Komşuya giden sigara kokusu

Bahsettiğim örnekler sürekli içen komşularla ilgili. Sigara içmiyorum yan komşum içerdi ve pencereden bile gelirdi. Hatta herhalde biz yanlış hissediyoruz dedik zaten kimseyi uyaran biri değilim ama eve gelen arkadaşlar bile farketti. Diğer şahit olduğum teyzemlerin yan komşusu ve alt katta balkonda sürekli içen biri var ve olduğu gibi bunların balkon ve pencere kokuyordu. Evde içip yan komşuya veya çevreye gitmesini anlayamadım yine havalandırma belki de pencereden gitmiştir. Apartmanın kokmasını anlamadım.

Yurtdışında yaşıyorum, son bi kaç aydır farklı şehirlerde Airbnb den tuttuğum evlerde aylık kalıyorum. Normalde evi tutarken kuralları sitede yazıyor, ve sigara içilmez kuralına dikkat ediyorum, çünkü sigara bağımlısıyım. Burada da öyle bir kural yazmıyordu tuttum. Herneyse, bağımlısıyım dediysemde sabah kahvemde, öğle arasında bide akşam yemekten sonra içiyorum genelde, yarım paket bile bitirmiyorum gün içinde, yani ev aslında duman altı falan olmuyor. Birde, yine de içeri kokmasın diye balkonda yada pencerede içiyorum. Evdeki üçüncü günümde, ev sahibi bana 'komşular rahatsız oluyormuş, lütfen evde sigara içme' diye bir mesaj attı. Tamam dedim ama, zor yani canım her çektiğinde de dışarı çıkmak, özelliklede sabahları. Sonra o gün içmedim ama öbür gün dayanamadım, bu kez pencereleri kapatıp içerde içtim. Sonra akşam komşulardan bir kadın aşağıdaki giriş zilime resmen çöktü, 'sen sigaramı içiyosun? sana kaç kere dicez evde sigara içme! Bu binada sigara içemezsin' dedi gitti. Ertesi gün aynı kadını evin olduğu sokakta gördüm yine 'bana sigara içmiyorum falan deme, o içen sensin, binanın içi sigara kokuyor, içme bir daha, içeceksen sokağa çık iç, anladın mı beni' dedi. :/ Bide pek agresif saldırgan konuşuyor. Beni tedirgin etti. Tepki öyleki, sanki eve 10 kişi toplamışım herkes aynı anda içmiş heryer duman altı ta tüm binada kokmuş gibi.

Haydaaa... Bazı insanların hassasiyetini anlıyorumda, bir dairede de günde üç beş sigara içiliyosa, gider mi komşuya? Yada nereden gider? Bide binanın içi de kokuyormuş, o nasıl oluyor onuda anlamadım.
Sigara içmeyen ve kokusunu alan bayanı o kadar iyi anlıyorum ki.... Şuan size ne desem nafile. Sigara kullandığınız için o kötü kokuyu almıyorsunuz. Malesef komşular alt kat balkonunda içtiğinde koşturarak cam kapı kapatıyorum. En çok muzdarip olduğum durum banyo ve wc'de içmeleri... Maalesef komşular buralarda içerken benim banyo ve wc'ye girmem imkansız oluyor. Bunun içinde kendi havalandırma menfezlerime fan takmayı planlıyorum. Evet hiç bir komşuma gidip evlerinde Sigara içmemelerini söylemeyemem ama kendi yaşadığım soruna kendim çözüm bulmaya çalışıyorum. Önceden kiracı olduğum evde alt ya da üst kattaki komşum mutfak davlumbazı altında Sigara içtiği için mutfağım leş gibi kokuyordu neyseki bunun içinde kapaklı bir ayraç ile sorunu halletmiştim. Bakın bende bir zamanlar Sigara içiyordum. Hemde günde 1-1.5 paket. Ama hiç bir zaman evin içinde içmiyordum. Hep balkonda içiyordum. Sigarayı bıraktıktan sonra nasıl ben o kokuyu yıllarca solumuş ve üzerimde taşımışım diye çok hayıflandım. Eski komşularımdan helallikte istedim. Balkondan onlara leş gibi koku gönderdiğim için. Ancak onlarda kullandıkları için anlamadıklarını söyledi... Birgün sigarayı bıraktığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Yurt dışında kanunlar ne durumda bilmiyorum. Belki özel mülkiyet de olsa yaptırımlar vardır. Bunu öğrenip ona göre hareket etmelisiniz.

