Memurluk mu öğretmenlik mş

Sizin sevgi ve empatiniz hasta olan cocuklara karşı yüklenmiş. Öğretmenlik cok da kolay bir meslek değil ve sınıf ortamı ciddi anlamda enerjinizi sömürür sabır ve tahammülünüzü bitirir. O yüzden öğretmenliğe geçmeden cok iyi düşünün size tavsiyem. Dışardan yaratılmış öğretmenlik rahat meslek algısı asla ama asla doğru değil. Ve sadece cocukları sevmekle yapılabilecek bir meslek de değil.
Evet acaba böyle mi diye düşünüyorum ben de emin olmaya calısıyorum. Öğretmenlik gerçekten dısardan görüldüğü gibi hiç rahat değil. Aslında buradaki rahatlıktan amacım meslegi yaprken değil de yaz tatili, ara tatiller ve haftalık calısma saatinin özel durumumuz için uygun olması. Bu aşamada da tabi dısrdan görünen ile fiili yapandan net bilgi almak en önemlisi suan

Ders saatini yeri gelir istediğiniz kadar alırsınız yeri gelir istediğinizden az ya da cok düşebilir. Tamamen okula ve o yıla özel bir durumdur değişkendir yani. Ayrıca 15 saat maaş karsılığını alıyım fazlasını istmeem gibi bir şey de söz konusu değil en az 20 saate pek cok idare tamamlar eğer ders varsa. Her zümrede de süper anlayışlı öğretmenler düşünmeyiniz😃
Evet sanırım 21 saat ders zorunluymus. Yani açıkcası söyle hani benim için gğn boşaltsa da uygun, hergün geliceksin ama işte trım gün gibi bir durumda uygun. Kızımın 4 saatte bir oansumanı var ömür boyu devam edecek. Mesela o saatleri söylesem planlama yapılabilir mi

İlk önce borçlarınızı halledin bence. Calismadiginizda artacak daha ağır yük olacak. Hayat pahalı. Bir de sağlık durumu var onun içinde artı paranız olması lazım köşede. Ne olacağı belli olmaz ülkenin durumu da malum. Dışardan okuyorken bitirebilir misiniz okulu.

Evet sanırım 21 saat ders zorunluymus. Yani açıkcası söyle hani benim için gğn boşaltsa da uygun, hergün geliceksin ama işte trım gün gibi bir durumda uygun. Kızımın 4 saatte bir oansumanı var ömür boyu devam edecek. Mesela o saatleri söylesem planlama yapılabilir mi
Boş gün verip vermemek tamamen idarenin inisiyatifinde. Bir okula atanırsınız boş gün vermez 21 saat dersiniz olduğu halde başka bir okul ise boş gün verir. Net bir şey söylemek mümkün değil bu konuda. Ama sizin eğer kızınızla ilgili bir raporunuz belgeniz var ise mebe gerekirse dilekçe verirsiniz. Zaten insani duyguları gelişmiş bir idareci de size en uygun programı yapmak için elinden geleni yapar. Ama deidğim gibi tüm bunlar bir ihtimal. Her okulun durumu farklı. Bir de şu var ki yarım gün çalıssanız da pek cok mesleğin tüm gün çalıştığı haldeki eforunu fazlasıyla harcarsınız. Her meslek gibi artısı da var eksisi de yani. Siz kar zarar durumunu iyi değerlendirin

İlk önce borçlarınızı halledin bence. Calismadiginizda artacak daha ağır yük olacak. Hayat pahalı. Bir de sağlık durumu var onun içinde artı paranız olması lazım köşede. Ne olacağı belli olmaz ülkenin durumu da malum. Dışardan okuyorken bitirebilir misiniz okulu.
İşte bir gerçekçi yorum daha. O kadar haklısınız ki. Suan bile medikal masraflara ucu ucuna yetiyorum. Devlet bakım ücreti veriyor. Aylık medikal masrafının yaklasık yarısını karsılayabiliyorum. Ürünler ithal oldugu şçin dövşze endeksli malesef her ay zamlı alıyorum. Kenarda kötü gün param var sağlık için. Bir de orta karar arabam var. Sağlık için olanı kızım için ayırdım arabamı da satıp aylık kredi ödemelerimi yaparım 1 sene şdare eder dedim ama ülkenin hali gerçekten hiç belli değil tşk edrm

