Konuşmayı bilmeyen koca

Ben konuyu anladim benimde başımda vardi böyle biri toplumda nasil konuşucagini bilmezdi örnek vereyim biri ciddi birsey anlatir konu bam başka o konuyu anlamaz gider başka birsey söylüyordu cok utanirdim hep ben düzeldim dalga konusu oluyordu artik cevremde ben resil oluyordum .bence siz bir pisikologla bir görüşün derim

3 ihtimaliniz var.
1-) Onun gelişimi için bir çocuk gibi yetiştirmeye çalışın. Anladığım kadarı ile uyum sağlar. Kitap okusun, konuşun bol bol, tiyatro, sinema gibi görsel, işitsel sanat aktiviteleri yapabilirsiniz. Yorucu olur ama zamanla yol alirsiniz.
2-) Gozardi edin. Kendi sosyal aktivitelerinizi kendiniz yapın ve onu umursamayin.
3-) Hiç çekemiyorum, istemiyorum, hiç de gelişmiyor derseniz ayrılabilirsiniz.

Postlarinizdan anladığım kadarı ile siz 1.onerimi yaparsınız. Tamamen olmasa da gelişim gösterir.

3 ihtimaliniz var.
1-) Onun gelişimi için bir çocuk gibi yetiştirmeye çalışın. Anladığım kadarı ile uyum sağlar. Kitap okusun, konuşun bol bol, tiyatro, sinema gibi görsel, işitsel sanat aktiviteleri yapabilirsiniz. Yorucu olur ama zamanla yol alirsiniz.
2-) Gozardi edin. Kendi sosyal aktivitelerinizi kendiniz yapın ve onu umursamayin.
3-) Hiç çekemiyorum, istemiyorum, hiç de gelişmiyor derseniz ayrılabilirsiniz.

Postlarinizdan anladığım kadarı ile siz 1.onerimi yaparsınız. Tamamen olmasa da gelişim gösterir.
Şuanki durumumuz 1. Önerinizi yapmak . Teşekkür ederim

Neden kızdığınızı anlamadım inanın. Neden bu laf sokma çabası. Benim bildiğim herkesten çok uzakta isen eğer istediğin zaman imkanlar çerçevesinde tabiki görüşemiyorsan gurbet orda başlar kilometre hesabımı yapıyoruz gurbet için.

Size neden kizayim ki? Sizi tanimam etmem. Aksine oldukca kibar yazip sizi kirmamak icin ozen gosteriyorum cunku anlattiginiz hikayede esini topluma kazandirmaya calisan bir kadin var ama ayni kadinin evlenirken gozune perde inmis 4 sene sonunda bir aydinlanma yasamis esini hem cok seviyor hem cok begeniyor ama onunla toplum icine cikmaktan utaniyor. 4 yillik evlilik ve 1 yillik nisanlilikta esi ile hic sohbet edememis ama goruntuyu sevmis bir kadin var hep eve doldurdugunuz kitaplari okumaktan olmus bunlar herhalde. Evi kitapla dolduruyor ama ayni kitaplari kendi hic okumamis gibi gorunuyor buradan bakinca. Ya oldugunuz gibi gorunun ya da gorundugunuz gibi olun.

Yerinde,akıcı ve hoş sohbet konuşabilmek bir gelişim ve kültür birikimidir.Kendini,fikirlerini,varsa bir derdini veya olayları iletişim halinde olduğu kişiye veya bir topluluğa düzgünce anlatabilmek gerçekten bir meziyet.
Eşiniz bugüne kadar sosyal ortamlarda çok bulunamamış,nispeten dar bir çevrede veya baskı altında yetişmiş olabilir.
Ben sizide,eşinizide anlayabiliyorum.Eşinizde kendinin ve sizin hislerinizin farkında.Eğer kendini yetersiz hissediyorsa ve bu durumu değiştirmek istiyorsa,önerilerinize kulak verir.
Baş başayken onun ilgi duyduğu veya bilgisinin olabileceği konularla ilgili ona küçük küçük sorular sorun ve dinleyin. O konuda konuşabildiği kadar konuşturun. Bir başka kişinin bu konuda bilgiye ihtiyacı varsa,onunla konuşturun.Sizin dışınızdaki birilerine de bir şeyler anlatabilsin.
Aklıma gelen bir başka öneride şu,şayet çocuğunuz varsa,ona hikaye kitabını babası okusun.Sen daha güzel anlatıyorsun falan diye destekleyin.Desteklemeniz ve takdir etmeniz
Size neden kizayim ki? Sizi tanimam etmem. Aksine oldukca kibar yazip sizi kirmamak icin ozen gosteriyorum cunku anlattiginiz hikayede esini topluma kazandirmaya calisan bir kadin var ama ayni kadinin evlenirken gozune perde inmis 4 sene sonunda bir aydinlanma yasamis esini hem cok seviyor hem cok begeniyor ama onunla toplum icine cikmaktan utaniyor. 4 yillik evlilik ve 1 yillik nisanlilikta esi ile hic sohbet edememis ama goruntuyu sevmis bir kadin var hep eve doldurdugunuz kitaplari okumaktan olmus bunlar herhalde. Evi kitapla dolduruyor ama ayni kitaplari kendi hic okumamis gibi gorunuyor buradan bakinca. Ya oldugunuz gibi gorunun ya da gorundugunuz gibi olun. kırmamak için özen gösterme çabanız taktir edilesi gerçekten
Size neden kizayim ki? Sizi tanimam etmem. Aksine oldukca kibar yazip sizi kirmamak icin ozen gosteriyorum cunku anlattiginiz hikayede esini topluma kazandirmaya calisan bir kadin var ama ayni kadinin evlenirken gozune perde inmis 4 sene sonunda bir aydinlanma yasamis esini hem cok seviyor hem cok begeniyor ama onunla toplum icine cikmaktan utaniyor. 4 yillik evlilik ve 1 yillik nisanlilikta esi ile hic sohbet edememis ama goruntuyu sevmis bir kadin var hep eve doldurdugunuz kitaplari okumaktan olmus bunlar herhalde. Evi kitapla dolduruyor ama ayni kitaplari kendi hic okumamis gibi gorunuyor buradan bakinca. Ya oldugunuz gibi gorunun ya da gorundugunuz gibi olun.
Kibar ve beni kırmama çabanız taktir edilesi valla teşekkür ederim

