kız isteme, ailemin abartı istekleri, tarafların anlaşamaması

KP siz bilirsiniz diyip kestirip atmis şimdi nasıl lehinize cevireceksiniz ki sanki kopmuş burda. Karşı taraf ne istediğini söylemiş pazarlığı kapatmış babanız tekrar nasıl açacak? Bir de iki ay sizin için çok erken biraz daha tanıyın

Bi büyük falan yok mu babanın sözünü dinleyeceği?

Yani bu şekilde olacak işi de olmaz edecek gibi duruyor.

yorumunuz icin teşekkür ederim. zaten iki aydır ilk günden beri bu konular gündemde ve her aksam kavga ediyorum. son radde bavulumu toplucam artık ama bu iş karsı tarafların inatlaşması gibi oldugu için babam gurur meselesi haline getirdi.
sevgilim 3 kez annemle görüstü. annem cocuga neler neler söyledi onca insanın içinde ama sevgilim okadar güzel acıklamalar yaptı okadar güzel seyler söylediki bir kere daha asık oldum. yeterince cocugu sıkıstırdılar zaten. aynı zamanda onun ailesi bana okadar iyiki hergün arayip soruyolar aşkım bitanem diyolar aşırı üstüme düsüyolar halasına kadar. kimse bana burun kıvırmıyor. benim ailemle karsısna gecip cocugu aglatıcak raddede seyler söyledi. sevgilim dün kafenin ortasında dayanamayıp agladı. çok üzülüyorum çok.

Koskoca insanı ağlayacak raddeye getirmiş olmaları ne kadar çirkin. Sanki peri padişahının kızını almak için ejderhalarla savaşması gerekiyor adamın. Aileniz böyle devam ederse sizde tehdit edin kaçıp gidicem o zaman ne altın, ne düğün kalıcaksınız öyle diye. Ama sakın kaçmayın haaa. Bir babanın kızı üzerinden mal alıp satar gibi pazarlık yapması çok çirkin. Sizin geleceğinizi gerçekten düşünselerdi sizin için birikim yaparlardı, başkasından talep etmezlerdi.

Yabancı bir ülkeye gelin gideceksiniz babanızın sizin rahatınız için bazı güvenceler istemesi normal ama isteklerinde uçmuş. İnsanlar da sırf oğlan evlendiriyoruz diye koca evi yeni tanıdıkları bir kızın üstüne neden yapsınlar sonuçta yarın ne olacağı belli değil hem sizin için hem onlar için. Olur da eşinizle anlaşamazsanız bilmediğiniz bir ülkede parasız kalmamak için makul sizi bir kaç ay geçindirecek ya da Türkiye’ye huzurla dönmenizi sağlayacak bir güvenceniz olması yeterli ha bunları da sizin şahsi paranız olmadığını varsayarak söylüyorum. Onun dışında haklısınız mal gibi sizi pazarlık nesnesi haline getirmek nedir. Seviyor güveniyorsanız ailenize resti çekin evlenin

baştan ayrılma ihtimaliyle bişeylerin başlanılması ne kadar samimi ki. bizim ayrılma ihtimalimiz çok düşük bir ihtimal, öyle olsa bile o inançli biri üstüne düseni fazlasiyla yapar. bir de kızın güvencesini önce kızın ailesi saglasın, resmen bosandıktan sonra kalacak ev istiyolar bana. bizde kalacak yerin yok bastan evini alsınlar gibi. ben artık bunu böyle görüyorum. birde ben bosandıktan sonra yuvam yıkılmıs napıyım parayi, yada o adam sırf üzerime yaptıgı bir icinmi benimle senelerce evli kalacak beni bırakmayacak. böyle sacmalıkmı olur.. haksizmiyim

