Konuşma Problemleri Otizm şüphesi

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Bildiğin oğlumu anlatmışsın bende korkuyordum ama şimdi 6 yaşında; inanılmaz konuşkan, sosyal, hiç susmuyor :) canavar gibi ekrandan uzak tut İnan düzeliyor bence otizm yok gönlünü ferah tut biz çok ilgilendik özellikle sadece internetten kelimele
Bildiğin oğlumu anlatmışsın bende korkuyordum ama şimdi 6 yaşında; inanılmaz konuşkan, sosyal, hiç susmuyor :) canavar gibi ekrandan uzak tut İnan düzeliyor bence otizm yok gönlünü ferah tut biz çok ilgilendik özellikle sadece internetten kelimeler açtık, meyve sebze gösterip ismini söyletenler o da tek video vardı :) başladı konuş
Merhaba benim kızım 29 aylık konuşmuyor kendi kendine bir şeyler anlatıyor birkaç tane tek kelimesi var göz Kontağı eskiye oranla iyi ismine bazen bakmıyor bakmadığında ağlar gibi yapıyorum hemen dönüyor erken uyursa gece uyanır kahkahalar atar doktor ilgilenin açılır dedi Konuşturmaya çalışıyorum ilgilenmiyor acaba sizin çocuğumuzda da varmıydı böyle şeyler

Merhaba benim kızım 29 aylık konuşmuyor kendi kendine bir şeyler anlatıyor birkaç tane tek kelimesi var göz Kontağı eskiye oranla iyi ismine bazen bakmıyor bakmadığında ağlar gibi yapıyorum hemen dönüyor erken uyursa gece uyanır kahkahalar atar doktor ilgilenin açılır dedi Konuşturmaya çalışıyorum ilgilenmiyor acaba sizin çocuğumuzda da varmıydı böyle şeyler
Hayır gece uyanıp Kahkaha atma olayı yok başkalarının yanında yapıyor Doktorumuza göre ilgi çekmek için yapıyor

Evet vardı 6 yaşında halen işine gelmeyince bakmaz saatlerce bağır 😂 ilgilenin gerçekten TV, tablet, oyuncakları kaldırın sizinle iletişim kursun, söylediklerini anlamayın konuşmaya zorlanmış olur, konuşma kartları var şekiller, ya da videolar belli zamanda sadece onları izleyin ama beraber

Evet vardı 6 yaşında halen işine gelmeyince bakmaz saatlerce bağır 😂 ilgilenin gerçekten TV, tablet, oyuncakları kaldırın sizinle iletişim kursun, söylediklerini anlamayın konuşmaya zorlanmış olur, konuşma kartları var şekiller, ya da videolar belli zamanda sadece onları izleyin ama beraber
İçime bir nebze olsun su serptiniz Allah razı olsun gece kahkaha atmaları beni çok korkutuyordu

Uyumadan öncede yapıyor bazen gece uyanıyor uykusunu almışsa yapıyor uyku düzeni pek yok geç uyuyor gündüz uykularını çok seviyor bazen gündüz uyutmuyorum akşam 9 gibi uyuyor ama gece 3 ye falan tekrar uyanıyor bir kere istisnasi oldu bu durumun 20.30 da uyumuştu sabaha kadar deliksiz çok şaşırmıştım 😢

Uyumadan öncede yapıyor bazen gece uyanıyor uykusunu almışsa yapıyor uyku düzeni pek yok geç uyuyor gündüz uykularını çok seviyor bazen gündüz uyutmuyorum akşam 9 gibi uyuyor ama gece 3 ye falan tekrar uyanıyor bir kere istisnasi oldu bu durumun 20.30 da uyumuştu sabaha kadar deliksiz çok şaşırmıştım 😢
Uyumamak için şirinlik yapıyor o çok kurnaz çocuklar :)

