Gebeliğe Hazırlık Mayıs'a odaklanmış bir gebeliğe hazırlık hikayesi :)

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Arkadaşlar selam, mama kullananlara bi sorum var, mama üstünde 3 haftada tüketiniz yazıyo, hipp 900 gr büyüğünden almışız, bazen günde 1-2 75 90 cc ölçü verdiğim için haliyle bitmedi, alalı 1.5-2 ay oluyo, kullanmasam mı? Bozulmuş mudur?
Yok,kullanma artık. 2 ay çokmuş..1 aya kadar bitirsen iyi olur. Küçük kutulardan almak lazım. Büyüdğünde mamaya devam ediyor olursa belki büyük kutulara ihtiyaç duyarsın.

Yok,kullanma artık. 2 ay çokmuş..1 aya kadar bitirsen iyi olur. Küçük kutulardan almak lazım. Büyüdğünde mamaya devam ediyor olursa belki büyük kutulara ihtiyaç duyarsın.
Ha bi de mamayı nerde saklıyosun? Oda sıcaklığında diyo ama artık çok sıcak havalar. Dolapta mı saklanmalı?ne çok sordum ya, 😊 teşekkür ederim.

Ha bi de mamayı nerde saklıyosun? Oda sıcaklığında diyo ama artık çok sıcak havalar. Dolapta mı saklanmalı?ne çok sordum ya, 😊 teşekkür ederim.
Olur mu rica ederim. Dışarıda duruyor. Hiç aklıma gelmemişti. Diğer kızlar da yazsınlar bakalım. Evin en serin ve güneş almayan yerine koyabilirsin bence

Slm nift sonucunuz nasıl çıktı acaba bende 41 yaşında 12 haftalık hamileyim nift testi yaptırmak istiyodum ama eşim kabul etmedi doktorum ultrason bulgularında riskli bir durum görmedi ense kalınlığı burun kemiği ölçülerin çok iyi dedi sizce bu ölçülerin iyi çıkmasıyla rahatlayabilirmiyim nift testi yaptıramayacağım için tam rahatlama yaşayamıyorum

merhaba, sık gıremıyorum gec gordum yanlıs anlamanı ıstemem. doktorum ölçümlerde rısk gormedıgı soyledı, "nıfty gereklı degıl ama sen streslı oldugun ıcın baska turlu rahat edemezsen ıstersen yaptır ben sonucunun ıyı gelecegını bılıyorum , ama down ıcın olanı yaptırman yetrelı dıgerlerıne gerek yok" dedı, yaptırdım dusuk rısk geldı sonuc, "detaylı ulutrasonu ıstersen yaptır benım gorudgum su ankı tum olcumler gayet saglıklı" dedı onu yaptırmadım. dusunmuyordum ama zaten korona muhabbetı gırınce doktorlar da gelmıyormus ölcume. yanı doktorum saglıklı goruyprum dedıgı ıcın ıcımı ferah tutuyorum, seker yuklemem yapıldı o da temız sukur, elımden gelenı yapıyorum vıtamınımı ıcıyprum kontrolume gıdıyorum, ınsallah Allah saglıkla kavusturacak hepımızı yavrularımıza ona da ınanıyorum, ıcını ferah tut yoksa 9 ay gecmez, kendım stres yaptıgım ıcın bılıyorum, ılk hamılelıgımde degıl de dusukten sonra bu stresı kazandım. sakin ol 41 yasındasın masallah yasın guzel, benden gencsın benım yasımda belkı de bu bebegıne kardes ıcın hamıle kalıyor olacaksın saglıkla

Selamlar
Unutmadan :
M mutina mama salonda duruyor bizde, ev serin bir de 350 gr.lık kutular birkaç gün dayanıyor zaten. Mama açılmış kutu bekleme süresi evet 1 ayı geçmesin. Mamayı yaptıktan sonraki içirme süresi meselesi ise daha karışık, bir saat diyen var, 2 saat sonra atın diyen var ben 1 saati geçirmedim ama belki yaptığım zamanı karıştırıp 1-1,5 saat arası içirdiğim olmuştur.

flx77 flx77 rahat bir hamilelik geçiriyorsundur umarım, kolay gele.
panic_attack panic_attack aşılar nasıl geçti? Sünnette son durum ne?

