Komsumun Esyalarima ve Evime Zarar Vermesi

kırmadan bu olaydan kaçışınız yok malesef eşim istemiyor diyip topu eşinizemi atsaniz madem araniz bozulsun istemiyorsunuz yada söyliyeceksiniz küserse küssün ..

Bazı insanlar yetişme tarzlarından dolayı eşyaları hor kullanıyorlar malesef... Arkadaşınızın da karakteri bu ve kötü niyetli olduğunu sanmıyorum, sizi de kendisi gibi görüyor belli ki..
Ona rahatsız olduğunuzu yeri geldikçe bazen şaka yollu bazen ciddi hissettirin, değişme olmazsa aranıza mesafe koyun. Muhtemelen birazda olsa anlayıp daha dikkatli olacaktır. Yine de rahatsızlık vermeye devam ederse, mesafeyi artırıp iletişiminizi minimuma indirirsiniz.

Ben kimsenin birseyini almam ama ola ki alsam ve bir yerine birsey olsa gidip aynisini alir, sonra da surasi soylr oldu kusura bakmayin, cok uzuldim yenisini aldim diye yenisini verirdim. Kendi esyalari kirik dokuk olsa bile baskasinin esyasina zarar veriyorsa bunu telafi etmeli. Ben baskasinin ayakkabisini da giymem. Mantar hastaligi olur, bir sry olur. Birisi benim ayakkabimi giyerse de onu bir daha kullanmam. Bunu arkadasiniza ayakkabinizi alip kullanip geri iade usulunce soylemelisiniz. O ayakkabiyi giyemem artik demelisiniz.

:) benim amcamın karısı da aynı arkadaşınız gibi. Annem ona bir şey verdi mi geri gelmeyeceğini gelse bile eskisi gibi olmayacağını biliyor:) önemli bir şey verdiyse yengeme hatırlatır sürekli sağlam şekilde geri getirmesi için. Yengem de kendisini bildiği için kırılmaz vu uyarılara. N'aparsiniz can çıkar huy cikmaz:)

Bazı insanların elindenmidir nedir aldıklarını hemen bozarlar.komşunuzda öyle biri galiba.Yaptıkları da bir değil iki değil.Güzelce yaptıklarının doğru olmadığını başkasının malına zarar verilmeyeceğini en azından sizin bundan hoşlanmadığınızı söyleyebilirsiniz.Baktınız halâ aynı kafada eşyalarımı bozuyorsun düzgün kullanmadığın sürece vermeyeceğim dersin.

Vala canım biz böyle insanlara hiç tahammül edemeyiz şahsen ben komşum bazen bişey pişirir banada getirir tabağını bile götürürken kaç defa yıkarım kuruturumki en ufak bir toz bile kalmasin ayıp olmasın vala ben kendi milletimin ahlakına hayranım 🤗❤️

Hortum expandable hose yani uzayip buzulen bir hortum, musluga takmadan once bir avuc kadar ama musluga takip suyu acinca 7-8 metre uzuyor mutfaktan balkona. Musluga takilan parcasinin icine demir bir parca gecirip takiyorsunuz, o kadar zorlamis o kadar zorlamis ki o agzindaki parcayi kirmis mi, catlatmis mi, ucunda conta vardi da onu mu kaybetmis nedir esimle baktik baktik cozemedik ama musluga takar takar ucundan sular fiskiriyor, tum evi su basti iki dk balkon yikayana kadar.

Bisiklet hani arkasindan annesi eliyle tutup cocugu saga sola dogru ceviriyor ya o bisikletten. Dun kapimin onunden aldi, ben de vardim, beraber yuruduk, surekli tangir tungur, langir lungur surdu bisikleti ve surekli bana ne kotu bisikletmis, ne bicim bisikletmis, su tutulan kulpu beni cok yordu, bunun kolu ne bicim falan dedi durdu ama koca demiri bozabilecegi aklima gelmemisti. Bugun oglumu bindirdim, eviriyorum, ceviriyorum kolu icinde donuyor. Oglum iki yasinda, dumen kontrolu yok, surekli yola cikti, surekli cimene cikti, bir ara dikenlere girdi oradan cikardim, esim tum parcalarini soktu, birseyler yapti, geri takti, bilmiyorum yarin binince duzelecek mi?

