Gebeliğe Hazırlık Mayıs'a odaklanmış bir gebeliğe hazırlık hikayesi :)

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Bak şimdi beni de söylettireceksin ben de geçen seneki malum günü hatırlıyorum tövbe bismillah :KK70:Sabiha Gökçen Free shoptan litrelerce mühimmatımı alıp yuvama zafer edasıyla dönmüştüm. Sonra asıl neler dönmüş vay anam vay:-)

Ahaha sesli güldüm kız alemsin valla kehanetçibaşı 🤣

Armin, Meryem, Selozy, Özgür ve Panik etiketlemeyi bilemedim :oops:kusura bakmayınHoppa teşekkür ederim destekleriniz için, cidden zor işler, zor zamanlar.. salgından dolayı doktora götürme işleri de sakat olunca üstüne tuzbiber oluyo maalesef.. benzer tecrübeleri yaşamış olmanız “yalnız değilim” hissini yaşatıyo biraz rahatlıyorum..anne babam doğum öncesi memleketten gelip şuan mecburen bizimle kalmaya devam ediyolar çok şükür🙏🏻😊yoksa halimi düşünemiyorum..bebeğin emme kısmı hala meçhul. Emiyo evet ama genelde uyuyarak. Öyle olunca çok emmeden Yarım saat bir saat uyuyup uyanıyo tekrar emzir yine uyuyo derken muhtemelen tam doymuyo. Bazen de özellikle akşamları uyanıyo memeyi kaçırıyo, bazen çekip şak diye bırakıyo, kendi kendine almaya çalışıyo nasıl sinirli, bana vuruyo, elimi itiyo, ayaklarıyla tepiniyo, kafa sağsol sağ-sol yapa yapa Kavramaya çalışıyo bu sırada ağlamalar falan..kavrayıp emiyo biriki tekrar aynı şeyler..aynı annelerini hırsla dürtüp emen kuzular gibi:KK48: ben de napcam bilemiyorum, biraz araştırdım gaz olabilir vs. Deniyo kaldırıyorum gazını çıkarıyo bazen. Tekrar memeye geldi mi aynı şeyler.. meme reddi mi desem ona da benzemiyo. Bilgisi olan beni bi aydınlatsın..instagramdan emzirme danışmanıyla Online görüşme mi ayarlasam napsam bilemedim.
Rica ederim canım. Geçecek Elbetn insAllah bu günler. En kötüsü bu olsun.Facebook ta emzirme yardımı diye bir sayfa var.var.ordan durumu paylas istersen. Emzirme danışmanları var yardimci oluyorlar

Selam millet. Çotank diye giriş yaptığımız 12.hafta büyüme atağından sevgiler! 🙄

Sabah 7den beri toplam 1 saat uyuyarak ve sık sık mızıklayarak ilk defa bu kadar bariz fark ettirdi atak haftasına girdiğini.
Normalde arada gaz sancılı günleri saymazsak son 1 aydır düzenli şekilde gece 11-12 saat, gündüz 4-5 saat uyuyodu.
Akşam 7 gibi uyuyan çocumu az önce zor uyuttum. Kafam fön sesinden kazan gibi oldu. Aç ama sütünü içmek istemiyo. Sürekli ayakta gezelim istiyo. Omuzumda yürürken veya sandalyede sallanırken uyuyan çocuğu bugün ilk defa ayağımda deli gibi sallayarak 3.denemede uyutabildim. Gülerken ağlıyo, ağlarken söyleniyo resmen. Gülücükler attığı oyuncakların yüzüne bakmadı. Evrim geçirdi yavrum.
Bu vesileyle kolik bebek annelerine buradan bol sabır ve dayanma gücü diliyorum. 🤐

Tünelin sonunda ışık var Panicçiğim :KK49: Ama 12.hafta atağı bir değişik evet. Kolay gelsin. Sen kendi psikolojine dikkat et. Bizimki de bir sonraki atakta ki bu atak 35 günlük bir süreç olarak yazılmış:KK57: bir haftası tam sıyırmalık olmak üzere, o haftaya birkaç gün kaldı. Gündüz uykuları zaten çok kısaldı, akşam da uykuya dalmakta epey zorlanıyor. Sık ve az mama yiyor. Aynen gülerken ağlıyor, artık taktiklerimizi de ezberledi, direniyor. Beni tüketip en sonunda babasının kucağında uyuyor, o da zafer edasıyla bir iş becermiş gibi artiz artiz götürüyor yerine.