Hafız deyince benim aklımda saygı değer dini konularda çok güze sohbet edebilecek biri canlanıyor kamyonculuk yapanlar çok sohbet eder aslında yolu anlatır başından geçenleri anlatır herhalde eşiniz birazda içine kapanık dini sohbetlere katılabilir bol bol film dizi izleyebilir arkadaş edinmesi de iyi olur sizde sorun anlatsın anlatabildigi kadar bazen insan gerçekten onun yerine utanıyor o his çok kötü oluyor birde insanlar çok aşağılayıcı bakabiliyor ezikliyor ortam değiştirmek gerekebilir

Hafız deyince benim aklımda saygı değer dini konularda çok güze sohbet edebilecek biri canlanıyor kamyonculuk yapanlar çok sohbet eder aslında yolu anlatır başından geçenleri anlatır herhalde eşiniz birazda içine kapanık dini sohbetlere katılabilir bol bol film dizi izleyebilir arkadaş edinmesi de iyi olur sizde sorun anlatsın anlatabildigi kadar bazen insan gerçekten onun yerine utanıyor o his çok kötü oluyor birde insanlar çok aşağılayıcı bakabiliyor ezikliyor ortam değiştirmek gerekebilir
Arkadaş edinmesi içinde çok teşvik etmeye çalıştım. E malum benim yakın arkadaşlarım ayrıldığım şehirde kaldı burdaki arkadaşlarımı da eşim zaten uzaktan tanıyor yok öyle biri yok böyşe biri diyerek birlikte görüşmemizi resmen engelliyor birlikte oturup sohbet etmekten utanıp çekiniyor anladığım kadarıyla

Arkadaş edinmesi içinde çok teşvik etmeye çalıştım. E malum benim yakın arkadaşlarım ayrıldığım şehirde kaldı burdaki arkadaşlarımı da eşim zaten uzaktan tanıyor yok öyle biri yok böyşe biri diyerek birlikte görüşmemizi resmen engelliyor birlikte oturup sohbet etmekten utanıp çekiniyor anladığım kadarıyla
Haremlik selamlık takılın o zaman eşiniz belki de çekiniyor hafızlık kolay değil bence dinende ona yanlış geliyor olabilir kaç yaşında nasıl hafız olmuş mesela ergenlik çağlarındaysa sıkı çalışmalar yüzünden kimseyle muhabbet edememiş ezber yapmaktan kendini geliştirmemiş olabilir

Haremlik selamlık takılın o zaman eşiniz belki de çekiniyor hafızlık kolay değil bence dinende ona yanlış geliyor olabilir kaç yaşında nasıl hafız olmuş mesela ergenlik çağlarındaysa sıkı çalışmalar yüzünden kimseyle muhabbet edememiş ezber yapmaktan kendini geliştirmemiş olabilir
Çok haklısın bu konuda ergenlikde hafız olmuş

Çok haklısın bu konuda ergenlikde hafız olmuş
Dan dun konuşmak derler bizde kocan kendini dinen geliştirmiş bence sen de onunla hadislerle dini hikayelerle sohbet edebilirsin mahallelerde sohbet evleri oluyor öyle yerlere gitmesine vesile olabilirsin kamyonculukta çok etkiler adam belki günlerce kamyon tepesinde tek başına yol gidiyor hayatını yanlız yaşamaya alışmışta olabilir kisilel gelişim sohbet edebilmekle alakalı ses dinleyebilir mesela yol giderken podcast mı ne diyorlar YouTubede öyle şeyler var onları dinleyebilir zevkine göre araştırıp dinletebilirsin mesela mesut süre Oğuzhan Uğur falan onların programları var sohbet ediyorlar onları dinleyebilir yola giderken insan dinledikçe okudukça gezdikçe izledikçe gelişir hangisini yapabilirse o şekilde ilerlersin inşallah gelişme olur