Pizza makinesi, tost makinesine benziyor, yuvarlak birsey makineyi ocagin ya uzerine koymus ya da yanan ocagin cok yakinina, makinenin yan tarafi simsiyah yanmis, calismasi nasil hic bilmiyorum, henuz calistirmadim.
O bisikletten çocuğumun da vardı, dediğiniz gibi düzgün kullanılmazsa kulpu bozuluyor, hor kullanmış belli. Bizimkini de biri sertçe kenara çekince bozulmuştu

Gayet net olun, hayır veremem eşyalarım verdiğim şekil de gelmiyor üzgünüm deyin. Kırılırsa da onun sorunu çünkü yaptığı kabalık.

Hanimlar merhaba,

Ben ABD de yasiyorum. Ayni sitede bir komsum var, kizimin arkadasinin annesi, cok tatli, cok insanlikli birisi, kendisini gercekten seviyorum.
Gel gor ki hayatimda tanidigim en pasakli insan! Ben yetisme tarsi ve karakterim geregi kimseden bir esya istemem. Herseyi benden istiyor ve inanin ne verdiysem bozup yolladi! Ben titiz bir insanimdir, pizza makinem vardi benim, onu istedi, getirdiginde pizza makinemi resmen ocagin uzerinde yakmis getirmis. Ve ben pizza makinemi 1 yil once aldim ama 3-4 defa falan kullandim. Hortumumu istedi balkon yikamak icin, hortumu aldim, ben taktim musluga, mutfagim sular icerisinde kaldi, hortumumu bozmus resmen, e yuh yani. Hortumumu da yeni almistim, 1 defa kullanmistim. (ve pahali bir hortum, expandable hose diye geciyor) Gecen gun cocugumun balkonda duran bisikletine kendi cocugunu izin bile almadan bindirdi, bisikletin onemli bir parcasini bozmus, bugun oglumu gezdireyim dedim, Allah im cocuk hakimiyetini kac defa kaybetti, cimlere cikti, yola cikti, yoruldum tum gun onun bisikletini tutmaktan, esim evde butun gun onun tamiri ile ugrasti ve ben bisikleti de daha yeni aldim ve ellerimle kurdum ya :KK43: Gecenlerde bayramdi balkonda bayramlasma yaptik 3 komsu, ozel gunlerde giydigim ayakkabimi cikarmistim ayagimdan, cocugunun pesinden kosarken ayakkabimin arkasina basa basa giydi gitti. Ayakkabimi nereye goturuyorsun dedim, guldu giydi gecti. Kendi evi ve esyalari da hep boyle, daha gecen yil salon takimi, yemek masasi takimi almislar, hepsi ya kirik, ya cizik, paramparca resmen. Arabasi harabe resmen, tum aksamlari bozuk. Titizlik ve esyayi duzenli kullanma gibi ozellikleri yok.
Esime anlatiyorum, arkadasini seviyorsan idare edeceksin, neyine zarar verirse katlanacaksin diyor.

Arkadaslar ben bu arkadasimin kalbini kirmadan esyalarimi ondan nasil koruyabilirim?
Bugun mesaj atmis hortumu yolla diye, disardaydim gormedim yazdim (disardaydim gercekten de)
Eve gelince aradi, acmadim. Pizza makinemi istedi, dedim o hic guzel pisirmiyor, kurutuyor falan ama yine de vereyim sen bilirsin, almadi bari. Hortumumu aldiginda da hortumumu bozmussunuz, evim su icinde kaldi dedim. Ama goruyorum ki hic sallamiyor.
Simdi desem ki esyalarima zarar veriyorsun, vermeyecegim, eminim kuser bana. Ben kusturmeden, kalbini kirmadan esyalarimdan onu uzak tutmak istiyorum. (yani esyami vermiyorum bir sekilde tamam ama balkondan ayakkabimi arkasini eze eze giyiyor, ya da hic izin almadan cocugumun bisikletine cocugunu oturtmus gidiyor, ne diyeyim ya? Insanlar neden boyle dusuncesiz, saygisiz, gurbet ellerde bir-iki muhabbet olsun, coluk cocuk oynasin oh iyi komsu buldum diyorum, o da boyle cikiyor, bu da bambaska bir rahatsizlik sekli )
Bende abd new york tayım,brooklyn tarafında🤗benimde sevdıgım bı arkadaşim oyleydı.versrn bı türlü,vermesen bi türlü,zor bi durum,bahane üretip vermemeye calış eşyalarını,belki anlar

Arkadaslar merhaba, yazdiklarinizi yeni okudum.