Bugün aşı vardı, sarılığı da sordum, var hala içiniz rahat etsin bi doktora gidin denilince hastaneye gittik, doktor da aynı şeyi söyledi kan ve idrar istedi, yavrumu bağırta bağırta kan aldılar, o ağlar ben ağlarım😔 idrar da ayrı zor, yapıştırılan torbadan yapıştırdılar eve geldik ama çiş bitürlü yapmadı, üstüne kaka yapınca torba iptal, 2. Sini yapıştırdı annem, neyse ki bu kez yaptı, sonuç temiz çıkmış çok şükür, sarılık da 9, doktor zamanla geçeceğini söylemiş🙏🏻 En kısa sürede bitsin gitsin inşallah kurtulsun bebeğim şu sarılıktan.. Gelişimi boy kg alımı da gayet iyi çıktı çok şükür🙏🏻
nasıl gidiyor varmi gelisme emmede ? benim oglum da sarilik yuzunden cok uyuyordu sarilik yapiyormus. o bahsettigigin kivranmalar bizde de var memeyle kavgalar😅 karni agriyinca ooluyor genelde ve emerken kaka yapiyor genel de o kivranmalar oyuzden korkma bence o oyle kivranirken sen elini avcunu karnina koyup hafif bastirman gerek sen bastirinca o kendini daha sıkıyor hani biyerimiz agridiginda elimizi koyariz iyi gelir ya öyle yani ona yardim etmis agrisina iyi gelmis oluyorsun. eve gelen ebeler öğretmişti. bide ben emzirirken kicini biraz bosta tutmaya calisiyorum ii bez kicina yapışıp engel olmasin ve cok ise yariyor.

Tünelin sonunda ışık var Panicçiğim :KK49: Ama 12.hafta atağı bir değişik evet. Kolay gelsin. Sen kendi psikolojine dikkat et. Bizimki de bir sonraki atakta ki bu atak 35 günlük bir süreç olarak yazılmış:KK57: bir haftası tam sıyırmalık olmak üzere, o haftaya birkaç gün kaldı. Gündüz uykuları zaten çok kısaldı, akşam da uykuya dalmakta epey zorlanıyor. Sık ve az mama yiyor. Aynen gülerken ağlıyor, artık taktiklerimizi de ezberledi, direniyor. Beni tüketip en sonunda babasının kucağında uyuyor, o da zafer edasıyla bir iş becermiş gibi artiz artiz götürüyor yerine.
Bir aylık bir sıçrama dönemi. Yani "her gün yeni bir şey yapıyo " denilen döneme giriyorsun :) Bir ay hep huysuz olmayacak. 18.haftamız bitmek üzere sıçramanın ortasındayız,her şey yolunda. Çılgın atılan dönem sadece 19.haftadaymış.
Uyku gerilemesi olacak. Genelde bebelerin tam oturdu sanılan gece uykusu düzeni bozuluyormuş. Bu beni korkuttu.

daha iyi emiyo artık, o dediğim çırpınmalar da bazen oluyo, omzuma kaldırıp gaz çıkarmayı deniyorum ,genelde de gaz çıkarıyo, muhtemelen Ondan çırpınıyo.söylediklerini de bi deneyim..hiç mamasız tüm gün emzirmeye çalışıyorum kakayı 1 kez yapıyo aç mı kalıyo diyorum araştırdığım kadarıyla kaka sayısı kriter değilmiş ama içim yine de pek rahat etmiyo, günde 1 ya da 2 60 cc mama veriyoruz. Bi de bu göğüsler düzelmicek heralde, dün emerken bi baktım kanıyo, yanağına sürmüş yanağı da kan.. 😔görünürde iyileşti gibi ama içerden demek ki kanıyo.. dünden beri vermedim o göğsü, sağıyorum azcık süt çıkıyo, sertleşti şişti.. lansinoh, süt sürme devam, işe yaramıyo gibi.🤷🏼‍♀️ Sen eşinle bakıyosun miniğe di mi? Kendi kendilerine bebeklerine bakanlar Nasıl başarıyosunuz? Tebrik ediyorum sizleri☺️Özellikle de banyosu benim işin çok stresli, özellikle başını yıkamaya gelince basıyo çığlığı.. elim ayağıma dolaşıyo😕annem sağolsun Onlar gidince nasıl yapcaz bilmiyorum

