KV veya KP’iniz size sormadan evinize komşu davet etse tepkiniz nasıl olurdu?

Aynen bu şekilde söylemiştim aslında güzelce açıklayarak ama o zaman dikkate alınmadan benden habersiz komşular grubundan konuşmuşlar ve ertesi gün tüm kadınlar evimdeydi.Dün de böyle bir şey yaşadım,zaten babası bişey söyleyeceği zaman bile bana hiç söylemez eşime seslenir ona söyler gibi gibi bu sebeple kendilerine bi yakınlık hissedemiyorum da. Hatta çoğu kez beni sevmediklerini bile düşünüyorum fazla mesafeliler,ki ben öyle değildim başlarda dokunsal severim mesela annesine gidip sarılırdım anne baba diye hitap ederim hiç saygıda kusur etmezken onlardan bana karşı tek bir adım görmedim,aksine birbirimizi tanıdıkça kültür farklılığından daha da uzaklaşıyor ve soğuyoruz gibi hissediyorum

Benim annem olsa telefonun ahizesini kapatıp onları çağırayım mı ne diyosun derdi ben böyle gördümbelki de bu yüzden bana garip geliyor saygı denen birşey var nezaketen sorarsın ben de o zaman kırmamak adına tabiki de gelsinler diyebilirdim sonuçta burası onların evi değil siz asıl rahatsızlık duyduğum konuyu kaçırıyorsunuz galiba. Ayrıca akşam saat 9 olmuş tüm gün yemekle uğraşmışım huysuz bir bebekle günümü geçirmişim akşamın o saatinde çay bile yokken ocakta bebekle ve o yorgunlukla kim misafir ağırlayacak o saatte? Kim hizmet yapacak onlar mı kalkıp misafiri ağırlayacak. Burda konuşması kolay bir de siz kendinizi benim yerime koyarak tekrar konuyu değerlendirin isterseniz

+++++++
Kimsuyla 2 laf da mi edemeyecek insanlar artik, herhalde KV KP oldugu icin batti.

Evet iletişim dilimi değiştirmemde fayda var belkide. 2 buçuk yıldır evliyiz bebek doğduktan sonra böyle sık sık görüşmeye başladık birbirimizi daha yeni tanımaya başlıyoruz tanıdıkça ve eşimin arkamda durmadığını hissettikçe de hem eşimden uzaklaşıyorum hem de onlara karşı bi sevgi ve samimiyet kuramıyorum.

Tam da bu sebeple başkasının malında, aldığında oturmak bu gibi şeylere zemin oluyor. Tamamiyle haklısınız diyemem, art niyetli değiller çok bariz. Yetiştirilme şekli öyle. Senelerce komşuluk ettikleri insanlar, gelinlerini evlerine oturtmuşlar o kadarlık da hatrımız vardır diye düşünmeleri çok normal. Bazı konular tartışmaya gitmeden daha politik çözümlenebilir. Örneğin bakışla ifade etmek yerine, sizden cevap bekler gibi bakan kvye o andaki durumda gelsinler diyip ardından uygun bir dille bunun için her daim müsait olmayabilirim diyerek ifade edebilirsiniz ki geçici süre evinizdeler. Her ay her hafta tekrar eden durumlar değil. Kayın ailelerde, oğlum gelinim gösterişi yoğun olabiliyor başka insanlara karşı. En temizi, bu gibi diğer krizlere göre çok basit sayılabilecek şeylerde sıkıntı yaşıyorsanız çıkın insanların evinden - bizim evimiz demişsiniz ama kira vermeden lütfedilen bir evde oturuyorsunuz, bu onlara fazlaca söz hakkı verir - keyfinizce takılın. Şimdi buna da zorla oturmuyoruz kendileri istedi dersiniz ama bu işler böyle oluyor. Eleştiri yapan arkadaşlara da sert yaklaşmışsınız, size göre doğru ise yaptığınız devam edin sormak neden?

İki laf etseler de iletişim kurabilsek keşke kendileriyle :) beni hiçe saydıkları için batıyordur belkide her yaptıkları
Etrafımdaki bazı kv ve kp’ler gelinlerini arıyor soruyor kızım nasılsın iyi misin birşeye ihtiyacın var mı diyerek sohbet ediyor.O benim gelinim değil kızım diyor etrafına mesela.Bana açık açık kayınvalidem kzıım gibi olmazsın sen tabiki dedi bir konuşmamızda şimdi böyle yaklaşım sergileyen insanlara sıcaklık gösterebilir miydiniz?

Evet bu konuda haklı bir yorumda bulunmuşsunuz ben de aynı fikirdeyim ama şartlar ne yazık ki evden çıkmamıza müsaade etmedi ve sadece benim kararımla olan bir şey olmadı bu.Lütfedilen bir evde oturuyoruz diyede o zaman herşeyi söyleme her şeyi sormadan yapma haklarına sahip oluyorlar bu doğru oluyor size göre öyle mi? Yorumları okuduysanız daha önce olan şeylerden ötürü konuşmaktan çekindiğimi de yazmıştım onu gözden kaçırmışsınız sanıyorum.

