Kızıma, bize yemek yapmayan kayınvalide

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kvnin yaptigi cok ayip bence de ama yinede bir kofteci bir corbaci bulup yedirseydiniz keske. Ben olsam evine giderim ama onun yaptigi hic birseyi yemem hic bir malzemesini kullanmam kendime ve cocuguma tum yemekleri ozel hazirlar yerim. Ayibini anlar belki.
Ya kayınvalidesi çocuk evlendiriyor kafasında bir sürü stresi var evde yemek yapmıyor değil konu sahibesi 3 öğün yiyor. Kendi sorunu bence. Kendi yemeğini hazırlamalı. Çocuğunu kapris yapıp aç bırakması ne kadar normal?

Yani kına evi dediğiniz kayinvalidenizin evi ya hani e bu çocukta akşam yemek yicek bu kesin düşünüp öncedende yapabilirdiniz yemeğini demek istemiş arkadaş
Şaka mısınız?

Ne demek gaddar? Biraz saçma olmuş bu yorumunuz. Gelin hemen arkanızdan geliyoruz, bende yemek var, bekletin dedi. Bizim aracımız da gelin arabası oldu. Sonra geç kaldılar. Kına evinde de yemek yoktu. Ne yapabilirim? Onları bekledim ve yedirdim yemeğini. O anki ortamı bilip görmeden böyle saçma bir yorum yapamazsın.

Zaten öğlen yemeklerini ben yaptım dedim sanırım değil mi? O da akşam yemeklerini yapacağını söyledi. Son dakika patlıcan yapıyorum deyince kalkıp yemek yapamam, gider dışarda yerim dedim ve gittik.

Öğle yemeği yaparken bebeğe fazladan yapabilirdiniz. Annesi sizsiniz sizin sorumluluğunuzda bu çocuk.

kızımın yediği şeyler malzemeyi evden götürdüm demişsiniz
yemek yiyemediğimiz günler dışarıdan yedik demişsiniz
bir gün de bezelye yaptım demişsiniz

yahu zaten 7 gün kalınmış 3 ay yaz boyu değil, 1 gün bezelye kaldı 6, en az 2 gün de dışarıda yenmiş kaldı 4, 4 günde malzeme de bitti, evde kahvaltılık makarna patates (hepsini çocuklar seviyor) hiçbir şey yoktu...vay anasını yani

22 aylık çocuk yemek gelene kadar eline verecek cilekli yoğurt, kakaolu süt, muz, kaju fındık ceviz vs vs hiç bir şey de almamış mıydınız (anneler hep alıyor da bunları)

yani kusura bakmayın da drama queen'lik sizinki.

Yani kına evi dediğiniz kayinvalidenizin evi ya hani e bu çocukta akşam yemek yicek bu kesin düşünüp öncedende yapabilirdiniz yemeğini demek istemiş arkadaş

Aynen öyle. Kına evinde gelecek gelinin getireceğini düşünmek yerine kalkar hazırlar kenara koyarım her ihtimale karşı çocuğumun yiyeceğini. Kına evinde bile yemek beklemiş şaka gibi.

Zaten öğlen yemeklerini ben yaptım dedim sanırım değil mi? O da akşam yemeklerini yapacağını söyledi. Son dakika patlıcan yapıyorum deyince kalkıp yemek yapamam, gider dışarda yerim dedim ve gittik.
Riske atılacak şey mi çocuğun yemeği gözünüzü seveyim.

Kv biraz garip kadınmış. Benimki ile anlasamam ama ona rağmen kadın benim oğlanı gördüğünde evde ne varsa ağzına tikmaya çalışır😁 gel oğlum şunu da ye, al meyve ye der sürekli gezer peşinden.
Ama ben sizi de anlamadım. Yani eline bir ekmek verebilirsin reçel bal ve sürüp çok ekstrem durumda. Bir makarna pişirmek 10 dk. Patates kızartmak da öyle. Bunlar anı kurtaracak şeyler. Siz biraz ilgi beklemissiniz gibi de geldi. Ama cocuggun aç kalması doğru olmamış. Size sorun mu çıkarıyorlar mutfağa girdiniz diye? Bir kez bezelye pisirmissiniz onu bile yazmışsınız buraya. Sanki zor gelmiş size orda mutfaga girmek

Ya kayınvalidesi çocuk evlendiriyor kafasında bir sürü stresi var evde yemek yapmıyor değil konu sahibesi 3 öğün yiyor. Kendi sorunu bence. Kendi yemeğini hazırlamalı. Çocuğunu kapris yapıp aç bırakması ne kadar normal?
Ona okim ben de ama kv yemek yapmiyor degil inatla yenmeyecegini bildigi yemegi yapiyor bence bu ayip. Yoksa bi corba, bi kofte patates yapmak cok zor olmamali.

Kayinvalide yemek yaparken kalkip disari mi gittiniz? Cocugunuza makarna yapardiniz siz de yemegi yerdiniz. Ben yemek yaparken misafir kalkip gitse bi daha yapmam.

Yorumumu beğenmemissiniz ama gerçekler sıktı sanırım canınızı iki evladım var yesede yanımda çorba muz çubuk taşırım yemese de geri evime eşyaya dokunmadan geri getririm ne olur ne olmaz kimse benim evladimin düzenine göre hareket edemez sonuçta dimi artk su kafalardan çıkın yazık evladınıza

Şaka mısınız?

