Kiracı hakkı?

Gerçekten çıkartmak isteyen ev sahibi bir yolunu bulup çıkartıyor.
İnsanların evinde zorla oturamayız ki biz de kiracıyız.
Acık acık konuşun ev sahibinizle orta bir yol bulun.
İlla çıkmanız gerekiyorsa da ne kadar çabuk o kadar iyi . Her geçen gün kiralar artıyor ev bulmak da cok cok zor :KK43:

4. Yılıma girdiğim minik bir şehirdeki evimin kira artışını konuşmak için bir araya gelindi. Ev sahibi kardeşinin haziranda evleneceğini söyledi. Kira artışını %25 olarak yaptı iyi niyet olarak gördük bu durumu. Eylüldeki kira artışınız çok absürt oldu ise, kötü niyetli olabilirler. Ancak sanmıyorum.

Kendi kiracım da %25 zam yaptı. Evim büyükşehirde yeni ve merkezi. Şu an evden çıktığımda o minik şehirdeki evimin kirasını karşılamayacak. Kiracım bir mucize olur evden çıkarsa evi kiralamayı düşünmüyorum.

Size verilen süre güzel. İhtar çekilse 3 ya da 6 ay içinde boşaltmanız gerekir. Kendi ev sahibine kira artışı için dava açan kişiler size de absürt zamlar yapmamıştır. Onlar da ihtar çekileceğini biliyorlardır. ancak iyi niyetli gördüm. Burada amaç, nisan mayısta evi boşaltmamız o döneme kadar da kira alabilmek. Sizin yerinizde olsam ocak zamlarından hemen önce Aralık ta ve daha durgun olan piyasa ortamında taşınırdım. Ben kendi adıma karın 6 ay kalkmadığı yerde olmama rağmen martta taşınmayı planlıyorum.

Son düzenleme:
Bana iyi niyetli geldiler, nezaketli insanlarmıs. Bir süre sonra kiracılara neden evi boşaltmak zorunda olunduğunun açıklanması bana saçma geliyor. Belki evi boş tutmak istiyor, belki kendi tasinacak, belki depo yapacak, kendi evi kime ne yahu

Bana iyi niyetli geldiler, nezaketli insanlarmıs. Bir süre sonra kiracılara neden evi boşaltmak zorunda olunduğunun açıklanması bana saçma geliyor. Belki evi boş tutmak istiyor, belki kendi tasinacak, belki depo yapacak, kendi evi kime ne yahu
Bütün sebeplerle geçebilir tabiki sözleşme dolduktan sonra. Ama birtek sen cık daha pahalıya evi vericem bahanesiyle giremez. Zaten bildiğim kadarıyla 5 sene sonunda istediği fiyattan tekrar açabiliyor kirayı. O vakte kadar %25le ilerlemesi gerekiyor. Sizin dediğiniz şekilde olursa insanlar barınacak yer bulamaz ki sürekli ev taşımak zorunda kalır.

Diyelim dava açtınız kazandınız bir senelik kira bedelini size peşin olarak verecekler. Evin kirası 1000 tl dediniz alacağınız para 12.000 tl ama adamlar güncel ev fiyatları 5000 diyorsunuz bir senede 60.000 kazanacaklar kira geliri olarak yani her türlü karda olacaklar. Yerinizde olsam açıkça konuşur orta yol bulmaya çalışırdım 12 bin sizi de kurtarmaz. Açıkça deyin ki kira ucuz diye bizi çıkarmayın madem 4 5 bin oldu bu semtte kiralar o zaman 2000 olsun 2.500 olsun deyin hem onlar razı olsun hemde siz. Ama gerçekten kendileri oturacaksa zaten yapacak bir şey yok. Benim evimde de çok çok uygun fiyata kiracı oturuyor şuanda kendim başka yerde kiradayım. Benzer sıkıntılar yaşıyorum ama kiracılar hiç anlaşmaya yanaşacak insanlar değiller. Ben evi satmayı düşünüyorum onları çıkaramadığım için çünkü onlardan aldığım kira kendi oturdugum evin kirasını karşılamaya yetmiyor her şekilde ben zarardayım. Satıp kurtulacağım bir daha da kira işine bulaşmayacağım
Sorunlu bir kiracı ev sahibi ilişkisi yaşamadık bu zamana kadar o yüzden olması gereken zam neyse o yapılır yine. Başka kiracı girmesin diye uzlaşmam yani kendi kirasını karşılıyor suanda başa başız. Ha ama ona zam yapıldı mağdursa evine geçebilir cıkmayız demiyoruz. 12 bin artı nakliye masrafımızı alırız kiracı sokarsada. İhtarı istedik gerek var mıydı ya bi aksilik olur vs dedi siz gönderin dedik tamam dedi bakalım ne yapıcak kendi oturacaksa zaten dert etmez bunu.

