Kiracı hakkı?

Yok adamlar kendisi oturacaktır belkide bize söylenen bu. Bizde öyleyse ihtarname gönderin cıkalım dedik otursak 1 sene daha oturma hakkımız vardı sıkıntıdalar diye uzatmadık. Konu çözüldü zaten biz ev bakıyoruz onlarda diledikleri zaman geçerler.
Aslında sizin kiranız ucuz kaldığı için de kendisi oturmaya karar vermiş olabilir. O da kiracıymış,belki kirasını çok arttırmak zorunda kaldı atıyorum 2500-3000 olduysa sizden aldığı bir şey ifade etmemiştir ki kendisi geçeyim bari demiştir. Kimse bu devirde taşınma masrafı olarak dünyanın parasını harcamak istemez malum. Neyse çözmüşsünüz,herkes için hayırlısı olsun.

Aslında sizin kiranız ucuz kaldığı için de kendisi oturmaya karar vermiş olabilir. O da kiracıymış,belki kirasını çok arttırmak zorunda kaldı atıyorum 2500-3000 olduysa sizden aldığı bir şey ifade etmemiştir ki kendisi geçeyim bari demiştir. Kimse bu devirde taşınma masrafı olarak dünyanın parasını harcamak istemez malum. Neyse çözmüşsünüz,herkes için hayırlısı olsun.
Evet zaten onunda fazla artış olmuş ve mahkemeye vermiş ev sahibini senin bu kadar zamn yapmaya hakkın yok diyerek. Bizde bişey demedik sizde haklısınız tamam biz ev bakalım dedik. Sağolun inşallah🙏

Öncelikle ev sahibi değil ben de kiraciyim şu son 2 yıl da yaşadığımız bölgede kiralar bizimde çok arttı ve inanın ev sahibiniz çok çok fazla insafliymis neredeyse bedava oturuyorsunuz çünkü
Yani 3 yıl önce şöyleydi iyi bi rakamdı felan die savunuyorsunuz fakat markete ya da akaryakıt istasyonuna girdiğinizde de aynı savunmayı yapabiliyor musunuz? Herseyin fiyatı neredeyse 5 10 katına çıkmışken sizin bu pazarlığı yapmanız yanlış. 800 lira verdiğiniz maasinzla güncel maaşınız arasında uçurum vardır eminim ve bir çok ev sahibi bu durumu değerlendirerek ilerledi kiralarimiza müthiş zamlar geldi ve işine gelmiyorsa çık denildi aslına bakılırsa iki tarafta haklıydı bu yüzden kimseyi mahkemeye vermek aklımıza gelmedi hele ki 3 yıldır sadece 200 lira zam yapılmış bir eve 1000 liraya marketten iki poset doldurulmuyor artik sizinki resmen insanların iyi niyetini kötüye kullanmak eski ev sahiplerinizle uğraşmayı bırakın da biran önce herkes gibi güncel fiyatlardan Bi ev bulmaya bakın ülkenin durumu ortada siz de kabullenseniz iyi olur.
Sizede cevabım aşağıda yazdığımdır. Kendiside 1000 liraya oturuyor.
Tamam aynen bu dediklerinizi ev sahibimde kendi ev sahibi için düşünsün mahkemeye vermesin adamı kirasına fazla zam yaptı diye. Bu konu için ilave söyleyeceğim birşey yok tüm detaylar ve sebepler yazıyor. İyi geceler.

