Kuru fasulye nasıl güzel pişirilir??

GOLDFLAY

ders,ders,ders..... :(
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2012
2.334
95
35
Kuru fasulye güzel yapamıorum:KK14: daha önce açılmş bi topic olablr kusura bakmayn kızlar... kuru fasulyenn püf noktaları neler:KK14: ben iri olsun istiyorum fasulye markasından mı kaynaklanıo:KK5:

fasulyenin markasına göre de değişir tabi büyüklüğü. lezzet yönünden soruyorsan, fasulyeyi önce 10 dk kadr bir tencere de haşla. suyu nu dök sonra düdüklüde güzelce pişir. yumuşasın.sonra soğa doğra yağda çevir sonr salça ekle .birde 1- 2 kaşık arası un ekle kıvamlı olsun diye karıştırdıktan sonra su ekle bir taşım kaynat ve en son fasulyeyi ekle. kısık ateşte 15dk pişir.

bende bu dertten muzdariptim ..bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım sana..

her anne gibi benimde annem süper yemekler yapar:) ama kurufasulyesi bir başkadır yiyen..bakliyat yemeği olmasına rahmen etten et yemeğinden daha tatlıdır der hep..

bir kaç denemden sonra anneme geçenlerde ayrıntısına kadar anlattırdım..

öncelikle kurufasulyen iyi bir fasulye olmalı ben babama özel olarak aldırıyorum bir arkadaşı yetiştiriyor ufak taneli çok lezzetli bir fasulye..cinsi ne sorar öğrenir yazarım buraya..

bu vereceğim tarif 4 kişilik

kurufasulyeyi güzelce yıka(1 su bardağı)
iyi fasulye çiğden pişirince kolay pişer kolay pişmeyen saatlerce pişirsende çiğ kalan fasulyeden bi cacık olmaz..
yıkadıktan sonra çiğ haldeyken(bir gece önceden ıslatma) ama ıslatarakta yapabilirsin fakat tadı kaçar..ıslattıysanda o suyu dökme onda pişir..
orta boy tencerenin yarısına kadar su koy (soğuksu)
2 orta boy soğanı küçük küçük doğra tencereye koy(soğan ne kadar bolsa fasulye o kadar lezzetli olur pif noktası:))
az miktar sıvı yağı gezdir
önce kaynayana kadar hızlı ateşte kaynamaya başlayınca altını kısık ateşte bırakarak fasulyeler yumuşayıncaya kadar pişir.tabi arada suyu bitecek yan tarafta sıcak suyun hazır olsun az az ekle ki..kıvamı kaçasın yoksa şıldır şıldır:))) su gibi kıvamsız olur
( pişirme tekniğine uymanı tavsiye ederim lakin çok önemli)
fasulye yumuşayınaca ayrı tavada yarın çay bardağından biraz fazla sıvı ya ve bir dolu çorba kaşığı domates salçasını 5-6 dak ka kabur..
altı kısık kaynamaya devan eden fasulye tenceresine boşalt..cozz diye kabaracak..karıştır ki salça karışsın tuzunu ayarla..altı kısık halde 10 dakka daha pişir..
ve en önemli püf noktası fasulyeye o kıvam veren koyuluğu yakalamak için;
10 dak. kısık ateşte kaynayan fasulyenin altını aç..ve 5 dak. daha fokurdat ..fokur fokur kaynasın..ve altını kapat

görceksin kıvamlı lezzetli bir tencere kurufasulyen olucak..
afiyet olsun..bu tekniği oturtursan büyük sükse yaparsın haa benden söylemesi:)) kolay gelsin...:KK1:

Son düzenleme:
bende bu dertten muzdariptim ..bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım sana..

her anne gibi benimde annem süper yemekler yapar:) ama kurufasulyesi bir başkadır yiyen..bakliyat yemeği olmasına rahmen etten et yemeğinden daha tatlıdır der hep..