Babanızı ikna etmek istiyorsanız şöyle deyin: “böyle yaparsanız, görgüsüz ve paragöz olduğumuzu düşünürler ve iş sizin yüzünüzden bozulur. Damat adayınızı elinizden kaçırırsınız. Sonra da ben yıllar sonra ondan çok daha fakir biriyle evlenirim veya belki hiç evlenmem. Siz de ‘ne iyi kısmet çıkmıştı, bizim yüzümüzden bozuldu’ diye üzülürsünüz. Şimdi olgunluk gösterin, söz olsun. Yapmaları gerekenleri yapmadıklarını, bir saygısızlıklarını görürsek, o zaman tepki gösterirsiniz. Baştan bozulmasına siz sebep olmuş olmayın”

Koskoca insanı ağlayacak raddeye getirmiş olmaları ne kadar çirkin. Sanki peri padişahının kızını almak için ejderhalarla savaşması gerekiyor adamın. Aileniz böyle devam ederse sizde tehdit edin kaçıp gidicem o zaman ne altın, ne düğün kalıcaksınız öyle diye. Ama sakın kaçmayın haaa. Bir babanın kızı üzerinden mal alıp satar gibi pazarlık yapması çok çirkin. Sizin geleceğinizi gerçekten düşünselerdi sizin için birikim yaparlardı, başkasından talep etmezlerdi.

kacıcam diye tehtit edince kaç diyolar bişey değişmiyorki

KP siz bilirsiniz diyip kestirip atmis şimdi nasıl lehinize cevireceksiniz ki sanki kopmuş burda. Karşı taraf ne istediğini söylemiş pazarlığı kapatmış babanız tekrar nasıl açacak? Bir de iki ay sizin için çok erken biraz daha tanıyın

tam ne konuşuldu bilmiyorum sevgilim babasıyla konuşup beni bilgilendirecek. ama babamın anlattıgı kadarıyla böyle. BABAM zaten bişey olsunda bi aksilik cıksında kızımı vazgeciriyim diye an kolluyor. biz birbirimizi aynı evin içine girmeden nekadar tanına bilirse okadar tanıdık.. geri tanıma işini söz nişan sürecinde gecirmek istiyorum. çünkü ciddi biseylere adım atmadan bir alisveris-yolculuk olmadan insan biyere kadar tanıyabiliyo karsındakini.

Ailecek rezil olacaksınız.

Ben bu mal mülk istemeye hicbir türlü normal bakamıyorum.
Yurtdisina gelin gidecekseniz gidin yani bunda garanti altina alinacak ne var

Ayıp yani. Ozmn erkek de istesin.
Bu kdar iyiliginizi düşünen aile kendi kizi icin birseyler yapar.
Ama yok önce zengin damat bulup ona yuklenmemiz lazim.
Garanti altina almak böyle mi olur
Al bir ev yap kizinin üstüne bu kadar düşünüyorsan

tam ne konuşuldu bilmiyorum sevgilim babasıyla konuşup beni bilgilendirecek. ama babamın anlattıgı kadarıyla böyle. BABAM zaten bişey olsunda bi aksilik cıksında kızımı vazgeciriyim diye an kolluyor. biz birbirimizi aynı evin içine girmeden nekadar tanına bilirse okadar tanıdık.. geri tanıma işini söz nişan sürecinde gecirmek istiyorum. çünkü ciddi biseylere adım atmadan bir alisveris-yolculuk olmadan insan biyere kadar tanıyabiliyo karsındakini.
Haklısınız ve sizi cok mantıklı ve düzgün karakterli buldum allah gönlünüze göre versin

Babanızı ikna etmek istiyorsanız şöyle deyin: “böyle yaparsanız, görgüsüz ve paragöz olduğumuzu düşünürler ve iş sizin yüzünüzden bozulur. Damat adayınızı elinizden kaçırırsınız. Sonra da ben yıllar sonra ondan çok daha fakir biriyle evlenirim veya belki hiç evlenmem. Siz de ‘ne iyi kısmet çıkmıştı, bizim yüzümüzden bozuldu’ diye üzülürsünüz. Şimdi olgunluk gösterin, söz olsun. Yapmaları gerekenleri yapmadıklarını, bir saygısızlıklarını görürsek, o zaman tepki gösterirsiniz. Baştan bozulmasına siz sebep olmuş olmayın”

bunları fazlasıyla söyledim, söz verildikten sonra geri dönüşü yok isteklerimizi yapmasalar bile sözü kestikten sonra bozamazsin bastan kabul ettiriceksin diyorlar. bunlar adetlerimiz herkes istiyor herkes yapıyor diye normallestirmişler. görgüsüz demek islemiyor.

