Keşke Osmanlı Döneminde Yaşasaydım Hayali

Yok ben almayayim..
Kadinin soz hakki olmayan devirler bana gore degil.
Tarih boyunca kadinlar alinmis satilmis kolelestirilmis.
Cok begendigim tarihlerde bile var bu kara leke..
Adaletten uzak , bastaki beyefendinin keyfine gore milletin idam edilmesi, kafasinca kanunlar dayatilmasi..
Herseyi gectim taht hirsi ugruna evladina kiyanlarin yonettigi bir donemde Allaha sukur ki dogmamisim.

HANIMLAR sizinde aklınıza keşke Osmanlı Döneminde Yaşasaydım gibi düşünceler geliyor mu o zaman ki şartlar evlilik, eğitim, sistemi adalet ⚖ sistemi o şartlarda yaşasaydım dediğiniz oldu mu?
Şahsen ben hep 1800'lü yıllarda yaşamak isterdim 😊 hem de bir paşa kızı olarak 😂 fazla yüksekte değil gözüm padişah kızı olayım demiyorum paşa kızı olsam yeterdi düşüncelerinizi merak ediyorum
O atmosferi yaşamak için bir kaç resim ekliyorum 😊😍Eki Görüntüle 2780757 Eki Görüntüle 2780758 Eki Görüntüle 2780759 Eki Görüntüle 2780760 Eki Görüntüle 2780762
Benim gibi olan birisi varmış:)
Bende yaşamak isterdim.

Bende diyorum inan ki Mudanya Halitpaşada yazlığımız var mahallenin adı gibi paşaların malikaneleri var her geçişimde kimler yaşadı kimbilir burda diyorum

ben en çok padisahlar ve iliskiye girdigi kadinlar nasil cinsel hastaliktan korunmuslar onu merak ediyorum.
hiç araştirmadim ama aklimda hep bu var.
birde kardeş katli olurmuş taht kavgasi, madem bu durum yaşanacaktı bir çok kadin ve bir çok cocuga ne gerek vardi mesela.
Birine bir şey olursa hastalikti ölümdü taht varisi olsun diye çocuk çocukları varmış

Ben çok isterdim şahsen. O medeni hayatı yaşamayı, camiye giderkrn dükkan kapatma zahmeti duymazlarmiz hırsızlık o denli azmis. Zekat devlet tarafından toplanıyor çünkü. Ama o resimlerdeki kadınlar gibi giyinildigini sanmıyorum. Haram helal riayet ederek yaşanıyordu, zira seriatda açık yerlerde o kadar açık giyemezsin.

biliyorsunuz o dönemlerde agalar ve islamın arkasına saklanan yobazlar pek meşhurdu. evet şehirler de modern hayat biraz daha yaygınken , köyler bu dediğim zorbaların elindeydi , bence yaşam o zamanlar her yönden güçtü... İslam konusuna gelince bizim ülkemiz çoklu inançlara ev sahibi ve insanlarımızın çoğunluğu bu konuda çok anlayışlı , her türlü dine karşı saygımız var, dayatmalarımız yok. Şuanda da ben islamı yada dinimi yaşayamıyorum diyemez. Benim 7 göbek sülalem tesettürlüdür , çoğunluğu ibadetindedir, bu zamana kadar ben annemin yada çevremin dini konularda sıkıntı çektiğini görmedim. Şeriatçı islam anlayışından ayrılmamıza da özellikle kadınlar adına çok seviniyorum. Devam ediyor olsaydı şuan biz kadınlar 2.sınıf insan olur , toplumda bir yerimiz ve sözümüz olmazdı ve bu şekilde yönetim anlayışında yaşayan insanlar yani kadınlar hiç mutlu değiller.
yönetim şekli için yorum yapmayacağım çünkü benim için en güzel yönetim şekli cumhuriyet.
bu kısmı geçersek osmanlı ımparatorlu bir çok dini içinde barındıran bir imparatorluktu.3 kıtaya hüküm salmış bir devlet birçok millet,çoklu inanç ve inancı olmayan insandan oluşuyordu