Dun bu arkadasim bardagi tasiran son damlayi koydu sagolsun.
3 yasinda bir oglu cok yaramaz. Surekli her yaptigina goz yumdum, sesimi cikarmadim, kalbini kirmak istemedim ama dun uc yasindaki cocugu ve kizlari ile geldi (Ben soyledim, kizlar gelsin balkonda havuza girsinler dedim, sisme havuz bu arada)
3 yasindaki cocuguna bez tutmuyor guya wc aliskanligi vermek icin ama verdigi de yok yani. Cocuk altina yapmis ve pacasindan kakasi aka aka aka evime girmis, tum ev kaka olmus. Sinirimden agladim resmen, her yer kahverengi islak kaka lekeleri doluydu. Esimle bugun bu yuzden bagira cagira kavga ettik. Ben artik mesafemi koyuyorum, uzak dursun, muhabbeti, arkadasligi. Tum evimin, tum esyamin duzeni bozuldu artik. Esimle de kavga ettik, sirf muhabbet icin, arkadaslik icin artik insanlar evimizin icine rahatca s.cabiliyor bir de arkasindan igrenerek temizlemeyi de goze aliyorsun dedi. Ben artik iki muhabbet icin boylesi bir sorumsuzlugu kaldiramayacagim, esimden yedigim laflar da cabasi yani. Elimden geldigi kadar kirmadan soylemeye calistim ama olmuyor, anlamiyor, artik gelip gitmeyi kesmem gerekiyor.

Yazılan herşeyi okumadım fakat farklı bir noktaya da dikkat çekiyim bu komşunuz ve arkadaşınız olucak azman aynı zamanda kızınızın çok yakın arkadaşının annesi ya... Bu tarz kişiliklerle veya bu tarz bi kişiliğin yanında büyüyen kızıyla kendi Çocuğumun arkadaşlığını bile kısıtlardım sebebi açık o kız illaki o anneden etkilenerek onun gölgesinde büyüdüğü için huyunu suyunu alıcak ve sizin kızınıza da sirayet edebilir bu durum.. Saygılarla
Azman kısmı😀

3 yasinda bir oglu cok yaramaz. Surekli her yaptigina goz yumdum, sesimi cikarmadim, kalbini kirmak istemedim ama dun uc yasindaki cocugu ve kizlari ile geldi (Ben soyledim, kizlar gelsin balkonda havuza girsinler dedim, sisme havuz bu arada)
3 yasindaki cocuguna bez tutmuyor guya wc aliskanligi vermek icin ama verdigi de yok yani. Cocuk altina yapmis ve pacasindan kakasi aka aka aka evime girmis, tum ev kaka olmus. Sinirimden agladim resmen, her yer kahverengi islak kaka lekeleri doluydu. Esimle bugun bu yuzden bagira cagira kavga ettik. Ben artik mesafemi koyuyorum, uzak dursun, muhabbeti, arkadasligi. Tum evimin, tum esyamin duzeni bozuldu artik. Esimle de kavga ettik, sirf muhabbet icin, arkadaslik icin artik insanlar evimizin icine rahatca s.cabiliyor bir de arkasindan igrenerek temizlemeyi de goze aliyorsun dedi. Ben artik iki muhabbet icin boylesi bir sorumsuzlugu kaldiramayacagim, esimden yedigim laflar da cabasi yani. Elimden geldigi kadar kirmadan soylemeye calistim ama olmuyor, anlamiyor, artik gelip gitmeyi kesmem gerekiyor.
Valla eşinize katıldım bende ne yalan söyleyeyim insanlar evinize rahat rahat s.çmış resmen. Ben oğluma çiş alışkanlığını memlekette alıştırdım. 1 hafta olmuştu bez bırakalı kaynima gittim 10 dakika oturup kalktım abi kusura bakma ne olur ne olmaz dedim eltime de durumu izah ettim sizin komşunuz gerçekten rahat değil rahatın ağa babası. Bence hatta rahatlık değil bu sizi adam yerine koymamak.

