Psikolojim bozuldu, yediğimiz her şey çöp mü gerçekten?

Maalesef ki evet çöp.ben bozulmasini,boceklenmesini gectim bozuk olmasa bile aslında yedigimizi sandığımız şeyi yemiyoruz.hele 3 harfli marketlerden alınan garip markalar kimbilir ne...yediğimiz kıyma kıyma değil,peynir peynir değil,tereyağı hiç değil,hele sosise sucuga hiç deyinmiyorum bile.bir çok insan mahkum oldu ekonomik olarak o marketlere.ben de uzunca bir süredir onlardan almaya başlamıştım ama ne zamanki oralardan alışveriş yapmaya başladım çoluk çocuk yilda bilmem kaç kere hasta olmaya başladık ve benim jeton düştü ,ne yapıyorum ben Allahasen başlarım parasına dedim.zaten battik bari tam batalim dedim ve artık asla dönüp bakmıyorum bile o marketlere.az az alıyorum ama bilinen markalarin peyniri,zeytini vs...alıyorum.aldigim ürünlerin camda olmasına mümkün olduğunca özen gosteriyorum,yoğurdu kendim yapıyorum,kefiri kefirzadem var migrosta onu alıyorum(maalesef o da cam sisedeydi artık plastiğe geçmiş).yaşadığım yerde ev yapımı organik ve yüzde yüz doğal reçel,pekmez,salça gibi ürünlerin satıldığı bir yer var onlari oradan alıyorum,yumurta markettekiler yani 3 numara olanlar bildiğin zehir,yememek daha iyi,yumurtayı organik 0 numara ya da en kotu hg ezen tavuk 1 numara olanı alıyorum,balimiz kendi üretimimiz doğal bal çok şükür(daha yeni yayınlandı bilinen ünlü birçok marka dahil piyasadakilerin yüzde 70 i bal değil maalesef)ekmeği beyaz ekmek almamaya özen gosteriyorum ve çok az (sadece kahvaltıda)yiyorum artik,şeker çok çok nadir yani sadece evde kek vs yaparken kullanıyorum çunku şeker vücut için bildiğimiz zehirden başka bir şey değil.inanin düzgün beslenmeye ve bilindik markalardan almaya başladıkça kendimize geldik.simdi de yavaş yavaş temizlik ve kişisel bakim ürünlerinde doğala geciyorum.sacima ve vücuduma el yapımı zeytinyağlı sabun,saç kremi olarak çocuklar için olanlarından kendime de kullanıyorum,ev temizliğinde sadece sirke ve Arap sabunu,camasirlarda roxy toz sabun ,bulaşık tabletini organik alıyorum ve çamaşır ve bulaşıkları yıkama bitince birkez daha kısa program deterjansız çalıştırıp duruluyorum,yumuşatıcı kullanmayı bıraktım.bunlar gibi bir çok değişiklik yaptım hayatımızda.boyle yazınca pahalı olurmuş gibi geliyor ama inanın asla değil,sağlığımız paha biçilemez çunku ve başka bir hayatımız daha yok,sağlık elden gittiginde de dönüşü yok

