Pilav Tarifleri kızlaar hangi marka pirinç ve ne kadar suyla pilav yapılır?

tuana861

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
30 Mart 2014
249
66
yeni evliyim pilavım idare ediyor ama daha iyi yapmak istiyorum kızlar... herşeyi doğru yapsam da tadını sevmiyorum pilavımın ben de acaba pirinçten mi diye düşünmeye başladım.

hangi marka pirinç kullanırsınız ve ne kadar su eklersiniz?

yeni evliyim pilavım idare ediyor ama daha iyi yapmak istiyorum kızlar... herşeyi doğru yapsam da tadını sevmiyorum pilavımın ben de acaba pirinçten mi diye düşünmeye başladım.

selam ben yayla baldo prinç kullanıyorum 1subardağı prinçle yapıyorsam 2su bardagıda su kullanıyorum.

teşekkür ederim cevabın için canım aklımda olsun :)

Ben de Yayla marka kullanıyorum ve diğer arkadaşımın da dediği gibi 1 ölçü pirince 2 ölçü su kullanıyorum.

Baldo pirinç .. 1 bardak prince dört bardak su

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Son düzenleme:
Ben 1 bardak yapıyorsam 2 su, 2 ve üstü bardak yapıyorsam 1,5 kat su koyuyorum.

teşekkürler arkadaşlar yayla marka iyi galiba

evet 4 bardak su bana da çok geldi ben 1e 2 bardaktan biraz az koyuyodum ama soğuk suyla yapıyodum herhalde hatam buymuş

Esim biraz pilav konusunda hassastir o yuzden sana tarifimi vereyim...
Bim`in pirinci guzeldir, Zeki Gida'nin Gonen Baldo pirincini kullanabilirsin.
Veya Carrefour'larda da bulabilecegin (bir cok markette de var) Reis'in Gonen Baldo pirincini tavsiye ederim...

Oncelikle 2 kisi oldugumuz icin genelde ben 1 bardak pirincten yaparim pilavimi ki cabuk bitsin diye.
1 Bardaga 1,5 bardak su kullaniyorum.
Normalde olcu, 1 bardak pirince 2 bardak su, son bardak yarim...
Yani bundan kastim 3 bardak pirince normalde 6 bardak su koymak gerekirken, sen 5,5 bardak koyacaksin...
Umarim anlatabildim...

Neyse, 1 bardak pirinci guzelce yikamak gerek, beyaz renkli su kaybolup seffaf hal alana kadar.
Sicak su ile yikarsan daha guzel olur pirinclerin.
Daha pilav tencerende (tencere de onemlidir, Teflon veya seramik yayvan tencerede yaparsan lezzetli olur) bir kasik kadar sivi yag, kibrit kutusundan biraz kucuk tereyagi koyuyorum. Arpa sehriye seviyorsa esin 1 bardak pirince genelde yarim fincan arpasehriye koyarim... Arpa sehriye kullaniyorsan, once onu atarsin tencerene guzelce kavurursun... Daha sonra yikayip suzdugun pirinclerini atarsin... Pilavin puf noktasi burasidir zaten... Pirincleri attiktan sonra guzelce karistir, biraz pirinclerin de kavrulmasi gerekir. Onun kivayimi da su sekilde anlarsin, baslangicta ilk atinca pirincleri tel teldir, sonra onlar birbirine yapisir gibi olurlar. Bekleyeceksin, kavurmaya devam edeceksin, tekrar onlar tel tel ayrilmaya baslayinca pirinclerin kavrulmus demektir. Suyunu ekleyebilirsin artik. Suyu ekledikten sonra yeteri kadar tuz atip karistirdiktan sonra kapagini kapatip kisik atese aliyorum...
Sonrasinda da suyunu cekince atesten alip havlu kagit yerlestiriyorum kapaginin altina, kapakta biriken buhar pilava damlamasin diye ve pilavimi bir sofra bezine sariyorum ki dinlensin... Pilavin dinlenmesi de onemlidir...
Genelde pilavimi yemek saatine 1 saatten daha az zaman kaldiginda yaparim... Dinlenmesine de zaman kalir hem de sardigim icin sicak kalmis oluyor...

Umarim anlatimim kafani karistirmamistir... :KK34:

bu aralar annem bende kaliyor, pilavi ben yaptigim zaman esim hemen anlar.
:KK34:

ay çok teşekkür ederim canım mükemmel anlatmışsın ben de hemen hemen bu yöntemle yapıyorum ama kavurmayı az yapıyomuşum ben... çok teşekkürler bugün bu tarifle yapıcam :) :KK56:

Veya Carrefour'larda da bulabilecegin (bir cok markette de var) Reis'in Gonen Baldo pirincini tavsiye ederim...

