Kına Gecesinde Gelinlik Giymek???

Arkadaşlar babamın işi gereği memleketimizden farklı bir şehirdeyiz uzun yıllardır. Çoğu akrabamız da memelekette değil. Yaza düğünüm var inşallah. Kına şuan yaşadığım şehirde olacak ama düğün nişanlımın memleketinde 4 saat uzaklıkta bir şehirde olacak. Ben kına gecemde gelinlik giymek istiyorum çünkü malum korona var yaza ne olacağı belli değil herkes düğüne katılamayabilir. Hem de yaşadığım şehirdeki herks düğüne gelemez. Yaşadığım şehirdekilerin de beni gelinlikle görebilmesini istiyorum. Tesettürlüyüm o yüzden aynı gece de hem bindallı hem gelinlik giymek benim için zor olur. Benim ailem karışmak isteklerime fakat nişanlımın ailesine kına gecesi gelinlik giymek istediğimi söylediğim zaman çok tuhaf akrşıladılar. Kimse "sen nasıl istersen" demedi. "olur mu ki öyle" "bindallı istemezsen abiye alalım" "ikisini de giy". Kendimi kötü hissediyorum. Sizce olmaz mı. Kına yakılırken başıma kırmızı duvak takılıyor zaten. Fikriniz nedir ? Kına gecesinde gelinlik giyen oldu mu? Bu arada kınadan sonraki gün gelin alma ve fotoğraf çekimi. Ertesi günde düğün olacak yan, 3 gün giymiş olacağım gelinliği.

onu kına gibi değil de aslında 2 ayrı memlekette 2 ayrı düğün gibi düşğnsen daha mantıklı olur. Sen nasıl istiyorsan öyle yap senin günün kimseye laf düşmez.
Ama dikkat et gelinliğe bir şey olmasın.
Benim kendi yaşadığım yerde nikahım, eşimin ailesinin yaşadığı yerde düğünüm ve eşimin ailesinin köyünde de köy düğünü oldu. Nikahta gelinlik giydim. Düğünde de gelinliği şöyle bir giydim çünkü nikahta hem kirlenmiş hem de orasından burasından bir şeyler kopmaya başlamıştı. Bayağı çabuk gitti. Gelinlik gibi beyaz abiye almıştım onu giydim çıkarıp. Köydeki düğünde direk o abiyeyi giydim.
3 kere giymek riskli gibi geldi o sebeple.

Arkadaşlar babamın işi gereği memleketimizden farklı bir şehirdeyiz uzun yıllardır. Çoğu akrabamız da memelekette değil. Yaza düğünüm var inşallah. Kına şuan yaşadığım şehirde olacak ama düğün nişanlımın memleketinde 4 saat uzaklıkta bir şehirde olacak. Ben kına gecemde gelinlik giymek istiyorum çünkü malum korona var yaza ne olacağı belli değil herkes düğüne katılamayabilir. Hem de yaşadığım şehirdeki herks düğüne gelemez. Yaşadığım şehirdekilerin de beni gelinlikle görebilmesini istiyorum. Tesettürlüyüm o yüzden aynı gece de hem bindallı hem gelinlik giymek benim için zor olur. Benim ailem karışmak isteklerime fakat nişanlımın ailesine kına gecesi gelinlik giymek istediğimi söylediğim zaman çok tuhaf akrşıladılar. Kimse "sen nasıl istersen" demedi. "olur mu ki öyle" "bindallı istemezsen abiye alalım" "ikisini de giy". Kendimi kötü hissediyorum. Sizce olmaz mı. Kına yakılırken başıma kırmızı duvak takılıyor zaten. Fikriniz nedir ? Kına gecesinde gelinlik giyen oldu mu? Bu arada kınadan sonraki gün gelin alma ve fotoğraf çekimi. Ertesi günde düğün olacak yan, 3 gün giymiş olacağım gelinliği.
Merhabalar.. yazinizi gorunce yazmak istedim. Farkli sehirlerde dugun yapan birkac tanidigim oldu durum boyle olunca sizin dusundugunuz gibi yapanlarda oldu iclerinde ve bana gore mantikli yani... tabidiklarimdan ornek vermeden once benden size tavsiye kendi bildiginizden şaşmayin ister tuaf karsilasinlar ister karsipamasinlar onlarin defil sizin gununuz siz ne isterseniz o olur. Gelelim kina gecenize ben olsam kina saati basladiginda bindalli yada abiye hangisini tercih edecekseniz kinaniz icin normalde girisi oyle yapip ortalarinda gelinliginizi giymeniz yada tam terside olabilir gelinlige kina vs bulasmasin derseniz girisi gelinlikle yapip ortalarinda kinaliginizi giyip sonlalandirabilirsiniz kendi tarafiniz her ikisinide gormus olur ve dugun yapmis gibi olur bunda bi sakinca bence cunku dugun baska sehirde olucak neden gelinliginizle gormesinlerki nesini tuaf karsiliyorlar...

