Migren ağrısı mahvediyorrr

Ben sirtimi isitmaya calisiyorum migren tuttugunda. Tulukla veya kalorifer onune oturarar. Sanirim geriliyor orda bi seyler isitinca gevsiyor ve ciddi sekild faydasini goruyorum. Tamamen gecirmiyor fakat dayanabilecegim noktaya geriliyor

Hazir gıda tam 2 aydır tuketmiyorum, diyetteyim olabildiğince sağlıklı beslenmeye çalışıyorum
Cok sık ara öğün yapıyorum ac kalmıyorum çünkü açlıkta migreni tetikliyor biliyorum
Ben de açlık tetikliyor sanmıştım yıllarca, meğer yanlış beslenme tetikliyormuş.
Özellikle sabah ekmek vb tüketmezsem, sebze tüketimim iyiyse ben de iyiyim.
Sizinki farklı olabilir, değerlendirmeniz için söylüyorum.
Bi 15 yıl açlık migrenimi tetikliyor dedim, 30umdan sonra fark ettim neyin iyi neyin kötü geldiğini.

13 yıllık psikolojik danışman, nbt ve nefes terapistiyim. 😊 Bu tür kaynağı belirsiz hastalıklar uzmanlık alanım. 😊
Ben de Tülay Kök ten dinlemiştim.
O da psikolojik olduğunu anlatmıştı.
Mesela birisi kendine ait hiç zamanı olmadığından beyin sakinlik istediği anda dur demek için ağrı baslatiyor gibi bir açıklama yapmıştı.
O kişi mesela ağrı gelmeden önce çocukları eşe ya da anneye bırakıp birkaç saat karanlık ve sessiz odada yatmakla migren ağrısını geçirmiş.
Bende de adet zamanı var.
Otuzdan sonra başladı.
Biliyorum içimde sindiremedigim şeylerden dolayı oldu.
Tek kendime ait alanım yok.
Ailem uzakta.
Sürekli çocuklarla meşgulüm eşim yardım etse de ders vs her türlü sorumluluk bende ve bu beni çok geriyor.
Aşırı hassas da bir kişiliğe sahibim.
Başım agrirken bile çekilip uyuyamıyorum.
Sanırım aşırı kontrolcü bir yapım da var rahat olamıyorum.
Sebebini biliyorum ama cozmemek için de direniyor gibiyim.
İkinci çocuğumun uyku uyutmamasindan sonra arttı bu durumum.
Aslında üst üste geldi uykusuzluk ve geçmişimle yuzlesmem.
Kabullendim, herkesi affettim diyorum ama sanırım ipin ucunu bir türlü bırakamıyorum.
Öyle bir durum işte.

Nasil bir tedavi acaba

türkiyede hangi kategoriye giriyor hic bi fikrim yok.
önce kan alip bütün aklina gelen degerler incelencek
ondan sonra adet dönemine göre adetden bir kac gün önce sanirim sabah kalktiginda hic birsey yemeden bir tüpe tükürük doldurup labaratora yollancak. ona göre hormonlarin iyice degerlendirilcek. sonra doktor senin icin bir hormon kremi hazirliyor ve sen her gün bunu bileklerine sürüyorsun. alti ay sonra yine aynisi...

ben acikcasi inanmiyordum ama benim müdürüm gögüs kanserini böyle tedavi etti doktor.

bende kist var ölüyorum artik agridan üstüne migren... benim müdür bu sekilde tüm agrilarindan kurtuldugunu iddia ediyor artik bende denicem insallah ise yarar tek umudum bu tedavi.