Bahsettiğim örnekler sürekli içen komşularla ilgili. Sigara içmiyorum yan komşum içerdi ve pencereden bile gelirdi. Hatta herhalde biz yanlış hissediyoruz dedik zaten kimseyi uyaran biri değilim ama eve gelen arkadaşlar bile farketti. Diğer şahit olduğum teyzemlerin yan komşusu ve alt katta balkonda sürekli içen biri var ve olduğu gibi bunların balkon ve pencere kokuyordu. Evde içip yan komşuya veya çevreye gitmesini anlayamadım yine havalandırma belki de pencereden gitmiştir. Apartmanın kokmasını anlamadım.
Kapı izolasyonu iyi değil ise apartmana koku sızar. Ya da kapıyı açıp kapadığında evdeki o koku apartmana yayılır. Bunun haricinde banyo/wc'deki menfezlerde kokuyu geçiriyor. Bir de mutfak davlumbazı var. Yani görmediğiniz ve sızma ihtimali olan çok yer var maalesef...

uiyy, tüm bu kurallarla hiç karşılaşmadım valla... yorum yapamayacağım o yüzden 🙄 Dediğim gibi, sigara konusunda çok hassas olanlar ilanlarına yazıyor zaten yada sigara içilmez butonunu işaretliyorlar. Bundan önce tuttuklarımıda bunuda ilan detaylarına göre tuttum. Özelliklede balkon olmayan ev tutmuyorum bunun için. Sigara kuralını yazmayı unutmuş oldukları için, polise gitme haklarının olduğunu pek düşünmüyorum, komşulardan biri giderse de bu onlarla ev sahibimin arasında problem olmalı. Benlik bişey yok, ben kuralına göre ev tutan bir turistim? Ve sonsuza kadar burada yaşamayacağım, burayı 1 ay için tuttum sonra ki ay başka bir şehre 1 aylığına gideceğim. Ya diş sıkacaklar ben gidene kadar, ya da problem tam olarak ne komşu bana söyleyecek, bir hastalığı alerjisimi var sigaraya ne yani niye bu kadar gergin, benide tedirgin etti deli. Abzürt bir saatte kapımı çalarsa korkarım diye içemedim valla bugün daha hiç 🤪
Özellikle yaşlıların en büyük uğraşları bu oluyor. Bizdeki asker emeklisi yazlıkçı gibi. Düzen nizam uygulayıcısı oluyorlar. Yalnız dikkat edin sadece ev sahipleri değil kiralayana da puan veriliyor. Yani nasıl bir ürün alırken veya otel rezervasyonu yaparken yorumlara puanlara bakarız, kiralayan müşteri de oylanıyor. Airbnb sözleşmenizi, isminizi karalayıp kapıya asın. Zil çalmaya gelen görsün sigara içmenize bir yasak olmadığını.

Airbnd de egee sigara içilmeyen ev ibaresi yoksa evi şikayet edin , ücret iadesi isteyerek başka eve gecin
Ya bende düşündüm onu, hatta şikayet etmek değilde konuşayım ev sahibiyle diye düşündüm 'ben burayı sigara içilebilir diye tuttum, -buna rağmen evinizi duman altı edebilecek, mobilyalarınızı kül tablası kokutabilecek düzeyde içmiyorum- pencere ve balkonları kullanıyordum ama komşular çokça şikayetleniyor, ve kapıma gelip beni tedirgin ediyorlar, ücret iadesi yaparsanız çıkayım benimde, sizinde başınız ağrımasın' falan gibi bişeyler demeyi düşündüm. Ama yaa 1 ay kalıcam diye ilk günden ev alışverişini yaptım, buzdolabı dolu, yağdı, baharattı, detarjandı, onlar bunlar falanda aldım. Onları şimdi başka yere taşımak sorun olur. Bırakmakta saçma olur çünkü bir aylık alışveriş yaptım bile. Şu komşuya nerden koku gitmicekse orda içeyim bari diye istiyorum ama, sigaranında amacı rahatlatmak açıkçası, gergin gergin içeceksem hiç olmasın daha iyi. Sabah bi tane yaktım gene de iki fırttan sonra söndürdüm, gerildim, koku gidecekte yine kapıma gelecek diye

Full ücret iadesi zaten yok bu arada, kalmadığım günlerinki belki iade olabilir. Ama nereden baksanız zarar %10 airbnb payıda ödedim, sonra bi dahaki yere 2.yi ödücem