Arkadaşlar merhaba, suan karmaşık bir durumun içerisindeyim. Fikir verirseniz cok memnun olacagım.
Ben suan memur olarak çalışıyorum. Kzım seneye 1. Sınıf olacak ve 2. Cocugun olunca yarım maas yarım mesai seklinde çalışabilecegim 6 sene
Diğer yandan calıştıgım kurum rahat fakat ben cok mutsuzum kızımın tedavi sürecinde tatsız durumlar yasandı ve amirim, ortamdan hiç hoslanmıyorum her sabah ayaklarım geri geri gidiyor
Aynı zmanda suan yine kendi sehrimde bir kuruma atandım bekleme süresi olmadan gecebilecegim
İstisnai durumum ise su; ağır bakıma ihtiyacı olan, sık sık hastaneye gidip özel ilgi görmesi gereken bir kızım var. Suan ki kurumum yarım çalışma konusunda rahat ama çok mutsuzum
Geçebilecegim kurumda iş yoğunlugu yok fakat 8 5 calısacagım
Aynı zamanda suan fen bilgisi öğretmenliğine girdim okuyorum 1. Sınıfım amacım öğretmen olmaktı erken bitirme gibi hedefim var. Öğretmen olursam zaman acısından kızıma daha faydalı olacagımı düşünüyorum fakat işi bırakıp 2 sene sadece okula gitmem lazım.
İşi bırakınca da asırı borcum var ve muhtemelen eve evraklar falan gelecek

Bu durumda karar veremiyorum, borçta gelse sabredip herseyi silip okulu mu bitirsem öğretmen olup rahatlasam,
Yarım zamanlı yarım maas verecek olan işimde çalışıp zaman konusunda iyi olup hergün mutsuz mu gitsem
Sehrimdeki başka kuruma geçip, çalışmaya severek gidip 8 5 çalışıp okulu mu uzatsam

Yardım çlarınız cok önemli suan için
Öğretmen olsanız dahil her okulun giriş çıkış saati farklıdır.
Sabah girerim öğlen çıkarım diye düşünürseniz üzülebilirsiniz.
Benim 21 saatlik ders programımla haftada 5 gün okula getiren idare vardı.
Ama tabii öğretmen olmayı çok istiyorsanız sabrım var diyorsanız bu işe girin derim

Boş gün verip vermemek tamamen idarenin inisiyatifinde. Bir okula atanırsınız boş gün vermez 21 saat dersiniz olduğu halde başka bir okul ise boş gün verir. Net bir şey söylemek mümkün değil bu konuda. Ama sizin eğer kızınızla ilgili bir raporunuz belgeniz var ise mebe gerekirse dilekçe verirsiniz. Zaten insani duyguları gelişmiş bir idareci de size en uygun programı yapmak için elinden geleni yapar. Ama deidğim gibi tüm bunlar bir ihtimal. Her okulun durumu farklı. Bir de şu var ki yarım gün çalıssanız da pek cok mesleğin tüm gün çalıştığı haldeki eforunu fazlasıyla harcarsınız. Her meslek gibi artısı da var eksisi de yani. Siz kar zarar durumunu iyi değerlendirin
Anladım hocam. Çok makbule geçti teşekkür ederim

Kurulu bir düzeniniz ve sorumluluklarınız var.
Tek tabanca olsanız istediğinizi yapın ama değilsiniz.
Öğretmenlikte de şartlarınız belli değil.
Çalıştığınız okula ve müdüre göre değişecek şartlarınız sürekli.
Mutlu olacağınızın garantisi yok.