Bir tanıdığımın çocuğu otizimli ve yazdıklarınızla pek bağdaştıramadım. Bu dönemde anne -baba olarak çok rol düşüyor sanırım yazması klay diyebilirsiniz bende ileride neler yaşayacağımı bilmiyorum tamamen gözlemlerimden yola çıkarak yazdım. Tv, tablet çocukların gelişimi için gerçekten çok zararlı biz bile zaman zaman ayrılamıyoruz dizide aa sonra bölüm nolcak derken kendimizi gerçek hayattan soyutluyoruz. Ben yeğenime kitap okuyorum mesela ama küçük daha çok çabuk sıkılıyor o yüzden bizde resimlere bakarak hikayeler türetiyoruz bu şekilde daha çok ilgisini çekti. Her çocuk bir değildir bazısı bir seferde kapar kelimeleri bazıları için sürekli tekrarlamak gerekir. @Uzaygemisi35 nin dediği gibi en basit şeyleri bile konuşarak anlatırsanız daha çok ilgisini çekecektir. Çok şükür ki zaman çok iyi gelişim için eğitici oyuncaklar, aktivite yapacak ekipmanlar bulmak zor değil.
Merhaba acaba tanıdığınızın çocuğunda ne gibi hareketler vardı ? Veya neyi yapamıyordu mesela ? Rica etsem anlatır mısınız? 😊

Merhaba acaba tanıdığınızın çocuğunda ne gibi hareketler vardı ? Veya neyi yapamıyordu mesela ? Rica etsem anlatır mısınız? 😊
Tabiiki. Öncelikle göz teması kurmuyordu. İsmiyle seslendiğimizde tepki vermiyordu. Acıya duyarlılığı yoktu yani canı yansa bile tepki verip ağlamıyordu. Açlık, tokluk kavramı yoktu verince yiyordu. Uzun bir süre konuşmadı. İnsanlardan ziyade tv, telefon tablet ya da başka cansız şeylerle ilgileniyordu. Toplum içinde çok hırçındı. Kendi kendine konuşur gibi tepkiler verip gülerdi. Benim gördüklerim bunlar hiçbir zaman ailesine şu belirti var mı diye sormadım. Şimdi özel eğitim alıyor biraz daha normale dönme var ama istediğini yaptırma huyu hiç geçmedi onu yenemediler daha.

Tabiiki. Öncelikle göz teması kurmuyordu. İsmiyle seslendiğimizde tepki vermiyordu. Acıya duyarlılığı yoktu yani canı yansa bile tepki verip ağlamıyordu. Açlık, tokluk kavramı yoktu verince yiyordu. Uzun bir süre konuşmadı. İnsanlardan ziyade tv, telefon tablet ya da başka cansız şeylerle ilgileniyordu. Toplum içinde çok hırçındı. Kendi kendine konuşur gibi tepkiler verip gülerdi. Benim gördüklerim bunlar hiçbir zaman ailesine şu belirti var mı diye sormadım. Şimdi özel eğitim alıyor biraz daha normale dönme var ama istediğini yaptırma huyu hiç geçmedi onu yenemediler daha.
Tesekkur ederim 😊

İsme seslenince bakmama her zaman için geçerli mi yoksa bazen bakıp bazen bakmama şeklinde mi okuyor otizmli çocuklarda

Bir tanıdığımın çocuğu otizimli ve yazdıklarınızla pek bağdaştıramadım. Bu dönemde anne -baba olarak çok rol düşüyor sanırım yazması klay diyebilirsiniz bende ileride neler yaşayacağımı bilmiyorum tamamen gözlemlerimden yola çıkarak yazdım. Tv, tablet çocukların gelişimi için gerçekten çok zararlı biz bile zaman zaman ayrılamıyoruz dizide aa sonra bölüm nolcak derken kendimizi gerçek hayattan soyutluyoruz. Ben yeğenime kitap okuyorum mesela ama küçük daha çok çabuk sıkılıyor o yüzden bizde resimlere bakarak hikayeler türetiyoruz bu şekilde daha çok ilgisini çekti. Her çocuk bir değildir bazısı bir seferde kapar kelimeleri bazıları için sürekli tekrarlamak gerekir. @Uzaygemisi35 nin dediği gibi en basit şeyleri bile konuşarak anlatırsanız daha çok ilgisini çekecektir. Çok şükür ki zaman çok iyi gelişim için eğitici oyuncaklar, aktivite yapacak ekipmanlar bulmak zor değil.
Tanıdığınızın çocuğu otizmli demişsiniz acaba nasıl tavırları var mesela benim kızım anlamsızca durup durup ciiiiiiiii diye bağırıyor bende şüpheleniyorum