Ben hemen her gün oğlanı arabasına atıp arada bir çay bahçesi molasıyla beraber deniz kenarında 45 dk - 1 saat yürüyorum. Harekete, sese, değişik havalara, arabada uyumaya alışsın istiyorum. Sonuncu henüz olmadı ama :confused:uyumlu maşallah. Ama bana yapışıp kalan fazla 5 kilom pek gitmeye niyetli değil galiba:KK34:

Yaptığıma pek uyku eğitimi denemez ama sizlerin dediklerinden ne yararsa yapıyorum, öyle böyle 20.00de uyuyor oğlan yatağında, biraz ses veya ninni, biraz pış pışlama, Allah razı olsun emzik denen icat... Gündüz iştahsızlığı devam, ama genelde keyfi yerinde çok dert etmiyorum. Son bir haftadır iki günde bir hatta üç gün üst üste kaka yaptı. Kaldı sünnet...
bu hafta online eğitim meselemiz yoğundu, uğraşamadık, önümüzdeki hafta belli olacak tarihi.

:halay: :KK200:Bu arada kızımın burcuna da bayıldım ya, alemsinn panic_attack panic_attack

flx77 flx77 yeni burç icat ettik kııız 😆

Madam Seyyan Madam Seyyan sünnet işi beklemede bacım. Denizli'de bi hastane ayarlıcak arkadaş. Henüz haber yok. Temmuz'a kalır da Aydın'daki hastane ararsa Aydın'da yaptırırız artık. Öncesinde göz işimiz var. Solda hafif kayma var hala geçmedi, ona baktıracaz.

Aşılarımızı olduk. Ertesi gün hafif ateş ve huysuzluğu oldu. Bugün keyfi iyiydi kuzumun. Gündüz 5 saat gece 10 saat uyudu. Yaz saati uygulamasına geçti son 1 haftadır :) Artık 7 gibi değil, 8-9 arası uyuyo. Sabah 6 gibi uyanıyo. 2 rüya öğünü ile devam ediyoruz.

Bu arada ben şimdilik, yani bi problem olmadığı sürece uyku eğitimi vermekten vazgeçtim. Okuduğum bi kaç şey çok gerekmiyosa tavsiye etmiyo. Güvenli bağlanma ve psikolojik gelişimi olumsuz etkiliyomuş. Birlikte bile yatın ve 2-3 yaşına kadar, çocuk da hazır olana kadar odayı ayırmayın diyolar. Ben anne yanı yatağında yatırıyorum hep ama daha rahat dönmeye başladığında ve gazı tamamen bitip rahat ettiğinde arada aynı yatakta da yatmayı düşünüyorum.
Uykuya geçişte kucakta veya yürüyerek pışpışlamayı bıraktım çünkü kollar pert olacaktı. Uyandıktan en geç 2 saat sonra ve eski usul ile maksimum 10 dk ayağımda hafif sallıyorum kendi karyolamızda, hemen sızıyo. Yatağına yatırınca da gazı yoksa uykuya devam ediyo. Gazı varsa debelenip gaklıyo tekrar alıp sallıyorum tekrar sızıyo. Beni yoran bi aktivite değil yani artık. Hatta ayağımda sallarken müzik dinleyerek, cepte oyun oynayarak dinlenmiş de oluyorum. :)

Bazı uzmanlar diyo ki uyutma ve uyuma alışkanlıkları sizin ve bebeğin hayatını çok zorlamıyosa uyku eğitimi vermeyin. Beni zorlamıyo şu an. Eninde sonunda her çocuk kendi kendine uyumayı öğrenir, 3 yaşına kadar bunun için uğraşmak gereksiz ve yanlıştır, normal olan bebeğin kendi başına değil sizin yardımınızla uyumayı istemesidir diyo. Mantıklı. Bizi eğiten olmadı. Ayakta sallana sallana uyuduk :) Bu mevzuyla ilgili instagramda Oya Çanak'ı takip edebilirsiniz mesela.

Tadım işlerine hipp'in elmalı havuç püresiyle devam ediyoruz 2 gündür. Sevdi tadını. 2-3 çay kaşığı yedi. Bi de elmalı tahıllı iyi uykular kaşık maması sipariş ettik, onu deneyecez.
1 haftadır sağım yapmıyorum artık sütüm bitmiştir. En son 20 cc çıkıyodu ve artmıyodu çünkü.