Öğretmen olsanız dahil her okulun giriş çıkış saati farklıdır.
Sabah girerim öğlen çıkarım diye düşünürseniz üzülebilirsiniz.
Benim 21 saatlik ders programımla haftada 5 gün okula getiren idare vardı.
Ama tabii öğretmen olmayı çok istiyorsanız sabrım var diyorsanız bu işe girin derim
Yok sabah öğlen değil de, hergün 4 saatte bir özel bakım olayımız var ve o saat aralıgında evde olmam gerekiyor yeter ki onu karşılasınlar. Memurlukta malesef olmuyor bu durum. Olsa da hergün ricacı durumda bırakıyor insanı ve dönüp dolaşıp laf söz oluyor göze batıyor hali ile

Atanma konusunda hiç sıkıntı yok yeterli puanı rahat yapabilirim. Öğretmenlikte tempo işini merak ediyorum açıkcası. Yani işin özü cocuklara konuyu en güncel, müfredata uygun sekilde anlatmak değil mi aslolan. Yani örnegin suan denetimlere gidiyorum bu işte cok tempolu, ğnsanlar kandırmaya calısıyor işi dogru yapmaya calısıyoruz bi taraftan insanlarla ıgrasıyoruz vb gibi.
Örnegin haftalık 25 saat derse girdim dersime hazırlandım en verimli sekilde anlatmaya calıstım. Acaba bundan daha fazla olarak benim bilenedipim durumlar var mı?
Yaz tatilinin, dönem aradı tatillerinin ve haftalık fiili çalışma saatinin daha ideal oldugunu düşündüm kendimce. Hazırlık ve evde mesai sürecinin devam edecegini biliyorum dakat en azından evde olabilecegin diye düşündüm
Öğretmen olduğunda başka bebelerin dersi boş geçmesin diye kendi bebenin hastalığında işe gideceksin farkındasın değil mi?

Kurulu bir düzeniniz ve sorumluluklarınız var.
Tek tabanca olsanız istediğinizi yapın ama değilsiniz.
Öğretmenlikte de şartlarınız belli değil.
Çalıştığınız okula ve müdüre göre değişecek şartlarınız sürekli.
Mutlu olacağınızın garantisi yok.
Evet malesef en çokta düşündüren kurulu düzen ve ağır sorumluluk. Bir taraftan gelecegi düşünüyorum şimdi yapmazsam risk almazsam ileride daha fazla muhtaç durumda olacak suan cocuk genç kız olunca daha farklı durumlar cıkacak o zaman ne yapacagım ya o yapsaydım diye pişman olursam diye düşünmekten uyku uyuyamaz oldum

Atanma konusunda hiç sıkıntı yok yeterli puanı rahat yapabilirim. Öğretmenlikte tempo işini merak ediyorum açıkcası. Yani işin özü cocuklara konuyu en güncel, müfredata uygun sekilde anlatmak değil mi aslolan. Yani örnegin suan denetimlere gidiyorum bu işte cok tempolu, ğnsanlar kandırmaya calısıyor işi dogru yapmaya calısıyoruz bi taraftan insanlarla ıgrasıyoruz vb gibi.
Örnegin haftalık 25 saat derse girdim dersime hazırlandım en verimli sekilde anlatmaya calıstım. Acaba bundan daha fazla olarak benim bilenedipim durumlar var mı?
Yaz tatilinin, dönem aradı tatillerinin ve haftalık fiili çalışma saatinin daha ideal oldugunu düşündüm kendimce. Hazırlık ve evde mesai sürecinin devam edecegini biliyorum dakat en azından evde olabilecegin diye düşündüm
Bu çok değişken mesela.
Branşınız gereği tübitak projelerine katılacaksınız mesela siz.
Yoğun bir okul olursa sürekli etkinlikleriniz olacak.
Sadece ders değil.
Ama kıyıda köşede, etkinlik önemsemeyen okulda derse girer çıkarsınız.
Bu sene yeni bir okuldayım, 3.hafta hala tempoya alışamadım.
8.30da başlıyor, bazı günler 7de bitiyor.
Sürekli bir şey toplantısı var, arada boşluk var mesela ama işe yarayacak boşluk değil.
Yok sınavıydı, eğitimiydi, toplantısıydı, hazırlanacak programıydı.
Eski okulumda gereği kadar evrak işi vardı, burda ıvır zıvır, yok evrağın orası öyle olmayacak burası böyle olmayacak.