öncelikle kurufasulyen iyi bir fasulye olmalı ben babama özel olarak aldırıyorum bir arkadaşı yetiştiriyor ufak taneli çok lezzetli bir fasulye..cinsi ne sorar öğrenir yazarım buraya..

iyi fasulye çiğden pişirince kolay pişer kolay pişmeyen saatlerce pişirsende çiğ kalan fasulyeden bi cacık olmaz..
yıkadıktan sonra çiğ haldeyken(bir gece önceden ıslatma) ama ıslatarakta yapabilirsin fakat tadı kaçar..ıslattıysanda o suyu dökme onda pişir..
2 orta boy soğanı küçük küçük doğra tencereye koy(soğan ne kadar bolsa fasulye o kadar lezzetli olur pif noktası:))
önce kaynayana kadar hızlı ateşte kaynamaya başlayınca altını kısık ateşte bırakarak fasulyeler yumuşayıncaya kadar pişir.tabi arada suyu bitecek yan tarafta sıcak suyun hazır olsun az az ekle ki..kıvamı kaçasın yoksa şıldır şıldır:))) su gibi kıvamsız olur
fasulye yumuşayınaca ayrı tavada yarın çay bardağından biraz fazla sıvı ya ve bir dolu çorba kaşığı domates salçasını 5-6 dak ka kabur..
altı kısık kaynamaya devan eden fasulye tenceresine boşalt..cozz diye kabaracak..karıştır ki salça karışsın tuzunu ayarla..altı kısık halde 10 dakka daha pişir..
10 dak. kısık ateşte kaynayan fasulyenin altını aç..ve 5 dak. daha fokurdat ..fokur fokur kaynasın..ve altını kapat

afiyet olsun..bu tekniği oturtursan büyük sükse yaparsın haa benden söylemesi:)) kolay gelsin...:KK1:

cnm özellkle üşenmeyip bu taifi yazdğn için çok sağol kesnlkle yapıcam bu şeklde:KK34:

fasülyenin ufak tanelisi lezzet açısından diğerlerinden farklıdır
memleketten annem alır gönderir
marketlerde ufak taneli bumlmak zor
fasülyeyi bir gece önceden soğuk suda ıslatırım pişireceğim dakikaya kadar bu şekilde bekletirim(özellikle soğuk suda bekletirim bu lezzettli olması için bir püf nokta)
bol soğan et bunları yağda kavururum ardından fasülyeleri salçayı eklerim iyice kavururum salçanın kokusu çıkana kadar
fasülyeyi ısladığım suyu dökerim bu su az geleceğinden birazdaha sıcak su ekler düdüklüde 10 dk pişiririm

ohooo hoo bu kadardetaya hiçç ihtiyaç yok bence bak ben sna diim ben önceden nohuyt ve fasulyeleri ıslatıp torbada difirze atıyorum sonrasında eve geldim hemen bolca soğanı kavur, salçası, baharatı, nane, kimyon, sumak ne bulduysan koy, sonra eti at üstüne beyazlaşsın yada tavuk farketmez sertleşsin biraz
direk fasülyeyi at üstüne kapa düdüklüyü 30 dk da yazır öle sonradan bi sürü kabı falan kirlemtene gerek yok ne kadar az iş o kadar lezzetli yemek benim fikrim :KK1:

Canim benimhep yaptigim bi kuru fasulye tarifi var cok kolay ve lezzetli.
Kuru fasulyeyi once ne kadar yapicaksan ayarla tencerede sicak suyla hasla.
Sonra altini kapatinca ustune 1 su bardagi soguk su dok ve 10 dk beklet. Sonra dùdùklùye yagi koy eti biraz cevir icinde ustune kuru sogani dogra kavur guzelce sonra salcasini ayarla biraz kavur sonra suzdugun fasulyeleri ekle biraz karistir suyunu tuzunu ve baharatini koy agzini kapat be 25 dk pisir. Ben boyle yapiyorum.
Fasulyelerin hepsini haslayip yemeklik sekilde bolup dondurucuya at pisiricen zaman cikarirsin hem evine kokusuda dagilmaz iki saat hasla sonra pisir felan :)

canim herkes benim annemin kurufasulyesini cok begenir püf noktasida ne biliyormusun asla cig et katmaz eti önce güzelce haslar sonra kavurma islemine vs baslar ve o etin suyunuda azini yemege katar ve cokda guzel oluyor bence eti haslayarak denemelisiniz

ben güveçde yaparım fasulyeyi öylede tatlı olurki et koymasam bile etli gibi bir tadı olur ama marifet iyi fasulyede paket almam asla taze alırım yani açık satılan ve bu senenin fasulyesi olmasına dikkat ederim

ben güveçde yaparım fasulyeyi öylede tatlı olurki et koymasam bile etli gibi bir tadı olur ama marifet iyi fasulyede paket almam asla taze alırım yani açık satılan ve bu senenin fasulyesi olmasına dikkat ederim

sağol cnm:129:..........