Son gelişmeler böyle. 😇

panic_attack panic_attack uyku problemi yoksa eğitime gerek yok. Uykuya rahatça dalıyor ve gece uyandığında beslenip tekrar dalabiliyorsa, bebeği kendi haline bırakmalı.
Uzay düzenini kendi kurmuş. Deniz de öyle. Benim tek yaptığım uykusu geldiğini anladığımda yatağına bırakmak oldu. Şimdi uyku belirtisini aldığımda yatırıyorum 10-15 dk kendi kendine oyalanıp sonunda uyuyor. Halinden memnun görünüyor.
Eğitim aslında geceleri sık uyanan ve tekrar uyumamakta ısrarcı olan bebeler için uygulanıyor. Hiçbirimizim bebeleri öyle şeyler yapmasınlar dinimiz amin

Tamam heyoooo kurtulduk yok eğitim meğitim o zaman. :halay:Bana bunlarla gelin canım devrelerim:KK200::KK200: Bizim de uyku 8-9 arası, gece iki uyanma, 6.30 -7.00 uyanış.
Pazar günü 5. ay doluyor, yapalım yoğurdumuzu, başlayalım tadımlara bakalım. Diş etleri çok güçlendi, belirginleşti ama bahsedilen diş çıkardı çıkacak şişmesi bu değil sanırım. Bir anda pat diye diş çıksa ne sevinirim ama.
Süt konusu aynı panic_attack panic_attack , duygusal evreleri tamamladım, bedensel biraz daha işim var galiba. Anlatamadım neyse, bir gün belki burdan belki özelden içimi dökerim.

Merhabalar canımlar.
Tadımlarda ikinci haftadayız. İlk hafta sebze yedik. Kabak,havuç,patates,ıspanak verdim. Suda haşladım ve sadece zeytinyağı ekledim. 3-4 kaşık yedi. Sevdi gibi.. Kabızlık,ishal olmadı. Bir değişiklik yok. Bu arada,tadımlardan sonra suyu unutmayın..
Araya bir gün armut sıkıştırdık. Sonraki gün yine sebze.. Tatlıları üst üste vermemeye özen gösteriyorum.
İkinci hafta meyve haftası. Yarın elma yiyecek. Meyve filesi de aldım. Artık karışımlara da başlarız. Haftaya da yoğurt eklenecek.
İştahlı olursa güzel,keyifli bi iş.
Meme reddini tamamen aştık. Emiyor. İstemediği oluyor ama bu aylardan sonra genel ve normal bir durummuş.
8 kiloya yaklaştı. Hareketlendiği için artık kilo alımı yavaşladı. Bu aralar en sevdiği aktiviteler ayaklarıyla uğraşmak ve sırt üstünden yüz üstüne dönmek.
Geceleri bir kez uyanıyor.
6 aydan sonra kesintisiz uyuması tercih edilirmiş. Açıkçası ben de öyle tercih ederim. Gündüz uykusu hiç yok zaten. Sürekli de ilgi istiyor. Kendi kendine oyalanamıyor hala. En sevdiği oyuncak çıngıraklı top. Diş çıkarmaya çalıştığı için sıkıntılı. Topu ağzına sokmaya çalışıyor. Sokamazsa ağlıyor,sokarsa da ağlıyor. Savaş halinde. Yalnız bırakamıyorum. Kucakta geziyoruz, sarılıp oturuyoruz. Hiç bişeye vakit bulamamaya devam.
Şimdilik durumlar bunlar. Hepinizi öptük!