cok pahalli ama yapicam yeterki bir rahat nefes aliyim artik. sadece bi kere doktora görünmek 200 euro o tükürük testi 150 euro... gerisini hesaplamadim

bende kist yani endriometriosis oldugu icin ameliyat olmak istemiyorum cünki sen aldiriyorsun o tekrar cikiyor doktor önce temizlenmesi lazim derse mecbur ameliyat olucam. sidik torbama bile kadar dagilmis durumda... ayin 15 günü ölü gibi yasiyorum sürüne sürüne diger 15 günü karin agrisiya geciyor... ve sürekli tetiklenen migrenim

ama dedigim gibi 7-8 sene korunma hapi kullanmistim cok sivilcem var diye o dönem bi kere bile migren atagim olmamisti

Mesela birisi kendine ait hiç zamanı olmadığından beyin sakinlik istediği anda dur demek için ağrı baslatiyor gibi bir açıklama yapmıştı.
O kişi mesela ağrı gelmeden önce çocukları eşe ya da anneye bırakıp birkaç saat karanlık ve sessiz odada yatmakla migren ağrısını geçirmiş.
Otuzdan sonra başladı.
Ailem uzakta.
Sürekli çocuklarla meşgulüm eşim yardım etse de ders vs her türlü sorumluluk bende ve bu beni çok geriyor.
Kabullendim, herkesi affettim diyorum ama sanırım ipin ucunu bir türlü bırakamıyorum.
Öyle bir durum işte.
Evet bende çok kontrolcu biriyim ama bu bana bize zarar veriyor keşke vurdumduymaz olabilsem inanın öyleleri daha mutlu ve sağlıklı

türkiyede hangi kategoriye giriyor hic bi fikrim yok.
önce kan alip bütün aklina gelen degerler incelencek
ondan sonra adet dönemine göre adetden bir kac gün önce sanirim sabah kalktiginda hic birsey yemeden bir tüpe tükürük doldurup labaratora yollancak. ona göre hormonlarin iyice degerlendirilcek. sonra doktor senin icin bir hormon kremi hazirliyor ve sen her gün bunu bileklerine sürüyorsun. alti ay sonra yine aynisi...

ben acikcasi inanmiyordum ama benim müdürüm gögüs kanserini böyle tedavi etti doktor.

bende kist var ölüyorum artik agridan üstüne migren... benim müdür bu sekilde tüm agrilarindan kurtuldugunu iddia ediyor artik bende denicem insallah ise yarar tek umudum bu tedavi.

cok pahalli ama yapicam yeterki bir rahat nefes aliyim artik. sadece bi kere doktora görünmek 200 euro o tükürük testi 150 euro... gerisini hesaplamadim

bende kist yani endriometriosis oldugu icin ameliyat olmak istemiyorum cünki sen aldiriyorsun o tekrar cikiyor doktor önce temizlenmesi lazim derse mecbur ameliyat olucam. sidik torbama bile kadar dagilmis durumda... ayin 15 günü ölü gibi yasiyorum sürüne sürüne diger 15 günü karin agrisiya geciyor... ve sürekli tetiklenen migrenim

ama dedigim gibi 7-8 sene korunma hapi kullanmistim cok sivilcem var diye o dönem bi kere bile migren atagim olmamisti
Insallah ise yarar ve kurtulursunuz emekleriniz paranız boşa gitmesin sağlık her şeyden önemli

13 yıllık psikolojik danışman, nbt ve nefes terapistiyim. 😊 Bu tür kaynağı belirsiz hastalıklar uzmanlık alanım. 😊

Tamamen psikolojik diyorsunuz yani doğru mu anladım?
Bir noktada katılasım geliyor size zira yapılan tetkiklerde hiç birşey bulunamadığında migren teşhisi konuyor. Peki bu konuda bile yazılan örnekler? Hacamat yaptırıp geçtiğini su orucu ile hatta ben botox yaptırıp geçtiğini söyleyen bile duydum. Fiziksel müdahale ile psikolojik sorun nasıl geçiyor?

