Polikistik over tedavisinden sonuç alan var mı?

mimozam

K a R m A ş ı K.....
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2006
411
5
Arkadaşlar Görüyorum Ki Hepimizin Ortak Sorunu Bu Kistler.
Bende De Adet Düzensizliği Sorunu Var Doğum Kontrol Hapi Kullanmama Karşin Bi Sonuç Elde Edemedim.hala Düzensizlik Devam Ediyor.peki Aranizda Bu Tedaviden Başarili Sonuç Elde Eden Var Mi??
Bende Tüylenme Sorunu Da çikti .sizde De Var Mi??

ben senelerdir kullandım ama bi işe yaramadı..ilacı bıraktığın zaman
düzensizlik aynen devam ediyor...

bu konuda fikri olan varmı başka...

bir de bu hapları 10 seneden fazla kullanmak sakıncalıymış

evet bende bıraktım ilacı düzensizlik devam ediyo.
nolucak bilmiyorum valla.

selam arakadaşlar
aynı sorun bendede var ve devamlı kilo alıyorumm Bu konuda doktorun dediği polikistler 4 şeye sebep olurmuşş metabolizmayı yavaşlatarak kilo artışına ve verememeye adet düzensizliğine kıllanmaya ve kısırlığa ben şanslı olanlardanım çünkü bebek sahibi oldum bunuda hormonlarıma borçluyum ama onun haricinde her 3 sorunuda yaşıyorum genç kızlığımda banada doğum kontrol hapları vermişlerdi ama dediğiniz gibi bırakınca herşey aynen devam ama bu son gittiğim doktor doğum kontrol hapları yerine glucophage adında bir hap verdi 4 ay düzenli kullanmam gerektiğini söyledii bu kistler potansiyel şeker hastalığına dönüşebiliyormuşş bilginizee

selam arakadaşlar
aynı sorun bendede var ve devamlı kilo alıyorumm Bu konuda doktorun dediği polikistler 4 şeye sebep olurmuşş metabolizmayı yavaşlatarak kilo artışına ve verememeye adet düzensizliğine kıllanmaya ve kısırlığa ben şanslı olanlardanım çünkü bebek sahibi oldum bunuda hormonlarıma borçluyum ama onun haricinde her 3 sorunuda yaşıyorum genç kızlığımda banada doğum kontrol hapları vermişlerdi ama dediğiniz gibi bırakınca herşey aynen devam ama bu son gittiğim doktor doğum kontrol hapları yerine glucophage adında bir hap verdi 4 ay düzenli kullanmam gerektiğini söyledii bu kistler potansiyel şeker hastalığına dönüşebiliyormuşş bilginizee

ben de şeker düzensizliği nedeniyle doktora gittiğimde gluchopage yazıldı bana...bir süre sonra içmeyi kendi kendime bıraktım

ne gibi bir faydası varmış bu ilacın..biraz bilgi verebilirmisin..
bir de kaç mg alıyorsun..ben günde 1 hap 850 mg alıyorum ama şekerimi çok düşürdüğü için bıraktım..acaba yarım kırıp mı içmeliyim

bir de bu hapı bırakınca fena şekilde iştahım artıyor..kilo alıyorum
doktor diyo ki aslında ilaç içerken iştah artar ama siz tersini söylüyosunuz diyo

ama 2 seferdir aynı şey oluyo..2 keresindede yanılmıyorum ya

link için sağol emcan :)

arkadaşlar bu polistik over de nasıl bir yüğlenme oluyor yani vücudun hangi bölgelerinde,çok mu az mı?bilgi verir misiniz?

arkadaşlar bu polistik over de nasıl bir yüğlenme oluyor yani vücudun hangi bölgelerinde,çok mu az mı?bilgi verir misiniz?

kadında olmaması gereken kısımlarda tüylenme artışı söz konusudur,bıyık,çene,göğüs arası,göğüs ucu,kol ve bacakların üst kısımları,sırt vs vs. bir de bu tüylenmenin evreleri var,mesela geçenlerde bir gebe muayenesindeki kadının karnındaki kıllar en az 2 cm uzunlıkta ve kalındı,kadın polikistik overi olduğu halde gebe kalabilmişti. ama başka bildiğim polikistik overli hastalarda bu kadar tüylenme yok.