Ne demek gaddar? Biraz saçma olmuş bu yorumunuz. Gelin hemen arkanızdan geliyoruz, bende yemek var, bekletin dedi. Bizim aracımız da gelin arabası oldu. Sonra geç kaldılar. Kına evinde de yemek yoktu. Ne yapabilirim? Onları bekledim ve yedirdim yemeğini. O anki ortamı bilip görmeden böyle saçma bir yorum yapamazsın.
Tamam da bir yerde düğün salonu varsa,ev varsa civarında bakkal , market de vardır. Hiç bir şey yapamasaniz eşinizi yollayıp küçük yoğurt bebe bisküvisi aldirsaydiniz, Bandıra bandıra verirdiniz, en azından zavallimin karnı doyardi gelin gelene kadar :KK43:
Hem sizin ağlayan bir bebeğiniz var. Ev sahibine rica etseniz 'iki saniye bebeğe patates haşlayabilir miyim evde varsa?' deseniz 'burasi kına evi, defol mutfağımi kirletme' mi diyecekti? Türkiyede yaşıyoruz, tabii ki bebeğin karnını doyuracak bir şeyler cikaracakti.

Yani gittiğin evin kurallarına uyarsın ya da kendi kendine idare edersin. Kimse senin 3 öğün ne yiyeceğini düşünmek zorunda değil
Kimse dediğiniz insan eşimin annesi. Sizin kayınvalideleriniz nasıl bilmiyorum ama ben kendi annemin evine gittiğimde torunum geldi diye o ne seviyorsa onu yapar. Yine aynı şekilde öğlen yemeklerini ben akşam yemeklerini annem yapar. Burada anlattığım olayda kimseye kayınvalidenin yoğunluğu olmadığı halde yemek pişirmekten kaçması kimseye garip gelmemesi bana çok garip geldi gerekten.

En az kayınvalideniz kadar sorumsuzsunuz ama nedense kayınvalidenize kızıyorsunuz. Bu devirde çocuğu açlıktan ağlatmak ne demek dağ başında mı yaşıyorsunuz.

Çocuk senin çocuğun yılda 1 hafta gören akrabaları bilmek zorunda değil senin çocuğunun sevdiği yemekleri, anne baba olarak gitmeden önce uğrarsınız markete çocuğunuzun sevdiği yiyecekleri alırsınız gittiğiniz evde de girer mutfağa pişirirsiniz. Herhalde hiçbir şey olmayan evde bir paket makarna bir bardak pirinç de vardır.

Her sene 2 çocukla kv evine gidiyorum ve ortalama 2 hafta kalıyoruz. Ben şöyle bir sistem geliştirdim tavsiye ederim.

İlk gittiğim gün eşim alışverişe gider ve o gün için eve herkese lahmacun yaptırır. Ben alır birazını buzluğa atarım çocuklar için. Kv gil hazır yoğurt yer biz ev yoğurdu. Eşim süt alır hemen yoğurt mayalar dolaba koyarım. Bir küçük tencere çocuklarıma göre dolma yapar dolaba atarım pişirmeden. Yanıma mutlaka tarhana alırım. Acil durumlarda pişirmesi pratik oluyor. Parmak börek yapar buzluğa atarım. Et köfteleri hazırlar buzluğa atarım. Bir kaç tepsi kurabiye yaparım vs. İlk gün bunları hallederim.
Çünkü her gün deniz gezmek falan yemekle ayrıca uğraşmak istemiyorum. Evde günlük yapılan yemekler çocuklara uygunsa sıkıntı yok ancak yemek uygun değilse falan hemen buzluktakilerden çıkarır yediririm.

Bu şekilde hem tatil verimli geçer hem içiniz rahat eder. Hem kimseyle gerginlik olmaz.

Dediğim gibi malzemeleri alıp öğlen kızımın yemeklerimi kendim yaptım zaten. Fakat akşam yemeğini neden ben üstleneyim ki? Kendi evin değil, kendi düzenim değil, kızımı emzirip onunla mı ilgileneyim 10 kişilik yemek mi yapayım? Emin olun mantıklı olan her yolu denedim.
Kınaya geç kalacaklarını bilseydim zaten dışarda yemek yeyip gelirdik. Arabamız gelin arabası olduğu için de orada kalakaldık. kötü bir mahalleydi kınanın olduğu yer.
Az malzeme aldırın kızınıza kadar yapın herkese yapmak istemiyorsanız ki istemeyebilirsiniz bu normal ama kızım açlıktan ağladı pozisyonuna sokmazdım hiç bir tabaklık yapardım yine yapardım daha çok yap derse bu kadar malzeme var derdim. 22 aylık bebekte 2 saatte bir emmiyor neticede yani evinizde nasıl yapıyorsanız yapın ocak bıçak kaşık tencere oldumu iş çözülür zaten pek bi düzende gerekli değil. Minnet etmekten çok daha kolay.

Öğlen yapılan yemekten kızınız kadar bir porsiyon ayırabilirdiniz. Dışarda yemek yediyseniz çocuğunuz da yemiş aç kalmamıştır. Konuyu ya çarpık anlattınız ya da biz yanlış anladık.

Kayınvalide haklı haksız demiyoruz.
Bence yazın eşiniz gitsin iki tarafta yemek derdine düşmesin boşverin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X