30 yıldır içiyorum böyle bir şey duymadım, evin içindeki koku çok kesif bir şey olmadıkça binadan alınmaz, bir iki kez balkondayken alt kattan aldım koku aynı anda içiyor muşuz balkon araları yakın aldım kokuyu ama diğer türlü imkanı yok, komşunuz takıntılı bence. Kimsenin de size ses yükseltmeye, agresif davranmaya hakkı yok, bir daha yaparsa şikayetçi olacağınızı söyleyin aynı üslupla
nasil olacak ki? Binada sigara icilmeyecektir diye kesin kural varmis. Arkadasimuz kurali ihlal ediyor.

nasil olacak ki? Binada sigara icilmeyecektir diye kesin kural varmis. Arkadasimuz kurali ihlal ediyor.

Öyle bir kural yazılı olmadığı için o binayı seçmiş
Velev ki var ; bağırmak, taciz etmek kimsenin hakkı olamaz, şikayet eder gereği yapılır, zaten geçici kiralanan bir yermiş
Konudaki belli takıntılı biri, yoksa cidden hava boşluklarından üflemedikçe evdeki kokuyu alması imkansız, bina içine gitmez yani, yasağın saçmalığı da ayrı bir konu, insanın evinin içine karışılması insanlık dışı bir uygulama bence

Gayet de gider her yere koku. Bizim alt katta oturan amca da surekli iciyo. Bazen camda bazen icerde . Benim evde icim disima cikiyo. Binanin yapisiyla alakali olabilir. Ben de Ingiltere'de yasiyorum. Yakinda baska eve tasinicaz diye ses etmiyorum. Ama igrenc bisey. Uzun sure kalacak olsam gider konusurdum heralde uygun bi dille. Apartman hayati boyle birsey. Bi seylerin kisitlanmasi normal . Sirf sizin keyfiniz kisitlanmasin diye adamin rahat nefes alma hakki kisitlanmamali. Sizin acinizdan bakamiyorum malesef. Benim babam da cok icer. Beraber yasadigimizda ta evin diger cephesindeki balkona giderdi icmek icin. Kapilar kapali oldugu halde evin obur ucundaki odadan alirdim ben kokusunu. Sigara igrenc bisey arkadaslar. Siz ictiginiz icin anlamiyosunuz ama gercekten bana kusmuk, ya da kaka kadar igrenc bir koku olarak geliyor. Sirf birinin keyfi icin bu kokuya katlanmak zorunda kalmak da insani sinir ediyo. Herkesten anlayis beklemeyin o yuzden.

Öyle bir kural yazılı olmadığı için o binayı seçmiş
Velev ki var ; bağırmak, taciz etmek kimsenin hakkı olamaz, şikayet eder gereği yapılır, zaten geçici kiralanan bir yermiş
Konudaki belli takıntılı biri, yoksa cidden hava boşluklarından üflemedikçe evdeki kokuyu alması imkansız, bina içine gitmez yani, yasağın saçmalığı da ayrı bir konu, insanın evinin içine karışılması insanlık dışı bir uygulama bence
evde icme yasagi yokmus gibi sözlesmeye göre ama binada varmis. Buna kurallari evi baglar.

Yurtdisindaki binalar, tesisatlar, havalsndirmalar, her sey eskidir. Pekala koku tuvalet banyo havalandirmalarindan, kapi altlarından yayiliyor olabilir.

Yurtdışında yaşıyorum, son bi kaç aydır farklı şehirlerde Airbnb den tuttuğum evlerde aylık kalıyorum. Normalde evi tutarken kuralları sitede yazıyor, ve sigara içilmez kuralına dikkat ediyorum, çünkü sigara bağımlısıyım. Burada da öyle bir kural yazmıyordu tuttum. Herneyse, bağımlısıyım dediysemde sabah kahvemde, öğle arasında bide akşam yemekten sonra içiyorum genelde, yarım paket bile bitirmiyorum gün içinde, yani ev aslında duman altı falan olmuyor. Birde, yine de içeri kokmasın diye balkonda yada pencerede içiyorum. Evdeki üçüncü günümde, ev sahibi bana 'komşular rahatsız oluyormuş, lütfen evde sigara içme' diye bir mesaj attı. Tamam dedim ama, zor yani canım her çektiğinde de dışarı çıkmak, özelliklede sabahları. Sonra o gün içmedim ama öbür gün dayanamadım, bu kez pencereleri kapatıp içerde içtim. Sonra akşam komşulardan bir kadın aşağıdaki giriş zilime resmen çöktü, 'sen sigaramı içiyosun? sana kaç kere dicez evde sigara içme! Bu binada sigara içemezsin' dedi gitti. Ertesi gün aynı kadını evin olduğu sokakta gördüm yine 'bana sigara içmiyorum falan deme, o içen sensin, binanın içi sigara kokuyor, içme bir daha, içeceksen sokağa çık iç, anladın mı beni' dedi. :/ Bide pek agresif saldırgan konuşuyor. Beni tedirgin etti. Tepki öyleki, sanki eve 10 kişi toplamışım herkes aynı anda içmiş heryer duman altı ta tüm binada kokmuş gibi.