Bazı yörelerde çok normal bu dediğin. Kına gecesinde gelinlik giyen çok duydum ben. İstiyorsan olur kime ne? Ben de benim akrabalarım ve arkadaşlarım gelinliğimi görsün diye nikahı kendi şehrimde yapmıştım. Düğün eşimin memleketinde oldu. 2 defa giydim gelinliğimi.

Merhabalar.. yazinizi gorunce yazmak istedim. Farkli sehirlerde dugun yapan birkac tanidigim oldu durum boyle olunca sizin dusundugunuz gibi yapanlarda oldu iclerinde ve bana gore mantikli yani... tabidiklarimdan ornek vermeden once benden size tavsiye kendi bildiginizden şaşmayin ister tuaf karsilasinlar ister karsipamasinlar onlarin defil sizin gununuz siz ne isterseniz o olur. Gelelim kina gecenize ben olsam kina saati basladiginda bindalli yada abiye hangisini tercih edecekseniz kinaniz icin normalde girisi oyle yapip ortalarinda gelinliginizi giymeniz yada tam terside olabilir gelinlige kina vs bulasmasin derseniz girisi gelinlikle yapip ortalarinda kinaliginizi giyip sonlalandirabilirsiniz kendi tarafiniz her ikisinide gormus olur ve dugun yapmis gibi olur bunda bi sakinca bence cunku dugun baska sehirde olucak neden gelinliginizle gormesinlerki nesini tuaf karsiliyorlar...
Beni çok iyi anlamışsınız. Kona gecesi şu giyilir diye bir kanun yok ama böyle alışılmış olduğu için çoğu kesim farklı bakıyor

Bazı yörelerde çok normal bu dediğin. Kına gecesinde gelinlik giyen çok duydum ben. İstiyorsan olur kime ne? Ben de benim akrabalarım ve arkadaşlarım gelinliğimi görsün diye nikahı kendi şehrimde yapmıştım. Düğün eşimin memleketinde oldu. 2 defa giydim gelinliğimi.
Farklı şehirlerde bir şeyler yapmak çok zor

onu kına gibi değil de aslında 2 ayrı memlekette 2 ayrı düğün gibi düşğnsen daha mantıklı olur. Sen nasıl istiyorsan öyle yap senin günün kimseye laf düşmez.
Ama dikkat et gelinliğe bir şey olmasın.
Benim kendi yaşadığım yerde nikahım, eşimin ailesinin yaşadığı yerde düğünüm ve eşimin ailesinin köyünde de köy düğünü oldu. Nikahta gelinlik giydim. Düğünde de gelinliği şöyle bir giydim çünkü nikahta hem kirlenmiş hem de orasından burasından bir şeyler kopmaya başlamıştı. Bayağı çabuk gitti. Gelinlik gibi beyaz abiye almıştım onu giydim çıkarıp. Köydeki düğünde direk o abiyeyi giydim.
3 kere giymek riskli gibi geldi o sebeple.
İlk gün çok kirleneceğini düşünmüyorum aslında. Benim için önemli olan fotoğraf çekimi zaten o gün iyi olsun da düğünde nasıl olduğunun çok önemi yok 🥰

