kız isteme, ailemin abartı istekleri, tarafların anlaşamaması

Sözlenirsen ayrılamazsın mı diyor yani?

Bir de konunuzda çok ayrıntı var bu şekilde mutlaka tanıyan çıkar, afişe olursunuz. Bahsettiğiniz ülkede bu kadar zengin ve tanınmış ve bu şekilde (yazdığınız akrabaların yaşadığı yerler, oraya nereden gittikleri vs) olan tek bir aile vardır ve o ülkeden bir üye bunları okusa hemen kim olduklarını anlar.

Konunuzu ilk okurken aklıma “herhalde konuyu yazan aslında bu iki gencin evlenmesini istemeyen biri o yüzden ortalık karışsın diye ufak bir isteme krizi üzerine böyle şeyler uydurup konu açmış” diye bile geldi. Aklıma bu kadar ayrıntı vermenizin başka mantıklı bir açıklaması gelmedi. Çok gereksiz, konuya katkısı olmayan ayrıntılar var. Samimi olma ihtimaliniz ağır bastığı için cevap yazdım ama hala ayrıntıları silmeyince kıllandım açıkçası.

aslında anlatmaya çalıştığım herkesin birbirinden nekadar uzak yasadıgı ve her kız istemede toplasıp gelmelerinin zor oldugunu anlatmaya calısmaktı. öyle aksam cayına her aksam cıkıp isteyelim durumu olamıyor herkes önceden işini iznini ayarlıyor. buna ragmen babam sürekli gelip istesinler hadi gelsinler konusalim öyle pat diye kız verilmez diyor. ama detaylari düzeltmeye calısıcam

Son düzenleme:
Baban seni gozunde cok buyutmus galiba adina neden ev yapilsin neden 300 gr altin alinsin dolandiricilik bu kusura bakmayin

Merhaba kızlar. Öncelikle hepinizin yorumuna çok ihtiyacım var. bitek ben mi böyle düşünüyorum işin içinden çıkamadım sürekli ağlama krizlerindeyim..
Özetle, teyzemin yakın arkadaşı olan bir kadının, akrabası ve aynı zamanda patronu olan çocukla birbirimize yakıştırıldığımız için evlilik amacıyla tanıştırıldık. 2 aydır görüşüyoruz. Ben 22 sevgilim 30 yaşında. Kendisi romanyada belli başlı iş yerleri sahibi olan orada tanınmış türk bir ailenin çocuğu. Maddi durumları çok iyi. Gümüşhaneli ama romanyada yaşıyor. Çocugun annesi, ablası ve halası antalyada yaşıyorlar. babasıyla ikinci eşi ve amcasıyla eşiyse romanyada yaşıyolar. Birbirimizi seviyoruz, ilk görüste aşık olduk diyebilirim. her haftasonu romanyadan buraya geliyor beraber vakit geçiriyoruz.

Ama ailem çocuk romanyada diye kattiyen istemiyolar. başta ben zaten beğenmem diye annem öylesine teyze ısrar ettiği için konuşmamıza izin vermişti. ama biz birbirimizi sevdik ve iyi anlaştık.
Çocuk bir kez ailesini heryerden -antalya, istanbul,romanya- toplayıp tekirdağa tanışmaya geldiler. aynı zamanda niyetlerini de belirttiler kız isteme faslıda oldu. babası beni romanyada istediğim bölümde okutcağını hatta okula rahat gitmem için araba alcagını söyledi. Ama altın gibi seyler konuşulmadı. babam biz biraz düşünelim diyip yolcu etti aileleri.

