Neden Evlenince Konular Hep Kayınvalideye Döner :)

Sanırım sizin sinir olduğunuz şey çalışma konusunu konuşup kapattığınız halde eşinizin annesinin ağzıyla konuşması ve annesine biz konuyu konuştuk kapattık dememesi, yoksa annesinin okuyucuu çalışmayı düşünmüyor mu, çalışsa iyi olur para biriktirirsiniz lafı kötü bir şey değil.

Sorun kayınvalidenizde değil eşinizde, ikinizin konuşup kapattığı mevzuları biz bu konuyu kapattık diyemeyen biri.
Aynen oyle cok dogru ve bunu eşime söylediğimde atar yapıyor ne alakası var kotu dusunuyosun bilmem ne

Mesele kayinvalide degil eşin. Brn evlenirken kadrolu memuriyetten istifa ettim, baska hayallerim var istemiyorum dedim. Kayinpeder kayinvalide birkac geveledi şöyle mi yapsak boyle mi etsek diye. Eşim o nasil isterse oyle olur diyip kapatti konuyu. Sonrasında bir iki kez kayinvalide sen calissan da cocuga ben baksam diye sacma sapan laflar etti, esim o calismak isterse calisir calismak istemezse calismaz calissa da cocugumuza bakacak kimse aramiyoruz su an dedi kapatti agzini. Bu isler boyle oluyor
Benim esim de o durumda annem dogru söylüyor onun dediği gibi yapalım der ben bir bakarim suratına yani oylr olsa daha iyi olmazmi diye yumuşatır sonra devamlı evde annesinin sözlerini tekrarlar yapana kadar mobing ben kendi durusumdan da memnun değilim eşime soz soyleyemiyorum daha dogrusu kendisi bir yere odaklandiysa asla donduremem

İki kere okudum, aynı şeyi anladım.
Kayınvalideniz gayet iyi niyetli geldi bana. Siz çocuğun ne olacağını dert ettiğiniz için çalışmaya yanaşmamışsınız, kadın da bakabileceğini söylemiş. Konuyu kapatmamışsınız ki, çocuk engel durumu oluşmuş ve havada kalmış ayrıca. O da bu durumu annesi ile paylaşmış olabilir sonuçta onlar anne oğul. Daha önyargısız ve kolay iletişim kurarlar.
Siz o kadar nefret etmeye niyetlisiniz ki kv'den, biz şimdi ne desek boş tabii.

Ortada sorun falan da yok. Çalışmak istemezseniz çalışmayın da, bunun için kadını bahane etmeyin bari. (Deja vu oldum sanki, şu satırları yazdığım anı daha önce de yaşamış gibiyim. Belki de bu forum böyle sonsuz konu ile dolu olduğu içindir. Bilemedim.)

Evet hakli olabilirsiniz. Kv baslarda da sinyalini verdi ben çalışıyordum o sure ve bu kadar takilmiyordum dediklerine ya da cok zamanımız olmuyor gorusemiyorduk ee cocuk oldu soyle yap oyle olmaz böyle olsunlarla başlayıp evde olduğum için devamlı elini uzerimden cekmemeye çalıştı ama ben dur deyip mesafe koydum simdide sinirlenmem katlanamamam bundan dolayı
Mesafeye devam siz ne kadar geri adım atarsanız onlar da adım adım yaklaşırlar.:duduk:

Tek maaşla ev araba alınıp çocuk bakılabildiği zamanlar geride kaldı. Ekonomi bayağı kötü durumda. Siz bilirsiniz. Sorun kayınvalide değil eşiniz. Her şeyi ona danışıyor ve sizin verdiğini tepki buraya yazış biçiminiz bile çocukça, hırçın.