Hanimlar merhaba,

Ben ABD de yasiyorum. Ayni sitede bir komsum var, kizimin arkadasinin annesi, cok tatli, cok insanlikli birisi, kendisini gercekten seviyorum.
Gel gor ki hayatimda tanidigim en pasakli insan! Ben yetisme tarsi ve karakterim geregi kimseden bir esya istemem. Herseyi benden istiyor ve inanin ne verdiysem bozup yolladi! Ben titiz bir insanimdir, pizza makinem vardi benim, onu istedi, getirdiginde pizza makinemi resmen ocagin uzerinde yakmis getirmis. Ve ben pizza makinemi 1 yil once aldim ama 3-4 defa falan kullandim. Hortumumu istedi balkon yikamak icin, hortumu aldim, ben taktim musluga, mutfagim sular icerisinde kaldi, hortumumu bozmus resmen, e yuh yani. Hortumumu da yeni almistim, 1 defa kullanmistim. (ve pahali bir hortum, expandable hose diye geciyor) Gecen gun cocugumun balkonda duran bisikletine kendi cocugunu izin bile almadan bindirdi, bisikletin onemli bir parcasini bozmus, bugun oglumu gezdireyim dedim, Allah im cocuk hakimiyetini kac defa kaybetti, cimlere cikti, yola cikti, yoruldum tum gun onun bisikletini tutmaktan, esim evde butun gun onun tamiri ile ugrasti ve ben bisikleti de daha yeni aldim ve ellerimle kurdum ya :KK43: Gecenlerde bayramdi balkonda bayramlasma yaptik 3 komsu, ozel gunlerde giydigim ayakkabimi cikarmistim ayagimdan, cocugunun pesinden kosarken ayakkabimin arkasina basa basa giydi gitti. Ayakkabimi nereye goturuyorsun dedim, guldu giydi gecti. Kendi evi ve esyalari da hep boyle, daha gecen yil salon takimi, yemek masasi takimi almislar, hepsi ya kirik, ya cizik, paramparca resmen. Arabasi harabe resmen, tum aksamlari bozuk. Titizlik ve esyayi duzenli kullanma gibi ozellikleri yok.
Esime anlatiyorum, arkadasini seviyorsan idare edeceksin, neyine zarar verirse katlanacaksin diyor.

Arkadaslar ben bu arkadasimin kalbini kirmadan esyalarimi ondan nasil koruyabilirim?
Bugun mesaj atmis hortumu yolla diye, disardaydim gormedim yazdim (disardaydim gercekten de)
Eve gelince aradi, acmadim. Pizza makinemi istedi, dedim o hic guzel pisirmiyor, kurutuyor falan ama yine de vereyim sen bilirsin, almadi bari. Hortumumu aldiginda da hortumumu bozmussunuz, evim su icinde kaldi dedim. Ama goruyorum ki hic sallamiyor.
Simdi desem ki esyalarima zarar veriyorsun, vermeyecegim, eminim kuser bana. Ben kusturmeden, kalbini kirmadan esyalarimdan onu uzak tutmak istiyorum. (yani esyami vermiyorum bir sekilde tamam ama balkondan ayakkabimi arkasini eze eze giyiyor, ya da hic izin almadan cocugumun bisikletine cocugunu oturtmus gidiyor, ne diyeyim ya? Insanlar neden boyle dusuncesiz, saygisiz, gurbet ellerde bir-iki muhabbet olsun, coluk cocuk oynasin oh iyi komsu buldum diyorum, o da boyle cikiyor, bu da bambaska bir rahatsizlik sekli )

Guncel bilgi:
Ya keşke okumasaydim yemek yerken okudum

Kustum suan defalarca

Valla eşinize katıldım bende ne yalan söyleyeyim insanlar evinize rahat rahat s.çmış resmen. Ben oğluma çiş alışkanlığını memlekette alıştırdım. 1 hafta olmuştu bez bırakalı kaynima gittim 10 dakika oturup kalktım abi kusura bakma ne olur ne olmaz dedim eltime de durumu izah ettim sizin komşunuz gerçekten rahat değil rahatın ağa babası. Bence hatta rahatlık değil bu sizi adam yerine koymamak.

Yeter yani artik, esyalarimin bozulmasi, evime s.cilmasi, esimle kavgalarimiz, gurbet elde iki muhabbet icin cektigim yeter artik. Ben kirici olmadan, canim esim kiziyor, soyle boyle diyerek artik mesafemi koyacagim. Dun butun gun ogure ogure hali sildim, kokusu hala cikmadi, yarin tum halilari yikayacagim, bana is cikti. Nasil yaparim bilmiyorum ama isler cigirindan cikti artik. Esimi bahane ederek eve kabul etmeyecegim.