Benim 2 kere düğünüm oldu. Hem eşimle yaşadığımız şehirde hem de eşimin memleketinde. Bende düğün ile kınayı tek gecede yaptım. Düğünden 1 hafta önce fotoğraf çekimi yaptık, yaşadığım şehirde ilk düğünü yaptık o düğün günü ilk önce gelinlik giydim sonra bindallı giyip kınamı yaktım 1 hafta sonra da eşimin memleketinde düğün yaptık ora da da sadece gelinliği giydim, 1 hafta sonra da balayı. Süreç bu şekildeydi 😊 düğünden sonra kına mı olur, gelinlikten sonra bindallı mı giyilir diyenler oldu ama ben takmadım hiçbirini. Öyle yapmak istedim ve yaptım kimseye hesap vermek zorunda veya kimseyi memnun etmek zorunda değilsiniz. İçinizden nasıl yapmak geliyorsa öyle yapın mutluluklar 🥰
Değil mi şartlar her zaman bize uymuyor. Biz neden şartları kendimize uydurmayalım 😄

Esim de ben de İstanbul’da farkli semtlerde yasiyorduk. İkimizin aileleri de farkli sehirlerdeydi. Kendi tercihim ne kina, ne dugun, ne gelin almasi yapmadim.

Nikah Pazar gunuydu. Cumartesi sabahi esimle birlikte esimin ailesinin oldugu sehire gectik. O gun gelin basimin yapilacagi yeri gidip gordum, esimin ailesiyle yemek yedik. Pazar sabahi ailem ve davetliler geldi memleketten. Oglen de sade bir nikah kiydik. Yemek yenildi. Pazartesi otelde kahvalti yapildi. Akabinde İstanbul’a donduk, Sali sabahi balayina ciktik. Tesetturluyum bu arada.

Yillardir gormedigim bir akrabam “Nasil yani sirt cantasiyla nisanlisiyla evlenmeye mi gitti oylece?” Deyivermis anneme. Annem de agzinin payini vermis tabi 😂

Demem o ki, gonlunuz nasil istiyorsa onu yapin. Kimsenin dedigi umurunuzda olmasin. Mutluluklar.

Ben giydim, hiç de garip değildi bir sürü arkadaşım aynı şekilde evlendi.
Kınam düğün gibi olacaktı memleketimde, düğün ise sadece nikah.
Çok da iyi oldu emek emek kaç provayla diktirdiğim gelinliğimi 2 saat için giymek zaten içime sinmezdi. İki kez giydim etekleri sökülene kadar😂
Ben de diktiriyorum gelinliğimi ve doya foya giymek istiyorum 😅

Esim de ben de İstanbul’da farkli semtlerde yasiyorduk. İkimizin aileleri de farkli sehirlerdeydi. Kendi tercihim ne kina, ne dugun, ne gelin almasi yapmadim.

Nikah Pazar gunuydu. Cumartesi sabahi esimle birlikte esimin ailesinin oldugu sehire gectik. O gun gelin basimin yapilacagi yeri gidip gordum, esimin ailesiyle yemek yedik. Pazar sabahi ailem ve davetliler geldi memleketten. Oglen de sade bir nikah kiydik. Yemek yenildi. Pazartesi otelde kahvalti yapildi. Akabinde İstanbul’a donduk, Sali sabahi balayina ciktik. Tesetturluyum bu arada.

