Nişanda dış çekim kime ait

sinsirella85

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Nisan 2017
99
39
Merhaba;

20 gün sonra nişanım olucak, fakat dış çekimle ilgili fikrinize ihtiyacım var.

Dış çekim fiyatları araştırıyordum fakat annem dış çekimini erkek tarafının yapıcağını söyledi.

Kuzenim var evli ona sordum evet onda da erkek tarafı yaptırtmış internette de bazıları erkek yapar diyor.

Fakat nişanlımın 2 tane ablası var ikisininde nişanında dış çekimini onlar yani kız tarafı yaptırtmış.

Sorun değil tamam öyle yaparız diyor fakat olması gereken neyse o olsun hangi taraf öder ücretini ?

dış çekimi erkek tarafı yapar gibi bir adetin oluşması için en az 100 sene var,
foto çekimlerinin geçmişi kaç yıllık ki bunun örfü adeti oluşsun.
kimin parası varsa o öder, ya da çıkarın ortak ödeyin, üçün beşin hesabını yapmayın.
Üçün beşin hesabı değil canım benim olması gereken neyse onu yapalım diyoruz biz :KK66:

Üçün beşin hesabı değil canım benim olması gereken neyse onu yapalım diyoruz biz :KK66:

Olması gereken para pul hesabı yapmamaktır siz bir ömrü paylaşmaya karar vermişsiniz ama bi fotoğraf parası vericem diye nasıl yırtsam derdindesiniz
Bunu burda sormanızdaki amaç bu işi erkek tarafına yıkabileceğinizi teyit etmek.
Ne kadar ayıp.

Dis cekim Fotograf bi gelenek olamayacagina gore erkek tarafi odermis diye bisey diyemez kimse adetlerinize gore nisan kiz tarafina aitse (bizde oledir) ozaman nisani kapsayan herseyi kiz tarafi yapmalı diye dusunuyorum.ama kiz tarafi nisani yapar diye bi adetiniz yoksa ortak odeyin.:KK50:

kiz tarafi erkek tarafi muhabbeti hic hoslanmadigim seylerdi bizde babam yapilmayani adet olsun olmasin kendi yapti söylemedi bile eksik görünce halletti yari yariya yapin cok sorun ediyorsanız

Oooo siz daha nişanda başlamışsınız ne kime ait olaylarına , düğüne kadar sizde olay eksik olmaz :KK70:

Bizde nişana dair herşey bana aitti , kız tarafı değil "kız" a yani. Eşim daha işe başlamamıştı ailelerden de 5 kuruş çıkarıp veren olmadı ayakkabısından elbisesine , fotosundan yemeğine , pastasından saçına makyajına herşeyi ben hallettim. Hiçbiri koymadı da kaynanamın cam şeker getirip gelenlere ikram etmesi koydu :KK70: hiç getirmeyeydin o cam şekeri dedim valla :KK70:

peki olması gerekene neye göre karar vereceksiniz?
5-10 yıllık yeni moda bir uygulamanın adeti geleneği göreneği mi olur?
yurt genelinde istatistik çıkarıp ona göre karar verecekseniz tamam, ama bunun yatak odasını kız tarafı alır gibi bir geleneği olamaz.
ha eğer nişanı kız tarafı yapar gibi bir adetiniz varsa foto çekimi de nişana dahil olduğu için siz yapmalısınız, doğal olarak :)

Olması gereken para pul hesabı yapmamaktır siz bir ömrü paylaşmaya karar vermişsiniz ama bi fotoğraf parası vericem diye nasıl yırtsam derdindesiniz
Bunu burda sormanızdaki amaç bu işi erkek tarafına yıkabileceğinizi teyit etmek.
Ne kadar ayıp.
yok sen fesatsın canım. Demekki sen de bilmiyorsun sus.

X