aDET DÜZENSİZLİĞİ DERKEN NASIL DÜZENSİZLİK AMA BİR AY OLUYOR BİR AY OLMUYORMU YOKSA HER AY OLUYORDA TARİHLERİ Mİ KAYIYOR SÜREKLİ. BENİM SÜREKLİ TARİHLERİM KAYAR. TÜYLENMEDE VAR ÇENEMDE O AMAN POLİKİSTİK OVERMİYİM ACABA YAAAA. ÖLCEM MERAKTAN....KONU HAKKINDA SÜPER BİLGİYE SAHİP OLAN VAR MIII

adet düzensizliği genelde iki adet başlangıcı arasında geçen sürenin 35 günden uzun olması şeklindedir,ama 21 günden kısa aralıklarla da adet görenler olabilir. tarihlerin geriye kayması normaldir,çünkü ay 30 gündür ama adet 28 günde 1 olmalı. mesela geçen ay ayın 30unda olmuşsanız bu ay 28inde olmalısınız,gelecek ay 26sında... beklenen tarihten 8 gün sonra oluyorsa adet düzensizliğinden bahsedilir. yani iki adet başlangıcı arası 21 günden kısa ya da 35 günden uzunsa adet düzensizdir.

önceki ay 26 gün bu ay 30 geçmişse bu adet düzensizliği değildir.

adet stres,beslenme,mevsimden etkilenir.

toplumda %30 oranında kadınların overlerinde USG'de poli kistik over görünümü vardır.

eğer bu görünüm yanında, erkeklik hormonu fazlalığı,adet düzensizliği,tüylenme,kilo vs vs durumlar varsa polikistik over olma ihtimali yüksektir.

adet düzensizliği genelde iki adet başlangıcı arasında geçen sürenin 35 günden uzun olması şeklindedir,ama 21 günden kısa aralıklarla da adet görenler olabilir. tarihlerin geriye kayması normaldir,çünkü ay 30 gündür ama adet 28 günde 1 olmalı. mesela geçen ay ayın 30unda olmuşsanız bu ay 28inde olmalısınız,gelecek ay 26sında... beklenen tarihten 8 gün sonra oluyorsa adet düzensizliğinden bahsedilir. yani iki adet başlangıcı arası 21 günden kısa ya da 35 günden uzunsa adet düzensizdir.

önceki ay 26 gün bu ay 30 geçmişse bu adet düzensizliği değildir.

adet stres,beslenme,mevsimden etkilenir.

toplumda %30 oranında kadınların overlerinde USG'de poli kistik over görünümü vardır.

eğer bu görünüm yanında, erkeklik hormonu fazlalığı,adet düzensizliği,tüylenme,kilo vs vs durumlar varsa polikistik over olma ihtimali yüksektir.

tutklu canım sen bu konuda bilgi sahibisin .şu konuda da bir sorum olacak zor kilo verildiği için polikistik over olan bir insanın beslenme alışkanlığı nasıl olmalıdır??
bu konuda bilgisi olan diğer insalardan da bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

meraba :) foruma yeni katıldım ve şans ki sorunumla ilgili bir sürü bayan var..22 yaşındayım ve kadın doğum uzmanına gittim şikayetlerimden dolayı çikolata kisti çıkmıştı 2 tane yanyana ve bana diane 35 kullanmamı bitmesine son 3 ya da 4 tane kala tekrar kontrole gitmemi söyledi ve kan tahlilleri vs..sormak istediğim ilacı kullanmakta tedirginim ve aşırı kilo artışı tüylenme hemen mi baş gösteriyo kesin oluyo mu yoksa 2 ,3 senelik uzun kullanımlar sonucu mu ortaya çıkıyo??? 1 ay kullanıcam şimdilik bunlar bende de olur mu?

canım seninki endometriozisin yumurtalığa yerleşmiş olanu. yani bizim polikistik overden farklı.hastalığa bağlı olarak sende tüylenme olmaz(hapın yan etkisi olarak olursa bilemem)

@mimozam

canım kilo vermek için her yolu deneyebilirsin(beslenme açısından).

polikistik over sendromunda ileriki yaşlarda kalp hastalıkları ve şeker hastalığı riski artıyor. yani beslenmeni buna göre düzenlemen lazım,aslında herkesin beslenmesi gerektiği gibi beslenmek,yani günde 5 porsiyon meyve,3 porsiyon sebze,2 porsiyon protein.... katı yağlardan,rafine şekerden(çay şekeri,tatlı vs vs(şeker olan her şey),stresli yaşamdan,hareketsiz yaşamdan uzak durmak lazım.

hastalarda doktorun beklediği ilk şey kilo vermeleridir.

eğer yemekten sonra aşırı uyku isteği ya da şeker düşmesinden dolayı bayılmalar oluyorsa bunları doktora söyleyip,şeker hastalığı kontrolü için şeker yükleme testi yapılabilir.

yani kısaca sağlıklı beslenip spor yapacağız.

memeleri kontrol edeceğiz,rahimden anormal kanama olursa doktora başvuracağız.