Otuzdan sonra başladı.
Ailem uzakta.
Öyle bir durum işte.
Bırakmak istemiyorsunuz çünkü kaçış alanınız orası. Ağrılarınız başladığında kazancınız oluyor, tek kalıp dinlenebiliyorsunuz. 😊

Bir noktada katılasım geliyor size zira yapılan tetkiklerde hiç birşey bulunamadığında migren teşhisi konuyor. Peki bu konuda bile yazılan örnekler? Hacamat yaptırıp geçtiğini su orucu ile hatta ben botox yaptırıp geçtiğini söyleyen bile duydum. Fiziksel müdahale ile psikolojik sorun nasıl geçiyor?
Su orucu kısmını pek bilmiyorum yani nasıl yapıldığını filan bilmiyorım bu yüzden birşey diyemeyeceğim.
Hacamat vücutta biriken kirli kanı temizlemektir kaba tabirle, fakat gelin görün ki Hacamat yaptıracağım dediğinizde işin ehli kişi rastgele yapmaz hacamatı. Sıkıntıya göre belli bölgeye yapar. Fizyoloji ve psikolojiyi ayrı tutamayız zaten. Psikolojinin artıklarını vücuttan atmak gibi diyebiliriz hacamat için, fazla derine inmeden. 😊
Botoksta bir nevi ağrılı bölgeyi uyuşturma diyebilirz uyuşan yerde ağrı acı olmaz. kaldı ki botoksun sınırsız değil süresi sanırım yani ara ara botoksu yenilemek gerekiyor.

Yıllardır migren hastasıyım.
Doğum yaptıktan sonra atak sayısı ve yoğunluğu azaldı.
Adet öncesi mutlaka tutar.
Açlık, susuzluk, havasızlık, stres, fazla peynir tüketimi tetikliyor.
Düzenli magnezyum, demir takviyesi ve her gün Türk kahvesi içmek bana iyi geliyor.
Ailede özellikle annede varsa genetik yatkınlık oluyor.
Mükemmelliyetçi, kontrolcü kişilerde daha çok görülüyor.
Özetle sebepler; fiziksel, psikolojik ve çevresel.
Çevremden hacamat ve akapunkturdan şifa bulanlar oldu ben avmigran ve apranax kullanmaya devam ediyorum.
Başımı bir tülbentle sıkmak ve buz koymak da ağrımı hafifletiyor.
Cesaret edebilirsem hacamat yaptırnayı düşünüyorum.

Düzenli magnezyum, demir takviyesi ve her gün Türk kahvesi içmek bana iyi geliyor.
Çevremden hacamat ve akapunkturdan şifa bulanlar oldu ben avmigran ve apranax kullanmaya devam ediyorum.
Bende yıllardır migrenim var diyorum ama en son geçirdiğim ataktan sonra acaba migren değilde beynimde bir rahatszilikmi var diye korktum.nörolojiden randevu alayım diyorum.size sorayım tecrubelisiniz madem.kafamin özellikle sol tarafında uyuşma hafif ağrı oluyor akşama kadar sonra birden çok şiddetli ağrı vuruyor üşümede eşlik ediyor ve uyuşma oluyor.asiri zonklayici bir ağrı ve kusma eşlik ediyor.kusarsam biraz rahatlıyorum ama sonra sanki bir denizde dalga gelir gibi tekrar ağrı vuruyor.sesler çok rahatsız ediyor ışık ve kokuda öyle.

Bende yıllardır migrenim var diyorum ama en son geçirdiğim ataktan sonra acaba migren değilde beynimde bir rahatszilikmi var diye korktum.nörolojiden randevu alayım diyorum.size sorayım tecrubelisiniz madem.kafamin özellikle sol tarafında uyuşma hafif ağrı oluyor akşama kadar sonra birden çok şiddetli ağrı vuruyor üşümede eşlik ediyor ve uyuşma oluyor.asiri zonklayici bir ağrı ve kusma eşlik ediyor.kusarsam biraz rahatlıyorum ama sonra sanki bir denizde dalga gelir gibi tekrar ağrı vuruyor.sesler çok rahatsız ediyor ışık ve kokuda öyle.
Ses, koku ve ışık hassasiyeti migrene uyuyor bununla birlikte uyuşma-üşüme bende hiç olmuyor.
Kusma sonrasında ağrı tamamen geçiyor bende.
Ağrı tek taraftan girer, benim sol şakağımda oluyor çoğunlukla.
Nörolojik bir muayeneden geçmeniz iyi olur.