Bdv ye hoşgeldim..
Sorumu harekete geçmeden önce yanlış adım atmamak için sormak akıl almak istiyorum. Gece gece canım sıkıldı.
3. Senesi ekim başı dolmak üzere kiracıyız. İlk sene kontratımızı yaptık diğer iki sene otomatik yenilendi kağıda dökülmedi. Tahliye taahhüdü imzalanmadı. Ev sahibi ve kiracı olarak hiç bir sorun yaşamadık. ev sahibimiz evin kirasını bir senedir oğluna devretti ve ona ödeme yapıyoruz.
Oğlu eşiyle birlikte ille gelmek istiyoruz diye tutturdular daha önce evi görmemişlerdi bizde buyur ettik.Gecenin sonunda bize sebebi ziyaretimiz diyerek konuya giriş yapıp (kendileri iş yerine yakın olma sebebiyle 15 20 km uzakta kiracılar) ev sahibimiz güncel kira fiyatlarına çıkaracak kadar zam yaptı bizde itiraz ettik mahkemeye verdik size şimdiden söyleyelim böyle bir durum var.Haziran ayına kadar en geç sürer mahkeme ona göre hazırlıklı olun herşey olabilir dediler. Birşey demedik. Eşi inşallah böyle birşeye gerek kalmaz bizde istemeyiz buraya gelelim vs dedi adamda evet sadece hani bilin sonra mağdur olmayın ne olur bilmiyoruz dedi. Tamam dedik yapcak birşey yok. Adam bu seferde siz ister şimdi ev bakın ister daha sonra bakın önemli değil ama haziranda en geç mahkemeyi kazansakta biz buraya geçicez dedi. Az önce inşallah bunlara gerek kalmaz denirken şimdi kesine döndü iş. Neyse ev onların cıkarız yani ama..
Gel gelelim soruna biz 1000 tl kira veriyoruz evlenirken asıl yaşadığımız yerden 15 km uzağa gittik ilçe değiştirdik kiralar daha uygun olduğu için şuanda 4 5 bin oldu buralarda kiralar. Beklemeden çıkmayı düşünüyoruz. Ama ev sahibi bu kadar saygı duyarak hareket ettiğimiz halde kendisi geçmeyipte kiraya verirsede mahkemeye vericez. Sonuçta küçücük bebekle ev taşıcaz ve kira yönünden darbe yicez.
Şimdi bize hazirana kadar vaktiniz var en geç dediği halde biz hemen çıkarsak ve oda ben vaktiniz var demiştim siz cıkınca bende biz geçene kadar araya kiracı sıkıştırdım sonrada biz geçicez veya geçecektik ama iptal oldu vs vs derse yinede haklı olarak şikayetçi olabilir miyiz? Ve çıkarken cıkma sebebi belirten bir evrak gerekir mi? Veya başka bir nokta dikkat etmem gereken?
Ve kadının evi gezerken burası çocuk odası mı? Evet. Şuraya bende yatağını koyarım şuraya dolabını koyarım, mutfakta şuraya dolap yaptıralım demesi. Ayıp yani. Yatak odasında bebeğim uyuyor bildiği halde dediği şey ise Yatak odasınıda görseydik aslında bi iyi olurdu? Olduu..

Adım adım gidersek:
1) Oğlun o mahkemeyi kazanıp kazanamaması için kaç yıllık kiracı olduğunu öğrenmek lazım. 5 yıl ve üstü kiracıysa kira tespit davasında kiraları ciddi artar, yoksa ev sahipleri tefe tüfe yasal sınırı kadar artırabilir.

2) Oğlu gerçekten oturacaksa bu sebeple evden çıkartabilir ancak yazılı olarak bildirmesi lazım. Gerçi teknik olarak Hazirana kadar ciddi bir vakit vermişler.
Haziran ayından önce “1-2 aya çıkın” diye süpriz yaparlarsa resmi ihtarname isteyin yasal süre başlasın.

3) Araya kiracı sıkıştıramaz zira sizin çıkarabilmesi için oğlun taşınıyor olması lazım. Oğul taşınmazsa ve kiraya vermeye çalışırlarsa elbette hakkınızı isteyebilirsiniz.

Oğul önümüzdeki yol bir şekilde taşınmazsa sizin en büyük riskiniz 5.yılda gelebilecek kira tespit davası olur.

Tamamdır ihtarnamesiz çıkmıyorum eşimede söyledim kendisi uğraşmak istemiyor pek ama ben iyilik yapıp enayi yerine konma ihtimalimi sıfırlamak için isticem.

Şimdi istemeyin aman diyeyim.

Hazirana kadar epey süre var, 3 ay öncesinden bildirmesi yeterli. Mart ayında istersiniz.

İhtarname sizin açınızdan şu açıdan önemli, ev sahibi çıkma nedenini resmi olarak beyan etmiş oluyor.

Diğer türlü dava açmak isterseniz “kendileri çıkmak istediler, biz de olur dedik” diyebilirler. Yoksa süre gayet yeterli.