Yillardir gormedigim bir akrabam “Nasil yani sirt cantasiyla nisanlisiyla evlenmeye mi gitti oylece?” Deyivermis anneme. Annem de agzinin payini vermis tabi 😂

Demem o ki, gonlunuz nasil istiyorsa onu yapin. Kimsenin dedigi umurunuzda olmasin. Mutluluklar.
Ah keşke düğün falan bunlar hiç olmasa. Bana hitap eden şeyler değil bana kalsa nikah ile her şey bitebilir. Ama büyükler istiyor 😀

Beni çok iyi anlamışsınız. Kona gecesi şu giyilir diye bir kanun yok ama böyle alışılmış olduğu için çoğu kesim farklı bakıyor
Aynen oyle alisma meselesi ben bindalli giydim ama cok istedigim icin cok begendigim icin oldu bitti severim bindalli modellerini ama okdar sevmeseydim inanki abiye tercih ederdim bi arkdasim kirmizi bi abiye giymisti kinasinda efsaneydi okdar guzel olmustuki iyiki bindalki goymedin dedirtti bana o yuzden secimlerin sana ait ileride keske deme icinden ne geliyorsa yap bak inanki sonra icinde kaliyor 1 kez oluyor bu sadece kim ne demis ne etmis hiccccc umursama kendi istegine odaklan ve kimseyi takma ben oyle yaptim ve okdar cok eglendim ki hala 3 yil oldu evleneli konusulur kinamiz cok guzel gecmisti insallah darisi sana ve tum hazirlik icinde olanlara olur. Asla takmayin kizlar asla gun sizin o gunun kizi sizsiniz rolunuzu calmalarina musade etmeyin

Ah keşke düğün falan bunlar hiç olmasa. Bana hitap eden şeyler değil bana kalsa nikah ile her şey bitebilir. Ama büyükler istiyor 😀
Bizde de esimin ailesi kinadir, gelin hamamidir, dugundur istedi. Tarzim degil. Kaldi ki cok yogun calisan biriydim o donemde. Param vardi ama vaktim yoktu hicbirini yapmaya. 😅 Allah’tan ailem nasil istiyorsan oyle olsun dedigi icin cesaret aldim ben de. Bildigin bi kot bi tshirt nisanlimla ciktim gittim. 😅 Yine olsa aynisini yaparim. 150 kisi kadardik nikahta da. Tertemiz is cikardik bence. 😂

Çok saçma.. Saçma olan düğünüme gelemeyenler beni gelinlikle görsün düşünceniz. Bukadar önemsemeyin lütfen,ben kınada gelinlikli birini hiç görmedim görsem gülerdim.
Aslında garip bir durum değil
Başka şehire gelin gidenler
Ya da düğünü vs başka şehirde olanların özellikle sıklıkla yaptığı bir durumdur.
Görmemeniz ilginç

ayni durumda kardesim benim gelinligimi giymisti, cunku cok kirleniyor cidden gelinlik.
Kendi gelinligini de dugun gunu giymisti.
bence 3 gun arda arda tek gelinlikle zor olur, ama tanidik birinden bu sekilde bulursaniz guzel olur.

Ayrica tabi korona sebebi ile nasil oluyor bilemiyorum da eskiden 2-3 saat surerdi bizim kinalar, kiyafet degistirmeye de bolca vakit olurdu. Eger o tarz bir sey olacaksa bence kina zamani kiyafet de degistirin.

Ben giydim kinamda gelinlik düğün günü dua li olucakti bazı sebeplerden dolayı iyikide giymisim diyorum

ben bir çok kınada, aileler farklı şehirlerde olduğu için kına bir yerde düğün başka bir yerde yapıldığında gelinlik giyen çok gördüm. o sebeple canın ne istiyorsa onu yap..

Ben giydim. Benzer durumdu. Hem bindallı hem abiye hem de gelinlik giydim. Gayet de güzel oldu 👍🏼

Biz kayseriden gelin almıştık düğün istanbulda olacaktı hem nikah hem kına aynanda oldu. Komşuları istanbula gelemeyeceği için kız evinden gelinlikle çıktı. kınanın yarısında da gelinlikleydi kına yakılacağı zaman bindallı giydi.

X