Keşke Osmanlı Döneminde Yaşasaydım Hayali

biliyorsunuz o dönemlerde agalar ve islamın arkasına saklanan yobazlar pek meşhurdu. evet şehirler de modern hayat biraz daha yaygınken , köyler bu dediğim zorbaların elindeydi , bence yaşam o zamanlar her yönden güçtü... İslam konusuna gelince bizim ülkemiz çoklu inançlara ev sahibi ve insanlarımızın çoğunluğu bu konuda çok anlayışlı , her türlü dine karşı saygımız var, dayatmalarımız yok. Şuanda da ben islamı yada dinimi yaşayamıyorum diyemez. Benim 7 göbek sülalem tesettürlüdür , çoğunluğu ibadetindedir, bu zamana kadar ben annemin yada çevremin dini konularda sıkıntı çektiğini görmedim. Şeriatçı islam anlayışından ayrılmamıza da özellikle kadınlar adına çok seviniyorum. Devam ediyor olsaydı şuan biz kadınlar 2.sınıf insan olur , toplumda bir yerimiz ve sözümüz olmazdı ve bu şekilde yönetim anlayışında yaşayan insanlar yani kadınlar hiç mutlu değiller.
Haklı olduğunuz noktalar kesinlikle var , ben sadece osmanlının adaletli ve yükselişte olduğu dönemleri kastettim, maalesef ger dönemde ezilen bir kesim muhakkak var😔

Kötü ve olumsuzlukları değilde o dönemin evlerini sokaklarini eski tarihi yapılarını o haliyle görmek için o dönemde Yaşamak istedim farklı düşüncelere girmek yerine eski yaşam tarzları düşünmek daha olumlu bence

Inanın çok isterdim fakat buraya yazsam bile çok uzun ve sıkıcı olur , yanlış anlamayın amacım sizi eleştirmek değildi 😇
O dönemlerde kadınalrın yaşadıkları mutlak sıkıntıları acıları elbette oldu.
Gücü olan kadın gene iyiydi o dönemlerde,bakın hürreme gücü elinde tutmak için çevirdiği entrikalar dağ gibiydi.

O dönemlerde kadınalrın yaşadıkları mutlak sıkıntıları acıları elbette oldu.
Gücü olan kadın gene iyiydi o dönemlerde,bakın hürreme gücü elinde tutmak için çevirdiği entrikalar dağ gibiydi.
Entrika maalesef hiç bitmedi ki Osmanlıda taht oyunları, günümüzde de türlü türlü entrikalar , oyunlar ..
Tek değişen hayat şartları, eskiden kadınlar yoklukla , çeşitli eziyetlerle ezilirdi, hor görülürdü şimdi ise kadını modern yapacağız diye bir meta haline , modern bir köle haline getirdiler. Sorunlar aynı sadece şekli değişti . Her dönemde eksiler , artılar hep var ve varolmaya devam edecek insanlar değişmedikçe ...

Entrika maalesef hiç bitmedi ki Osmanlıda taht oyunları, günümüzde de türlü türlü entrikalar , oyunlar ..
Tek değişen hayat şartları, eskiden kadınlar yoklukla , çeşitli eziyetlerle ezilirdi, hor görülürdü şimdi ise kadını modern yapacağız diye bir meta haline , modern bir köle haline getirdiler. Sorunlar aynı sadece şekli değişti . Her dönemde eksiler , artılar hep var ve varolmaya devam edecek insanlar değişmedikçe ...
Kadınlarımız o dönemde yaşadıkları sıkıntılar çoktur elbette,sonuçta kadın kimliği bile olmayan bireyler olarak bakılmış hep.
Hala sorunlar aynıda dediğiniz gibi değişim şart ..