yönetim şekli için yorum yapmayacağım çünkü benim için en güzel yönetim şekli cumhuriyet.
bu kısmı geçersek osmanlı ımparatorlu bir çok dini içinde barındıran bir imparatorluktu.3 kıtaya hüküm salmış bir devlet birçok millet,çoklu inanç ve inancı olmayan insandan oluşuyordu
osmanlı ımparatorlu bir çok dini içinde barındıran bir imparatorluktu.3 kıtaya hüküm salmış bir devlet birçok millet,çoklu inanç ve inancı olmayan insandan oluşuyordu demişsiniz fakat kadınlar 2.sınıftı , sözü , hakkı , talebi yoktu sizden sorumlu eşiniz, sizden sorumlu abi veya babanız vardı . Şimdiler de bile sesimizi duyurmak güç iken o zamanlar kadınların toplumdaki yeri daha da zordu. Bende cumhuriyet şeklini o ilk yıllarda milletimizin türkçeyi güzel kullanışı hayranlık uyandırıcı. Bir kadın olarak osmanlı döneminde değilde , cumhuriyet döneminde yaşamayı isterdim :) Din konusuna gelince evet ona katılıyorum evvelden beri çoklu inançlara saygı duyan bir milletiz, dedikleri gibi barbar bir millet olsaydık , dünya yı şuan Türkler yönetiyor ve çoğu ülke müslüman devleti olurdu. Türk milleti bu konuda anlayışlı ve adaletli.

HANIMLAR sizinde aklınıza keşke Osmanlı Döneminde Yaşasaydım gibi düşünceler geliyor mu o zaman ki şartlar evlilik, eğitim, sistemi adalet ⚖ sistemi o şartlarda yaşasaydım dediğiniz oldu mu?
Şahsen ben hep 1800'lü yıllarda yaşamak isterdim 😊 hem de bir paşa kızı olarak 😂 fazla yüksekte değil gözüm padişah kızı olayım demiyorum paşa kızı olsam yeterdi düşüncelerinizi merak ediyorum
O atmosferi yaşamak için bir kaç resim ekliyorum 😊😍Eki Görüntüle 2780757 Eki Görüntüle 2780758 Eki Görüntüle 2780759 Eki Görüntüle 2780760 Eki Görüntüle 2780762
Kadınların cariye olarak kullanıldığı dönemler.. ben hiç istemezdim şahsen

O atmosferi yaşamak için bir kaç resim ekliyorum 😊😍

1800 lü yıllar osmanlının en kötü ve batisa geçtiği dönemler oluyor :)) muhtemelen kole pazarinda satilip sansiniz varsa gözde bir cariye olurdunuz.

1800 lü yıllar osmanlının en kötü ve batisa geçtiği dönemler oluyor :)) muhtemelen kole pazarinda satilip sansiniz varsa gözde bir cariye olurdunuz.
Evet o dönem osmanlının son ve kötü dönemleriydi ama genelleme yanlış belki de normal hayatını yaşayan bir müslüman kadın olurdum sadece iki seçeneğimizin olduğunu sanmıyorum okuduğum ve araştırdığım kadarıyla :) saygılar.

Söz sahibi olamadığınız bir dönemde yaşamak istemek tamamen cahilliğinize veriyorum hanımlar lütfen okuyunuz
Hayata bakış açınızla alakalı bence çünkü normal sakin sessiz hayat sürmek isteyende olabilir burada anlatılmak istenen kadının o dönem söz hakkının olmaması ezik olduğu haklarının olmadığı vurgulanmıyor o atmosferi yaşamakla alakalıydı açtığım forum. Ayrıca ikinci mesajımda belirttim şu an ki Türkiye cumhuriyeti vatandaşı ve kadını olmaktan memnunum yanlış anlaşılmasın diye. Kimse istemez üstüne kuma gelsin bir kaç eşli biriyle yaşamak anlatmak istenilen o dönemin evleri mimari yapısı islam yönetim şekli ve olmak istenilen konumla alakalıydı neye göre kime göre cahilliğimize verdiniz anlayamadım? Çünkü ben ve benim gibi düşünen arkadaşlarım tamamen söz sahibi olmayan ezilmiş kadın olmak derdinde değildi lütfen iyi okuyup yorum yapalım sevgiler.

“Rüzgar Gibi Geçti”yi izledikten sonra 1800lerde savaş öncesi eski amerikada yaşamayı istedim. Scarlettin prenses gibi yaşaması ve yaşadıkları ev hepsinin benim olduğu bir hayal aleminde. Hazır hatırlamışken rhett butler gibi bir adam ahh ahhh…..
Bir de anna karenina var tabi okurken az gitmedim o yıllara.
1800ler benim de hayalim valla ama üst sınıftan olacaksak tabi. Gerçi bendeki bu şans ile kesin köle doğardım 🥴

X