merhaba, sık gıremıyorum gec gordum yanlıs anlamanı ıstemem. doktorum ölçümlerde rısk gormedıgı soyledı, "nıfty gereklı degıl ama sen streslı oldugun ıcın baska turlu rahat edemezsen ıstersen yaptır ben sonucunun ıyı gelecegını bılıyorum , ama down ıcın olanı yaptırman yetrelı dıgerlerıne gerek yok" dedı, yaptırdım dusuk rısk geldı sonuc, "detaylı ulutrasonu ıstersen yaptır benım gorudgum su ankı tum olcumler gayet saglıklı" dedı onu yaptırmadım. dusunmuyordum ama zaten korona muhabbetı gırınce doktorlar da gelmıyormus ölcume. yanı doktorum saglıklı goruyprum dedıgı ıcın ıcımı ferah tutuyorum, seker yuklemem yapıldı o da temız sukur, elımden gelenı yapıyorum vıtamınımı ıcıyprum kontrolume gıdıyorum, ınsallah Allah saglıkla kavusturacak hepımızı yavrularımıza ona da ınanıyorum, ıcını ferah tut yoksa 9 ay gecmez, kendım stres yaptıgım ıcın bılıyorum, ılk hamılelıgımde degıl de dusukten sonra bu stresı kazandım. sakin ol 41 yasındasın masallah yasın guzel, benden gencsın benım yasımda belkı de bu bebegıne kardes ıcın hamıle kalıyor olacaksın saglıkla
Açıklayıcı mesajın için teşekkür ederim biraz olsun rahatladı içim detaylı ultrasonum iyi çıkarsa ondan sonra anca hamileliğin tadını çıkarabilicem ozamana kadar stres içindeyim nift yaptıramadığım için inşallah dediğin gibi olur senide sağlıkla kavuştursun yavruna rabbim

Yaş konusunda rahatlattın zaten en korktuğum yaşımın 41 olması
Zaten en bütün korkularım yaşım yüzünden yazdıklarınız rahatlattı aslında 37 yaşlarda istemiştim olmadı 41imde nasib oldu ama endişelerimde bitmiyo

Merhabalar canımlar.
Tadımlarda ikinci haftadayız. İlk hafta sebze yedik. Kabak,havuç,patates,ıspanak verdim. Suda haşladım ve sadece zeytinyağı ekledim. 3-4 kaşık yedi. Sevdi gibi.. Kabızlık,ishal olmadı. Bir değişiklik yok. Bu arada,tadımlardan sonra suyu unutmayın..
Araya bir gün armut sıkıştırdık. Sonraki gün yine sebze.. Tatlıları üst üste vermemeye özen gösteriyorum.
İkinci hafta meyve haftası. Yarın elma yiyecek. Meyve filesi de aldım. Artık karışımlara da başlarız. Haftaya da yoğurt eklenecek.
İştahlı olursa güzel,keyifli bi iş.
Meme reddini tamamen aştık. Emiyor. İstemediği oluyor ama bu aylardan sonra genel ve normal bir durummuş.
8 kiloya yaklaştı. Hareketlendiği için artık kilo alımı yavaşladı. Bu aralar en sevdiği aktiviteler ayaklarıyla uğraşmak ve sırt üstünden yüz üstüne dönmek.
Geceleri bir kez uyanıyor.
6 aydan sonra kesintisiz uyuması tercih edilirmiş. Açıkçası ben de öyle tercih ederim. Gündüz uykusu hiç yok zaten. Sürekli de ilgi istiyor. Kendi kendine oyalanamıyor hala. En sevdiği oyuncak çıngıraklı top. Diş çıkarmaya çalıştığı için sıkıntılı. Topu ağzına sokmaya çalışıyor. Sokamazsa ağlıyor,sokarsa da ağlıyor. Savaş halinde. Yalnız bırakamıyorum. Kucakta geziyoruz, sarılıp oturuyoruz. Hiç bişeye vakit bulamamaya devam.
Şimdilik durumlar bunlar. Hepinizi öptük!
Bu hafta gidebilirsek doktora soracağım ama önce sana sorayım taze taze yapıyorsun madem :
ek gıda öğününü sabah mı öğle mi akşam mı vermeyi tercih ettin? 2-3 kaşık günde bir kere mi?
Haşlandıktan sonra tam püre mi yaptın sebzeleri?

Bizimkinde de hareket bol, hop hemen yüzüstü dönüp denizaltı gibi dikiyor kafayı. Ayaklarını emmeye çalışıyor. Ben de kendime vakit ayırma seanslarına daha dikkat etmek istiyorum artık. Zaten işten de görev geliyor, geceleri sert halde TV ya da pc karşısında kafa dağıtmaya çalışıyorum ama o zamanları da haftada birkaç kez çalışmaya vermem lazım. Tam zamanlı işe başlama zamanı yaklaştıkça kaçıyorum o düşüncelerden, ben bakıcı bulup emanet etmek zorunda olacağım çünkü. Sevin valla o kayınvalidelerinizi :KK45: Anneler zaten ceptedir diye söylüyorum.