Şimdi babam tekrar erkek tarafını bugün kararı için aradi. Kaynatama demiş ki gelin yine etraflıca konuşalım. adamda demiş önce söz keselim adı konulsun sonra konuscaklarımızı konusuruz bos gelip bos gitmeyelim. babamda söz möz yapmıyorum önce konuscaz demis adamda kabul etmemiş siz bilirsiniz diyip kapatmışlar telefonu. babam bu sefer sadece çekirdek aile gelsin anne baba amcası ve cocuk gelsin detaylıca ne isticeğimizi konuşalım kalabalık gelmesin istiyor. Eğer bu geldiklerinde anlaşırlarsa isteklerimiz kabul olursa söz tarihi ileri tarihe belirleriz sonrada söz yapariz diyor.
babamın isteyeceği şeyler, -daha karsı tarafın bunlardan haberi yok- oturcağımız evi benim üzerime yapmaları, 300 gram altın ve gerdanlık seti. ben bunların hiçbirini kattiyen istemedim. anlaşma yapar gibi önce bunları kabul edicekler sonra seni vericez ilerde başka bi tarifte sözün kesilecek diyor. karşı tarafın ailesi ise önce söz keselim sonra konuşcaklarımızı yapılacakları konuşalım diyor. sevgilim diyorki zaten baban ne konuşcakki biz ev alıcağımızı söyledik e dügünde yapılcak başka ne konusucak baban hala bizi bosuna cağırıyorlar, etraflıca herkesi cağıralım söz keselim sonraki sürecte herşeyi kim ne alcaksa konusuruz diyor.

yani iki tarafın anlaşamadığı nokta sözden önce mi sonra mı isteklerin konuşulacağı.. ve bu geldiklerinde yüzüğü takıp gitmek istiyolar, babamlar sözü baska tarihe atip herkesi cağırmak istiyor.
ailemle çok kötü kavga ettim. siz beni mal gibi veriyosunuz siz bana ne yaptınız ki karsı taraftan ne evii bekliyosunuz diye ne kavgalar ettim dün. babamın tek dediği biz seni garantiye almaya calısıyoruz o ev senin garantin. şimdi buraya neler yazarim da, kafanızı şişirmek istemiyorum.

ailemin bu denli aşırı altın ve ev istekleri, yurt dışından sürekli insanları ayagına cagırmaları normal midir. ben kendimi mal gibi hissediyorum. altin ve ev zaten alırlar üstlerine düsenleri yaparlar buna süphem yok cünkü karsı durumun maddi durumu bizi 20 ye katlayacak sekilde. ama babam illa kesim kesmek istiyor.. annem dediki senin için onurumdan gururumdan vazgecip karsı tarafın istediğini kabul edemem al esyalarını sen kaç git diyor. ve her kavgada bunu söylüyor. en sonunda kacıp gidicem. benim mutluluğum için kılını kıpırdatmayan insanları bende istemiyorum. yanlışmı düsünüyorum
Fazla naz aşık usandırır babanız varlıklı diye onlara böyle seulyler yaptırmak istiyor ama karşı tarafın gözünde değerinizi düşürüyor bence babanızla konuşun eğer bir garanti istiyorsa size bir ev alsın ve sizin adınıza yapsın bi tanıdığım yakın zamanda bu mevzu yüzünden nisan attı onlar da çok varlikliydi ama saçma teklifler olunca kimse katlanmak zorunda diil ayrıca ev kimin üstüne olursa olsun artık ortak oluyor evlendikten sonra alınırsa babanıza bunu hatirlatin

Ben suanda en cok yazdiklariniz arasinsa tekirdag a gelmelerine şaşırdım. Tekirdağlı mısınız? Eğer öyle iseeniz daha cok şaşırcam çünkü orda boyle şeyler hic olmaz milyonda 1 aileye denk düşmüşsünüz cok şaşkın ve üzgünüm.

Durumunuz malesef hic acıcı degil,kacarak evlenirseniz yagmurdan kacarken doluya tutulmus olursunuz ve suan ofkelisiniz,ailenize geri döndüğünüzde Allah dondurmesin kimseyi ya ,dunya hali iste bu zihniyette bir aile sizi kabul etmez. Durum öyle gözüküyor ömür boyu küs. Kalmayi goze aliyorsaniz bise diyemem

Ailenizin tavrı,cok cok cirkin. Siz satılık bir esya mısınız da sunu bunu isticez ev senin garantin diyor
Su ölümlü dunyada hicbirseyin garantisi yokken üstelik.

merhaba. biz doğuluyuz ama trakyada yasıyoruz. yalnız trakyada da bunlar normal karsılanıyor kız arkadaslarımla konustugumda tabi baştan konusuluyor demislerdi. size cok hak veriyorum. kimsenin hiçbiseye garantisi yok. sevgilim çok vicdanlı ve merhametli bir insan. onun için ailesinden vazgecen birine kötü davrancagını düsünmüyorum. ailem barısır küs kalmazlar, ama herkeste kınadıgım bunlar neden kacıyor ya diye anlamlandıramadığım şeyi kendim yapcak olmam beni çok üzüyor..