bende de migren var- bkz. nickim

ben de kendi kendime koymuştum teşhisi, ben de ya acaba başka bir şey olmasın diye nörolojiye gittim bi aşamadan sonra.

doktorun dediği (ki ben de başka bir alanda sağlık uzmanıyım) "migren tanısı dışlayıcı tanı, yani, bakarız başka bir şey bulamazsak migren deriz"
kısaca böyle
size de bakarlar MR filan çekerler başka bir şey bulumazlarsa migrendir.

yüksek ihtimalle de öyledir.
ben ertesi gün çok çalışmam gerekiyorsa ve mahvolmuşsam, acile gidip kastan ağrı kesici yaptırıyorum. o zaman bulantı için de ilacı karıştırıp vuruyorlar, deneyebilirsiniz.

ben de şu anda atak geçiriyorum, 6 ağrı kesici aldığım 24 saatlik süreler oluyor -maalesef. sanıyorum hava da etkili lodos var, nem yüksek, birden ısındı havalar, kimse yazmış mı bakmadım ama böyle şeyler beni ço etkiler sirkadyen ritim (regl, uyku vs.) nasıl etkiliyorsa bunlar da aynı .

tabi karakter olarak mükemmeliyetçi kontrolcü vs. olmak bunlar yazılmış zaten, bunları geçiyorum.

Telkin

Plesebo etkisi

Hacamat yaptırdım geçecek diye inanıyor

Şu taştan kolye aldık geçecek diyor

Gerçekten inanınca geçiyor ama şüpheci tiplerde kalıyor

Bir tanıdığıma nörolog antidepresan vardı içti bir iki ama inanmadı geçmedi onunki

Oysa takıntılı stresli birisi bu bitince rahatlayacaktı

Bir de bu ağrı kesici içince regl kesilir fikrinin dayanağı ne

Yani migren ağrısını kesecek olan zaten ağrı eşiği yükseltici içeriklidir regl olduğunda da onu verir doktorlar

Ağrıyı değil hissetmeyi kesiyor zaten

Ben de açlık tetikliyor sanmıştım yıllarca, meğer yanlış beslenme tetikliyormuş.
Özellikle sabah ekmek vb tüketmezsem, sebze tüketimim iyiyse ben de iyiyim.
Sizinki farklı olabilir, değerlendirmeniz için söylüyorum.
Bi 15 yıl açlık migrenimi tetikliyor dedim, 30umdan sonra fark ettim neyin iyi neyin kötü geldiğini.
Ben de açlık diye düşündüm bir ara ama Ramazan'da çok rahatım.
Bazısında peynir hamurisi gibi mayalı gıdaların tetiklediğini biliyorum.
Bende etkisi yok.
Bir tanıdığıma söylemiştim onun da aşırı başağrısı oluyordu.
Peynir yemeyi bırakmış çok iyi gelmiş bana dua etmişti.
Bir tanıdığım da üç hafta şekeri bıraktı ağrım olmadı dedi.
Şeker diyetini ben de düşünüyorum.
Belki de beynin oyunu bilemiyorum.

Benim annemde de vardı.
Yıllarca avmigran kullandı.
Başka bir doktora gittiğinde bu ilacın çok fazla yan etkisi olduğunu söylemişti.
O zaman bıraktı kullanmayı.
Menapozda tamamen kesildi ağrı.
Bu ilaç konusunda başka bir doktordan daha fikir aldınız mı acaba?

X