Nişan süreci hakkında

Benim nisanlim da benden hevesliydi birkaç şeyi gereksiz olsa da aldım ama ben ne yaptiysam kendisi 10 fazlasını yaptı. Ailesi de kendisi de üstüne düşeni yaptı aksi halde bende kabul etmez bitirirdim. Yaşınız kaç bu arada bilmiyorum ama yol yakınken iliskinizi düşünün nikah yapmayin erkenden

Kusura bakmayin ama nişanliniz cok uyanik.
Her seyi size yikmaya calisiyor.
Baba yok, anne calismiyor. Kardesler okuyor.
Hic mi, utanma yok bu adamda?
Bi de utanmadan yatak odasini sel al, geri kalan ortak. Oldu başka? Altinlari da size aldirmasa iyidir.
Cok bencil bir adam.
Ben sizin yerinize olsam boyle bir bencille evlenmezdim cunki dugunden sonra da boyle devam edecek, krediyi filan size odetecek, evin masraflari da size bakacak.
Hatta maasinizi alacak, her ay size 3-5 tl verip susturacak.

Ömrümde duymadım erkeğin, sözde nisan masası istediğini..

Nişan tamam kız tarafının , ancak iyi bir söz yapılmışsa , nişanda o da elini taşın altına koymalıydı. Ve üstelik takı takmak zorundaydilar.

Yatak odasını da ayırması bence artık son nokta olmalı, adapsizlikla yarışıyor resmen.

Öyle bir anlatiyorsunuz ki, maddi durumunuz çok iyi sandım.

Yapmayın, bu kadar sizi kullanmalarina izin vermeyin .

Hiç konuştunuz mu bu konuları ne diyor beyefendi ?

Mesleginiz nedir ?

Canım lütfen taviz verme, bunun aynısını kızkardeşim, kuzenim yaşadı.
Evlenince her şeyi senden beklerler bence. Bütün yükü sen almışsın omzuna,
Daha önce çevremden buna benzer tavizler verilip, yani birçok şeye tamam denilip çok kötü şekilde evden gönderildi yakınım.
Lütfen çoooook iyi düşün :)

Merhaba,

Aslında öyle kavga gürültülü bir sürecimiz olmadı çok şükür ama kafama takılan çok fazla şey var yazmak ve fikir almak istedim.

Nişanlım ile 3 yıllık bir sevgililik döneminden sonra ocak ayında sözlendik ve mart sonunda nişanlandık.

Ben söz-nişan beraber istiyordum ki sözümde nişan gibi oldu o söz masalarından taglardan mumlardan hepsini yaptım he bunu da yapmayacaktım damat bey istedi gönlü kalmasın diye yaptım.(benden fazla hevesliydi) Nişan ayrı olsun biz takı takıcaz dediler . Bende gerek yok düğünde takarsınız dedim yok olmaz dediler.E tamam dedim. Nişanı kız tarafı yapar dediler mekanı tuttuk damatlığını ,ayakkabısını aldım, davetiye, hediyelikleri yaptırdım. Nişan bohçasını kv kendisi yapmış kendi zevkine göre almış ki eksikler de vardı. Ben gittim onlara her şeyin en iyisinden aldım.Bohçaya da çıkartmadılar yani. Bir nişanlık beğendim pahalı dediler başka yerde ucuza yaptırdım ama beş para etmezdi. Kızın kız kardeşine de kıyafet alınır bizde onlar sormadı bizde söylemedik.Neyse nişan günü geldi sırf takı için bana Nişan dediler ve takıyı takmadılar düğünde takacaklarmış. Bunca masraf ne içindi? Ne nişanda ne çekimde kuaför parasını verdiler. Ona da ses etmedim.Babam yok, annem çalışmıyor, kardeşlerim okuyor ve akrabalarımın durumu yok. Hepsini tek başıma hallettim. Sırf onlar istiyor diye. Kimseden bir şey istemedim. Sözde olduğu gibi her şeyin en iyisini yaptım. Nişanda fotoğraf çekimi oluyor dedim yok olmaz düğünde olur dedi bende nişan yapıyorsak olması lazım dedim ki söz-nişan bir olsa istemeyecektim. Albüm parasını de vermen lazım dedi. Bende doldum taştım sonunda hayır dedim. Ve hala da verilmedi parası beni bekliyor olabilir mi bilmiyorum ara ara söylüyor vermedik diye.

Şimdi o kadar bana sormadılar ki ne istersin diye yada bir ihtiyacın var mı yardım edelim mi diye bile soran olmadı. İsterdim ki yardım etsinler üstlerine yıkacak değilim insan önemsendiğini bilmek istiyor. Ben ah ettim herşeyimi yaptıracağım.evlilik tarihi belli değil şimdi de nişanla düğün arası çok beklenmez derlerdi doğruymuş hep bir anlaşmazlık oluyor. Ha bugün ha yarın ayarlayalım ona göre program yapalım yok. seneye kaldı. bana diyor ki yatak odasını sen al kalanı birlikte alalım evlenince öderiz mantıklı mı? İnanın nişandan sonra böyle oldum düğün bile istemezdim ama kullanılmak saf yerine konmak zoruma gidiyor.Dedim ki bu sene olursa nikah seneye kadar bekleyelim dersen düğün olsun. ona bile hem bekleyelim hem nikah olsun diyor e madem nikah ne bekliyoruz?

Çok uzattım kusura bakmayın görüşlerinizi bekliyorum.