daha iyi emiyo artık, o dediğim çırpınmalar da bazen oluyo, omzuma kaldırıp gaz çıkarmayı deniyorum ,genelde de gaz çıkarıyo, muhtemelen Ondan çırpınıyo.söylediklerini de bi deneyim..hiç mamasız tüm gün emzirmeye çalışıyorum kakayı 1 kez yapıyo aç mı kalıyo diyorum araştırdığım kadarıyla kaka sayısı kriter değilmiş ama içim yine de pek rahat etmiyo, günde 1 ya da 2 60 cc mama veriyoruz. Bi de bu göğüsler düzelmicek heralde, dün emerken bi baktım kanıyo, yanağına sürmüş yanağı da kan.. 😔görünürde iyileşti gibi ama içerden demek ki kanıyo.. dünden beri vermedim o göğsü, sağıyorum azcık süt çıkıyo, sertleşti şişti.. lansinoh, süt sürme devam, işe yaramıyo gibi.🤷🏼‍♀️ Sen eşinle bakıyosun miniğe di mi? Kendi kendilerine bebeklerine bakanlar Nasıl başarıyosunuz? Tebrik ediyorum sizleri☺Özellikle de banyosu benim işin çok stresli, özellikle başını yıkamaya gelince basıyo çığlığı.. elim ayağıma dolaşıyo😕annem sağolsun Onlar gidince nasıl yapcaz bilmiyorum
Armiiiin sana cevap verdiğimi sandım ama olmamış 😂

Bir aylık bir sıçrama dönemi. Yani "her gün yeni bir şey yapıyo " denilen döneme giriyorsun :) Bir ay hep huysuz olmayacak. 18.haftamız bitmek üzere sıçramanın ortasındayız,her şey yolunda. Çılgın atılan dönem sadece 19.haftadaymış.
Uyku gerilemesi olacak. Genelde bebelerin tam oturdu sanılan gece uykusu düzeni bozuluyormuş. Bu beni korkuttu.
Çılgın hafta benim aplikasyonda 17.haftaya konmuş. 16.nın ortalarındayız. Bugün sabahtan başladı huzursuzluk bizde, hayırlısı. İki elini aynı anda daha bilinçli kullanmaya başladı. Ama sallanmadan uyumuyor haftalardır, daha makul bir uyku rutini oluşturma trenini kaçırmamışızdır inşallah.

daha iyi emiyo artık, o dediğim çırpınmalar da bazen oluyo, omzuma kaldırıp gaz çıkarmayı deniyorum ,genelde de gaz çıkarıyo, muhtemelen Ondan çırpınıyo.söylediklerini de bi deneyim..hiç mamasız tüm gün emzirmeye çalışıyorum kakayı 1 kez yapıyo aç mı kalıyo diyorum araştırdığım kadarıyla kaka sayısı kriter değilmiş ama içim yine de pek rahat etmiyo, günde 1 ya da 2 60 cc mama veriyoruz. Bi de bu göğüsler düzelmicek heralde, dün emerken bi baktım kanıyo, yanağına sürmüş yanağı da kan.. 😔görünürde iyileşti gibi ama içerden demek ki kanıyo.. dünden beri vermedim o göğsü, sağıyorum azcık süt çıkıyo, sertleşti şişti.. lansinoh, süt sürme devam, işe yaramıyo gibi.🤷🏼‍♀️ Sen eşinle bakıyosun miniğe di mi? Kendi kendilerine bebeklerine bakanlar Nasıl başarıyosunuz? Tebrik ediyorum sizleri☺Özellikle de banyosu benim işin çok stresli, özellikle başını yıkamaya gelince basıyo çığlığı.. elim ayağıma dolaşıyo😕annem sağolsun Onlar gidince nasıl yapcaz bilmiyorum
Kontrole gidip de doktor bebeği tartana ve muayene edene kadar eğer emzirdiğin halde durup durup açlıktan ağlamıyorsa kafayı takma beslenip beslenemediğine. Hal ve hareketlerine göre hareket et yani panik yapma. Ben baştan beri kendim baktım ama banyoyu ilk iki ay tek başıma yaptırmadım zaten pek mümkün olmuyor. Şimdi o da anca ele avuca geliyor, boynunu daha iyi tutabiliyor, tek başıma bazen o içi straforlu pufidik filelerden var ya ona yatırıp küvetinde yıkayabiliyorum. Bebekler ilk iki ay her an her iş yapılırken ağlayabilir, bu senin yetersizliğinden değil, panik yapma. Onun için herşey çok çok yeni. Göğüsler için birşey diyemeyeceğim, forumlarda karşılaştığım şey bu durumlarda doktorların göğsü rahatlatmak için sık sık sağmayı önerdiği, ne çıkarsa çıksın.

