Kızıma renkleri ogretemiyorum.

İlki genellikle öyle olur:)eşimle yapmadığımız şey kalmadı görmemişin çocuğu olur misali:)heyecanınzi anlıyorum kendinizi ve çocuğunuz rahat bırakın,zamanla gelişimine göre öğrenecek emin olun
Bende artık öyle yapıyorum zaten konuşmaya başladı diye üzülmüştüm şimdi basladi herşeyin bir zamanı var demekki.

20210405_090201.jpg

Henüz 2 yaşında..kızınızda elbet öğrenir...yaşıtları biliyor diye onunda şimdi bilmesi gerekmez.kızım 3 yada 3.5 yaşındayken bile tam bilmiyordu.karıştırıyordu.sonra öğrendi

Bir kısmınız beni tefe koyabilir ama 22 aylık bebeğime nerdeyse hiiiç bir şey öğretemedm olmadı yani benden öğrenmiyor çocuk. Bir gün dikkatini çekmek için yırtınırken gayri ihtiyarı bir kaç harf yazdm kağıda. Bir baktm harflerin adını söylüyo büyük bir şokla alfabenin 29 harfini tek tek yazdm ve söyledi. 40 a kadar sayıyor, 30 a kadar yazdığımız sayılarn ismini de söylüyor tanıyor. 20 den geriye sayıyo. 10 a kadar ingilizce sayıyo. Ama konuşamıyor normal bir şekilde. Söylediklerimin hepsini ağlamasn die sussun die sürekli eline verdiğim telefonlardan öğrenmiş. Ve tesadüfen farkettm bunu. 1 aydır da renkleri öğrensn die boya kalemleri aldm kitaplar hamurlar balonlar ve daha neler neler. Ama renkleri asla öğrenemiyor. Çocuklarn çok değişik dünyaları var. Canları ne zaman ne yapmak, nerede ne öğrenmek isterse o kadarına razı gelmeliyiz galiba. Çünkü itmkle dürtmekle olmuyor. Kendi kendilerine öğreniyorlar zamanı geldkçe.

Merhabalar. Kızım iki yaşında yaşıtlarının çoğu renkleri biliyor ama ben kızıma renkleri ogretemiyorum. Renklere karşı bir antipati oluşturdu sanki öğretmene calistigimda sayfaları çeviriyor. Çoğu şeyi bulurken renkleri öğrenmeyi reddediyor. Neler yapabilirim sizce. Annelerden yardım bekliyorum.
Renk körü olma ihtimali var mı? Bilemedim olabilir 🤷🏻‍♀️

Sizin gibi bende bi ara 2 yaş civarı neden öğrenemiyor diye düşünmüştüm. Ama zorlamadım, nasılsa öğrenecekti. Nitekim geçen temmuzda kreşe başladı 3 yasına 3 ay kala. renkleri öğrendi , hatta birkaç ay sonra ingilizcelerini de sayıyordu. Şu an 3.5 yasında mesela sayıları ezbere sayıyor , gösterildiğinde cok bilemiyor. Ama hiç sorun değil biliyorum ki belki 1 gün sonra belkide 1 ay sonra sordugumda ya da tesadüfen gördüğünde anne bu 1 mi diyecek:) biraz rahat olmakta fayda var :)

Merhabalar. Kızım iki yaşında yaşıtlarının çoğu renkleri biliyor ama ben kızıma renkleri ogretemiyorum. Renklere karşı bir antipati oluşturdu sanki öğretmene calistigimda sayfaları çeviriyor. Çoğu şeyi bulurken renkleri öğrenmeyi reddediyor. Neler yapabilirim sizce. Annelerden yardım bekliyorum.
Başkası denesin. Siz veya eşinizden başkası. Oğluma her şeyi öğretmeye çalışıyorum yapmıyor. Misafirliğe gidiyoruz birisi bı defa söyleyince yapıyor. Benden öğrenip yapmıyor ama

Başkası denesin. Siz veya eşinizden başkası. Oğluma her şeyi öğretmeye çalışıyorum yapmıyor. Misafirliğe gidiyoruz birisi bı defa söyleyince yapıyor. Benden öğrenip yapmıyor ama
Dedesi ananesi de deniyor ama yok ama bende artık bıraktım umursamıyorum. Zamanı gelince öğrenir diyorum.

Hırs yapmışsın belli hırsına sürükleme.
Kitaplar da dikkatini çekmiyor demek ki farklı yollar dene oyun ile ama.
Mesela evalar ile hadi kırmızı evaya atlayalım gibi algıda sorun yoksa zaten öğrenmede de olmaz.
Eva dediğim bu yere puzzle gibi yapılabilecek e bebekte 35 lira idi yanlış hatırlamıyorsam .
İlgisini çekmeyin kitaplar ile veya şu ne renk bu ne renk diye kalıplaşmış sorularla yönlenirsen bende olsam bende söylemem 😚

Mesela kızımın logoları vardı renkli renkli..hadi mavileri toplayalım..hadi kırmızıları toplayalım derdim..boya kalemleri vardı..maviyi,sarıyı bulma oyunu oynardık

Mesela kızımın logoları vardı renkli renkli..hadi mavileri toplayalım..hadi kırmızıları toplayalım derdim..boya kalemleri vardı..maviyi,sarıyı bulma oyunu oynardık
Deniyorum ama yok mavileri toplayalım diyorum sarıyı veriyor. Zamana bıraktım sıkmadan öğretmeyi düşünüyorum. Bazen kendimi çok yetersiz hissediyorum pek oturan çocuk değil. Eğitici oyuncaklarla çok oynamıyor. Annelik belki de normal ama ben kendimi sucluyorum acaba ben mi ogretemiyorum diyorum.

Deniyorum ama yok mavileri toplayalım diyorum sarıyı veriyor. Zamana bıraktım sıkmadan öğretmeyi düşünüyorum. Bazen kendimi çok yetersiz hissediyorum pek oturan çocuk değil. Eğitici oyuncaklarla çok oynamıyor. Annelik belki de normal ama ben kendimi sucluyorum acaba ben mi ogretemiyorum diyorum.
Daha öncede yazmıştım.kızım 4 yaşında falan öğrendi. Küçük..zamana bırakın.öğrenir

X