@mimozam

canım kilo vermek için her yolu deneyebilirsin(beslenme açısından).

polikistik over sendromunda ileriki yaşlarda kalp hastalıkları ve şeker hastalığı riski artıyor. yani beslenmeni buna göre düzenlemen lazım,aslında herkesin beslenmesi gerektiği gibi beslenmek,yani günde 5 porsiyon meyve,3 porsiyon sebze,2 porsiyon protein.... katı yağlardan,rafine şekerden(çay şekeri,tatlı vs vs(şeker olan her şey),stresli yaşamdan,hareketsiz yaşamdan uzak durmak lazım.

hastalarda doktorun beklediği ilk şey kilo vermeleridir.

eğer yemekten sonra aşırı uyku isteği ya da şeker düşmesinden dolayı bayılmalar oluyorsa bunları doktora söyleyip,şeker hastalığı kontrolü için şeker yükleme testi yapılabilir.

yani kısaca sağlıklı beslenip spor yapacağız.

memeleri kontrol edeceğiz,rahimden anormal kanama olursa doktora başvuracağız.

cnm teşekkür ederim rahatladım.sanki kilo verme daha da zorlanacak ve veremeyecek gibi hissettim kendimi.belki diğerlerine göre biraz daha zor olacak ama napalım.bunula yaşamayı öğrenmektn başka çaremiz yok herkese geçmiş olsun diyorum
canım tekrar teşşekkürler.:çiçek:

senelerdir zaman zaman diane 35 ve yasmin kullanmama rağmen ilacı kestiğimde herşey başa dönüyor

ilacı almadığım zaman 2,5 bazen 3 ay aybaşı olmuyorum
ondan sonra oldu mu da tam oluyorum aşırı kanama oluyor
yani 3 ayı ödetiyor
ve yataklara düşecek kadar halsiz oluyorum...kaslarımın hiçbiri tutmuyo

bu durum aşırı kan kaybından mı ileri geliyor..o arada şeker mi düşüyor tansiyon mu düşüyor tam olarak ne oluyor de o kadar çırpılıyorum bilmiyorum

içsem bi türlü içmesem bi türlü

acaba hormon hapı almasam da aybaşı olduğum günler kan yapıcı ilaç falan mı alsam

doktora gittim 6 ay diane 35 kullan sonra yine gel dedi..kullandım bıraktım ama gitmedim..çünkü ne zaman gitsem aynı ilacı verip
aynı şeyi söylüyorlar...ilaç bırakılınca yine düzen bozuldu tabi

Bende Polikistik Ver Hastasiyim.adet Düzensizliğimin Başlamasindan 7 Ay Sonra Buldular.tavsiye üzerine özel Dr A Gittim.bende Aşiri Tüylenme Kilo Artişi Ve şker Yüksekliği Var.bunun üzerine Doktorum Glucophage Verdi Bu Ilaç Başta Bulanti Kusma Halsizlik Yapiyor Ama çok Faydali..ben 1 Aydan Sonra Hemen Etkisini Gördüm Ve Düzenli Adetlerim Başladi 6 Ay Kullandim Biraktim Ama Adetlerim Bozulmadi...bu Ilaci Birakma Gibi Bi Lüksümüz Yok Hamileliğin Ilk 3 Ayindada Kullanilmasi Gerekiyor Sebebi şekere Bağli Düşüğü Engellemesi...mutlaka Kullan Günde 1 Kerenin Faydasi Olmaz Günde 2 Ile Başla Ilaca Alişinca 3 E çikar...

Bende Polikistik Ver Hastasiyim.adet Düzensizliğimin Başlamasindan 7 Ay Sonra Buldular.tavsiye üzerine özel Dr A Gittim.bende Aşiri Tüylenme Kilo Artişi Ve şker Yüksekliği Var.bunun üzerine Doktorum Glucophage Verdi Bu Ilaç Başta Bulanti Kusma Halsizlik Yapiyor Ama çok Faydali..ben 1 Aydan Sonra Hemen Etkisini Gördüm Ve Düzenli Adetlerim Başladi 6 Ay Kullandim Biraktim Ama Adetlerim Bozulmadi...bu Ilaci Birakma Gibi Bi Lüksümüz Yok Hamileliğin Ilk 3 Ayindada Kullanilmasi Gerekiyor Sebebi şekere Bağli Düşüğü Engellemesi...mutlaka Kullan Günde 1 Kerenin Faydasi Olmaz Günde 2 Ile Başla Ilaca Alişinca 3 E çikar...

canım peki bu ilacın yan etkisi var mı??

X