Over doz anneler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Selam kızlar, nasılsınız?

Ya şu konuyu açsam mı açmasam mı çok kararsız kaldım, polemiğe dönme potansiyeli taşıyan bir konu olduğu için; "Kızım bak durduk yere çoluk çocuktan millet kapışır, boşver" dedim ama dayanamadım, sinirim tam geçmiş değil, daha kim bilir kaç çeşidiyle muhatap olacağım bu tiplerin çocuğum okula başlayınca; anlatıp bi boşaltayım şuraya içimi dedim. Lütfen polemiklere girmeyin... Zor biliyorum ama girmeyin.

Şu güzelim pazar gününün akşamına asabımı bozmayalardı eyiydi...
Neyse; mevzu "Over doz anne"ler...

Ailecek pazar gezmesine çıktık, belki bir-bir buçuk saat kadar önce de eve girdik.
Bizim, pazar rutinimiz bellidir hani, çocuk eğlemece-memnun etmece-full oyunlu gezmece ile geçer; tatil gününü, bilhassa deli gibi çalışan babasıyla, baba-oğul daha verimli/huzurlu takılması için ayarlamaya çalışırız.
Kah parkta futbol filan oynarlar, kah çarpışan otolara filan gidilir vs.

Bu gün de sıradan, balon park, çarpışan otolar filan takılıyoruz çocuğun gönlü olsun diye.
Bizimle beraber cins bir aile de çocuklarını çarpışan otolara getirmiş ki çocuklar kuvvetle muhtemel 10-12 yaşlarındalar ya da 12 yaş kadar iriler artık bilemeyeceğim. Koca koca çocuklar maşallah.

Bindi herkes arabasına, ben köşeden izliyorum. Eşim çocuğumuzun kemerini bağladı, yanına oturttu (hani "Aman 3-4 yaşındaki çocukla çarpışan otolar olur mu?" demeyin, önlemini güzel alırsanız, çocuğu kucağınızda direksiyona doğru sallandırmazsanız oluyor, zaten çoğunluk çocuklu ailelere hizmet verdiğinden arabalar yavaşa ayarlanmış, kemeri de bağlayınca kırlent gibi oturuyor ve çok eğleniyor-istiyor, babasının refakatinde sorun yaşamıyoruz)

Neyse; zil çaldı başladı millet; herkes herkese çarpıyor haliyle...
Eşimle oğluma çarpıyorlar gülüyorlar filan, çoluk çocuk... Bizimkiler kakır kakır, çocuklar kakır kakır, herkes eğlence şamata...

Eşim de gitti bu 12 yaşındaki çocuğun arabasına yandan çarptı, zaten kim kime dum duma.
Ay kenarda duran anası mıdır nedir, bir çığlık (Abartmıyorum, çığlık) "O daha çocuk çocuk, ne vuruyorsun koca heriff? Gel sen buraya gell" diye eşime bağırıyor ayyy...

Afalladım bi "Ne diyo la bu, nooluyo?" diye.
Eşim de hiçbir şey demedi, iletişim kurma yöntemi bağırmak olan birine ne desin yani kibar adam? Ben gibi tersi pis bi tip değil ki...
Neyse "Dikkat ederim de bağırmayın lütfen bu şekilde." filan demiş galiba, çocuğun yanında da olay çıksın istemiyor haliyle. Ama yok, kadın bağırmaya devam ediyor "Bir daha çocuğumun arabasına vurma, kocaman adam utanmıyor musun o daha çocuk kör adam" vs diye, olay çıkaracak yer arıyormuş kadın resmen, o da bizi buldu; bağır çağır, parmak sallaya sallaya hakaretli makaretli devam ediyor bu, eşim de alttan alıyor uzamasın diye ama kadın dibine kadar girmiş salmıyor, azarlıyor bildiğiniz ya, yanında da oğlum. Millet de seyre durmuş...
Bi kendini yere atıp bayılmadığı kaldı kadının.

Kadın uzatınca; bende de bi tepe tası varmış, atıverdi; "X, ne dinliyorsun devam et kuzum sen, çocuğu bi uzaklaştır şuradan, korktu garibim" dedim, eşim devam etti arabayı kullanmaya ama bana "Muhatap alma Night gözünü sevim" bakışı da atıyor, çünkü böylesi aptallıklarda benim ağzımın ayarı ister istemez biraz bozuluyor ve durum daha aptal bir hale gelebiliyor.