Zeytinyağı ve ayva çekirdeği jelini dönüşümlü sürdüm. O fayda etti gibi. Bir de ağzına alma şeklinden kaynaklandığını söylüyor hemşireler. Sadece ucunu almasın dudakları dışarı baksın. İnşallah geçer bi an önce.

:silah:
Çılgın hafta benim aplikasyonda 17.haftaya konmuş. 16.nın ortalarındayız. Bugün sabahtan başladı huzursuzluk bizde, hayırlısı. İki elini aynı anda daha bilinçli kullanmaya başladı. Ama sallanmadan uyumuyor haftalardır, daha makul bir uyku rutini oluşturma trenini kaçırmamışızdır inşallah.

Uyku rutini veya eğitimi için geç değil, endişeye gerek yok bence.

Harika Haftalar'ı indirdim bugün. Dediğin gibi o 16.hafta atağı nemiş gı öyle tövbe estağfurullah bak bak bitmiyo.:silah:

Bu arada aslında biz 14.haftadayız ama 36+4te doğduğu için 12.hafta olarak farz etmiştik. Program da aşağı yukarı öyle diyo.

Oğlan bugün bi değişik gene. Gece güzel uyudu, aralıksız 5+4+2 şeklinde. Gündüz de bi yarım saat bi 4 saat uyudu ben şok. Az önce yine uyudu. İlk defa gündüz 4 saat uyudu çok ilginç.

Yüzünde minik döküntüler var son 1 haftadır çıkıp çıkıp kayboluyo. Salyalar arttı. Diş çıkarma öncesi salya yüzünden döküntü olabiliyomuş. Biberonu alırken bazen ağlama sebebi diş mi acaba yaa. 4e girerken çıkaran bebeler varmış.

Bugün nesnelere uzanıp onları tutmaya başladı ve çıkardığı seslerin rengi değişiyo. İnsan dikkat edince gerçekten de bir gün sonraki değişim fark ediliyo çok acayip 🥰

:silah:

Uyku rutini veya eğitimi için geç değil, endişeye gerek yok bence.

Harika Haftalar'ı indirdim bugün. Dediğin gibi o 16.hafta atağı nemiş gı öyle tövbe estağfurullah bak bak bitmiyo.:silah:

Bu arada aslında biz 14.haftadayız ama 36+4te doğduğu için 12.hafta olarak farz etmiştik. Program da aşağı yukarı öyle diyo.

Oğlan bugün bi değişik gene. Gece güzel uyudu, aralıksız 5+4+2 şeklinde. Gündüz de bi yarım saat bi 4 saat uyudu ben şok. Az önce yine uyudu. İlk defa gündüz 4 saat uyudu çok ilginç.

Yüzünde minik döküntüler var son 1 haftadır çıkıp çıkıp kayboluyo. Salyalar arttı. Diş çıkarma öncesi salya yüzünden döküntü olabiliyomuş. Biberonu alırken bazen ağlama sebebi diş mi acaba yaa. 4e girerken çıkaran bebeler varmış.