Allah’ta sizin gibi düşünenlerin evine gelin getirtmesin ne diyelim :) tşkler yorumunuz için
çok şükür oğlum yok getiremez
kızım da böyle saçma sapan triplere gimez ve giren erkeklerle muhatap olmaz
hayatı zorlaştırmaz akışına göre yaşar
kapıya gelene bir çay pasta ikram eder
komşusuna güler yüz gösterir
büyüklerine saygı duyar,köpeğin yoksa sahibinin hatrını gözetir
hani insan olmak bunu gerektirir ya

Yaşlı insanlar ahbaplarını çağırmışlar, 40 kat yabancı da değil ya komşu bence biraz daha hoşgörülü olabilirsiniz. Ben olsam bir şey demezdim.
Bakın sorun çağırmalarında değil, sorun kendi evlerindeymiş ve kendileri o misafiri ağırlayacakmış rahatlığında eve davet etmesinde. Nezaketen bile olsa insan sormaz mı sorulsa zaten ben kendim diyeceğim başımın üzerinde yerleri var gelsinler diye.benim için sorun hiçe sayılmak burada. Daha öncede bu bir kaç defa yapıldığı için.

Ne minnet altında kal, ne minnet edeceğin işi yap. Çok doğru, kayınvalide ve kayınpeder kendilerinde hak görüyorlar. Eski komşuları olması da işi normale çekmiş.

Kesinlikle o hakkı veriyor onlara. İnsanlar zerre fayda gösterdikleri kişilere bile yıllar sonra sayemde diyor kocaman kocaman. Ama daha sakin olmanız lazım, çünkü devamlı başınızda olup bunları yapmıyorlar okuduklarımdan anladığım. Konuşmaktan çekinmeyin aksine, tatlı dil, doğru zaman, net olmak her zaman iyidir, makul ölçülerde. Örneğin kvnizin asla kızım gibi olamazsın demesi çok dürüstçe ama politik değil. Umarım bu durumlar büyümeden kendi evinize çıkarsınız.

Siz bence alışmışsınız saygı görmemeye o yüzden normal geliyor saygısızlık olarak görmüyorsunuz bu gibi durumları. Ben ailemden böyle görmedim bu yüzden garipsedim bu durumu tepkim bu yüzdendi saygısızlık edip ağzımı açıp birşeyde söylemedim bu yüzden ne yapmam gerekir diye buraya yazdım.Ben de gencim ve hatalar yapabilirim evlilik birliği içerisinde eşimin ailesine karşı onlar bana bu şekilde davranıyorken bana bunu hissettiriyorken nasıl bi davranış sergileyebilirim onu soruyorum ben de sizlere. Siz ise direkt yargılayıcı bir yorumda bulunuyorsunuz. Hoş değil

bebek yapacak kadar büyüdüyseniz eşinizin ağaç kovuğundan çıkmadığını
eşinizle evlenirken ailesini de kabul ettiğinizi
bu yaşa gelmiş insanları değiştiremeyeceğiniz için herkesi olduğu gibi kabul etmenin sizin iyiliğinize olduğunu
büyük sorunlarda elbette tepkinizi göstermeniz gerektiğini
ama insan yaşamı içinde anlık gelişen böyle kimsenin hayatını etkilemeyecek olayları nasıl idare edebileceğinizi de biliyorsunuzdur bence

Bu tarz konularda genel problem herkesi kendimiz gibi zannetmemizden kaynaklanıyor. Kendi hassasiyetlerimizi karşımızdakinde de görmek istiyoruz. Durum bir kuşak çatışmasından ibaret. Onların neslinde yaptıkları çok normal, ve sizinki de bir o kadar anormal. Ben nezaketten yanayım, gönlünüz olmadan çağırmaları size emrivaki olmuş.

Hani ben de bir insan evladıyım ya,tüm gün bebeğiyle ilgilenmiş yemeklerini yapmış yorulmuş ve dinlenmek isteyen. Kendi annem olsa o an direkt olarak tepkimi gösterebilirdim anne bu saatte ne misafiri ya yoruldum diyerek ve annemde beni anlardı kıyamazdı ama beni kendi kızı gibi bile görmeyen,benimle iletişim dahi kurmayan bir set çekmiş kişilere karşı o şekilde söylesem acaba gelini görüyormusun iki misafiri çok gördü bize olmaz mıydı? Gelinim diye istemediğim bir durum olamaz mı yani?

Eşiniz uyarabilir.

Kusura bakmayın ama dediğinize göre insanların evini gasp etmişsiniz.Neden başka bir eve çıkmadınız ve evliliğiniz oturmadan çocuk sahibi oldunuz?Kayınvalide ve kayınpeder çıkın evimizden deseler,çıkıp gitmek zorundasınız.Evet, hoş olmamış sizin haberiniz olmadan çağırmaları ama o kadar gerilecek kadar büyük bir sorun da değil.

Gereksiz ve aşırı olmuş.Böyle devam ederseniz eşi bunaltırsınız.Eskiler bu tür ilişkilere doğal bakarlar ayrıca onlar eski komşuları.Biraz hoşgörülü olabilirdiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…