Kimse on kere gelip gidip kız istemez babanız fazla havalanmış galiba zenginler diye. Bu devirde hem ev hem 300 gr altın hem düğün kim alabilir de babanız onlardan istiyor? Zengin mengin normali neyse onlar istensin. Gerisi onu bağlamazki. Çok ayıp gerçekten. Zaten karşı tarafında sizin peşinizden koşası yok kestirip atmışlar anlamışlar olayı.

Fazla naz aşık usandırır babanız varlıklı diye onlara böyle seulyler yaptırmak istiyor ama karşı tarafın gözünde değerinizi düşürüyor bence babanızla konuşun eğer bir garanti istiyorsa size bir ev alsın ve sizin adınıza yapsın bi tanıdığım yakın zamanda bu mevzu yüzünden nisan attı onlar da çok varlikliydi ama saçma teklifler olunca kimse katlanmak zorunda diil ayrıca ev kimin üstüne olursa olsun artık ortak oluyor evlendikten sonra alınırsa babanıza bunu hatirlatin

babam bunu biliyor da, o uyanıklık yapar şirketin üstüne alır diyor. sana alsınlar senden kolayca vazgemesinler seninde bir agırlıgın olsun diyor. ama onlar bir ev icin bana minnet olacak insanlar değil. aynı şekilde seviglimde bana bir arkadasının nişan attıgını söylemisti. arkadasım zaten cok varlıklıydı herseyı fazlasıyla yapıyolardı ama kız tarafı erkekte var oldugunu görünce isi cok abarttı cocukta nişanı attı demişti. yani böyle şeyler oluyor

Adam zaten araba Alcam okulun içinde yardım edicem demiş ee araba alan size zaten senin için değilse bile oğlu için evde dayar doser. Kusura bakma canım ama ailen biraz fazla şeyler istiyorlar Türkiye'den olsaydı bu kadar istemezdi varlıklı görünce bir de abartmis.

Karşı tarafın bunları duyduğunda ne yaptığını da yaz buraya cok merak ettim sonucu.

Ticaret yapar gibi davranışlar hiç hoş değil. Bir yazınızda şunu demişsiniz “Ailem modern aile iken birden değişti”.. modern insan kendisini belli eder, değişmez. Görgüsü, kişiliği karakteri temelden girer. Maalesef ailenizi modern sanmışsınız.

Sevgilinizin babası da “Kendiniz bilirsiniz” deyip kestirip atması da tam yerinde olmuş. Şahsen kimse istemez bu tür aileden kız almak. Öyle gelip gitmek kolay değil adama hak vermemek elde değil, kız evi naz evi demişler ama sizinkilerde abartmış.

merhaba. biz doğuluyuz ama trakyada yasıyoruz. yalnız trakyada da bunlar normal karsılanıyor kız arkadaslarımla konustugumda tabi baştan konusuluyor demislerdi. size cok hak veriyorum. kimsenin hiçbiseye garantisi yok. sevgilim çok vicdanlı ve merhametli bir insan. onun için ailesinden vazgecen birine kötü davrancagını düsünmüyorum. ailem barısır küs kalmazlar, ama herkeste kınadıgım bunlar neden kacıyor ya diye anlamlandıramadığım şeyi kendim yapcak olmam beni çok üzüyor..

Yanlışınız var,yani eskiden trakya da bunlari konusurlar hatta liste yapip verirlerdi. Trakya nasil turkiyenin en batısı ise,dogulu gibi adetlerine cok sahip çıkılan bir yer. Ama bu dedigim cok eskiden köy yerlerinde olurdu hala devam ediyorsa bazi aileler cok cok vahim.