Arkadaşlar herkese merhaba
Oğlum 33 aylık ama henüz konuşmuyor 10 civarı kelimesi var.Otizm şüphesiyle hem özele hem devlete götürdüm iki doktorda otizm olduğunu düşünmüyorum dedi ama benim içim içimi kemiriyor hep bir şüphedeyim acaba diye.Oğluma gelecek olursak
Göz temasımız var konuştuğu kişinin gözüne bakar, genel olarak ismine bakar bakmadığı zamanlarda oluyor, komut alıyor alıcı dili iyi söylediğim şeyleri anlıyor, taklit yeteceğiz güzel yaptığım her şeyi taklit edebiliyor, yüz ifadelerimi anlar kızdıysam gönlümü almaya çalışır, sembolik oyunları güzel aynı şekilde karşılıklı oyun oynuyoruz,ana renkleri şekilleri biliyor,bazen parmak uçlarında yürüyor Ama son 3 gündür hiç yürüdüğünü görmedim hareketli bir çocuk sürekli peşinden koşuyorum, pembe bir battaniyesi var onsuz uyumaz ama eline ade alıp dolaşmaz , çok titiz bir çocuk yerde çöp olsa dikkatini çeker işaret ederek bana gösterir yada yemek yerken bir şey dökülse mutlaka siliyoruz, bu arada ekrana maruz kaldı 1 ay önce televizyonu tamamen kaldırdık telefon da vermiyoruz gelelim canımı sıkan meseleye oğlumun hiç arkadaşı yada kuzeni yok yalnız büyüdü anne baba ve büyükleri gördü sadece bu zamana kadar belki buna bağlı çok utangaç bir çocuk biri onu sevecek olsa arkamıza sağlanır yada utanır hareketi yapar gibi başını omzuna gömer gizli gizli bakar bakıyor mu diye ve misafirliğe gittiğimizde tuhaf hareketleri oluyor ses tonunu değiştiriyor sanki komik bir şey varmış gibi gülüyor bu sırada insanlara bakıyor çekingen hareketler yapıyor kafaya taktığım için aradıkça buluyorum zihinsel olarak kötü etkiliyor beni her hareketini kafaya takıyorum uzun oldu kusura bakmayın beni anlayacağınızı düşünüyorum benzer durumda olanlardan tavsiye ve yorum bekliyprum
Aynı sorunları içeren bir mesaj da ben yazdım benim oğlum da 38 aylık iki üç kelimeden oluşan cümleler kurmaya 6 7 ay önce başladı şu anda kendi cümleleri de var bizim cümlelerimizi ezberleyip aynı durumda tekrarladı da var bizim o anki konuşmalarımızı teker ettiği de oluyor karışık yani bende doktora götürdüm bizede otizm olduğunu düşünmüyoruz ama emin değiliz dediler kreşe göndermemiz istediler benim oğlum unda hiç arkadaşı kardeşi kuzeni yok tek çocuk Allah yardımcın olsun canim seni çok iyi alıyorum bir ay sonra tekrar randevun uz var 3 gündür evde TV yok telefon yok seni çok iyi anlıyorum ama inşallah kuzulatimizin birsey yoktur.