Sonrasında salon kadını çizgimden kaydım bir miktar, bir kısmını hatırlamıyorum... En son 4 kişi tutuyorlardı beni. (Şaka)
"Ne bağırıyorsun? Adı üzerinde çarpışan otolar, bale salonu mu bura? Millet birbirine çarpmayıp naapacak? Sanki 100 kmyle çarpıyorlar gibi feryat figan... Ambulansı da ara oldu olacak. Adam kibarca dikkat ederim de dedi, daha ne istiyorsun? Ne hakaret ediyorsun durduk yere, çocuğumun da suratına suratına bağırıyorsun? Bi seninki mi çocuk? O kadar korkuyorsan, yanına oturup refakat edeydin ya da getirmeseydin! Em..sil gibi bağırıyor bi de ya normal ses tonunda belirtemiyor musun hassasiyetini? Gel bana söyle ben anlarım senin dilinden, mağaracam var, ne senin derdin? Olay mı istiyorsun sen?..." vs makinaya bağladım artık ben de, kadın ara ara bi şeyler demeye çalışıyordu baktı olmayacak, sustu, kocası filan geldi, çocuğu indirdi gittiler. Bizimkiler filan da indi zaten öyle ringin dışına aldılar bizi.

Neyse işte sinirlendim ağzımdan da çıkmış bulundu bi em..sil lafı filan ama yani çok ileri gitti ya, kadındır, annedir, kötü günündedir diye benim adam ses etmeyip ekstra kibar davrandıkça, eziklemeye kalktı, resmen şov yaptı ya...
Kendi çocuğu da gülüyor oynuyordu bi şeyi yoktu, kendi çocuğunun keyfini de bozdu Allah'ın histeriği.

Ben ilk kez böyle bir şeye tanık oldum (bu kadar anormal ve ağırına diyeyim daha doğru olsun yoksa arada yine denk geliyorlar), nevrim dönüverdi. Gelmiş manyaklar gibi bağırıyor ya eşime, oğluma ve susmuyor. Akli dengesi mi bozuktu artık neydi.
Bi bunlarınki çocuk sanki, hayret bir şey.

Ya çocuğum büyüyünce, ellerin içine karışınca, okulda bilmem nerede; kim bilir kaç çeşit böyle insanla muhatap olmak zorunda kalacağım, bende de terbiye merbiye kalmayacak herhalde bu gidişle. Etraf over doz anne kaynıyor ya.
Ben mecbur sert konuşana kadar susmadı kadın ya...
Neyse anlattım biraz ferahladım; gözünüzü sevim girmeyin birbirinize.
Ogretmenim ben. Sene basinda ilk gun hocam benim cocugum cok hassas ders anlatirken cok bagirmadan anlatirmisiniz dedi. Dedim ki ses tonumu 30 kisiye duyuracak sekilde ayarlayarak anlatmak zorundayim. Yeri gelcek onlarin sesini bastirip dikkat cekmek icin yukseltcem yeri gelcek sesimi azaltcam dedim. Bu da benim aldigim egitimle ilgili dedim. Kadin bana basladi bagirmaya benim cocugum hassas diyorum sen nasil bagirarak ders anlatirim diyosun falan dedi . Dedim ki bence siz once sesinizi azaltin ki ogrencilerim etkilenmesin once siz benden istediginizi kendiniz yapin. En son cocugumun psikolojisini bozacak diye sikayet etcem diyetek gitti. Hala ses seda yok

Gangsta sen misin ??
Bu anlatim tarzi gangstanin 😂😂

Kuzu benim yaptigimi yap , turkiye disina kac , burada herkesin cocugu degerli sadece millet kendi dogurdugunu degerli gormuyor ve kimse kimseye bagirmiyor , valla bende baska tavsiye yok , 10 sene bas edemedim cunku turk analari ve pasalari prensesleri ile , kacmak tek care

İnsan görünümlü değişik varlıklar hangi dilden anlıyor ise o dilden konuşulmasından yanayım. Yeri geldi mi sen de insanlığı bir müddetliğine bir yerlere tıkıp, insanlıktan çıkmak gerekiyor. Kolay kolay da gelmiyorsun o seviyeye, zorla çıkartıyorlar. Biz de insanız sabır bir noktadan sonra taşıyor.

O normal değil de sen de değilsin, diyenleri de anlamıyorum. Her olay karşısında nasıl böyle sakin kalabiliyorlar ya da bu insan görünümlü değişik varlıklar sadece bizlere mi denk geliyor?

Geçtiğimiz ay bir hafta içinde 3 defa çocuklara çarpma tehlikesi ile karşı karşıya kaldım. Kabul haftamdı galiba. Ne tesadüftür ki üç çocukta 2-3, 3-4 yaş aralığında çocuklardı. Anaları ya kaldırımda telefonla cak cak yapıyor ya komşusu/arkadaşı ile sohbete dalmış oluyor. Elini tutmadığı el kadar çocuk yola atladığında suçlusu da ben oluyorum. Gram suçum olmadığı halde, anne korkmuş olduğu için kusura bakmayın diyorum carlıyor da carlıyor. Bir yere kadar sonra açıyorum ağzımı, yumuyorum gözümü, "Anne ol o halde de gözün kulağın çocuğunda olsun, sebzeci hanım çocuk diye seni uyarmasın. Hiç tanımadığın insan arabanın önünden el kadar çocuğu kapmasın vs vs" diye veriyorum vaveylayı.