Adım adım gidersek:
1) Oğlun o mahkemeyi kazanıp kazanamaması için kaç yıllık kiracı olduğunu öğrenmek lazım. 5 yıl ve üstü kiracıysa kira tespit davasında kiraları ciddi artar, yoksa ev sahipleri tefe tüfe yasal sınırı kadar artırabilir.

2) Oğlu gerçekten oturacaksa bu sebeple evden çıkartabilir ancak yazılı olarak bildirmesi lazım. Gerçi teknik olarak Hazirana kadar ciddi bir vakit vermişler.
Haziran ayından önce “1-2 aya çıkın” diye süpriz yaparlarsa resmi ihtarname isteyin yasal süre başlasın.

3) Araya kiracı sıkıştıramaz zira sizin çıkarabilmesi için oğlun taşınıyor olması lazım. Oğul taşınmazsa ve kiraya vermeye çalışırlarsa elbette hakkınızı isteyebilirsiniz.

Oğul önümüzdeki yol bir şekilde taşınmazsa sizin en büyük riskiniz 5.yılda gelebilecek kira tespit davası olur.
Biz bu eve ne zaman girdiysek aynı zamanda onlarda bulundukları yere geçtiler. Evi tutarken anne ve babası sitem ederek borca girdik oğlumuza ve gelinimize aldık bu evi biz ama onlar iş yerlerine daha yakın diye kiraya geçmeyi tercih ettiler gittiker falanca yerden tuttular. Sizde istediğiniz kadar oturun onların burasıyla artık işi yok vermicez dediler. Sonradan aralarındaki sprunu halletmişler. Yani onlarında yeni 3 senesi doldu.
Zaten oğul mahkemeye o evde kiracı kalabilmek için değil haklı çıksamda ben orada oturmıcam buraya geçicem maksat uğraşsın dursun hakkımı yedirmem o kadar zam isteyemez dedi.
Ev bulunca çıkıcaz onlarda hazırlıklarını yapsınlar geçsinler.

Şimdi istemeyin aman diyeyim.

Hazirana kadar epey süre var, 3 ay öncesinden bildirmesi yeterli. Mart ayında istersiniz.

İhtarname sizin açınızdan şu açıdan önemli, ev sahibi çıkma nedenini resmi olarak beyan etmiş oluyor.

Diğer türlü dava açmak isterseniz “kendileri çıkmak istediler, biz de olur dedik” diyebilirler. Yoksa süre gayet yeterli.
Haziran son tarih onlar için her an geçebiliriz dedikleri için diken üstü durmak istemedik ve kışın cıkmak daha zor olur bebekte var. ihtarname gönderin diye söyledik gönderdiler baya bir göndermek istemediler ama ısrar edince gönderdi bizde ev bulunca cıkıcaz.

Siz paraya takmışsınız. Eminim bu paragöz diyenlerin çoğu benden fenadır. Ben onlara insanlık yapıpta 1 sene daha oturma hakkına sahipken çıkmam demeyip 5 katı fazla fiyata bir eve gireceğim kendi cebimden (hesaplarsanız eğer 1 sene daha oturmayıpta girdiğim yeni ev için yıllık toplam + 48 bin lira) para vericem ve para koparma peşindeyim evet. Kusura bakmayın onlarda biz geçicez diyorlarsa ve dürüstlerse geçicekler. Araya kiracı sıkıştırsınlar ya olsun sorun değil,sonuçta en geç haziranda onlar geçecek en nihayetinde diye düşünüpte bu kadar iyilik meleği olcam diye hakkımdan vazgeçemem geçmezlerse ne olacak? Ben aptal yerine konmuş olcam. Ve emin olun kendileri geçmeyecekse eğer açık ve net şekilde sırf kira artışı için çıkmamızı istediklerini söyleseler kimseylede uğraşmam yine çıkarım veya orta yol ararım. Ama aptal yerine konmayı ben hazmedemem sizler böyle birşeyle karşı karşıya kalırsanız iyilik meleği olup kandırılmayı aptal yerine konmayı tercih edebilirsiniz bu sizin kararınız. Yapılan zamda olması gereken neyse o yapıldı 1050 tl veriyoruz açın hesaplayın. Hayrına fazla yap be abi diye yalvarmalıydık ayıp ettik gerçi siz olsanız öyle yapardınız muhakkak maksat iyilik olsun.

