Prenses görümce.

Muzlu kurabiye

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2021
55
31
41
Arkadaşlar benim bir görümcem var, benden 6 yaş küçük, kariyer yapıyorum ayağına evde hiç bir iş yapmıyor..inanılmaz şımartmışlar, yumurtasını bile 80 yaşındaki babası kırıyor. Tabi bu benim sorunum değil, benim sorunum kayinvalidemin kendi prenses kızı hiç bir şey yapmazken ben eşimle onları ziyarete gittigimde benden ev temizliği vs konularında yardım beklemesi ve istediği kadar yapmadığımda bana tatlı tatlı laf sokması. Farklı şehirlerde yaşıyoruz, aramızda 8 saat mesafe var, sık sık görüşemiyoruz ama her görüşmede laf yiyorum. Kızı odasında takılırken benden kırk yılda bir gittigim yerden hizmet bekleniyor, hatta lohusayken bile! Bir kaç kez yaptım da ama bu sefer de eşim çok tepki gösterip kardeşine sinirleniyor. Kendi anneme sordum, ne düşündüğünü merak ederek ancak o kayinvaliden yaşlı, sen bosver onun kızını yardım et, temizlik falan muhakkak yap diyor. Şimdi yine ziyarete geldik, bir gün oldu, yarın itibariyle baslar laf sokmalar, tacizler... bu arada kızıyla benim eğitim düzeyimiz aynı. Aynı meslek grubundayiz, akademisyeniz ikimiz de... yani o elinde kitap, önünde bilgisayar büyük işler başarirken benim akademik emeğim yok sayılıyor, sıradanlastiriliyor. Bana saygı duymuyor gibiler. Belki de abartıyorum..abartıyor muyum?

Arkadaşlar benim bir görümcem var, benden 6 yaş küçük, kariyer yapıyorum ayağına evde hiç bir iş yapmıyor..inanılmaz şımartmışlar, yumurtasını bile 80 yaşındaki babası kırıyor. Tabi bu benim sorunum değil, benim sorunum kayinvalidemin kendi prenses kızı hiç bir şey yapmazken ben eşimle onları ziyarete gittigimde benden ev temizliği vs konularında yardım beklemesi ve istediği kadar yapmadığımda bana tatlı tatlı laf sokması. Farklı şehirlerde yaşıyoruz, aramızda 8 saat mesafe var, sık sık görüşemiyoruz ama her görüşmede laf yiyorum. Kızı odasında takılırken benden kırk yılda bir gittigim yerden hizmet bekleniyor, hatta lohusayken bile! Bir kaç kez yaptım da ama bu sefer de eşim çok tepki gösterip kardeşine sinirleniyor. Kendi anneme sordum, ne düşündüğünü merak ederek ancak o kayinvaliden yaşlı, sen bosver onun kızını yardım et, temizlik falan muhakkak yap diyor. Şimdi yine ziyarete geldik, bir gün oldu, yarın itibariyle baslar laf sokmalar, tacizler... bu arada kızıyla benim eğitim düzeyimiz aynı. Aynı meslek grubundayiz, akademisyeniz ikimiz de... yani o elinde kitap, önünde bilgisayar büyük işler başarirken benim akademik emeğim yok sayılıyor, sıradanlastiriliyor. Bana saygı duymuyor gibiler. Belki de abartıyorum..abartıyor muyum?
Birincisi görümceniz sizi ilgilendirmiyor ister yapar ister yapmaz onların problemi
ikincisi siz de yapmak zorunda değilsiniz. Yaptığınızda görümcenize bilenip ben yapıyorum o neden yapmıyor demeniz de saçma. Çok temizlik takıntıları varsa "anne sana temizlikçi çağıralım" dersiniz olur biter

Durumları varsa eve temizlikçi tutsunlar ya da eşiniz ve kardeşi paraları birleştirip onlar tutsun. Lohusayken iş yapmanız sizin suçunuz kimseye kızmayın niye yaptınız? Eğer iş dediğiniz kendi yediğinizi falan toplamaksa abartmayın derim. Ama ayrıntılı temizlik yapmayacağınızı bildirin birini tutsunlar.

Bazı insanlara isterseniz ağzınızla kuş tutun hep daha fazlası istenir. Mesleğinizin bir önemi yoktur bu konuda, bakış açıları sizi "gelin" olarak gördüğü için. Onların mantığına göre gelinseniz yardım edeceksiniz. Çok yaşlılarsa görümcenin yaptığını görmezden gelin, misafir olmanıza rağmen işin ucundan tutmayıp her şeyi size yaptırıyorsa bu onun ayıbı. İçinizden geldiği kadar ufak tefek şeylere yardımcı olup ortayolu bulmaya çalışabilirsiniz. Israrla fazlasını beklerlerse bu kadarını da yapmayı bırakırsınız keyifleri bilir

Ayda yılda bir gidiliyorsa ve 80 yaşında falanlarsa ben yardım ederim temizlik yapmam bu arada sadece sofra kaldırmaya bulaşığa falan onun sebebi de o evdeyiz diye hatta eşimi çağırırım birlikte yapalım diye sonuçta asıl onun anne babası

ama temizlik falan daha fazlasını yapamam kendi kaldığım odayı temiz tutarım giderim

ha bu sizi çok rahatsız ediyorsa gitmeyin hiç bence gitmek zorunda değilsiniz

sizi asıl irite eden durum kv nin laf sokması değil hem bana ne diyorsunuz hem kendinizi karşılaştırıyorsunuz

herkesin çocuğu bir yerde kendine hani
Dediğim gibi sadece geldiğim için ek yük olacak şeyler konusunda yardım ederim