Ogretmenim ben. Sene basinda ilk gun hocam benim cocugum cok hassas ders anlatirken cok bagirmadan anlatirmisiniz dedi. Dedim ki ses tonumu 30 kisiye duyuracak sekilde ayarlayarak anlatmak zorundayim. Yeri gelcek onlarin sesini bastirip dikkat cekmek icin yukseltcem yeri gelcek sesimi azaltcam dedim. Bu da benim aldigim egitimle ilgili dedim. Kadin bana basladi bagirmaya benim cocugum hassas diyorum sen nasil bagirarak ders anlatirim diyosun falan dedi . Dedim ki bence siz once sesinizi azaltin ki ogrencilerim etkilenmesin once siz benden istediginizi kendiniz yapin. En son cocugumun psikolojisini bozacak diye sikayet etcem diyetek gitti. Hala ses seda yok
boyle ınsanlar ıcın ayrı okullar olmalı bence onların cocukları ona gıtsın
cok sıddete meyıllı cocuklarda psıkolojısı bozuk aıleler tarafından yetıstırılmıs cocuklarda onlara ozel yapılan okula gıtsın
bızım normal cocuklarımız bıze kalsın

artık boyle dusunecek ve bu hale gelecek ınsanlar bana oyle gelıyor . okadar cok goruyorum kı etrafımda bu sekılde anne babalar. cocuk duygusal olabılır ama camdan degıl kı benımkıde duygusal ee nolmus yanı yapısı o . bu cocuk okula gıdecek ıs hayatına atılacak evlenecek her zaman elınden tutup aman patron bey benım cocugum duygusal ona fazla ıs vermeyın yuksek maas verın mesaıye kalmasın mı dıyecek :KK70: delı mı ne

bırde oyle deyıp bagırması... hey allahım ya, sonra dıyorız kı bu zamane cocuklarına ne oldu ...

Var böyle tipler ya.
Ben oyun parkında denk geldim böylesine bir gün,kızım kücüktü,top havuzu olan bir alan düşünün,adam da kızım yaşlarında bir çocuğu sokmuş alana,başını bekliyor zira 9-10 yaşlarında çocuklar var,baya haşin oynuyorlar ,top atıyorlar birbirlerine,koşuyorlar vs. Neyse adamın çocuğuna geldi top sonunda,adamda "bakın küçük çocuklar var,biraz dikkat edin olur mu"vb bir cümle kurmuş bulundu,(o demeseydi ben diyecektim zira benimki de küçük)kibarca,ordan oğlunun azmanlıklarına gık demeyen annesi şahin gibi atıldı"sen benim çocuğuma bağıramazsin"diye ama size anlatamam nasıl bağırıyor kadın,delirmiş gibi ki adam gayet gülümseyerek kibarca uyarmıştı. Benim oğlumu korkutamazsın vs vs nasıl bağıriyor,güvenlik geldi kadin hala susmuyor. Bende döndüm kadına bağırdım ne bağıriyorsun ya hepsini korkutuyorsun vs diye.
Aldım kızımı çıktım.
Kadının derdi çocuğunun korkması değildi bence zira çocuk adamın lafını tınlamadı bile ama annesinden korkmuş olabilir.
Geçen günde kadının biri itti kızımı yürüyen merdivende sertçe,yanında da çocukları var,bende arkasına geçtim baya söylendim yüksek sesle,çocuklarindan da utanmıyor şuna bak,terbiyesiz falan diye,nasıl tırstıysa dönüp bana mı diyorsun bile diyemedi.
Cidden bazılarına göre sadece kendilerininki çocuk,diğerlerini asla umursamıyorlar,dese ki geçebilirmiyim,benim kızım zaten 7 yaşında tabi der yol verir ki merdivenin doğru tarafinda duruyordu zaten,istese yanından geçebilirdi.

Al işte ileride anne babasına en ufak olayda muhtaç özgüvensiz kendini savunamayan çocuklar

Başka bir konuda da aynı şeyi yazdım yine yazacağım ;bu tip veliler yüzünden öğretmenler strese giriyor ,öğretmen de Veli de yerini bilsin

Seneye numarani verme velilere. Bana zaten çok tuhaf geliyor, bir ebeveynin her an ögretmene ulaşabilmesi. Neticede mesain okul çikiş saatinde bitiyor.