Ben üzüldüm burdan halinize onlar acımamışlar hiç. Bu aile çok sömürür sizi,nişan parasına acımayın ama evlenmeyin bence.

bunlar daha baslangic daha dugun takilarini isteyecekler
nisanda taksalardi dugun takilarini alacagiz dediklerinde onlari vermez korkusu sarmis ortaligi
karsi taraf cok uyanik
eminmisin bu adamla evlenmek istedigine

Ailesi iyi insanlar ama bu tarz konularda sadece kendilerini düşünüyorlar.
Ailesi iyi falan değil canım , belli ki genç ve toysun.Herkesi kendin gibi bilme.Nişanda neden takı yapmamışlar madem takı yapıcaz diye onca masraf ettirmişler sana? Sordun mu bunu mesela? Aşk , sevgi güzel duygular ama akıl ve sezgi de insana rehber olmalı her zaman.Bu çocuk seni düşünmüyor.Baban yok , annen çalışmıyormuş , insan biraz düşünmez mi? İnan çok sinir oldum.Ama sen sakin ol , haklıyken haksız duruma düşme.Bence yol yakınken ya bitir ya da söyle düzeltsinler hatalarını.

Bir de sana nişanı peşin peşin yaptırmışlar , bak gör düğünü de onlar yapar görünür , evlendikten sonra düğün borcu ödersin.Çok gördüm bunları o kadar çok ki hem de.Geline alınan takıları düğünden sonra gelinin ödediğini bile duydum.Cırt cırt geçmiş kredi kartından her şeyi , evlendikten sonra borcum var diye kızdan almış hepsinin paralarını.Bunları şimdi erkek tarafı mı yapmış oluyor , bak gör o masrafları da sana ödetir bu çocuk.Dikkatli ol canım.Bana olmaz , benim başıma gelmez , benimki yapmaz deme , öyle de bir yapar ki.Giden paraya değil değer görmemene üzülürsün.

Eşimin ailesinin maddi durumu iyi , eşimin kızkardeşi evlendi yakın zamanda.Evlenme teklifi organizasyonunu bile kredi kartıyla ödemiş damat ve borç ödüyor düğünden sonra bile.Tabii ki damat ödemiyor görümcem ödüyor n'apsın eşim yuvam diye.Ki görümcem dünya iyisi insandır , para pul hesaplamaz ama şu gördüğü muameleye bak.Hayat işte , kullandırma kendini kimseye.

Akıllandım bu sefer sen kimden akıl alıyorsun manasında konusuyor.
Bak bu cümlesi bile kendini ele veriyor aslında.Sen safrçken kandırıyormuş , senin aklın saf aklı , birinden akıl alıyorsun demek istiyor.Üzülme ama olmaz bu insanla.Olur ama olmaz yani.

Ailesi iyi insanlar ama bu tarz konularda sadece kendilerini düşünüyorlar.
Hayır, kesinlikle iyi insanlar değiller. Bu anlattıklarınız bile yetiyor ne çakal olduklarını anlamaya. Özellikle de nişanlınız. Yatak odasını sen al, geri kalanı ortak alıp ödeyelim demek yolunacak kaz arıyorum demek. Enayi misiniz siz ya? İyi insanlarmış. İyilik böyle bir şeyse ben almayayım.

Ben bunu geç farkettim çevremdeki herkes gibi olmak istemedim. Kendimi yıprattığımla kaldım.
Hiçbirsey için geç değil. Yatak odası mevzusu asıl karakterlerini göstermiş, sömürücü tipler oldugu ortada. Bu es gecilecek bir konu degil, bu insanlarla aile olacaksiniz ve bu somuru hayatiniz boyunce devam edebilir, ki; edecektir. Birde nisanlıniza en ufak bir tepki verdiğinizde "kimden akıl alıyorsun" diyebilmesine takıldım ben.Nişanlılik döneminde bu yüzü buldu ise evlendiginizde büyük problem yaşarsınız.. dediğim gibi hicbirsey için geç değil... duygularınizi rafa kaldırın birsüre.. mantığınizi kullanın.

Ne kadar özverili olursan o kadar isterler doymazlar ne kadar Nalet (mübalağa ediyorum) olursan o kadar kıymetli oluyorsun benim rahmetli babanem sırtında yumurta küfesi yok kızımın derdi bu nedir genç kızsınız üstlerine düşeni yapacaklar bedavadan almayacaklar sonra kıymet bilmiyorlar ne anası ne sülalesi ne kardeşleri daha beğendiğiniz nişanlığı almamış yarın gelinlik te almaz

Aglamayana meme yok maalesef. Sizi uysal görmüşlerdir kaziklamaya çalışıyorlar iste biz 5 harciycaksak o 10 harcasın diyolar. Siz boyun egerseniz de bu boyle olacak. yaptıkları yapmadıkları herşeyi uygun bi fırsatta vurun yüzlerine benden de daha birşey beklemeyin deyin bence. Benim abim de evlenirken durumu yoktu diye yengemin babasi düğün de bile yardımcı oldu yengem de abimi korudu hep o kadar geleneklerine bağlı insanlar olduğu halde. Nişanlıniz ve ailesi sizi dağılacak koyun gibi goruyor

Sizinki de biraz abarti olmus 12 bilezik 50 buyuk altin ne ya🙄

Eninde sonunda o altinlar kurduğumuz ailemize yatirim zaten- yani cok sıkışırsak bozdurulur.
Hastalik durumunda vs. Kullanilir. Ev peşinati olarak harcanir vs.
Hic olmadi cocuklara miras kalir.
Bundan 3 sene önce istemiştim.
12 bilezik ve 50 altin yaklaşık bır orta halli düğün tutarinda (yurtdışındayiz) - düğün istemediğim icin altin aldirttim.

X