baştan ayrılma ihtimaliyle bişeylerin başlanılması ne kadar samimi ki. bizim ayrılma ihtimalimiz çok düşük bir ihtimal, öyle olsa bile o inançli biri üstüne düseni fazlasiyla yapar. bir de kızın güvencesini önce kızın ailesi saglasın, resmen bosandıktan sonra kalacak ev istiyolar bana. bizde kalacak yerin yok bastan evini alsınlar gibi. ben artık bunu böyle görüyorum. birde ben bosandıktan sonra yuvam yıkılmıs napıyım parayi, yada o adam sırf üzerime yaptıgı bir icinmi benimle senelerce evli kalacak beni bırakmayacak. böyle sacmalıkmı olur.. haksizmiyim
Ayrılma ihtimalimiz çok düşük ayrılsak da Şeref’iyle davranır filan güzel sözler ama hayatını bunlara bağlama insan kaç yıllık eşinden öyle bir hareket görüyor ki şaşıp kalıyor. Ama tabii ki insan ayrılıcam diye hesap yaparak başlamaz bit evliliğe haklısın. Ayrıca olmasın tabii ama en kötüsü olup ayrılırsanız da sen çocuk değilsin bakımını geleceğini eşin düşünecek değil. Ev Takı mal mülk de konulmaz bir evliliğin temeline sevgi saygı önemli olan. O yüzden ailenin bu isteklerini kabul etme karşı tarafa yansıtmalarına da engel olmaya çalış çok çirkin gerçekten. Yalnız yine de tanımadığın bir ülkeye giderken bankada sadece senin şahsına olacak bit miktar paran dursun kendinin yoksa düğünde filan takılacak olanlardan ayır. Yabancı bir ülkede parasız kalmak çok moral bozucu insanın daima kapıyı çekip çıkacak imkanı özgüveni olması lazım. Umarım çok mutlu bir evlilik yaparsın

Ne ayıp ya evlendikten sonra edinilen mallar zaten ortak oluyor hukukta da böyle,ev altın istemek ne demek...
Ben olsam mahcup olmamak için bu işi bitirirdim ama ailenizin bir başkasından da böyle istekleri olacaktır.

bunları fazlasıyla söyledim, söz verildikten sonra geri dönüşü yok isteklerimizi yapmasalar bile sözü kestikten sonra bozamazsin bastan kabul ettiriceksin diyorlar. bunlar adetlerimiz herkes istiyor herkes yapıyor diye normallestirmişler. görgüsüz demek islemiyor.

Sözlenirsen ayrılamazsın mı diyor yani?

Bir de konunuzda çok ayrıntı var bu şekilde mutlaka tanıyan çıkar, afişe olursunuz. Bahsettiğiniz ülkede bu kadar zengin ve tanınmış ve bu şekilde (yazdığınız akrabaların yaşadığı yerler, oraya nereden gittikleri vs) olan tek bir aile vardır ve o ülkeden bir üye bunları okusa hemen kim olduklarını anlar.

Konunuzu ilk okurken aklıma “herhalde konuyu yazan aslında bu iki gencin evlenmesini istemeyen biri o yüzden ortalık karışsın diye ufak bir isteme krizi üzerine böyle şeyler uydurup konu açmış” diye bile geldi. Aklıma bu kadar ayrıntı vermenizin başka mantıklı bir açıklaması gelmedi. Çok gereksiz, konuya katkısı olmayan ayrıntılar var. Samimi olma ihtimaliniz ağır bastığı için cevap yazdım ama hala ayrıntıları silmeyince kıllandım açıkçası.