Parmakla göstermesi ve gösterdiğiniz yere bakması ortak dikkatin geliştiğini gösterir bu otizmde çok önemli bir ayırt edici eksikliktir. O nedenle bence epey iç rahatlatıcı bu durum. Çabuk sıkılması da normal bu yaşlarda. Hikaye kitaplarının yaşına uygun olması çok önemli yalnız ona da özellikle dikkat edin. İş Bankası kültür yayınlarının güzel faydalı kitapları var. Sevgiler.
Merhaba egitimcisiniz galiba benim oğlum 38 aylık çok konuşuyor fakat konuşmasının yarısı söylediğimiz şeyleri tekrar la oluyor kendi cümleleri de oluyor bizim daha önceden kurduğumuz onun aklında tuttuğu cümlelerde oluyor kendi orijinal cümleleri de oluyor bizimki de seslendiği izde arada bakar arada bakmaz biz aile olarak fark ettik ki bizde çocuğun cümlelerini kelimelerini evet diyerek tekrar ediyoruz sizce bizden öğrendiğini icinmi dır yoksa korkmam gerektirecek bir durum var mı doktorlar otizm olup olmadığına emin olamadılar kreşe yazdirmamizi ve TV telefon kapatmamazi istediler bizimki 1 yaşında beri yemek yerken telefon izleyerek yer

Herkese merhaba endişeleri olanlar için durumumuzu iletmek istedim.Öncelikle tek doktorla sınırlı kalmayın biz 3 farklı psikiyatriste göründük hep dil ve konuşma terapisi ve kreş önerisi aldık.Ama içim hiç ferahlamamıştı iyi ki de öyle olmuş sonra çocuk gelişim uzmanına randevu aldık gelişim geriliği olduğu söylediydi ve 6 ay eğitimle açığı kapatacağımızı bize iletti.Devamında 1 ergterapist ile randevu ayarladık ve kesinlikle otizm olmadığını ama uyaran eksikliğine bağlı reaktif bağlanma bozukluğu olduğunu söyledi reaktif bağlanma bozukluğu otizm ile benzer belirtiler gösteriyor ama eğitimle çok hızlı bir şekilde normale dönüyor.Fiziksel beceri olarak gelişim olarak gerideyiz.2 aya yaşıtlarını yakalayacağını söyledi.Haftada 2 gün duyu bütünleme alıyoruz.Deme o ki sadece psikiyatris ile kalmayın çocuk gelişim uzmanına da görünün.Anadolu yakasında oturanlar için Pendik Medicalpark Ayşenur bekaroğlunu öneriyorum tanı koymada başarılı biri.

Merhaba egitimcisiniz galiba benim oğlum 38 aylık çok konuşuyor fakat konuşmasının yarısı söylediğimiz şeyleri tekrar la oluyor kendi cümleleri de oluyor bizim daha önceden kurduğumuz onun aklında tuttuğu cümlelerde oluyor kendi orijinal cümleleri de oluyor bizimki de seslendiği izde arada bakar arada bakmaz biz aile olarak fark ettik ki bizde çocuğun cümlelerini kelimelerini evet diyerek tekrar ediyoruz sizce bizden öğrendiğini icinmi dır yoksa korkmam gerektirecek bir durum var mı doktorlar otizm olup olmadığına emin olamadılar kreşe yazdirmamizi ve TV telefon kapatmamazi istediler bizimki 1 yaşında beri yemek yerken telefon izleyerek yer
Zaman kaybetmeden doktora görünün ekolali için çözüm bulabilirsiniz.

Zaman kaybetmeden doktora görünün ekolali için çözüm bulabilirsiniz.
Peki ekolale olması otizm var demek mi mesela bugün köye götürdük kediyi sevdi besledi bizim ağaca tirmandihimizi görümce merdiven basamaklarını çıkıp tirmandi etrafında ki ya anci kişilere isimleri ile sesleniyor ama sarılma kucaka oturma gibi davranışları yapmak istemiyor çekiniyor gibi

X