Bugün nesnelere uzanıp onları tutmaya başladı ve çıkardığı seslerin rengi değişiyo. İnsan dikkat edince gerçekten de bir gün sonraki değişim fark ediliyo çok acayip 🥰

16 değil 19 olacak o. Uyandı oğlan 🙃

Kontrole gidip de doktor bebeği tartana ve muayene edene kadar eğer emzirdiğin halde durup durup açlıktan ağlamıyorsa kafayı takma beslenip beslenemediğine. Hal ve hareketlerine göre hareket et yani panik yapma. Ben baştan beri kendim baktım ama banyoyu ilk iki ay tek başıma yaptırmadım zaten pek mümkün olmuyor. Şimdi o da anca ele avuca geliyor, boynunu daha iyi tutabiliyor, tek başıma bazen o içi straforlu pufidik filelerden var ya ona yatırıp küvetinde yıkayabiliyorum. Bebekler ilk iki ay her an her iş yapılırken ağlayabilir, bu senin yetersizliğinden değil, panik yapma. Onun için herşey çok çok yeni. Göğüsler için birşey diyemeyeceğim, forumlarda karşılaştığım şey bu durumlarda doktorların göğsü rahatlatmak için sık sık sağmayı önerdiği, ne çıkarsa çıksın.
İnşallah zamanla hepsi düzene girer🙏🏻

Bizim çılgın ataklı hafta üç gündür gümbür gümbür başladı :silah: Uyku yenidoğan kalitesine geriledi selozy selozy ben yandım sen yanma inşallah kardeşim:KK1: geceleri 2 saatte bir uyanış, gündüzleri de zor bela 45-50 dk uykular. Bende de lohusalığımdaki amazon beden gücü yok, sabahları çok yorgun kalkıyorum. Gülerken bir anda ağlamalar, deli deli haller. İştah da bozuk, normalde 150 cc civarı içmesi lazım ayına göre, bir kerede maksimum 90 cc içiyor, 1 saat sonra belki bi 40 ya da 60... az az sık sık yeme huyu çıktı başıma. Ama en zoru gaz. Gaz azalıcağına arttı. Aptamil conformil alıyorum kabızlığı için hala zor yapıyor. Umarım bunlar bebekliğe has sıkıntılardır, bünyesi - sindirim ve boşaltım sistemleri - zayıf değildir... bu hafta perşembe aşı için gittiğimizde bakalım doktor ne diyecek. Tam harika haftalarla uyumlu gidiyor krizlerimiz.:KK12:

Bizim çılgın ataklı hafta üç gündür gümbür gümbür başladı :silah: Uyku yenidoğan kalitesine geriledi selozy selozy ben yandım sen yanma inşallah kardeşim:KK1: geceleri 2 saatte bir uyanış, gündüzleri de zor bela 45-50 dk uykular. Bende de lohusalığımdaki amazon beden gücü yok, sabahları çok yorgun kalkıyorum. Gülerken bir anda ağlamalar, deli deli haller. İştah da bozuk, normalde 150 cc civarı içmesi lazım ayına göre, bir kerede maksimum 90 cc içiyor, 1 saat sonra belki bi 40 ya da 60... az az sık sık yeme huyu çıktı başıma. Ama en zoru gaz. Gaz azalıcağına arttı. Aptamil conformil alıyorum kabızlığı için hala zor yapıyor. Umarım bunlar bebekliğe has sıkıntılardır, bünyesi - sindirim ve boşaltım sistemleri - zayıf değildir... bu hafta perşembe aşı için gittiğimizde bakalım doktor ne diyecek. Tam harika haftalarla uyumlu gidiyor krizlerimiz.:KK12:
Aşılarını 5 gün önce yaptırdık. Çok uyku yaptı.
Etkisi yeni geçti, ak koyun kara koyun şimdi belli olur.
Bahsettiğin şey uyku gerilemesi,4.ayın kabusu. Sonrasında güzel bi uyku düzeni oturtacak. Uyku eğitimi verecek misin?
Cc ye gelince, Deniz 3 saatte bir 100-120 arası içiyor. Kilo alımı da gayet güzel. Ki bu anne sütü, mama daha doyurucu oluyor. Kafana takma yani, 150 içmesi gerekmez.
Uyku konusunda ben alışığım, hiç doğru düzgün gündüz uykusu olmadı. Şuan uyuyor, ben yorgunluktan dalamıyorum.
İyi olsun da bebeler, hepsi geçici.

