Konuşmayı bilmeyen koca

4 yıldır evliyim.2 yaşında bir oğlum var. Eşimle 1 yıl nişanlı kaldık fakat farklı şehirlerde olduğumuz için sık görüşemedik. Eşim hafız annesi babası dinine çok düşkün insanlar. Buraya kadar güzel ama benim eşim konuşmayı bilmiyor nerde ne zaman ne söyleyeceğini kestiremiyorum. Toplum içinde pat küt bi dalıyor şaşırıyorum bazen çok utanıyorum arkasını toplamaya çalışıyorum resmen saçmalıyor. Başlarda dedim ki zamanla düzelir hafız olduğu için anne baba baskısıylada erkek kadın birlikte oturma sohbet yapmamışlar, sosyal hayat zaten yok diye bekledim düzelir diye ama yok gün geçtikçe iyice kötü olmaya başladı. Aslında iyi bir insan ama böyle giderse soğuyorum diye korkuyorum yavaş yavaş . Bir arkadaşı yok. Bir akrabasıyla doğru düzgün muhabbeti yok. Bide gurbetteyim . Bana önerebileceğiz bir şey varmı. Eşimi sevmek istiyorum ondan soğumak şstemiyorum. Artık onunla toplum içine bile gitmek şstemiyorum
Konu biraz çiğ kalmış geldi yanlış anlama.

Pat küt derken konuyla ilgili bilgisi yok konuşmak için mi konuşuyor?
Yoksa o kişinin bilmemesi gereken şeyleri mi anlatıyor?

Arkadaş ortamından önce eşiniz ile sosyalleşmenizde fayda var gibi birlikte sinema, dışarıda bir kahve keyfi vs.

Eklemek istiyorum benim eşimin ailesi de hacı hoca tipler, eşimde o şekilde ama üniversite ve iş hayatından dolayı sanırım çok sosyal bir tip.

Birkaç örnek verirseniz daha çok yardımcı olabiliriz?
Ailemin yanında misafirlikte toplumda gülünmeyek yerde kahkaha atıyor mesela yada biz bi konu konuşurken başka bi konuya sıçrama yapıyor yani nasıl anlataym muhabbeti sürdüremiyosun bi oturup dertleşemiyosun bazen mal mal yüzüne bakıyor sonra diyor ben yine saçmaladım değilmi aslında kendi de kabul ediyor ama düzelmek için hiç bişey yapmıyor

32 yaşında daha beraberde sohbetimiz yok ben tam bi konu açıyorum dan diye başka bişey söylüyor sohbet dağılıyor

Ya bu çok ilginç değil mi?
Bugüne kadar hiç sohbetiniz olmayan adamla evlenip hic sohbet etmeden çocuk sahibi olmuşsunuz. Yani bugün tam olarak ne konuşmayı bekliyorsunuz da olmuyor ben tam anlamadım. Belli ki çok önemli değilmiş sohbeti muhabbeti. 4 yıldan sonra sizin için ne değişti de adam gözünüze batmaya başladı?

İyi bir insansa cennete gitsin. İyi bir insan olmak bir evliliği yürütmek için yeterli değil maalesef. Sizinki tam bile bile lades olmuş. Belli bir yaştan sonra özellikle insanlar değişmezler. Sosyal hayatı olmayan birinin insan ilişkilerinin iyi olması zaten mümkün değil. Sohbet edemediğiniz biriyle neden evlenip çocuk yaptığınızı zaten hiç anlamadım. Düzelmek için bir şey yapmıyor demişsin ama ne yapsın, ne yapabilir? Bebek değil ki oturup konuşmayı sıfırdan öğretesiniz. Yetiştiği ortam, bu zamana dek gördükleri bu kadarına yetiyor

Ailemin yanında misafirlikte toplumda gülünmeyek yerde kahkaha atıyor mesela yada biz bi konu konuşurken başka bi konuya sıçrama yapıyor yani nasıl anlataym muhabbeti sürdüremiyosun bi oturup dertleşemiyosun bazen mal mal yüzüne bakıyor sonra diyor ben yine saçmaladım değilmi aslında kendi de kabul ediyor ama düzelmek için hiç bişey yapmıyor
Bunu düzeltmek zor maalesef. Yetiştirilme tarzı hayat görüşü geçmişi dini görüşü hepsi buna etki etmiş. Zaten kapalı bir ortamda büyüdüğü için öyle sosyallik beklemek olmaz. Ama güzel filmler izleyerek biraz iletişim kitaplarındaki taktikleri izleyerek başlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Konu biraz çiğ kalmış geldi yanlış anlama.

Pat küt derken konuyla ilgili bilgisi yok konuşmak için mi konuşuyor?
Yoksa o kişinin bilmemesi gereken şeyleri mi anlatıyor?