Keşke 3 yıllık dönemde fazladan zamda uzlaşılsaymış. Evet ciddiyim.

Sizdeki gibi kiranın baştan çok düşük olduğu durumlarda zam da kirayla orantılı olarak yapıldığı için bir süre sonra piyasa ile ciddi fark oluşuyor.

Kira 1000tl, piyasa 4000-5000 olduğu zaman ev sahipleri de hiçbir zaman anlaşılamayacağını düşündüğü için evi satma, oğlunu hatta kendini oturtma gibi ektrem çözümlere gidiyor. Bu sefer de eski kiracılar hem taşınma parası verip hem de gereksiz yere çok yüksek kiralar ödemek zorunda kalıyorlar.

Halbuki ortada uzlaşılsaymış, siz de taşınmak zorunda kalmazdınız. Ortada derken, piyasanın ciddi altında ancak dava açmaya değmeyecek kadar da yüksek bir tutar.

Dediğim gibi oğul ev sahibiyle davalık olduğu için bu süreçte yasal haklarını öğrenmiştir, 5.yılda kira tespit davası açma şansı yüksek.

Biz bu eve ne zaman girdiysek aynı zamanda onlarda bulundukları yere geçtiler. Evi tutarken anne ve babası sitem ederek borca girdik oğlumuza ve gelinimize aldık bu evi biz ama onlar iş yerlerine daha yakın diye kiraya geçmeyi tercih ettiler gittiker falanca yerden tuttular. Sizde istediğiniz kadar oturun onların burasıyla artık işi yok vermicez dediler. Sonradan aralarındaki sprunu halletmişler. Yani onlarında yeni 3 senesi doldu.
Zaten oğul mahkemeye o evde kiracı kalabilmek için değil haklı çıksamda ben orada oturmıcam buraya geçicem maksat uğraşsın dursun hakkımı yedirmem o kadar zam isteyemez dedi.
Ev bulunca çıkıcaz onlarda hazırlıklarını yapsınlar geçsinler.

Oğul haklı, 3 yıllık kiracının kirasını piyasa fiyatına artıramazsınız.

Zaten ev sahibi kazansa haberlere emsal karar diye geçer, biz de okuruz.

Daha ev tutarken sitem ettilerse ev sahibinin dürüst olma şansı çok yüksek. Bu koşullarda oğlun taşınması çok mantıklı.

Keşke kira daha yüksek olsaymış da anne baba gelir için sizi oturtmaya devam etselermiş. Kira çok düşük olunca ev sahipleri bu tarz kararları daha rahat veriyor zira gelir beklentisi yok.

Haziran son tarih onlar için her an geçebiliriz dedikleri için diken üstü durmak istemedik ve kışın cıkmak daha zor olur bebekte var. ihtarname gönderin diye söyledik gönderdiler baya bir göndermek istemediler ama ısrar edince gönderdi bizde ev bulunca cıkıcaz.

Kışın çıkartamazlar merak etmeyin her türlü minimum 3 ay süre vermeleri lazım. İhtarnamede süreyi Haziran olarak verdiler değil mi?

Keşke 3 yıllık dönemde fazladan zamda uzlaşılsaymış. Evet ciddiyim.

Sizdeki gibi kiranın baştan çok düşük olduğu durumlarda zam da kirayla orantılı olarak yapıldığı için bir süre sonra piyasa ile ciddi fark oluşuyor.

Kira 1000tl, piyasa 4000-5000 olduğu zaman ev sahipleri de hiçbir zaman anlaşılamayacağını düşündüğü için evi satma, oğlunu hatta kendini oturtma gibi ektrem çözümlere gidiyor. Bu sefer de eski kiracılar hem taşınma parası verip hem de gereksiz yere çok yüksek kiralar ödemek zorunda kalıyorlar.

Halbuki ortada uzlaşılsaymış, siz de taşınmak zorunda kalmazdınız. Ortada derken, piyasanın ciddi altında ancak dava açmaya değmeyecek kadar da yüksek bir tutar.