Bütün sebeplerle geçebilir tabiki sözleşme dolduktan sonra. Ama birtek sen cık daha pahalıya evi vericem bahanesiyle giremez. Zaten bildiğim kadarıyla 5 sene sonunda istediği fiyattan tekrar açabiliyor kirayı. O vakte kadar %25le ilerlemesi gerekiyor. Sizin dediğiniz şekilde olursa insanlar barınacak yer bulamaz ki sürekli ev taşımak zorunda kalır.
Zaten size de sen çık pahalıya vereceğim dememiş o sizin tahmininiz kendi oturacaklarını söylemişler, bu ara kira ödeyeceğime kendi evime geçeyim diyen insan da arttı. Neden şaşırıyorsunuz?

İnsanlar kendi evlerine gelmek istediğinde TUTTURDULAR mı oluyor? Karısıyla gelip nezaketle olayı açıklayıp bilgi veriyor, evi ayrıntılı geziyorsa zaten niyeti kendi taşınmaktır. Haber verip gelmiş ev sahiplerine de evin orasına burasına neden baktı, bunu dedi, şuraya bakmak istedi oldu bilmem ne deme gibi bir lüksünüz yok. %25 zam sınırlaması 1. Temmuz’da sona eriyor, sonrası tefe tüfe. Zaten verdiğiniz kira da aşırı düşük bir meblağ, güncel kiranın 1/5’i kira veriyorsanız ev sahipleriniz zaten paragöz kötü insanlar değillerdir. En fazla ihtarname çektirirsiniz, sonrasına bakarsınız.

siz bence iyiligi suistimal ediyorsunuz 1000 liraya oturuyormussunuz evde ve size kac ay onceden guzellikle soylemisler daha ne yapsin insanlar hala ne koparsam derdindesiniz pes vallahi
Bence siz yazılanları iyice bi okuyun iyi anlayın sonra yazın kim kime iyilik yapıyorda suistimal edilmesini istemiyor bi daha okuyun. 1000 liraya şuan oturuyorsakta bulunduğumuz bölgeye göre pahalıdan girdik bu eve biz.

Zaten size de sen çık pahalıya vereceğim dememiş o sizin tahmininiz kendi oturacaklarını söylemişler, bu ara kira ödeyeceğime kendi evime geçeyim diyen insan da arttı. Neden şaşırıyorsunuz?

İnsanlar kendi evlerine gelmek istediğinde TUTTURDULAR mı oluyor? Karısıyla gelip nezaketle olayı açıklayıp bilgi veriyor, evi ayrıntılı geziyorsa zaten niyeti kendi taşınmaktır. Haber verip gelmiş ev sahiplerine de evin orasına burasına neden baktı, bunu dedi, şuraya bakmak istedi oldu bilmem ne deme gibi bir lüksünüz yok. %25 zam sınırlaması 1. Temmuz’da sona eriyor, sonrası tefe tüfe. Zaten verdiğiniz kira da aşırı düşük bir meblağ, güncel kiranın 1/5’i kira veriyorsanız ev sahipleriniz zaten paragöz kötü insanlar değillerdir. En fazla ihtarname çektirirsiniz, sonrasına bakarsınız.
Bakın şaşırdığım yok herşey açık ve net yazıyor. Yasal olan ilerlemeye karşıda değiliz. Ekim 2023e kadar oturma hakkım varken mağdur olmamaları için kendimizi zora sokup çıkalım da diyoruz. Tek istediğim de enayi yerine konmamak için tedbir almak kimse babamın oğlu değil güvenmek zorunda değilim ben oturcam dedi diye. Biz bu eve girerken buranın piyasasına göre pahalıdan girdik. 3 sene içinde burada kiralar fazla fazla arttığı için benim ödediğim meblağ AŞIRI KÜÇÜK KALDI. 10 sene içinde olmadı bu yani. Ozaman ben her sene ev değiştireyim aşırı küçük kalmaması için meblağmın. Ve evet tutturdular oluyor ev onların olabilir ama içinde biz yaşıyoruz ev onların diye ev sahibimle görüşmek zorunda değilim evi gezdirmek zorundada değilim.