Arkadaş ortamından önce eşiniz ile sosyalleşmenizde fayda var gibi birlikte sinema, dışarıda bir kahve keyfi vs.

Eklemek istiyorum benim eşimin ailesi de hacı hoca tipler, eşimde o şekilde ama üniversite ve iş hayatından dolayı sanırım çok sosyal bir tip.
Yanlış anlamıyorum sizi inanın soğumak istemiyorum çare arıyorum bazen sadece konuşmak için konuşuyor konuyla alakası yok hiç ilgisi bilgisi yok ama konuşuyor ee etraftakilerde öyşe bakınca küçümsercesine ben çok üzülüyorum omum adına bu sefer. Bazende aramızda veya aile arasında olan şeyleri planlarımızı her şeyi anlatıyor evde tembihliyorum artık bunu söyleme şöyle de vs

Ismarlama sevgi olmaz,hep boyleymis anladığım kadarıyla.
Neden 4 sene beklediniz.
Ayrıca daha önce değil de şimdi neden ?
Ne değişti hayatınızda ?
Bence aklınızda başka biri yahut başka bir şey var.
Bir şey oldu ve itici gelmeye başladı.
Toplumda konuşmasıyla yahut pot kirmasiyla kimse kocasından sogumaz.
Yani adam hafız,size insanların içinde küfür edip asagilamiyordur diye dusunuyorum.
Bilemiyorum..
Soğumak istemiyorum demek bile soğumaya delalettir.
Siz bu konuyu açtığına göre içten içe bitirmissiniz zaten.
Bence bu konu bir yerde günah çıkartma olmuş 🤷

Çift terapisi alın. Eşinizle alıştırmalar yapın kitap alıp kitapları okuyup onun üzerine konuşmak, güncel konularda ufak konuşmaları yapabilmek gibi. Arkadaş edinememesinin hafızlıkla alakası yok. Çalışmanız, uğraşmanız gerekiyor . Kitap okumayan, kendimi geliştirmeyen kişi ile sohbet olmaz ki

Yanlış anlamıyorum sizi inanın soğumak istemiyorum çare arıyorum bazen sadece konuşmak için konuşuyor konuyla alakası yok hiç ilgisi bilgisi yok ama konuşuyor ee etraftakilerde öyşe bakınca küçümsercesine ben çok üzülüyorum omum adına bu sefer. Bazende aramızda veya aile arasında olan şeyleri planlarımızı her şeyi anlatıyor evde tembihliyorum artık bunu söyleme şöyle de vs
Eşinizi gözlem altına alın illa ki bir ilgisi vardır bir konu hakkında emin olun.
İkiniz yan yanayken ne konuşuyorsunuz? Eşiniz evde 7/24 saçmalamaz, evde olan muhabbet dışarıya gitmesi ise sizinle alakalı değil, yetiştirilme tarzı böyle demek ki.

İşiniz zor bilemedim.

Bugüne kadar hiç sohbetiniz olmayan adamla evlenip hic sohbet etmeden çocuk sahibi olmuşsunuz. Yani bugün tam olarak ne konuşmayı bekliyorsunuz da olmuyor ben tam anlamadım. Belli ki çok önemli değilmiş sohbeti muhabbeti. 4 yıldan sonra sizin için ne değişti de adam gözünüze batmaya başladı?
Hiç
Bugüne kadar hiç sohbetiniz olmayan adamla evlenip hic sohbet etmeden çocuk sahibi olmuşsunuz. Yani bugün tam olarak ne konuşmayı bekliyorsunuz da olmuyor ben tam anlamadım. Belli ki çok önemli değilmiş sohbeti muhabbeti. 4 yıldan sonra sizin için ne değişti de adam gözünüze batmaya
Çift terapisi alın. Eşinizle alıştırmalar yapın kitap alıp kitapları okuyup onun üzerine konuşmak, güncel konularda ufak konuşmaları yapabilmek gibi. Arkadaş edinememesinin hafızlıkla alakası yok. Çalışmanız, uğraşmanız gerekiyor . Kitap okumayan, kendimi geliştirmeyen kişi ile sohbet olmaz ki
Terapi almayı bende çok istiyorum gurbette olduğum için eşimden başka kimsem yok burda zaten konu sevmemem de değil seştırum beğeniyorum da kendisini ama artık ben karşımda bi çocuk var gibi değilde bilgili bi insanla konuşmayı özledim evi kitapla doldurdum inanın birlikte çıkıyoruzda sosyalleşmeye çalışıyoruz elimden geldiği kadar ilgimi sevgimi eksik etmiyorum beni en çok üzen toplumdan dışlandığını görmek oldu

X