Dediğim gibi oğul ev sahibiyle davalık olduğu için bu süreçte yasal haklarını öğrenmiştir, 5.yılda kira tespit davası açma şansı yüksek.
Niyetleri eğer kira zamıysa söyleselerdi ya orta yol arardık kabul etmezlersede yine cıkma yoluna girerdik uğraşmazdık mahkeme falan açık sözlü oldukları için.Oğlum geçicek dedi ihtarname isteyince kira için değil dedi ısrarla böyle söyledi bizde tamam cıkcaz dedik.
Kışın çıkartamazlar merak etmeyin her türlü minimum 3 ay süre vermeleri lazım. İhtarnamede süreyi Haziran olarak verdiler değil mi?
Yooo oda bi saçmalık sözleşme bitimine 1 hafta kala notere gitti sözleşme bitimini süre bitimi olarak girmişler 😃 bana sözleşme bittikten sonra ulaştı 😃 eşimi zor ikna ettim zaten ihtarnameyi isteyelim dediğimde o boşver diyordu. Daha fazla uğraşamak istemedim neden böyle bu diye.

Herkesten nefret ediyorlar

Mutlak kaos hedefimiz. 👹

Şaka bir yana ev sahibi olarak kiralara ben inanamıyorum, bir de cebimden gitse eyvah eyvah. 😱

Resmen “ev sıfır olsun mutfak şık olsun” dan “fare olmasın ocak olsa yeter” moduna girdik.
Ev fiyatları uçtuğu için kiralar da ona bağlı uçuyor Allah hepimize sabır versin.

Şu belirttiğim ortada kalın taktiğini uyanık kiracım bana uyguluyor resmen düşüğe oturuyor. Kadınlar Kulübü farkıyla düşman cephesinden kiracılara taze taktikler veriyoruz.

Niyetleri eğer kira zamıysa söyleselerdi ya orta yol arardık kabul etmezlersede yine cıkma yoluna girerdik uğraşmazdık mahkeme falan açık sözlü oldukları için.Oğlum geçicek dedi ihtarname isteyince kira için değil dedi ısrarla böyle söyledi bizde tamam cıkcaz dedik.

Yooo oda bi saçmalık sözleşme bitimine 1 hafta kala notere gitti sözleşme bitimini süre bitimi olarak girmişler 😃 bana sözleşme bittikten sonra ulaştı 😃 eşimi zor ikna ettim zaten ihtarnameyi isteyelim dediğimde o boşver diyordu. Daha fazla uğraşamak istemedim neden böyle bu diye.

Sözleşme bitiş tarihinin bir anlam ifade ettiğini zanneden bir ev sahibi daha.

Bırakın ev sahibini, kiracı bile sözleşme bitiminden bir hafta önce çıkıcam diyemiyor. 😅

Şimdi telefonla arasanız 3 ay sonraya tam kış ortasında çıkın derler. Biraz bekleyin, kış ayında uygun ev bulup ilkbahar gibi çıkarsınız. Onlar da dava süreci tamamlanana kadar o evde oturmak isteyeceklerdir. Haziran ayı muhtemelen avukatlarının tahmin ettiği dava bitiş tarihi.

Bence siz yazılanları iyice bi okuyun iyi anlayın sonra yazın kim kime iyilik yapıyorda suistimal edilmesini istemiyor bi daha okuyun. 1000 liraya şuan oturuyorsakta bulunduğumuz bölgeye göre pahalıdan girdik bu eve biz.
Ama 1000 lirada az değil mi?
Anlaşılan ev sahibiniz iyi niyetli ki bu yüzde yirmi beş zam olayı onaylanmadan önce size fazla da zam yapmamış demek ki..
Ayrıca insanlar son derece medeni bir şekilde sizden izin alarak gelip bakmak istemişler.i olması gerektiği gibi.
Oturacağı eve de tabii ki şurasına şöyle şöyle yaptırırız diye planlarlar bundan doğalı yok..
Siz bundan bile çıkarımda bulunup kötü niyet görmüşsünüz..
Ben söyleyim bu insanlar istediğinizi yaparlar ihtarname mi istiyorsunuz ne istiyorsanız yani.

Sözleşme bitiş tarihinin bir anlam ifade ettiğini zanneden bir ev sahibi daha.