Gerçekten çıkartmak isteyen ev sahibi bir yolunu bulup çıkartıyor.
İnsanların evinde zorla oturamayız ki biz de kiracıyız.
Acık acık konuşun ev sahibinizle orta bir yol bulun.
İlla çıkmanız gerekiyorsa da ne kadar çabuk o kadar iyi . Her geçen gün kiralar artıyor ev bulmak da cok cok zor :KK43:
Bizde aynı fikirdeyiz ama nedense çok farklı anlayanlar var. Muhtemelen ev sahibi olanlar.

4. Yılıma girdiğim minik bir şehirdeki evimin kira artışını konuşmak için bir araya gelindi. Ev sahibi kardeşinin haziranda evleneceğini söyledi. Kira artışını %25 olarak yaptı iyi niyet olarak gördük bu durumu. Eylüldeki kira artışınız çok absürt oldu ise, kötü niyetli olabilirler. Ancak sanmıyorum.

Kendi kiracım da %25 zam yaptı. Evim büyükşehirde yeni ve merkezi. Şu an evden çıktığımda o minik şehirdeki evimin kirasını karşılamayacak. Kiracım bir mucize olur evden çıkarsa evi kiralamayı düşünmüyorum.

Size verilen süre güzel. İhtar çekilse 3 ya da 6 ay içinde boşaltmanız gerekir. Kendi ev sahibine kira artışı için dava açan kişiler size de absürt zamlar yapmamıştır. Onlar da ihtar çekileceğini biliyorlardır. ancak iyi niyetli gördüm. Burada amaç, nisan mayısta evi boşaltmamız o döneme kadar da kira alabilmek. Sizin yerinizde olsam ocak zamlarından hemen önce Aralık ta ve daha durgun olan piyasa ortamında taşınırdım. Ben kendi adıma karın 6 ay kalkmadığı yerde olmama rağmen martta taşınmayı planlıyorum.
İhtar çekileceğini düşünmemişler istedk ve gerek varmıydı bir aksilik olur vs dediler. Bize hazirana kadar her an cıkın diyebiliriz dedikleri için burada ev ayarlamakta zor olduğu için bekleyemeyiz malesef çık dedikleri an hemen cıkamayız çünkü bu sefer.

Bakın şaşırdığım yok herşey açık ve net yazıyor. Yasal olan ilerlemeye karşıda değiliz. Ekim 2023e kadar oturma hakkım varken mağdur olmamaları için kendimizi zora sokup çıkalım da diyoruz. Tek istediğim de enayi yerine konmamak için tedbir almak kimse babamın oğlu değil güvenmek zorunda değilim ben oturcam dedi diye. Biz bu eve girerken buranın piyasasına göre pahalıdan girdik. 3 sene içinde burada kiralar fazla fazla arttığı için benim ödediğim meblağ AŞIRI KÜÇÜK KALDI. 10 sene içinde olmadı bu yani. Ozaman ben her sene ev değiştireyim aşırı küçük kalmaması için meblağmın. Ve evet tutturdular oluyor ev onların olabilir ama içinde biz yaşıyoruz ev onların diye ev sahibimle görüşmek zorunda değilim evi gezdirmek zorundada değilim.
EV SAHİBİ eşiyle geleceğini söyleyip, tutturdular dediğinize göre birden fazla kez dillendirip, SAHİBİ OLDUĞU EVE gelmek için rica isteyen (doğal olarak) ev sahibine göstermek zorunda değil misiniz? Acaba siz kimsiniz? Veya kendinizi ne sanıyorsunuz? İsterse satılığa koyar, siz belli saatler içerisinde bırakın ev sahibini, sokaktaki ne idüğü belirsiz yabancıya, emkakçıya ona buna bile evi göstermek ZORUNDA kalırsınız. Kiracının HUKUKEN evi gösterme ZORUNLULUĞU vardır. Zorunda değilim derseniz de davalık olursunuz. İnsanlar sanki çat kapı sapık gibi her hafta kapınızı arşınlamış.