Haydaaa... Bazı insanların hassasiyetini anlıyorumda, bir dairede de günde üç beş sigara içiliyosa, gider mi komşuya? Yada nereden gider? Bide binanın içi de kokuyormuş, o nasıl oluyor onuda anlamadım.

Gider. O meretin kokusu 1 km oteden duyuluyor. Bizim apt. Boslugununda da icen komsular olunca cok rahatsiz oluyorum ben astimim da oldugu icin. Icecek insan disarda icmelidir. Baskalarinin temiz hava hakkini gasp etmemelidir diye dusunmekteyim. Ayrica artik hava kirliligi her yerde cok yogun. Temiz oksijene ulasmak da eskisi kadar kolay degil buyuksehirlerde.

Tiner kokusu, soba dumanı nasıl rahatsız ediciyse sigara kokusu da o kadar rahatsız edici. Ama sorsan sigara içmek keyif verici. Zararı, içenden daha çok maruz kalanlara adeta.

İstanbul'da acaba alerjisi ve/veya astımı olmayan kaldı mı acaba? Yolda yürürken, durakta beklerken, evde otururken sigara dumanı. Başta hava kirleticileri de var ama beni sigara mahvetti.

1 gün önce sigara içilen ortam bile beni öksürtüyor. Üstü başı ve ağzı umumi tuvalet gibi kokanlardan bahsetmiyorum bile. Öğüresim geliyor.

Evi kokmasın diye camdan içenlere de ayrı uyuz oluyorum. Niye benim evim koksun? Keşke cezası olsaydı. İleriki yıllarda yasağın genişlemesini dört gözle bekliyorum.

Ayrıca sadece duman sıkıntı değil. Özellikle kanserojen olması, ciğerleri mahvetmesi ve alerjik tepki vermesi de sıkıntı.

Son düzenleme:
Orası neresiymiiş ya ne güzel keşke buralarda da oyle kurallar olsa ama maalesef her 5 kişilik ailenin 3unun elinde sigara.benim üst oomsumda tuvalette içiyor sanki bizim alaturka tuvaletin kapısını acınca suratıma les gibi nemle karışmış sigara kokusu carpıyor.cocuguda bazen ellerini oradaki lavaboda yıkarım of o kokuya denk geliyoruz sinir oluyorum.

O şikayet eden komşuları, bindiği minibüse son fırtını salan amcaların üzerine salmak istiyorum 😬

Wcden bazen banyodan inanılmaz sigara kokusu geliyor.
Üst kat komşumuz bildiğiniz küllük görevi görüyor.Asansöre binse asansör sigara kokuyor.Sigara içerek iniyor büyük ihtimal.
Normalde yasak ama söylemekten dilimizde tüy bitti. Eşim de ben de sigara kullanmıyoruz.
Asansör ortak kullanım alanı olduğu için kendisine uyarı yapma hakkımız doğar. Duruma kızıyoruz ama ev özel alanı bunun için kendisine tabiki bisey demiyoruz,desek de anlamaz zaten.

