerde agalar ve islamın arkasına saklanan yobazlar pek meşhurdu. evet şehirler de modern hayat biraz daha yaygınken , köyler bu dediğim zorbaların elindeydi , bence yaşam o zamanlar her yönden güçtü... İslam konusuna gelince bizim ülkemiz çoklu inançlara ev sahibi ve insanlarımızın çoğunluğu bu konuda çok anlayışlı , her türlü dine karşı saygımız var, dayatmalarımız yok. Şuanda da ben islamı yada dinimi yaşayamıyorum diyemez. Benim 7 göbek sülalem tesettürlüdür , çoğunluğu ibadetindedir, bu zamana kadar ben annemin yada çevremin dini konularda sıkıntı çektiğini görmedim. Şeriatçı islam anlayışından ayrılmamıza da özellikle kadınlar adına çok seviniyorum. Devam ediyor olsaydı şuan biz kadınlar 2.sınıf insan olur , toplumda bir yerimiz ve sözümüz olmazdı ve bu şekilde yönetim anlayışında yaşayan insanlar yani kadınlar hiç mutlu değiller.

Mutlaka bende merak ederim açıkcası,kadınlar nasıl yaşadı neler yaptılar gibi.
Bizler bunu hep kitaplardan yada dizilerden öğrendik hepsini.
Bilmediğimiz kapalı kapılar ardında neler yaşandı çok bilemiyoruz bunları.
Gücü elinde tutanların belki kolay olmuştur da,olmayanların da işleri zordur mutlaka.
Zor olmaz mı. Çamaşır mskinesi,bulaşık makinesi, elektrik yok :KK48: İnternet yok:63:

X