Sevgilinize de cok güvenmeyin,ailenize de.yapmaz dersiniz yaparlar o asla etmez dersiniz ederler cok hayat tecrubem var ama inanin durumunuza cok üzüldüm

Hayatin bize neler getirecegi neler yaptiracagini malesef ki hicbirimiz bilmiyoruz keske bilebilsek ama hayatin cilvesi bu da

Adımlarınızı cok dikkatli atmaniz lazim bende evlenirken,ailemle cok buyuk sorunlar yasadim ve cok buyuk kavgalar ettim benim sebeplerim bunlar degildi ama baskaydi .

Cok ince düşünüp sık dokumaniz lazim yasinizda hata yapmaya cok musait bir de ask insana harbiden hata yaptiriyor mantik olarakda cok uyustuysaniz o zaman amenna derim ailenizle didismeyin. Orta yolu bulun gerekirse araya cok guvendiginiz amca,hala gibi birileri girsin ama yakin olsun bu kisiler laf tasiycak ya da terbiyesizlik yapcak insanlar olmasin. Mesela komsu .

Kimseye guvenilmiyoe gerci memlekette. Umarim cok mutlu olursunuz

Birakin tum gelenekleri vs bir yana , kesin sozu , yapin dugununuzu evlenin
Cidden cildiriyorum boyle aileleri gordukce , ayip yahu

Kimin ne garantisi var ayrica. Yarina çıkacağımız belli değil. Kaldi ki 1 dk sonrasını bile bilmiyoruz. Ne garantisiymis. İnsan nasıl biri onu ogrenir. Nasil bir adama kızımızı emanet ediyoruz der ona bakar. O kadar ev, arsa olup da kötü davranirsa ne olacak?

Ne güzel teklifte bulunup araba bilmem ne alırım bile demisler. Bu durumda onu bile hak etmiyorsunuz

Ticaret yapar gibi davranışlar hiç hoş değil. Bir yazınızda şunu demişsiniz “Ailem modern aile iken birden değişti”.. modern insan kendisini belli eder, değişmez. Görgüsü, kişiliği karakteri temelden girer. Maalesef ailenizi modern sanmışsınız.

Sevgilinizin babası da “Kendiniz bilirsiniz” deyip kestirip atması da tam yerinde olmuş. Şahsen kimse istemez bu tür aileden kız almak. Öyle gelip gitmek kolay değil adama hak vermemek elde değil, kız evi naz evi demişler ama sizinkilerde abartmış.

ailem şimdiye kadar bu altın isteme olaylarını hor gören yadırgayan ailelerdi. ben şanınıza göre istediğini yapın ne yaparsanız kendi oglunuza yaparsiniz derim diyolardi. ama son dk iş değişti. dedemlerin daymların teyzemlerinde gazıyla, böyle kızmı verilir sizin kızda bedava gitti eheheh gibi itici sakalara maruz kalmamak için topluma ayak uydurmak zorunda kaldılar. sevgilim babasıyla ne konusacak bilmiyorum. ayrica ben istiyorsam ne önemi var ki kaç kere gidip geldiklerinin. zaten eninde sonunda vercekler. ilerde sizin kızda ne meraklı yanmış kudurmuş gibi hemen ilk istemede verdiniz derlermişmişmiş. bunlar bile konuşuluyor.

Ben iştenen dolap alinmadi diye düğün arifesinde nisan atani gördüm.. Senin isin zor be gülüm, çünkü baban yalnis yaklasiyor olaya. Sanki vazgecmelerini de istiyor

hiçbirşey yapmamış kaçarak evlenmişler. bende herseferinde yüzlerine vuruyorum ama ben romanyaya kız veriyorum tr sınırları icinde olsaydı istemezdim gözümün önünde olurdun diyor. herkes romanyaya kız vermez ben verceksem bunnları yapcaklar bık bık bık....
Ay allah aşkına ne alaka yaaa ☺

aslında anlatmaya çalıştığım herkesin birbirinden nekadar uzak yasadıgı ve her kız istemede toplasıp gelmelerinin zor oldugunu anlatmaya calısmaktı. öyle aksam cayına her aksam cıkıp isteyelim durumu olamıyor herkes önceden işini iznini ayarlıyor. ama detaylari düzeltmeye calısıcam

Anladım. Böyle genel yazarsanız sizin için daha iyi olur.