Son düzenleme:
Ben suanda en cok yazdiklariniz arasinsa tekirdag a gelmelerine şaşırdım. Tekirdağlı mısınız? Eğer öyle iseeniz daha cok şaşırcam çünkü orda boyle şeyler hic olmaz milyonda 1 aileye denk düşmüşsünüz cok şaşkın ve üzgünüm.

Durumunuz malesef hic acıcı degil,kacarak evlenirseniz yagmurdan kacarken doluya tutulmus olursunuz ve suan ofkelisiniz,ailenize geri döndüğünüzde Allah dondurmesin kimseyi ya ,dunya hali iste bu zihniyette bir aile sizi kabul etmez. Durum öyle gözüküyor ömür boyu küs. Kalmayi goze aliyorsaniz bise diyemem

Ailenizin tavrı,cok cok cirkin. Siz satılık bir esya mısınız da sunu bunu isticez ev senin garantin diyor
Su ölümlü dunyada hicbirseyin garantisi yokken üstelik.

Siz ne yaparsanız yapın babanız zor değişir.
Aileye böyle bir istekle gitmek çok ayıp yani aşkından ölse sevgiliniz,ailesi bunu kabul etmez.

Acaba ailenize sevgilinize ve ailesine böyle bir teklifle gitmenin sizi utandıracağını düşündüğünüz için bir sebep bulup ayrıldığınızı mı söyleseniz? Bakalım tepkileri ne olacak? Kendilerince bu kadar Zengin damadı kaçırdık diye düşünecekler mi?

Buraya evet senin güvencen yazan arkadaşları da anlamadım. Bu hayattaki güvencemiz kendimizizdir, işimizdir, karakterimizdir. Satılan ya da böylesine pazarlık malzemesi yapılan bir evlilik zaten kendimizden ödün vermektir.

BİŞEYİ ÇOK MERAK ETTİM. . Babanız annenizle evlenirken annenize neler yapmış? ? Annenizin üstüne olan evi varmı altın kaç gram yapmış peki? ?
hiçbirşey yapmamış kaçarak evlenmişler. bende herseferinde yüzlerine vuruyorum ama ben romanyaya kız veriyorum tr sınırları icinde olsaydı istemezdim gözümün önünde olurdun diyor. herkes romanyaya kız vermez ben verceksem bunnları yapcaklar bık bık bık....

Ayrılma ihtimalimiz çok düşük ayrılsak da Şeref’iyle davranır filan güzel sözler ama hayatını bunlara bağlama insan kaç yıllık eşinden öyle bir hareket görüyor ki şaşıp kalıyor. Ama tabii ki insan ayrılıcam diye hesap yaparak başlamaz bit evliliğe haklısın. Ayrıca olmasın tabii ama en kötüsü olup ayrılırsanız da sen çocuk değilsin bakımını geleceğini eşin düşünecek değil. Ev Takı mal mülk de konulmaz bir evliliğin temeline sevgi saygı önemli olan. O yüzden ailenin bu isteklerini kabul etme karşı tarafa yansıtmalarına da engel olmaya çalış çok çirkin gerçekten. Yalnız yine de tanımadığın bir ülkeye giderken bankada sadece senin şahsına olacak bit miktar paran dursun kendinin yoksa düğünde filan takılacak olanlardan ayır. Yabancı bir ülkede parasız kalmak çok moral bozucu insanın daima kapıyı çekip çıkacak imkanı özgüveni olması lazım. Umarım çok mutlu bir evlilik yaparsın

güzel dilekleriniz için çok teşekkürler. sevgilim bizde dügünde takılan bütün altinlar kıza aittir, asla bir kurusuna dokunulmaz, annemin ve ablamınki bile senelerdir bankada güvence olarak duruyor ihtiyaci olursa kullanırlar demişti. inanın sabrım kalmadı ailem normalde cok modern bir aileyken bir anda değiştiler.. ben zaten geleceğimi bi erkeğin vicdanına asla bırakmam. evlendikten sonra herşeyimi aldırırım. ama baştan pazarlık hoş değil.. sadece pazarlıga karsıyım.

Böyle konuları okuyunca ben bedava evlenmişim herhalde diyorum. Neyse, babanız paragöz galiba

X