kuru fasulye yapımında şunu anladım ki eğerki etli yapacaksanız kesinlikle et önceden haşlanıp o haşlanmış suyu döküyorsunuz eğer bu suyu kuru fasulye yapımında kullanırsanız rengi koyumtırak değişik bir bordo gibi renk alıyor
ben bir gün önceden suda bekletmem eğer kuru fasulye aklıma geldiyse bir yerde eti haşlarım süzerim diğer yerde kuru fasulyeyi düdüklüde yarım saat haşlarım ve süzerim sonra diğer aşamada
soğanı bol koyarım sonra yeşil biber çok az kırmızı biber bunlar kare şekilde ve içine mutlaka havuç koyarım arada küçük küçük yada eşim istemezse ikiye bölerim sırf o şeker tatı versin diye kavurma işlemi bitince biber salçası biraz domates salçası şöle bir karıştırma sonrası fasulyeleri katarım fasulye ile 6-7 dk kavuruyorum önemli olan kavurmakmış daha sonra etleri ve normal içme suyu ve 2 tane de et bulyon atıyorum ve sadece tuz karabiber kullanmıyorum karartıyor servis anında tabağa koyduktan sonra serpiyorum ve süper oluyor eşim çok beğeniyor rengi harika görünüyor

afiyet olsun :):KK9:

kuru fasulye yapımında şunu anladım ki eğerki etli yapacaksanız kesinlikle et önceden haşlanıp o haşlanmış suyu döküyorsunuz eğer bu suyu kuru fasulye yapımında kullanırsanız rengi koyumtırak değişik bir bordo gibi renk alıyor
ben bir gün önceden suda bekletmem eğer kuru fasulye aklıma geldiyse bir yerde eti haşlarım süzerim diğer yerde kuru fasulyeyi düdüklüde yarım saat haşlarım ve süzerim sonra diğer aşamada
soğanı bol koyarım sonra yeşil biber çok az kırmızı biber bunlar kare şekilde ve içine mutlaka havuç koyarım arada küçük küçük yada eşim istemezse ikiye bölerim sırf o şeker tatı versin diye kavurma işlemi bitince biber salçası biraz domates salçası şöle bir karıştırma sonrası fasulyeleri katarım fasulye ile 6-7 dk kavuruyorum önemli olan kavurmakmış daha sonra etleri ve normal içme suyu ve 2 tane de et bulyon atıyorum ve sadece tuz karabiber kullanmıyorum karartıyor servis anında tabağa koyduktan sonra serpiyorum ve süper oluyor eşim çok beğeniyor rengi harika görünüyor

afiyet olsun :):KK9:

bende eti haşlarım dediğiniz gibi öbür türlü değişik bir renk oluyor et koyunca havuç koymam ama sade ve havuçlu oda bi ayrı güzel oluyor

Fasülyeyi ben de böyle pişiririm tek fark sıcak su yerine ben soğuk su eklerim .suyu soğuk ekleyince fasülyeler şoklanıyor ve daha çabuk pişiyor.

ohooo hoo bu kadardetaya hiçç ihtiyaç yok bence bak ben sna diim ben önceden nohuyt ve fasulyeleri ıslatıp torbada difirze atıyorum sonrasında eve geldim hemen bolca soğanı kavur, salçası, baharatı, nane, kimyon, sumak ne bulduysan koy, sonra eti at üstüne beyazlaşsın yada tavuk farketmez sertleşsin biraz
direk fasülyeyi at üstüne kapa düdüklüyü 30 dk da yazır öle sonradan bi sürü kabı falan kirlemtene gerek yok ne kadar az iş o kadar lezzetli yemek benim fikrim :KK1:[/QUOT

buda çok pratik olur ama difirze konan ne olursa olsun o anki tazeliğini koruduğunu düşünmüyorum ben ya..damak tadı belki de
bide herkesin el alışkanlığı faktörü var ben böyle yaptığım için artık alıştım sen düdüklüde ne kadar kolay olduğunu söylüyorsan benim yaptığımda benim için o kadar kolay:)) aslında yazdığım tarif uzun ve zor değil soran arkadaş için açıklayıcı olsun diye aşamaları iyice açıklamak istedim dolayısıyla uzadı:)) nasıl olursa olsun kurufasulye iyi yapıldığı sürece en şahane et yemeğinden bile tatlı bir kış yemeği benim için..et demişken ben etin fasulyenin tadını kaçırdığını düşünüyorum o yüzden kurufasulyede kullanmayı tercih etmiyorum nohutta falan kullanıyorum ama kurufasulyenin kendine has lezzetini daha çok seviyorum belki ondandır..

Son düzenleme:
X