Benim isteme söz aşamasında da ailemin yok ana sütlugu yok kıza 10 bilezik gibi istekleri olmuştu ve eşimin ailesi böyle diretme mi olur biz gelinimiz yapacağımız kıza 10 da takariz 15 de bu bizim verdigimiz değeri gösterir bizim şerefimizdir dedi ve tam olarak ailemin istedigi miktarlar da yapmadılar bende bizimkilerin abartılı isteklerde bulunabilecegini eşime ve ailesine söylemiştim öncesinde.. (gerçi ailemin isteklerinden dolayı ailemi küçümseme gibi düşüncelerin başlangıcı olmuştu bu ama ben gizlesemde görecekler di ailemin böyle istekler içerisine girip ceyizime hiç yardım etneyeceklerini) sonuç benim istediğim şekilde olup düğünlu dernekli ailemin gönlü hoş olmasa da evlendim ailelerimiz görüsmüyor..

Önce söz mu konuşma mi diye sorarsanız isteme aksami cekirdek aileyle konuşuldu ne takılıp ne verileceği isteme akşamı yüzük takılmadi başka yakın bi tarihte takıldı geniş aileyle.
( kendi Yaşantım üzerinden yardimci olmak istedim )

Merhaba kızlar. Öncelikle hepinizin yorumuna çok ihtiyacım var. bitek ben mi böyle düşünüyorum işin içinden çıkamadım sürekli ağlama krizlerindeyim..
Özetle, teyzemin yakın arkadaşı olan bir kadının, akrabası ve aynı zamanda patronu olan çocukla birbirimize yakıştırıldığımız için evlilik amacıyla tanıştırıldık. 2 aydır görüşüyoruz. Kendisi avrupada yakın bir ülkede belli başlı iş yerleri sahibi olan orada tanınmış türk bir ailenin çocuğu. Maddi durumları çok iyi. türk ama yurtdısında yaşıyor. Çocugun annesi, ablası ve halası türkiyede bizden uzakta yaşıyorlar. babasıyla ikinci eşi ve amcasıyla eşiyse yurtdısında yaşıyolar. --yani aile bölük börcük geldiklerinde herkes bir taraflardan uzaklardan toplanıp geliyor.-- Birbirimizi seviyoruz, ilk görüste aşık olduk diyebilirim. her haftasonu romanyadan buraya geliyor beraber vakit geçiriyoruz.

Ama ailem çocuk yurtdısında diye kattiyen istemiyolar. başta ben zaten beğenmem diye annem öylesine teyze ısrar ettiği için konuşmamıza izin vermişti. ama biz birbirimizi sevdik ve iyi anlaştık.
Çocuk bir kez ailesini heryerden -yurtdısı ve yurtiçi- toplayıp tekirdağa tanışmaya geldiler. aynı zamanda niyetlerini de belirttiler kız isteme faslıda oldu. babası beni yurtdısında istediğim bölümde okutcağını hatta okula rahat gitmem için araba alcagını söyledi. Ama altın gibi seyler konuşulmadı. babam biz biraz düşünelim diyip yolcu etti aileleri.