Maalesef ki evet çöp.ben bozulmasini,boceklenmesini gectim bozuk olmasa bile aslında yedigimizi sandığımız şeyi yemiyoruz.hele 3 harfli marketlerden alınan garip markalar kimbilir ne...yediğimiz kıyma kıyma değil,peynir peynir değil,tereyağı hiç değil,hele sosise sucuga hiç deyinmiyorum bile.bir çok insan mahkum oldu ekonomik olarak o marketlere.ben de uzunca bir süredir onlardan almaya başlamıştım ama ne zamanki oralardan alışveriş yapmaya başladım çoluk çocuk yilda bilmem kaç kere hasta olmaya başladık ve benim jeton düştü ,ne yapıyorum ben Allahasen başlarım parasına dedim.zaten battik bari tam batalim dedim ve artık asla dönüp bakmıyorum bile o marketlere.az az alıyorum ama bilinen markalarin peyniri,zeytini vs...alıyorum.aldigim ürünlerin camda olmasına mümkün olduğunca özen gosteriyorum,yoğurdu kendim yapıyorum,kefiri kefirzadem var migrosta onu alıyorum(maalesef o da cam sisedeydi artık plastiğe geçmiş).yaşadığım yerde ev yapımı organik ve yüzde yüz doğal reçel,pekmez,salça gibi ürünlerin satıldığı bir yer var onlari oradan alıyorum,yumurta markettekiler yani 3 numara olanlar bildiğin zehir,yememek daha iyi,yumurtayı organik 0 numara ya da en kotu hg ezen tavuk 1 numara olanı alıyorum,balimiz kendi üretimimiz doğal bal çok şükür(daha yeni yayınlandı bilinen ünlü birçok marka dahil piyasadakilerin yüzde 70 i bal değil maalesef)ekmeği beyaz ekmek almamaya özen gosteriyorum ve çok az (sadece kahvaltıda)yiyorum artik,şeker çok çok nadir yani sadece evde kek vs yaparken kullanıyorum çunku şeker vücut için bildiğimiz zehirden başka bir şey değil.inanin düzgün beslenmeye ve bilindik markalardan almaya başladıkça kendimize geldik.simdi de yavaş yavaş temizlik ve kişisel bakim ürünlerinde doğala geciyorum.sacima ve vücuduma el yapımı zeytinyağlı sabun,saç kremi olarak çocuklar için olanlarından kendime de kullanıyorum,ev temizliğinde sadece sirke ve Arap sabunu,camasirlarda roxy toz sabun ,bulaşık tabletini organik alıyorum ve çamaşır ve bulaşıkları yıkama bitince birkez daha kısa program deterjansız çalıştırıp duruluyorum,yumuşatıcı kullanmayı bıraktım.bunlar gibi bir çok değişiklik yaptım hayatımızda.boyle yazınca pahalı olurmuş gibi geliyor ama inanın asla değil,sağlığımız paha biçilemez çunku ve başka bir hayatımız daha yok,sağlık elden gittiginde de dönüşü yok.

Hiç kurta rastlamadım çok şükür.
Bakliyatlarimi köyden yetiştirip getiriyorum.
Nohut
fasulye
barbunya.
Pirinci bulguru arpa şehriye makarna serin kiler dolabında tututorum çok şükür birşey bugüne kadar görmedim.
Peyniri marketten hiç almam köyden yaptırıp yeriz salamura.
Sütü köyden getirip yoğurt yaparım.recellerimide köyden yapiyrum.
Yazin sebze meyve köyde yetiştirip yeriz .bulamadığım olmayan sebze ve meyveyi köy pazarına gidip köylüden alırım elimle seçip.
Kayısı kuruttum bahçeden biber patlıcan yeşil fasulye.kurutmaliklarim bez torbada.ara ara kontrol ederim.
Patatesin köyden serin yere çuvalla koyduk taptaze onu kizartir haslar yeriz yemeklere.
Size tavsiyem marketten bakliyat almayin güvenilir doğal ürün pazarlarından alın.
Köylüden alin.tanidik köylü arkadaşlarınızın sattığını alın pekmez kuru fasulye vs... Gibi.
Patayesi köylüler satar onalrdan alın .
Kuruttugunuz sebzeleri serind tütün.
Peyniri köylü tanıdıklar yaptırın salamura kislik
Köyden alınanlar güvenilir değil geçenlerde bi yakınım köyden aldığı peynirden brusella hastalığı geçirdi ölümden döndü