Ayni kelimeyi söyleyemem ama ona yakin soylerim cok kez söyledim de tartıştık daha dogrusu sanki dovmusum gibi ağlayarak yerlere atti kendini o yuzden bu hareketlerden soğudum abarti tavirlardan imalardan

Tahammül eşliğimiz düşük geldi bana. Bence sizin de şu tepkiniz çok abartı. Kayınvalidenizi sevmeyebilirsiniz anlaşamayabilirsiniz ama söylediklerinde ağzınıza geleni söyleyecek, nefret edecek bir şey göremedim. Sorumu yanlış sormuşum benim hatam düzeltip tekrar sorayım; anneniz aynı cümlelerle konuşsa ona da sinirlenip beni yönetmek istiyorsun der miydiniz?

bu gibi durumlar benim tercihimdeyse -ki öyle- ben ne kendi annemin ne kvmin karışmasını doğru bulmuyorum. kayınvalidemle de aram iyidir bu arada. bir yerde çalışmaya başladım, orası bana göre gibi gelmedi. 3 ay sonra işten çıktım. annemin "çıkma vs" demesi bile hoşuma gitmedi, evet kendi fikri o olabilir fakat çalışan benim, parası kesilen benim, ayakları geri geri giden benim.. doğal olarak ben karar vereceğim. ya da annem "para biriktirin" gibi şeyler söylediğinde de tepkim aynı oluyor. çünkü iki yetişkin olarak evlendiysek, paramızın hesabını biz tutabiliyoruz. kayınvalidenizin dediği çok büyük bir şey olmasa da sizin evinizin para durumunu düşünecek kişi değil. burada eşiniz hatalı. benim annem fikrini belirttiğinde eşime gidip "böyle böyle yapalım" demiyorum onun yerine anneme "biz hallediyoruz sen merak etme" diyorum.

Ben kayinvalidenizde görmüyorum sorunu, çocuğu fikrini sormuş kadın da söylemiş. Asıl sorun eşinizde, annesiyle böyle daha sizin konuşup netleştirmediginiz meseleleri konuşup akıl soruyor. Ne alaka yani sizin çalışmanız annesiyle? Bir de bunu gelip size anlatıyor, kendi annesinin fikrine aşırı önem verdiği için size gelip anlatması da aslında kendinden pay biçerek sizin de o yönde düşünmenizi sağlamak.

Merhaba, ben bu tarz durumlarda empati yaparak mantıklı düşünüyorum. Benimde eşim çalışmasa (tabi sizinki mecburi) bunu annem bana sorabilir konuşma esnasında. Belki eşiniz önceden olumsuz bakmıştır size ama annesinin teklifini duyunca annesinden çocuk bakımı için yardım geleceğini düşünüp konuya sıcak bakmıştır. Üzmeyin kendinizi bence 🌸

Bence bu konularda uyanık davranmalısın kayınvaliden tatlı dille oğluna tavsiye verirken sen agresif tepki gösterirsen eşin o tarafı daha mantıklı bulabilir. Fazla tepki göstermeden ama net bir şekilde hayatım bizi düşünmüş ama ben şuan çalışmak istemiyorum ( mesela hem iş hem çocuk hem ev yükünü ben kaldıramam) şu sebepten lütfen sende bu konuda bana saygı göster gibi tatlı dille açıklayabilirsin çünkü diğer türlü sırf annem yada ben dedim diye istemiyo olarak algılayabilir. Fazla karışmak konusundada malesef böyle şeyler yaşanıyor herkes en tecrübeli benim diye atlıyor son derece haklısın bu konudada eşini hiç karıştırma kayınvaliden her müdahale ettiğinde anne lütfen bu konuda bana müdahale etme ben anneliği kendim tecrübe etmek istiyorum ve kimsenin müdahale etmesini istemiyorum diyebilirsin sakin ama net bir dille. Aklıma sadece bu geldi sakinlik ve netlik herzaman kazandırır.

bu gibi durumlar benim tercihimdeyse -ki öyle- ben ne kendi annemin ne kvmin karışmasını doğru bulmuyorum. kayınvalidemle de aram iyidir bu arada. bir yerde çalışmaya başladım, orası bana göre gibi gelmedi. 3 ay sonra işten çıktım. annemin "çıkma vs" demesi bile hoşuma gitmedi, evet kendi fikri o olabilir fakat çalışan benim, parası kesilen benim, ayakları geri geri giden benim.. doğal olarak ben karar vereceğim. ya da annem "para biriktirin" gibi şeyler söylediğinde de tepkim aynı oluyor. çünkü iki yetişkin olarak evlendiysek, paramızın hesabını biz tutabiliyoruz. kayınvalidenizin dediği çok büyük bir şey olmasa da sizin evinizin para durumunu düşünecek kişi değil. burada eşiniz hatalı. benim annem fikrini belirttiğinde eşime gidip "böyle böyle yapalım" demiyorum onun yerine anneme "biz hallediyoruz sen merak etme" diyorum.
Iste tam olarak yasamak istediğim bu esim de hata var aynen kv kızmam bu olay değil onceden yaşanan baskilardan tahammulum yok