çok canım sıkılıyorsa hiç gitmem

Ne bekliyor senden mesela? Yemege caya yardim gibi mi? Hani gunluk supurge toz zaten yaparim ben olsam😐
Kimse işten erinmiyor zaten, gelin = hizmetçi düşüncesi zoruna gidiyor haklı olarak. Kendi kızı dana gibi yatarken çay koymak bile ağırıma gider benim şahsen. Bi de laf duycam ha üstüne? Yakarım orayı.

Size evi kaldırıp dip köşe temizlik yaptırdıklarını sanmıyorum. Günlük sofra kaldırma bulaşık dizme süpürgeye çekme gibi işler mi? Bunlar normal. Ama ben de görümceyim, biz küçük gelinimle beraber yapıyoruz o işleri. Aranız nasıl görümcenizle? Aranız iyi değilse belki o yüzden siz gelince odasına çekiliyordur.

8 saatlik mesafeye cidden nasıl zaman ayırabiliyorsunuz?
yılda 2 defaysa zaten takılmaz çünkü ama fazlasını inanın anlayamıyorum
bir de siz de çalışıyormuşsunuz üstelik?

Görümceniz hicbir sey yapmak zorunda degil, yapmıyorsa kendi bileceği iş. Sizde yapmak istemiyorsanız tavrınızı koyun zor degil gerekirse lafınızı sokun. Tüm laf sokmalara ragmen oturup is güc tutuyorsanız sikayet etmeyin bence.

Kimse işten erinmiyor zaten, gelin = hizmetçi düşüncesi zoruna gidiyor haklı olarak. Kendi kızı dana gibi yatarken çay koymak bile ağırıma gider benim şahsen. Bi de laf duycam ha üstüne? Yakarım orayı.
Yani durup durup genel temizlige gelini beliyorsa her seferinde evde kizi ya da baska cocugu varken gelini bekliyorsa evet cok hatali..yani dedim ya gunluk temizlige bulasik yemek bunlara kesinlikle ederim.. kendi evimdede yapiyorum sonucta oturmak adetim degildir

Birincisi görümceniz sizi ilgilendirmiyor ister yapar ister yapmaz onların problemi
ikincisi siz de yapmak zorunda değilsiniz. Yaptığınızda görümcenize bilenip ben yapıyorum o neden yapmıyor demeniz de saçma. Çok temizlik takıntıları varsa "anne sana temizlikçi çağıralım" dersiniz olur biter

Ben böyle düşünmüyorum ya.

Evde herkes can hıraş temizlik yaparken, kenara çekilip izlemek olmaz.

Ama eğer evin kızı odasında keyif çatıyorsa ve benden temizlik bekleniyorsa, o zaman ben de yapmam yani. Hele hele ayda yılda bir geldiğim yerse, hiç yapmam.

Zaten arada 8 saat mesafe varmiş. Siz yokken duzen nasıl işliyorsa aynen devam edebilir.
80 yaşta çok yaşli bu arada, kendim yapmasam da kadin tutar evini temizlettiririm ben olsam ama evde koca kiz oturuyorken yapar miydim bilmem. Benim kardeşim olsa ve 80 yasindaki babama yumurtasini kirdirsa onu mahvederim herhalde.

Eşinizin aile sorunu bu bence esiniz kardesine birsey demiyorsa siz karismayin iş yapmak zorunda da degilsiniz. Eşiniz yapsin işleri.

Kaynanam( çok yaşli degil) bizi kahvaltiya diye davet edip geldigimizde masaya bir tabak bile koymamişti. Kahvaltiya diye cagirip aç karinla kalmistik oyle, ben yapayim diye bekledi herhalde ama ben oturdum eşim girdi mutfaga hazirladi kahvaltiyi. Elime yapişmaz bir yumurta iki kahvaltilik ama tavir hoş degildi.

Laf sokarak yaptirilmaya calişilan şeyi de asla yapmam.

Ne istiyorlar tam olarak?
Yani yemek sofra gunluk supurme vs yapin
Cam silme boya badana gibi islere birini yonlendirin
Gorumcenizi bosverin
Asil 80 yasindaki insanlarin evinde bos oturmaniz olmaz
Ilk gittiginizde Size yemek yapiyorlarmi nasil bir ortam var.?

Eşiniz kardeşine tepki göstereceğine kalkıp kendisi yapsın.

Sanki ya siz ya kardeşi yapmak zorunda işi.

İstenen ne tam olarak, makineye bulaşık dizmeyi bile iş görenler var, o yüzden hizmet dediginiz nedir bilmek lazım.
Valla bu da is😐😂 genelde onu dizen benimdir ve gercekten is yapmayanlar her zaman ayni kiisler oldugu zaman baya irrite oluyosun. Cunku yeyip kaciyolar ee biraksan annen yapacak.. en iyisi yapayim diyorsun

X