Aşılarını 5 gün önce yaptırdık. Çok uyku yaptı.
Etkisi yeni geçti, ak koyun kara koyun şimdi belli olur.
Bahsettiğin şey uyku gerilemesi,4.ayın kabusu. Sonrasında güzel bi uyku düzeni oturtacak. Uyku eğitimi verecek misin?
Cc ye gelince, Deniz 3 saatte bir 100-120 arası içiyor. Kilo alımı da gayet güzel. Ki bu anne sütü, mama daha doyurucu oluyor. Kafana takma yani, 150 içmesi gerekmez.
Uyku konusunda ben alışığım, hiç doğru düzgün gündüz uykusu olmadı. Şuan uyuyor, ben yorgunluktan dalamıyorum.
İyi olsun da bebeler, hepsi geçici.
Uyku eğitimi önerilerini okuyorum, deneyeceğim ama tutar mı bilmiyorum. Şu anki hırçınlığı beni korkutuyor. 3.ay atağından bu ayki atağa nerdeyse transit geçtik... Oğulcuğumun huyu mu çıkıyor yavaş yavaş yoksa ataklar bu kadar etki yapıyor mu bilmiyorum... Ağlama tizleştikçe hemen kucağıma alıyorum, sinirim bozuluyor çünkü. Ev de çok sessiz haa. Delirtecek birşey yok yani. Uyku eğitiminde hergün aynı sırayı izlemeye çalışacağım, rutin oluşacak peki. Ama şu ana kadar çok karışık gittik uyutma işinde, eşim de ben de beşiğinde salladık, kucakta salladık, müzik denedik pek etki etmedi, dönencesi var bazen o sersemletiyor, bazen yatakta yanına uzanıyorum meme mıncırınca uyuyor...

Uyku eğitimi önerilerini okuyorum, deneyeceğim ama tutar mı bilmiyorum. Şu anki hırçınlığı beni korkutuyor. 3.ay atağından bu ayki atağa nerdeyse transit geçtik... Oğulcuğumun huyu mu çıkıyor yavaş yavaş yoksa ataklar bu kadar etki yapıyor mu bilmiyorum... Ağlama tizleştikçe hemen kucağıma alıyorum, sinirim bozuluyor çünkü. Ev de çok sessiz haa. Delirtecek birşey yok yani. Uyku eğitiminde hergün aynı sırayı izlemeye çalışacağım, rutin oluşacak peki. Ama şu ana kadar çok karışık gittik uyutma işinde, eşim de ben de beşiğinde salladık, kucakta salladık, müzik denedik pek etki etmedi, dönencesi var bazen o sersemletiyor, bazen yatakta yanına uzanıyorum meme mıncırınca uyuyor...
Ben uykulu ama hala uyanık olduğu anlarda, uyku zamanı geldiğini anlayıp yatağına bırakmaya bir ay önce başladım. Bunu dene.
Onun da daha çok hoşuna gitti. Eğer uyku belirtilerini anlamazsam, sakinleştirmeye çalışırsam,gezdirirsem,konuşursam her an bağırmanın dozunu arttırıyor. Uyumak istiyorum rahat bırakmıyosun der gibi bi huysuzluk..
Ama bu süreçte desteksiz uyurken parmak emmeye başladı,hemen emzik verdim.
Yine yatağa bıraktığımda emziği almıyor. Ne zaman uykuya geçeceğine kendi karar verip parmak emmeye başlıyor. Ben de parmağı çıkarıp emziği sokuyorum,o zaman alıyor. Sonra yanından uzaklaşıyorum.
Hırçınlık bizde de büyük problem. Bana sürekli sinirleniyor. Hiçbişeyden memnun değil, söyleniyor.
Sanki konuşsa bu ne biçim süt diyecekmiş,ya da şu bez bağlamayı da hala öğrenemedin diye çıkışacakmış gibi.
Bi süre tekrar meme emdi. Sanırım kurtulduk dedim, şimdi yine reddediyor. Meme vermeye çalıştığımda çığlıklar atarak ters u şeklini alıyor.
Ben bunları yazarken kaka yaptı.
Hepinizin anneler gününü kutluyor ve kaka temizlemeye gidiyorum.

X