Maalesef ki evet çöp.ben bozulmasini,boceklenmesini gectim bozuk olmasa bile aslında yedigimizi sandığımız şeyi yemiyoruz.hele 3 harfli marketlerden alınan garip markalar kimbilir ne...yediğimiz kıyma kıyma değil,peynir peynir değil,tereyağı hiç değil,hele sosise sucuga hiç deyinmiyorum bile.bir çok insan mahkum oldu ekonomik olarak o marketlere.ben de uzunca bir süredir onlardan almaya başlamıştım ama ne zamanki oralardan alışveriş yapmaya başladım çoluk çocuk yilda bilmem kaç kere hasta olmaya başladık ve benim jeton düştü ,ne yapıyorum ben Allahasen başlarım parasına dedim.zaten battik bari tam batalim dedim ve artık asla dönüp bakmıyorum bile o marketlere.az az alıyorum ama bilinen markalarin peyniri,zeytini vs...alıyorum.aldigim ürünlerin camda olmasına mümkün olduğunca özen gosteriyorum,yoğurdu kendim yapıyorum,kefiri kefirzadem var migrosta onu alıyorum(maalesef o da cam sisedeydi artık plastiğe geçmiş).yaşadığım yerde ev yapımı organik ve yüzde yüz doğal reçel,pekmez,salça gibi ürünlerin satıldığı bir yer var onlari oradan alıyorum,yumurta markettekiler yani 3 numara olanlar bildiğin zehir,yememek daha iyi,yumurtayı organik 0 numara ya da en kotu hg ezen tavuk 1 numara olanı alıyorum,balimiz kendi üretimimiz doğal bal çok şükür(daha yeni yayınlandı bilinen ünlü birçok marka dahil piyasadakilerin yüzde 70 i bal değil maalesef)ekmeği beyaz ekmek almamaya özen gosteriyorum ve çok az (sadece kahvaltıda)yiyorum artik,şeker çok çok nadir yani sadece evde kek vs yaparken kullanıyorum çunku şeker vücut için bildiğimiz zehirden başka bir şey değil.inanin düzgün beslenmeye ve bilindik markalardan almaya başladıkça kendimize geldik.simdi de yavaş yavaş temizlik ve kişisel bakim ürünlerinde doğala geciyorum.sacima ve vücuduma el yapımı zeytinyağlı sabun,saç kremi olarak çocuklar için olanlarından kendime de kullanıyorum,ev temizliğinde sadece sirke ve Arap sabunu,camasirlarda roxy toz sabun ,bulaşık tabletini organik alıyorum ve çamaşır ve bulaşıkları yıkama bitince birkez daha kısa program deterjansız çalıştırıp duruluyorum,yumuşatıcı kullanmayı bıraktım.bunlar gibi bir çok değişiklik yaptım hayatımızda.boyle yazınca pahalı olurmuş gibi geliyor ama inanın asla değil,sağlığımız paha biçilemez çunku ve başka bir hayatımız daha yok,sağlık elden gittiginde de dönüşü yok
Tuvalet kağıdını da sakın bilinmeyen markalardan almayin,biraz pahalı olsun ama bilinen iyi bir marka olsun en hassas yerlerimizde sürüyoruz çok tehlikeli.

Hanımlar önceki senelerde hiç yaşamadığım şeyleri bu sene yaşar oldum.

Yazın başında başladı her şey. Bir marketten aldığımız pirinçte kurt ve böcek gördüm hem de açılmamış paketinde. Marketin sorunudur dedik ama daha sonra 3 farklı marketten aldığımız pirinçte de aynı sorun devam etti. Sorun bizim saklama koşullarımızda mı diye düşündüm, google a yazdığım gibi bir sürü hatta binlerce benzer yorum ve fotoğraf gördüm. Hepsi bu 1-2 seneye ait ve her mevsim şikayet edilmiş sadece yazın değil. Zaten sonbahardayız daha dün alınan pirinçten böcek çıktı şimdi yine.

Geçen gün de mandalina yiyordum, her zaman temiz çıkan mandalinada bu sefer kabuğunu soyduğum gibi ölmüş böcek çıktı içinden. Bir sonrakini soydum yine aynı manzara. Artık delirecek gibi oluyorum. Alınalı 3-4 gün anca olmuştu ve buz dolabında saklanıyordu zaten.

Son günlerde o kadar tiksindim ki, tahıl-bakliyat-sebze-meyve hepsini yerken ürküyorum her an içinden bir şey çıkacak diye. Her lokmamı 2 dakika kontrol edip öyle yer hale geldim. Dahası dışarıda da yemek yiyemez oldum daha pistir diye.