Eğer ortada ciddi konu var ise, anne baba okuldan randevu alip konuşabilirer.

Yani sorun sadece bu overdoz anneler değil bence. Cizgiler keskin olmayinca, overdozluğunu doya doya yaşayabilmeleri.
Iki hat kullaniyordum. Digerini aksam beste kapatiyordum. Isteseler de ulasamiyorlardi. Bu sene obur telefon kirilinca diger hatti kullanamaz oldum. Ama seneye yine ayni sekilde yapicam.
Haklisin cizgi cekemiyorum. Onemsiyorum, sorunlariyla ilgileniyorum diye beni iyice bas cavusun essegine dondurdu kadin. 🤦‍♀️

Seneye numarani verme velilere. Bana zaten çok tuhaf geliyor, bir ebeveynin her an ögretmene ulaşabilmesi. Neticede mesain okul çikiş saatinde bitiyor.

Eğer ortada ciddi konu var ise, anne baba okuldan randevu alip konuşabilirer.

Yani sorun sadece bu overdoz anneler değil bence. Cizgiler keskin olmayinca, overdozluğunu doya doya yaşayabilmeleri.
Tekrar.

Hocam neden başka bir telefon alıp; o telefonu da belli bir saatten sonra kapatmıyorsunuz? Sonuçta mesai saatleriniz belli. Saat 6ya 7ye kadar açık tutun kapatın sonra. Hatta siz anaokulu öğretmenisiniz. Ödev falan veriyor musunuz bilmiyorum da verseniz de kaç yaşında insanların anaokulu ödevlerini öğretmene sormadan yapabilecek kapasiteleri vardır sanırım. Cidden neden bu kadar toleranslısınız? Yoksa ben mi tersim? Yok yani benim aklım almıyor. Evinizde neden muhattap olmak zorundasınız ki? Okulda tamam da sizin de bir özel hayatınız var en nihayetinde değil mi?
Onceden oyleydi hocam. Bu sene yazin kirilidi diger telefon. Acikcasi o kadar para verip yaptirmadim eskidi diye. Bu sene boyle olsun artik dedim. Hani genelde cok aramazlar. Sadece cocuk okula gelmeyecekse haber versinler isterim. Ya da beslenmemizi bu sene toplu yapiyoruz. Onun hakkinda ararlar. Ama bu kadin cok abartti. Bi an bende ne oldugumu sasirdim. Baktim surekli aramaya basladi. Burnu cizilmis, eli kizarmis, ayagi burkulmus. Uyardim dedim bak beni boyle surekli arama. Cok cok onemliyse ara tabiki ama kizariklik icin yarim saat konusuyoruz telefonda. Boyle olmaz dedim. Bu defa da o cocugumu itti,bu cocugumu elledi diye ariyor. En son cuma gunu yuzune kapattim. Dayanamadim o sese daha fazla. Bugun de okula gelmis. Goster bana hangisi seni itti diyo cocuga. Ama gozunden ates cikiyordu. Iten kizin ustune yuruyor. Dedim ki kibarca lutfen sinifimdan cik. Cikmadi. Bak sinifimdan cik yoksa ben atarim seni dedim. Asla duymuyor ama beni. Gozu donmus. 3.5 yasinda cocuga kinlenmis resmen hasta ruhlu. Cocugun omzunu tuttugu gibi ben bi savurdum bunu. Bence omrunce boylesi savrulmamistir.
Tuttum kolundan kapiya goturdum cik dedim attim siniftan. Oglusunun kaydini aldiracakmis. Beni tehdit ediyor. Senin cocugunla benim maasim ne artar ne eksilir. Sen kendi cocugunu dusunmuyorsan ben hic dusunmem dedim.. Bagira bagira cikti okuldan hadsiz. Bakalim yarin ne yuzle cocugu getirecek? Kesin getirecek de bakalim nadil bakacak yuzume.

Bide şu var söylemek istiyorum :)
Benimde aklima okul falan tmm da
Ben cocugumu kibar kibar "insan " gibi yetiştirip büyütcem, elin kaba saba oğlu gelip benim kizımla mı evlencek 👀
Ya offf sormayın.benim en cok korktuğum sey!elin oğlu iyi olsa ailesi var sırada . iyi egitim alsın diye herseyimizden kıstıgimiz, vizyonu genişlesin yeteneklerinin farkına varsın diye peşinde kurslara kostugumuz, yurtdışında okutma hayalleri kurdugum kızımın kaprisli kompleksli bir kayınvalidesi görümcesi olur da bir de kızımı ezmeye çalışırsa ne yaparım ben hiç bilmiyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X