Üç sene önce EN YÜKSEK meblağdan girdiniz ve üç sene sonundaki hâli 1000 TL mi? Ve güncel evler üç senede 5000 TL’ye kadar çıkmış. Beş kat prim yapmış. İyiymiş. Ben şu an İstanbul’da bile iki ay önce ortalama olarak 5 bine kiraya verilen bir bölgede daireleri kiraya verdim, üç sene evvel bile giren kiracılar 1200 civarı girdi. İstanbul’dan bile iyi prim yapmış :)

Sizinki biraz yüzsüzlük kusura bakmayın. Kötü niyetli paragöz insanlar olsalar zaten size bu kadar açıklama yapıp, rica minnet evinize gelip, bir sene zaman tanımazlar. Sorun yaşamama sebebiniz de ev sahiplerinizin nezaket sahibi insanlar olması gibi duruyor. İyi forumlar.

EV SAHİBİ eşiyle geleceğini söyleyip, tutturdular dediğinize göre birden fazla kez dillendirip, SAHİBİ OLDUĞU EVE gelmek için rica isteyen (doğal olarak) ev sahibine göstermek zorunda değil misiniz? Acaba siz kimsiniz? Veya kendinizi ne sanıyorsunuz? İsterse satılığa koyar, siz belli saatler içerisinde bırakın ev sahibini, sokaktaki ne idüğü belirsiz yabancıya, emkakçıya ona buna bile evi göstermek ZORUNDA kalırsınız. Kiracının HUKUKEN evi gösterme ZORUNLULUĞU vardır. Zorunda değilim derseniz de davalık olursunuz. İnsanlar sanki çat kapı sapık gibi her hafta kapınızı arşınlamış.

Üç sene önce EN YÜKSEK meblağdan girdiniz ve üç sene sonundaki hâli 1000 TL mi? Ve güncel evler üç senede 5000 TL’ye kadar çıkmış. Beş kat prim yapmış. İyiymiş. Ben şu an İstanbul’da bile iki ay önce ortalama olarak 5 bine kiraya verilen bir bölgede daireleri kiraya verdim, üç sene evvel bile giren kiracılar 1200 civarı girdi. İstanbul’dan bile iyi prim yapmış :)

Sizinki biraz yüzsüzlük kusura bakmayın. Kötü niyetli paragöz insanlar olsalar zaten size bu kadar açıklama yapıp, rica minnet evinize gelip, bir sene zaman tanımazlar. Sorun yaşamama sebebiniz de ev sahiplerinizin nezaket sahibi insanlar olması gibi duruyor. İyi forumlar.
Ev sahibim diye kimseyi oturduğum eve misafir etmek zorunda değilim bu benim tercihime kalmış birşey. Parasını veriyoruz oturuyoruz kabul etmek ZORUNDAYIZ diye birşey yok. Ha evini satılığa koyarsa tabiki ne idüğü belirsiz insanlarda olsa evi gösteririz o farklı bir durum misafirlik değil. Sizin olaylara bakış açınız cok farklı sanırım ozaman herkes ev sahibi kim olursa olursa olsun evine almak ZORUNDA ÇÜNKÜ ONUN EVİ. Hırlı hırsız bağımlı psikopat tanımadığı insanı evine alsın evli bekar herkes. Ne alaka ev ben cıkana kadar parasını veriyorum benim evim özel alanıma istedğimi alırım.
Evet yaşadığımız bölge kira bakımından en çok saçmalayan yerlerden biri sizin oralardan gelipte çok fazla yerleşildiği ve kiralar saçama şekilde arttığı için kendi büyüdüğümüz yerde biz evlenirken 2019da 3500 iken kiralar oradan kaçıp 15 km uzağa daha sakin bir ilçeye geldik 800 tl ile giriş yaptık büyüdüğümüz yerde şuan 7 bin tl ve oradaki bizim gibi yeni evlenen çoğu çiftte bu tarafa geldiği için burasıda böyle aldı başını gitti. Sizi inandıracak açıklamalarda bulunabilmişimdir umarım çünkü konumun odak noktası sadece ve sadece kendim 1 sene daha oturabilecekken insanlık yapıp ev sahiplerini uğraştırmamak adına bana böyle bir durum var en geç hazirana kadar ben buraya taşınacam diyen adama ben istersem ekime kadar otururum ne demek hazirana kadar en geç geçicem bize bir sorsaydınız sonuçta sözleşmem var? Demediğim için sizin gözünüzde yüzsüzlük evet cok haklısınız bana tanınan bir sene yok ortada hazirana kadar her an geçebilirim deniyor? Ben ise itiraz etmiyorum hayır ben ekimde cıkarım diye. Sizin anlayış bakış açınız pek objektif değil anlayan çoğu kişi doğru noktalarda yorum yaptı zaten. Bir ihtirname istemekle yüzsüz olduk yazık bize. Sizede iyi forumlarr..