Şimdi babam tekrar erkek tarafını bugün kararı için aradi. Kaynatama demiş ki gelin yine etraflıca konuşalım. adamda demiş önce söz keselim adı konulsun sonra konuscaklarımızı konusuruz bos gelip bos gitmeyelim. babamda söz möz yapmıyorum önce konuscaz demis adamda kabul etmemiş siz bilirsiniz diyip kapatmışlar telefonu. babam bu sefer sadece çekirdek aile gelsin anne baba amcası ve cocuk gelsin detaylıca ne isticeğimizi konuşalım kalabalık gelmesin istiyor. Eğer bu geldiklerinde anlaşırlarsa isteklerimiz kabul olursa söz tarihi ileri tarihe belirleriz sonrada söz yapariz diyor.
babamın isteyeceği şeyler, -daha karsı tarafın bunlardan haberi yok- oturcağımız evi benim üzerime yapmaları, 300 gram altın ve gerdanlık seti. ben bunların hiçbirini kattiyen istemedim. anlaşma yapar gibi önce bunları kabul edicekler sonra seni vericez ilerde başka bi tarifte sözün kesilecek diyor. karşı tarafın ailesi ise önce söz keselim sonra konuşcaklarımızı yapılacakları konuşalım diyor. sevgilim diyorki zaten baban ne konuşcakki biz ev alıcağımızı söyledik e dügünde yapılcak başka ne konusucak baban hala bizi bosuna cağırıyorlar, etraflıca herkesi cağıralım söz keselim sonraki sürecte herşeyi kim ne alcaksa konusuruz diyor.

yani iki tarafın anlaşamadığı nokta sözden önce mi sonra mı isteklerin konuşulacağı.. ve bu geldiklerinde yüzüğü takıp gitmek istiyolar, babamlar sözü baska tarihe atip herkesi cağırmak istiyor.
ailemle çok kötü kavga ettim. siz beni mal gibi veriyosunuz siz bana ne yaptınız ki karsı taraftan ne evii bekliyosunuz diye ne kavgalar ettim dün. babamın tek dediği biz seni garantiye almaya calısıyoruz o ev senin garantin. şimdi buraya neler yazarim da, kafanızı şişirmek istemiyorum.

ailemin bu denli aşırı altın ve ev istekleri, yurt dışından sürekli insanları ayagına cagırmaları normal midir. ben kendimi mal gibi hissediyorum. altin ve ev zaten alırlar üstlerine düsenleri yaparlar buna süphem yok cünkü karsı durumun maddi durumu bizi 20 ye katlayacak sekilde. ama babam illa kesim kesmek istiyor.. annem dediki senin için onurumdan gururumdan vazgecip karsı tarafın istediğini kabul edemem al esyalarını sen kaç git diyor. ve her kavgada bunu söylüyor. en sonunda kacıp gidicem. benim mutluluğum için kılını kıpırdatmayan insanları bende istemiyorum. yanlışmı düsünüyorum
Ben hayatta neler gördüm, duydum ve yaşadım...
Fakat sizin konunuzu ağzım açık okudum.
Sizin babanız sizi değil kendini garanti altına almak istiyor.
Bu nasıl bı babalık yeminle şaştım.
Söz olmadan hiç bir şey olmadan karşı taraf size bir ev verecek tapusuyla ve 300 gram altın.
Pardon da baban ne yapacak damadına.
Ben bir erkek olsam kız tarafı bana bunu söylese arkama bakmadan kaçar, bir daha kadının telefonlarını açmazdım.
Uyanık çok gördüm de bu şekilde kurnazını ilk kez görüyorum.
Erkek arkadaşınızın babası haklı baban işi iyice kendi üzerinden atıp size söyletip karşı taraf celallenince ortalıktan sıyrılmak istiyor.
Madem size bu değeri biçmiş tanışmaya geldiklerinde neden baban kızıma tapusuyla ev, 300 gram altın yapın ondan sonra söz yaparız dememiş de, şimdi böyle sizin üzerinize oynayarak ortalığı karıştırıyor.
Pes diyorum valla bişey demiyorum.
Romanya da hayat gayet yaşanabilir düzeyde arkadaşımın eşi iş kurdu Romanya'da.
Türkler iş kurup gayet rahat yaşıyor hayat buradaki gibi pahalı değil.
Okullarda ucuz orda okuturlar.

2 ay söz için erken değil mi?
Bence bu süre birbirinizi iyice tanımanız için yeterli değil.
Ayrıca hiçbir oğlan anne babası gelinine ev vermek zorunda değil.
Tapuyu gelinin üzerine yapılmasını istemek hele çok çok rezalet bi durum olur.
Neden bu kadar abartılı istekler?
Yurtdışına gelin gidiyorsun diye vurun kırbacı durumu olmuş.
O insanlara böyle konuşursa sizin iş bozulur.

X