Ben kayinvalidenizde görmüyorum sorunu, çocuğu fikrini sormuş kadın da söylemiş. Asıl sorun eşinizde, annesiyle böyle daha sizin konuşup netleştirmediginiz meseleleri konuşup akıl soruyor. Ne alaka yani sizin çalışmanız annesiyle? Bir de bunu gelip size anlatıyor, kendi annesinin fikrine aşırı önem verdiği için size gelip anlatması da aslında kendinden pay biçerek sizin de o yönde düşünmenizi sağlamak.
Evet tam olarK kendi oyle istedigi için bana söylemeden annesine bakarmisim diyor ya da benim tahminim annesi çalışsın diye oğluna söylüyor o da evet doğru çalışmalı diye düşünüp gelip bana rol yapıyor

Bence bu konularda uyanık davranmalısın kayınvaliden tatlı dille oğluna tavsiye verirken sen agresif tepki gösterirsen eşin o tarafı daha mantıklı bulabilir. Fazla tepki göstermeden ama net bir şekilde hayatım bizi düşünmüş ama ben şuan çalışmak istemiyorum ( mesela hem iş hem çocuk hem ev yükünü ben kaldıramam) şu sebepten lütfen sende bu konuda bana saygı göster gibi tatlı dille açıklayabilirsin çünkü diğer türlü sırf annem yada ben dedim diye istemiyo olarak algılayabilir. Fazla karışmak konusundada malesef böyle şeyler yaşanıyor herkes en tecrübeli benim diye atlıyor son derece haklısın bu konudada eşini hiç karıştırma kayınvaliden her müdahale ettiğinde anne lütfen bu konuda bana müdahale etme ben anneliği kendim tecrübe etmek istiyorum ve kimsenin müdahale etmesini istemiyorum diyebilirsin sakin ama net bir dille. Aklıma sadece bu geldi sakinlik ve netlik herzaman kazandırır.
Katılıyorum benim sorunum bu zaten sabirsiz ve fevri davranmam sakin veya sabırlı olamıyorum o da ust üste olunca mantikli düşünemiyorum

Dun gece eşimle oturup konustuk dedigim gibi esim aile kavramini hayatında 1 numara tutan biri 2 gündür anneme karşı soguksun goz göze bile gelmiyorsun fark ettim ben dedi bir sıkıntı mı var annemden sanki nefret ediyorsun dedi bende haliyle evet ediyorum diyemedim sustum yo sana öyle gelmiş dedim tabi o gecistirmedi konu konuyu açtı falan iyice detaylıca konustuk lafın sonunda benim sende bu hayatta tek istediğim anneme babama saygı sevgi göstermen sizin benden daha samimi olmanız ben o zaman mutlu olurum çünkü annem zamanında sıkıntılar cekti ve simdi cok zor bir kadın beni bile hep yanlış anlıyor bende dedim tamam ama annen cok zor bir kadın dediğin gibi ayak uydurmak cok zor hersey istediği gibi olsun istiyor olsun sen saygısızlık yapma elinden geldiginde yanaş dedi yani kizlar sonuc bu esim beni yedirme bakma ama anama babama iyi ol diyor gel de cik isin içinden ben saygısızlık etmem esim icin ama sevmiş gibi nasil yaparim içimden zerre gelmiyor asiri yapmacik geliyor

Ve ben konularla ugrasacagima daha az görüşeyim gidip çalışayım diyorumm dogru bir karar midir bilemiyorum

kısaca çok sinir oluyorum kv ye nefret ediyorummmmmmmmmmmmmmmmm

iş durumu için ne yapmalıyım sizce
Çalısmak istiyorsan calıs tabı ama sırf sana denıldı dıye yapmak ıstemıyorsan bır sure calısma sonra ıstersen calısırsın

Ben art niyet göremedim.
Benim annem de öyle diretmese de evlatlarına yol gösterir, fikir verir. Abes gelmedi.

X