3 senede 200 lira zam yapmislar ve siz hala biz erken ciktigimizda kendileri gecene kadar kiraci koyarlarsa diye para koparma pesindesiniz gercekten size iyilik yaramaz
Siz paraya takmışsınız. Eminim bu paragöz diyenlerin çoğu benden fenadır. Ben onlara insanlık yapıpta 1 sene daha oturma hakkına sahipken çıkmam demeyip 5 katı fazla fiyata bir eve gireceğim kendi cebimden (hesaplarsanız eğer 1 sene daha oturmayıpta girdiğim yeni ev için yıllık toplam + 48 bin lira) para vericem ve para koparma peşindeyim evet. Kusura bakmayın onlarda biz geçicez diyorlarsa ve dürüstlerse geçicekler. Araya kiracı sıkıştırsınlar ya olsun sorun değil,sonuçta en geç haziranda onlar geçecek en nihayetinde diye düşünüpte bu kadar iyilik meleği olcam diye hakkımdan vazgeçemem geçmezlerse ne olacak? Ben aptal yerine konmuş olcam. Ve emin olun kendileri geçmeyecekse eğer açık ve net şekilde sırf kira artışı için çıkmamızı istediklerini söyleseler kimseylede uğraşmam yine çıkarım veya orta yol ararım. Ama aptal yerine konmayı ben hazmedemem sizler böyle birşeyle karşı karşıya kalırsanız iyilik meleği olup kandırılmayı aptal yerine konmayı tercih edebilirsiniz bu sizin kararınız. Yapılan zamda olması gereken neyse o yapıldı 1050 tl veriyoruz açın hesaplayın. Hayrına fazla yap be abi diye yalvarmalıydık ayıp ettik gerçi siz olsanız öyle yapardınız muhakkak maksat iyilik olsun.

bdv de açılan kiracı ev sahibi konuları çok komik.
kiracı açarsa konuyu elin evinin sahibimisiniz çökecekmisiniz milletin evine.
ev sahibi açarsa yasal hakkın kadar arttırabilirsin kiracının maaşına o kadar zam geldi mi sanıyorsun bilmem ne.
Evet öyle gerçekten.😃 Ki çokta bişey istemedim bi tedbir alayım dedim ev sahibine ben iyilik yapıyorken salak yerine konmayalım diye ev sahipleri çok sinirlendi bu duruma 🤷🏻‍♀️

Evet öyle gerçekten.😃 Ki çokta bişey istemedim bi tedbir alayım dedim ev sahibine ben iyilik yapıyorken salak yerine konmayalım diye ev sahipleri çok sinirlendi bu duruma 🤷🏻‍♀️

şu anda bir evsahibini gömüyorlar konusunda😅
dünde başka bir kiracı konusu vardı kiracıyı gömüyorlardı.
ev sahibine yasal hakkı dolmadan çıkaramazsın diyorlar kiracınında yasal hakkı dolmamış evine mi çökeceksin çık diyorlar.
🤷‍♀️

X