Dan dun konuşmak derler bizde kocan kendini dinen geliştirmiş bence sen de onunla hadislerle dini hikayelerle sohbet edebilirsin mahallelerde sohbet evleri oluyor öyle yerlere gitmesine vesile olabilirsin kamyonculukta çok etkiler adam belki günlerce kamyon tepesinde tek başına yol gidiyor hayatını yanlız yaşamaya alışmışta olabilir kisilel gelişim sohbet edebilmekle alakalı ses dinleyebilir mesela yol giderken podcast mı ne diyorlar YouTubede öyle şeyler var onları dinleyebilir zevkine göre araştırıp dinletebilirsin mesela mesut süre Oğuzhan Uğur falan onların programları var sohbet ediyorlar onları dinleyebilir yola giderken insan dinledikçe okudukça gezdikçe izledikçe gelişir hangisini yapabilirse o şekilde ilerlersin inşallah gelişme

Çok ciddi Bi iletişim problemi varsa eğer ki siz abartmıyorsanız dehb (konudan konuya atlıyor dediğiniz için, eşiniz de dikkatimi veremiyorum dediği için) olabilir. Ya da bunun gibi gerçek Bi sebebi. Bence insanlar farklı farklı rengarenk, eğer ki kalp kırmıyorsa, kötü şeyler söylemiyorsa sadece standartlara uymuyor diye eşinizden utanmayın.

Evlenmeden önce toplum içinde neredeyse hiç görüşme imkanımız olmadı kafelerde görüştük hep iş için gelirdi benide bir iki saat görür dü giderdi somra bir ay sonra gelirdi tabiki ufak tefek fark ettiğim şeyler oldu ama nişanlı olduğumuz için heyecandan dediğim oldu veya işte hafız olduğu için kurs ortamında hep erkekler içinde kaldığı için olmuştur diye düşündüm
Sürekli hafız olduğunu belirtmenizin sebebi nedir?
Birçok hafız tanıdığım var hepsi gayet kültürlü, görgülü, hoş sohbet ortam insanlarıdır.
Durup dururken kahkaha atan abuk subuk konuşan biri yok içlerinde.
Sizin mesleğiniz nedir? Bu adam ilk tanıştınızda neyse bugünde odur, muhtemelen bilgili kültürlü bir beyfendiyken evlendikten sonra recep ivedik moduna geçmedi.
Ozaman öyle bir beklentiniz yokmuş, sizin için ne değişti? Yada sizmi değiştiniz? Olur ya geçen yıllar iş, eğitim konusuna kendinizi geliştirip biranda adamı beğenmemeye başlamış olabilirsiniz. Sizin aldığınız kitaplarımı okuyarak kültürlü olacak? Değişmeyi istiyormu en başından, adam belki halinden memnun belkide kendisiyle ilgili bir şikayeti yok. 4 senedir bir paylaşımınız olmayan bir adamı seviyorsanız muhtemelen bu saatden sonrada soğumazsınız, şahsen öyle biriyle değil evlenmek aynı odada bile duramazdım çünkü.

Birlikte kurslara katilin sinemaya gidin evde film izleyin uzerine konusmaya calisin. Bir psikiytristten de yardim almayi teklif edin. Hafizlikla bir alakasi yok bu durumun sosyallesmemesinin etkisi olabilir ama bir psikolojik rahatsizligi oldugunu dusunuyorum ben. Cocugunuzla iliskisi nasil onunla oyun kuruyor mu? Bazen cocugunuza masal anlatmasini isteyin onunla ilgili egitici birseyler yaptirtin nasil davrandigina bakin gercekten bir rahatsizligi olup olmadigini anlarsiniz.

Ailemin yanında misafirlikte toplumda gülünmeyek yerde kahkaha atıyor mesela yada biz bi konu konuşurken başka bi konuya sıçrama yapıyor yani nasıl anlataym muhabbeti sürdüremiyosun bi oturup dertleşemiyosun bazen mal mal yüzüne bakıyor sonra diyor ben yine saçmaladım değilmi aslında kendi de kabul ediyor ama düzelmek için hiç bişey yapmıyor
Yetiştirilme evresindeki baskidan bence. Esiniz bir terapi alabilse keske. Ya toplum olarak niye bu kadar psikolojik sorunlarimiz var bilmiyirum. Kendim dahil herkesin terapi alması lazım. Herkesin kendi içinde kirginliklari var çocukluguna dair

X