Süt meselesine gelince haklısın selozy selozy . Ama ne demişti sayın eski cumhurbaşkanımız , benzin vardı da biz mi içtik?
:KK14: Senin güzel hatırın için bugün bir ara yine sağayım bari, ama önce beni görünce balkonundan bahçeye 'emiyor mu' diye seslenen komşumu boğazlamam gerek. Sen emmişin de ne olmuş bu mu sonuç diyemiyorum ya ona yanıyorum:KK47:

Bu hafta gidebilirsek doktora soracağım ama önce sana sorayım taze taze yapıyorsun madem :
ek gıda öğününü sabah mı öğle mi akşam mı vermeyi tercih ettin? 2-3 kaşık günde bir kere mi?
Haşlandıktan sonra tam püre mi yaptın sebzeleri?

Bizimkinde de hareket bol, hop hemen yüzüstü dönüp denizaltı gibi dikiyor kafayı. Ayaklarını emmeye çalışıyor. Ben de kendime vakit ayırma seanslarına daha dikkat etmek istiyorum artık. Zaten işten de görev geliyor, geceleri sert halde TV ya da pc karşısında kafa dağıtmaya çalışıyorum ama o zamanları da haftada birkaç kez çalışmaya vermem lazım. Tam zamanlı işe başlama zamanı yaklaştıkça kaçıyorum o düşüncelerden, ben bakıcı bulup emanet etmek zorunda olacağım çünkü. Sevin valla o kayınvalidelerinizi :KK45: Anneler zaten ceptedir diye söylüyorum.

Süt meselesine gelince haklısın selozy selozy . Ama ne demişti sayın eski cumhurbaşkanımız , benzin vardı da biz mi içtik?
:KK14: Senin güzel hatırın için bugün bir ara yine sağayım bari, ama önce beni görünce balkonundan bahçeye 'emiyor mu' diye seslenen komşumu boğazlamam gerek.
Öğlen vakitlerinde, aç karna veriyorum. Diyelim 3 saatte bir mama veriyorsun, son mamadan 2 saat kadar sonra verebilirsin. Açlıktan gözü dönmeden diyelim.
İlk tattırırken 2-3 kaşık, ikinci hafta arttırdım.
Haşladıktan sonra püre yapıyorum, istersen başta püre yaparsın daha sonra çatalla bile ezebilirsin. Mümkün olduğunca , yiyebileceği kadar katı olsun. Zeytinyağı çok az.
Evet taze yapıyorum,doktora bu konuyu danıştım. panic_attack panic_attack ile de konuşmuştuk. Güvenmediğim sebze meyveleri vermek istemiyorum, hippin konservelerinden alsam mı dedim. Kati suretle karşı çıktı. Kendi yaptığın konserveyi bile verme, ille de taze olacak dedi.
Anneler konusuna gelince, ahhh Meryemim. Şimdi burada kayınvalide temalı yazışmalarda bulunmak istemem :KK70:
Ama özetle kayınvalidemin bakması imkansız,annemle de ayrı şehirlerdeyiz. Şimdilik evdeyim . Bakalım neler olacak. Ben de önümü göremiyorum.
Amaaan boğma anne süt seviciyi boşver. Onlar konuşur. Emse de yarıyor yaramıyor muhabbeti yaparlar. Zayıf bu çocuk niye mama vermiyorsun derler.
Hadi sağ bakalım benim hatrıma.

Biz de bugün pipi kontrolü sonrası gezdik biraz. Hiç ağlamadan merakla gezdi çocuum. Sonra da arabada uyudu kaldı :)
Kontrolde pipiye baktı, sorun yok dedi. Listeye adımız eklendi. Salgından dolayı Haziran'a randevu vermediler. En erken Temmuz olurmuş ama o da kesin değilmiş. Benden önce arkadaşım girdi oğluyla, 20 gün arası bebelerimizin, ona 2-3 ay sonra anca sıra gelir demişler. Kadın Aydın'da tek sünnet cerrahı. Denizli'de bi özel hastane ile görüşecez bi de bakalım. O da kadınmış. Bekletmek istemiyoruz. Ne kadar erken o kadar iyi. :/

4. ay kontrolüne gitmedik. Telefonla demir damlası tavsiyesi verdi doktorumuz. Kabız yapmaz, içeriği de temiz dedi. Sidefer değil. Du bakiim neydi. Bestiron.

Pzt aşılarımız var. Hadi hayırlısı.
Canım bestiron kg başı bi damla mı kabızlık falan yaptı mı

X