makyaj temizliği ve abdest

emotionme

Üye
Kayıtlı Üye
10 Kasım 2012
25
1
Arkadaşlar 5 vakit namaz kılmaya çalışıyorum, gayet giymine kuşamına düşkün, çağdaş ve bakımlı çalışan bir kadınım..oje süremiyorum sırf altına su geçirmeyip abdestime engel olur diye. Fakat makjayımı mutlaka yaparım, sıradan bir bb krem, göz aydınlatıcısı göz kalemi allık rimel ruj uyguluyorum her gün..Ancak günde 2-3 kere sil, baştan yap çok zorlanıyorum..Namaz kılmanın verdiği huzurdan çok, bu yüz temizleme işini düşünür oldum, çok yoruyor beni. Bu makyaj malzemelerinin inancına düşkün ve bakımlı bayanlar için suyu altına geçirenleri var mı bildiğiniz?
Yoksa zaten hepsi altına su geçiriyor da ben boşuna mı eziyet ediyorum her gün kendime?
Müslüman kadınlar bu işe nasıl çözüm bulmuşlar?
Peygamberimiz zamanında sürme çekiyolarmış, sürmelerin suyu geçirdiğini nerden anlıyolardı? Ya da biz bir makyaj malzemesinin altına suyu geçirip geçirmediğinden nasıl emin olabiliriz?
Yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim..

Ben de aynı dertten muzdaribim arkadaşım ya :KK43: bazı yerlerde silmeden de yapılabilir diyor bazı yerlerde asla olmaz diyor neye inanacağımı şaşırdım :KK43: üşenir oldum artık. Hem çalışıyorum bakımlı olmak zorundayım hem de eşim de istiyor makyajı çok yakıştırıyor napsam bilemedim...

Bende bu soruna çözüm arayanlardanım çalışma hayatım boyunca tesettüre girmeden evvel beş sene sildim yıkadım tekrar yaptım malesef çok zor ne yazıkki makyaj malzemeleri su geçirmiyor ama bir üyenin sorusu çok mantıklı arabistanda kadınlar bu işi nasıl çözüyor bildiğimiz gece makyajı var suratlarında acaba namaz mı kılmıyorlar? Evde olunduğunda bile zor sürekli sil çıkar yeniden yap hoş makyaj silme mendilleriyle bi nebze daha kolay en azından hiç yıkamadan tek hamlede çıkaran mendiller bile var ki ben ağır fondöten kullanıyorum evde eşimin olduğu saatler başka bi meselede bacak bronzlaştırıcıları onuda çok araştırdım çünkü ayak kemiğine de sürmek icab ediyor haliyle acaba su geçirirmi bilen var mı? Helal kozmetik markalarından sadece farmasi çıkıyor araştırınca ama onların böle bi iddiası varmı bilemedim sanırım konuyu çözümleyemiyoruz kozmetiğin bu kadar ilerlediği bi çağda bu konuya uygun ürün neden üretilmez anlamış değilim açıkçası

Krem tarzı ürünler su gecirirler abdeste de engel olmazlar zannımca..cilt emiyor sonucta.. sadece rimel-eyeliner vs suya dayanıklı olanlardansa abdeste engel olabilir. Göz kaleminin de engel oldugunu sanmıyorum, kullandıgın yerde kabuk baglamıyor sonucta. Cildin suyla temas ediyor..Ben suya dayanıklı olanları ibadetten sorumlu olmadıgım zamanlarda kullanıyorum..

Hanımlar merhaba.
Ben de çok düzenli olmasa da namaz kılmaya çalışıyorum. Rimel dışında hiç makyaj yapmam normalde. Yazları güneş kremi kullanırım (renksiz). Ama abdest alacağım zaman mutlaka rimelimi çıkarıp yüzümü yıkarım. Yüzümü yıkamadan direk abdest alsam güneş kreminden dolayı yüzüm yağlı yağlı kalır elime gelen bu yağ abdest alırken vucudumun diğer yerlerine de bulaşır rahat edemem. Hele rimeli çıkarmadan yüzüme su sürsem rimel tüm göz çevresine dağılır zaten.
Yani makyaj malzemeleri su geçirse abdeste mani olmasa bile, makyajı temizlemeden abdest alınırsa zaten makyaj bozulacağı için bu sefer abdesten sonra bozulan yerler temizlenip makyajın en baştan yapılması gerekecek.

X