Son düzenleme:
Wcden bazen banyodan inanılmaz sigara kokusu geliyor.
Üst kat komşumuz bildiğiniz küllük görevi görüyor.Asansöre binse asansör sigara kokuyor.Sigara içerek iniyor büyük ihtimal.
Normalde yasak ama söylemekten dilimizde tüy bitti. Eşim de ben de sigara kullanmıyoruz.
Asansör ortak kullanım alanı olduğu için kendisine uyarı yapma hakkımız doğar. Duruma kızıyoruz ama ev özel alanı bunun için kendisine tabiki bisey demiyoruz,desek de anlamaz zaten.
Dediğim gibi; yürürken, apartmanda, asansörde falan içecek kadar tiryaki değilim. Ama uyanır uyanmaz canım çekiyor, ve bir şey yedikten sonra duramıyorum. Muhtemelen o halde benimde üstüm başım kokuyordur, bu level de bir içişle vücudumdan asansöre merdivenlere yayılıyorsa ve burnu hassas olanlar bu kokuyu alıyorsa bilemiyorum 😳. Eve sinmesi kokusuna gelince, e ben tam içtikten sonra bir süre kokar tabi, dışardan gelen de ben de alırım kokusunu, gelenin sigara içmesine gerek yok. Ama günde 3-5 çöp sigara içilen ve havalandırılıp temizliği güzel yapılan eve sigara kokusu falan sinmez. Bu zamanda kadar kaç ev değiştirdim, hiçbirine sinmedi, ve her ev sahibim ne güzel baktın eve diye uğurladı.

Ama sizin durumunuzda asansöre ve merdivenler ortak kullanım alanı olduğu için, oralarda alenen içen varsa size uyarmak için hak doğar bencede, ama sizin burnunuzun çok hassas olması ve adamın sadece üstünden kokuyu alıyor olmanız ihtimal dahilinde mi?

Sigara kokusundan rahatsız olanları suçlamıyorum, hatta anlıyorumda. Çünkü benide kusma eşiğine getiren birkaç koku var dünyada; mesela çok kullanılmış kızartma yağ gibi, deniz ürünleri gibi (balık değilde, karides midye özellikle), başım bile dönüyor bu kokuları alınca.. Sigara ve dumanı sağlığa zararlı olunca ve 'kötü alışkanlık' grubuna girince tabi insanlar evinde de içsen bir yudum kokusunu alınca saldırırcasına tepki gösterme hakkı buluyor kendinde. Ama düşün; sürekli kullandığın o kızartma yağı ve kokusu seni sigara içen benden daha önce öldürür belki? E o zaman o komşularada ben saldırayım (misal), hem kokusu beni kusturuyor, hemde sağlığa zararlı.

(Bu arada bu cevabım bir çok yoruma cevap içindi, sizinkine spesifik değil)

Ayrıca, Airbnb de yazdıkları ev kuralları binayıda kapsar. Eğer binada böyle özel bir hassasiyet varsa, bunuda belirtmesi gerekirdi ev sahibinin-sigara içmek evin içinde, balkonda, pencerede nerede olursa olsun yasaktır- diye. Parayı aldıktan ve aradan zaman geçtikten sonra 'evde yada balkonda sigara içme' demekle olmaz. Ben nereden bilebilirim evi tutarken, komşuların bu kadar hassas olduğunu ve evin neresinden alıyorlarsa bu kokuyu aldıklarını? Bu resmen şu anlama geliyor; Paramla rezil oluyorum. bir çok binada bir çok daire sigara içer ve diğer dairelerin ruhu duymaz. Eğer bu öyle kokunun her yere yayılabildiği bir bina ise ev sahibininde ilanda belirtmesi gerekirdi.

O yüzden yasal kurallar hakkında bir çekincem yok ama, o yüzsüz komşu, ev sahibinin üstüne gitmektense, abzürt bir saatte benim zilime çöküp bir de gergin gergin beni azarladığı için çok korktum. Ben geçici bir turistim burada, yerleşik bir kiracı bile değil.

üstümüzde oturan varliklar tuvalette içiyor oradan salonumuza kadar geliyor maalesef içmeyen insanlar daha çok hissediyor kokuyu

Gider.Hatta balkonunda içsen bile gider.Ben de apartmanda oturuyorum.1.katta ki psikopatın balkonunda içtiği esrar dumanı evime doluyo.en üst katta olmama rağmen. keske sigara dumanı olsa sadece.evde sigara içen komşularda var.onlar da içeri girip çıkarken tüm duman kokusu apartmana sızıyo.Hadi ben sigara kullanmadığım için rahatsız oluyorum ama sigara kullanan esim bile rahatsız olup uyardı kac kere.

Ya arkadaşlar sigara dediği şey normal tütun değil :) bu ot denen şeyden bahsediyor bence konu sahibi çünkü normal sigara o şekilde kokmaz ot yani yasaklı madde içiyorsan onun kokusu Amsterdam da şehirde bile kokuyor öyle keskin bir koku :)
O kadar haklısın ki .1.katta oturan psikopat sayesinde sigara bile kullanmayan ben otu kokusundan tanıyorum artık.

X