Bırakın ev sahibini, kiracı bile sözleşme bitiminden bir hafta önce çıkıcam diyemiyor. 😅

Şimdi telefonla arasanız 3 ay sonraya tam kış ortasında çıkın derler. Biraz bekleyin, kış ayında uygun ev bulup ilkbahar gibi çıkarsınız. Onlar da dava süreci tamamlanana kadar o evde oturmak isteyeceklerdir. Haziran ayı muhtemelen avukatlarının tahmin ettiği dava bitiş tarihi.
Biz ev bulduğumuz gibi cıkarız onlarda gelsin geçsinler. Ev bulmakta sıkıntı yaza doğru burada bide yazlıkçı talebi olduğu için ekstra zamlı oluyor. Ondan allah herkese yardım etsin daha fazla bu konu için yazmak istemiyorum çünkü herkesin bakış açısı cok farklı sizin gibi objektif bi noktadan yazan pek olmuyor. Evi olan ev sahibim dişlerini kendi ev sahibine çıkarırken iyi niyetli ben pis kaka 😃

Biz ev bulduğumuz gibi cıkarız onlarda gelsin geçsinler. Ev bulmakta sıkıntı yaza doğru burada bide yazlıkçı talebi olduğu için ekstra zamlı oluyor. Ondan allah herkese yardım etsin daha fazla bu konu için yazmak istemiyorum çünkü herkesin bakış açısı cok farklı sizin gibi objektif bi noktadan yazan pek olmuyor. Evi olan ev sahibim dişlerini kendi ev sahibine çıkarırken iyi niyetli ben pis kaka 😃

Diyelim ki siz Mart ayında çıktınız. Dava Haziranda sonuçlanacağı için hemen Mart ayında taşınamayabilirler. Davayı kazanırlarsa avukat bedellerini de karşı taraftan alacaklar yani her türlü o dava beklenecek. Hazirana kadar bekleyin diyemem, niye yüksek fiyattan kiraya giresiniz?

Ancak aradaki süre içinde kiraya veremezler. Sizin çıkış noktanız bu olsun. Siz çıktıktan sonra camda kiralık ilanlarını görürseniz o zaman ortalık karışır.

Diyelim ki siz Mart ayında çıktınız. Dava Haziranda sonuçlanacağı için hemen Mart ayında taşınamayabilirler. Davayı kazanırlarsa avukat bedellerini de karşı taraftan alacaklar yani her türlü o dava beklenecek. Hazirana kadar bekleyin diyemem, niye yüksek fiyattan kiraya giresiniz?

Ancak aradaki süre içinde kiraya veremezler. Sizin çıkış noktanız bu olsun. Siz çıktıktan sonra camda kiralık ilanlarını görürseniz o zaman ortalık karışır.
Tamam teşekkür ederim ilgilendiniz zaman ayırdınız🙏

Diyelim dava açtınız kazandınız bir senelik kira bedelini size peşin olarak verecekler. Evin kirası 1000 tl dediniz alacağınız para 12.000 tl ama adamlar güncel ev fiyatları 5000 diyorsunuz bir senede 60.000 kazanacaklar kira geliri olarak yani her türlü karda olacaklar. Yerinizde olsam açıkça konuşur orta yol bulmaya çalışırdım 12 bin sizi de kurtarmaz. Açıkça deyin ki kira ucuz diye bizi çıkarmayın madem 4 5 bin oldu bu semtte kiralar o zaman 2000 olsun 2.500 olsun deyin hem onlar razı olsun hemde siz. Ama gerçekten kendileri oturacaksa zaten yapacak bir şey yok. Benim evimde de çok çok uygun fiyata kiracı oturuyor şuanda kendim başka yerde kiradayım. Benzer sıkıntılar yaşıyorum ama kiracılar hiç anlaşmaya yanaşacak insanlar değiller. Ben evi satmayı düşünüyorum onları çıkaramadığım için çünkü onlardan aldığım kira kendi oturdugum evin kirasını karşılamaya yetmiyor her şekilde ben zarardayım. Satıp kurtulacağım bir daha da kira işine bulaşmayacağım
naptınız acaba sattınız mı evinizi

X