Inanın çok isterdim fakat buraya yazsam bile çok uzun ve sıkıcı olur , yanlış anlamayın amacım sizi eleştirmek değildi 😇
destan yazmaniza gerek yok :) merak ettigim kismi kisaca anlatirsaniz bizde yanlis bildiklerimizin dogrusunu ögrenmis oluruz

Kızlar eğitim görmemiş ki Osmanlı döneminde.
Erkekler de 10 kişiden 1 eğitimli imiş oda erkeklerde..

Eğitim Adalet kültür derseniz kadın için eğitim adalet yok kültür de Cocuk doğur aş pişir kumayı kabullen..
Ben İslamiyet açısından yaşamak isterdim açıkcası..

Kızlar eğitim görmemiş ki Osmanlı döneminde.
Erkekler de 10 kişiden 1 eğitimli imiş oda erkeklerde..

Eğitim Adalet kültür derseniz kadın için eğitim adalet yok kültür de Cocuk doğur aş pişir kumayı kabullen..
Ben İslamiyet açısından yaşamak isterdim açıkcası..
İslami açıdan isterdim tabi ki ama çok eşlilik hariç 😊

Padişah kızları dahi sevmedikleri adamlarla politik evlilikler yapıyordu, o kadar heves etmeyin derim paşa kızı olmaya. Harem hayalleri de Rus, Rum, ya da Avrupalı değilseniz zaten pek mümkün değildi. Bkz: “padişah anaları ve 1000 yıl bizi yöneten devşirmeler.” Kurgu dizi/ roman harici okumlarımdan da, aile öykülerden de iyi biliyorum devşirme paşa torunuyum, sevgiler ❤️

Padişah kızları dahi sevmedikleri adamlarla politik evlilikler yapıyordu, o kadar heves etmeyin derim paşa kızı olmaya. Harem hayalleri de Rus, Rum, ya da Avrupalı değilseniz zaten pek mümkün değildi. Bkz: padişah anaları ve 1000 yıl bizi yöneten devşirmeler. Aile öykülerden de iyi biliyorum devşirme paşa torunuyum, sevgiler ❤️
Teşekkürler ince mesajınız için 😊 Aslında anlatılmak istenen mesaj tam ulaşmadı kimseye geriye dönmeyeceğiz diye bu kadar kolay konuşuyoruz zaten amacım o eski tarihi yapıları sokakları ruhu anlayabilmek hayalini kurmaktı esprili bi dille açtım konuyu zaten hanımlar çok çok ciddiye alıp yorum yapanları anlamıyorum zaten 😊 ne var yani iki hayal kurduk hemen gerçekleri veya gerceklesebilecek sorunları yüzümüze vurdunuz ne olurdu yani benim hayalimdeki gibi kalsa sizede sevgiler 🙏

Teşekkürler ince mesajınız için 😊 Aslında anlatılmak istenen mesaj tam ulaşmadı kimseye geriye dönmeyeceğiz diye bu kadar kolay konuşuyoruz zaten amacım o eski tarihi yapıları sokakları ruhu anlayabilmek hayalini kurmaktı esprili bi dille açtım konuyu zaten hanımlar çok çok ciddiye alıp yorum yapanları anlamıyorum zaten 😊 ne var yani iki hayal kurduk hemen gerçekleri veya gerceklesebilecek sorunları yüzümüze vurdunuz ne olurdu yani benim hayalimdeki gibi kalsa sizede sevgiler 🙏
Çok tatlısın bunu bütün samimiyetimle söylüyorum, belki hayal kurmak için gereken o masumiyeti yaşa bağlı kaybetmiş olabilirim, daha gerçekçi yaklaşıyorum ister istemez. Umarım kendi dünyanın sultanı olursun 🥰

Çok tatlısın bunu bütün samimiyetimle söylüyorum, belki hayal kurmak için gereken o masumiyeti yaşa bağlı kaybetmiş olabilirim, daha gerçekçi yaklaşıyorum ister istemez. Umarım kendi dünyanın sultanı olursun 🥰
Teşekkür ederim ruh yaşlanmaz asla 😍🙏

X