Oncelikle 2 kisi oldugumuz icin genelde ben 1 bardak pirincten yaparim pilavimi ki cabuk bitsin diye.
Yani bundan kastim 3 bardak pirince normalde 6 bardak su koymak gerekirken, sen 5,5 bardak koyacaksin...
Umarim anlatabildim...

Neyse, 1 bardak pirinci guzelce yikamak gerek, beyaz renkli su kaybolup seffaf hal alana kadar.
Daha pilav tencerende (tencere de onemlidir, Teflon veya seramik yayvan tencerede yaparsan lezzetli olur) bir kasik kadar sivi yag, kibrit kutusundan biraz kucuk tereyagi koyuyorum. Arpa sehriye seviyorsa esin 1 bardak pirince genelde yarim fincan arpasehriye koyarim... Arpa sehriye kullaniyorsan, once onu atarsin tencerene guzelce kavurursun... Daha sonra yikayip suzdugun pirinclerini atarsin... Pilavin puf noktasi burasidir zaten... Pirincleri attiktan sonra guzelce karistir, biraz pirinclerin de kavrulmasi gerekir. Onun kivayimi da su sekilde anlarsin, baslangicta ilk atinca pirincleri tel teldir, sonra onlar birbirine yapisir gibi olurlar. Bekleyeceksin, kavurmaya devam edeceksin, tekrar onlar tel tel ayrilmaya baslayinca pirinclerin kavrulmus demektir. Suyunu ekleyebilirsin artik. Suyu ekledikten sonra yeteri kadar tuz atip karistirdiktan sonra kapagini kapatip kisik atese aliyorum...
Sonrasinda da suyunu cekince atesten alip havlu kagit yerlestiriyorum kapaginin altina, kapakta biriken buhar pilava damlamasin diye ve pilavimi bir sofra bezine sariyorum ki dinlensin... Pilavin dinlenmesi de onemlidir...
Genelde pilavimi yemek saatine 1 saatten daha az zaman kaldiginda yaparim... Dinlenmesine de zaman kalir hem de sardigim icin sicak kalmis oluyor...

Teşekkürler tavsiyeler için.

Bende yayla marka pirinç kullanıyorum
Ama su ölçüm 1 bardak pirince ne 1.5 ne 2 tam ikisinin ortası 1,75 gibi:))

Umarim anlatabildim...

Çok çok güzel anlatmışsın arkadaşım. :KK60:
Akşama misafirlerimiz var,bu tarifini deneyelim bari. :hamarat:

Günaydın!!! :spor:
SouvveniR SouvveniR çok çok teşekkür ederiz. :KK60:
Dün 8 kişilik misafirimize 1 kilo pirinçten pilav yaptık! :hamarat:
Herkes çok çok beğendi. :KK31:
Ellerine sağlık canım hem tarifin hem de kendi pişirdiklerin için!!! :KK68:

Günaydın!!! :spor:
SouvveniR SouvveniR çok çok teşekkür ederiz. :KK60:
Dün 8 kişilik misafirimize 1 kilo pirinçten pilav yaptık! :hamarat:
Herkes çok çok beğendi. :KK31:
Ellerine sağlık canım hem tarifin hem de kendi pişirdiklerin için!!! :KK68:

Wowww... :rolleyes::rolleyes:
Çok yapmışsınız maşallah.
:KK200:
Eminim güzel olmuştur, sizin ellerinize sağlık.
Afiyet olsun, tutmasına sevindim, pilav tutturmak zor iş gerçekten.
Teşekkür ederim :KK36::KK36:

canım ben her türlü pirinci ve her türlü su ölçüsünü denedim bence en önemlisi kısık ateste pişmesi ve iyice dinlenmesi
çok çok çok kısık olmalı ates su ölçüsü bire birbucuk en fazla iki bardak

Wowww... :rolleyes::rolleyes:
Çok yapmışsınız maşallah.
:KK200:
Eminim güzel olmuştur, sizin ellerinize sağlık.
Afiyet olsun, tutmasına sevindim, pilav tutturmak zor iş gerçekten.
Teşekkür ederim :KK36::KK36:
Biz akşam yemeklerini fazla tutarız genelde. :hamarat:
Komşularla paylaşmak iyi oluyor. :KK19:
İnan ki süper oldu,çok mutlu olduk. :21:
Gelen misafirlerimiz de özeldi,çok özendik,çok şükür alnımızın akıyla atlattık. :KK31:
Şimdi bu akşam da onlara gidebiliriz artık! :KK55:
Yeniden teşekkür ederiz,bu tarif artık hep aklımızda olacak! :sampiyon:

X