Rahat etme ihtimaliniz de var, şu anki işinizle kıyaslayamam ama çok yorulma ihtimaliniz de.
Ve her sene yeni ihtimaller.

Nasıl yani? Memur iken de aynı sekilde çalışmam gerekecek bir fark yok ki
Memurken gidip rapor alabiliyorsunuz ..öğretmenken cidden sıkıntı oluyor.Amirin sıkıntı çıkarmasa veliler bir araya gelip milli eğitime gidip seni şikayet ediyorlar.Bir dönem çalıştığım lisede İş arkadaşımızın annesi kanserdi ..gece hastahanede kalıp sabah okula geliyordu ..öğrenci birşey sormuş bir an kadının yorgunluktan kafası donmuş..rehberliğe geldi çocuk anlattık arkadaşın zor bir süreçten geçtiğini..çocuk kendisi okul idaresine gitti "banane annesinin hastalığından gitsin evinde otursun o zaman" diye

Bu çok değişken mesela.
Sadece ders değil.
Sürekli bir şey toplantısı var, arada boşluk var mesela ama işe yarayacak boşluk değil.
Yok sinavıydı, eğitimiydi, toplantısıydı, hazırlanacak programıydı.
Eski okulumda gereği kadar evrak işi vardı, burda ıvır zıvır, yok evrağın orası öyle olmayacak burası böyle olmayacak.

Rahat etme ihtimaliniz de var, şu anki işinizle kıyaslayamam ama çok yorulma ihtimaliniz de.
Evet hocam en cok aslında takıldıgım konu bu. Tubıtak projelerini arastırıyordum. Genelde hangi okullar bu gibi durumlarda faal oluyorlar? Proje okulları mı ? Buyuk okul küçük okul seçimi vb gibi durumlar karsısında ne yapılmalı gibi. Seçim yapmak için açıkcası kpss de dereceye oynamak istiyorum. Ama dediğinşz gibi her sene ihtimal olacak tabi ki. Sabah 8 aksam 7 hiç aklıma gelmemişti mesela

Bu çok değişken mesela.
Sadece ders değil.
Yok sinavıydı, eğitimiydi, toplantısıydı, hazırlanacak programıydı.

Evet hocam en cok aslında takıldıgım konu bu. Tubıtak projelerini arastırıyordum. Genelde hangi okullar bu gibi durumlarda faal oluyorlar? Proje okulları mı ? Buyuk okul küçük okul seçimi vb gibi durumlar karsısında ne yapılmalı gibi. Seçim yapmak için açıkcası kpss de dereceye oynamak istiyorum. Ama dediğinşz gibi her sene ihtimal olacak tabi ki. Sabah 8 aksam 7 hiç aklıma gelmemişti mesela

Öğretmen olarak ne zaman atama yapılacağı nereye atanacaginiz belli değil küçük bir yer olursa çok zorlanirsiniz
Diğer kuruma geçtiğinizde sizden beklentileri olacak aynı şeyleri yaşayabilirsiniz orayı eleyin
Ayrıca tüm kurumlarda benzer şeyler olabilir sizin en büyük silahıniz umursamamak olmalı yükünüz ağır işinize gelmeyene he diyip geçin

Memurken gidip rapor alabiliyorsunuz ..öğretmenken cidden sıkıntı oluyor.Amirin sıkıntı çıkarmasa veliler bir araya gelip milli eğitime gidip seni şikayet ediyorlar.Bir dönem çalıştığım lisede İş arkadaşımızın annesi kanserdi ..gece hastahanede kalıp sabah okula geliyordu ..öğrenci birşey sormuş bir an kadının yorgunluktan kafası donmuş..rehberliğe geldi çocuk anlattık arkadaşın zor bir süreçten geçtiğini..çocuk kendisi okul idaresine gitti "banane annesinin hastalığından gitsin evinde otursun o zaman" diye
Evet hocam şimdi anladım en çok ta bu gibi durumlardan korkuyorum

X