Bu olaya ne tepki verdiniz peki ? Kocanızla kavga etmek dışında kadına söyleseydiniz çünkü artık onunki sorumsuzluğun ötesi olmuş

Bu olaya ne tepki verdiniz peki ? Kocanızla kavga etmek dışında kadına söyleseydiniz çünkü artık onunki sorumsuzluğun ötesi olmuş

Yani ne diyebilirim ki? Kadinin cocugunu tuttum bahceye cikardim, tum eve kakasini yapmis bu dedim zaten hemen aldi gitti. Sonra da disarda gezerken gordum ve baska bir arkadasin yaninda bugun tum gun evdeki kakalari sildim dedim bilerek yani utansin diye, zaten orada biraz bozulur gibi oldu. Ve bugun esim bana agzina geleni saydi, gurbet elde iki muhabbet olsun, arkadasim, komsum olsun diye diye artik cok rahat insanlar evimize s.ciyor, tebrik ederim seni, aradigin seviyeyi buldun, aradigin muhabbeti buldun vs vs saydirdi. Ben de onunla baya kavga ettim ama yani gercekten yeter ya, titiz insanlariz biz esim zaten basak burcu, titiz bugun kizimi odasinda uyutamadik kaka kokusu yuzunden. Sorumsuzluga dayanamiyorum, uc cocuklu bir insan bu kadar rahat olmamali ya, ben oglum durmadiginda hemen ortami terkediyorum, ya da oglum durmuyor diye hicbir yere gitmiyorum, ya da cogu zaman oglumu babasinda birakip kizimla cikiyorum, dayanamiyorum artik gordugum zararlara.

Malım seni vereyimde mi kötü olayım vermeyeyimde mi? Vermem eşyamı. Hele ki elektronik cihazları para biriktirip iyisinden alıyorken. Hele eve oğlunun yaptığı asla kabul edilemez. Aman aman. Eksik olsun komuşuluğu.

Yeter yani artik, esyalarimin bozulmasi, evime s.cilmasi, esimle kavgalarimiz, gurbet elde iki muhabbet icin cektigim yeter artik. Ben kirici olmadan, canim esim kiziyor, soyle boyle diyerek artik mesafemi koyacagim. Dun butun gun ogure ogure hali sildim, kokusu hala cikmadi, yarin tum halilari yikayacagim, bana is cikti. Nasil yaparim bilmiyorum ama isler cigirindan cikti artik. Esimi bahane ederek eve kabul etmeyecegim.

Eşinizi bahane etmeyin. Siz rahatsız olduğunuzu söyleyin. Yoksa eşiniz yokken gene gelmek ister.

Kadinin rahatlığı bana şapka çıkarttı. Tuvalet eğitimi verilen çocuk evinde durur. Allah sabır versin.

Nasıl yani çoçuğu ortalığı batırdı sonra da temizlemeden gitti mi? Yuh artık!
Yani ne diyebilirim ki? Kadinin cocugunu tuttum bahceye cikardim, tum eve kakasini yapmis bu dedim zaten hemen aldi gitti. Sonra da disarda gezerken gordum ve baska bir arkadasin yaninda bugun tum gun evdeki kakalari sildim dedim bilerek yani utansin diye, zaten orada biraz bozulur gibi oldu. Ve bugun esim bana agzina geleni saydi, gurbet elde iki muhabbet olsun, arkadasim, komsum olsun diye diye artik cok rahat insanlar evimize s.ciyor, tebrik ederim seni, aradigin seviyeyi buldun, aradigin muhabbeti buldun vs vs saydirdi. Ben de onunla baya kavga ettim ama yani gercekten yeter ya, titiz insanlariz biz esim zaten basak burcu, titiz bugun kizimi odasinda uyutamadik kaka kokusu yuzunden. Sorumsuzluga dayanamiyorum, uc cocuklu bir insan bu kadar rahat olmamali ya, ben oglum durmadiginda hemen ortami terkediyorum, ya da oglum durmuyor diye hicbir yere gitmiyorum, ya da cogu zaman oglumu babasinda birakip kizimla cikiyorum, dayanamiyorum artik gordugum zararlara.

Bence doğru bir karar vermişsiniz. "Seni ve arkadaşlığını seviyorum ama sakinliğin ve salmışlığın bana zarar veriyor" diyip mesafeyi koyun direkt. Eve girip çıkılmasına, eşya alışverişi yapılmasına müsaade etmeden yine görüşecekseniz de parklarda bahcelerde buluşun bence. İnsanlığı şöyle iyi böyle iyi demişsiniz ama; bana göre insanlıgı gercekten iyi olsaydı çocugunun s.çıp batırdığı evi size temizlettirmez, mahçubiyetle oturur kendi temizlerdi. Hadi bunu yapmadın, en azindan sonrasinda bir kusura bakma, özür dilerim benim hatam demesi gerekirdi. Aklı başında olan insan çoçugunun tuvalet eğitimini kendi evinde vermesi gerektigini bilir. netice de çocuk yani bu işer de sıçar da. Bir laf vardır "aptal dost, akıllı düşmandan daha tehlikelidir" diye. Sizin hesap da ona dönmüş.

X