Nedir bu böyle hanımlar? Ben mi pimpirikliyim yoksa gerçekten kalitesiz ürünler artışa mı geçti? Çöp mü yiyoruz ne yiyoruz anlamıyorum ne oluyor böyle. Her dakika mutfağı kontrol ediyorum ki bir şeyle karşılaşacak mıyım diye… Bunları yaşayan var mı aranızda?
Kurdu bocegi dusunuyosun da palm yağını napcaz dostum

Bu gidişle köye yerleşip her şeyi kendim yetiştiricem gerçi bu sefer de tohum yapay çıkar kesin 🤣
Benim teyzem Tarım Kredi Kooperatifinde çalışıyordu , ben ortaokulda işyerine uğrardım . Sene 90 ların başı. Taaaa o zaman bile hibrit tohum alan çiftçiye kredi veriliyordu . Yani ata tohumu falan yalan

S
Şekeri rafineri şeker değil de misal hindistan cevizi şekeri olarak alırsan zehir değil Allah'ın izniyle
Ben şeker alerjisi olan şeker yarası çıkaran ve şekerli şeylerle kafayı bozmuş loplop yiyen biri olarak söylüyorum bunu
Rafineri şeker kullanmazsam alerjim olmuyor 💜

Tamamen organik doğal ve kimyasalsiz ev temizlik ve kişisel bakım malzemelerini kullananlar biraz fikir verirseniz sevinirim neyi nasıl yapıyorsunuz ,neleri kullanıyorsunuz acaba?

Benim annem de herseyi kendi yapar
Önceden inekler vardı artık yaşından dolayı bakamıyor ama süt alır peynir yoğurt yapar
Peynir altı suyundan bile lor peyniri yapıyor çok güzel oluyor

Bahcesi var büyük
Bütün sebzelerı ekiyor salça tursu konserve kurutma yapıyor
Kekik nane gıbı baharatları da kendi kurutuyor

Bahcemiz de elma vişne erik ayva ceviz gibi bir sürü ağaç var reçel marmelat ve pekmez ordan
Kendisi tavuk kaz ve hındı bakıyor onların yumurtaları da oluyor

Köyde ki kiraladığı tarlalar var onları ekenler buğday ekerse un ayçiçek ekerse yağ getırıyorlar
Patatesli köy ekmeği yapıyor
Erişte kesip kurutuyor
Et için
Bir akraba var ondan koyun alınca hem lezzetli hem de ucuza geliyor

Bulgur nohut fasülye mercimek gibi bakliyatları da köydekilerden alıyoruz
Bir pirinç alamıyoruz herhalde

Ben de her gittiğim de doldurup geliyorum
Ama tabi herkes bu sartlara sahip değil keşkr olabılse

Meyve sebzenın burada ne tadı ne kokusu var
Gözümü kapatsalar ne yediğimi bilemem hepsı saman gıbı
Annenize Allah sağlıklı ömürler versin 🧿 evet maalesef herkesin sağlıklı gıdaya ulaşması mümkün olmuyor :KK43:
Zirai ilaçlar, hormonlu gübreler vs derken meyve sebze bakliyat, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri tepeden tırnağa hepsinde bir sorun var, onu yemeyelim bunu yemeyelim derken yiyecek bir şey de bulamayız, o yüzden en azından hazır gıdalardan, abur cuburluklardan vs uzak durmak lazım, evde yapabilen de reçel, ekmek, yoğurt, erişte, salça vb gıdalarını kendisi yapmalı.
Çin tuzu, glikoz ve mısır şurubu, palm yağı giren hiçbir gıda masum değil ve ne yazık ki bunlar bizde bolca kullanılıyor ve vatandaş da bilmeden tüketiyor.

S

Şekeri rafineri şeker değil de misal hindistan cevizi şekeri olarak alırsan zehir değil Allah'ın izniyle
Ben şeker alerjisi olan şeker yarası çıkaran ve şekerli şeylerle kafayı bozmuş loplop yiyen biri olarak söylüyorum bunu
Bu konuda bilgim yok ama araştıracağım kesinlikle,bu ara düzgün doğal beslenme ve ev temizliğinde doğal malzemelerin kullanımı ile bozdum kafayı,teşekkür ederim

S

Canım sendeki alerji belirtileri nelerdi. Nasıl teşhis kondu.

Canım sendeki alerji belirtileri nelerdi. Nasıl teşhis kondu.
Göğüs altlarinda yara .kaşıntılı

Zaten mantar dermatit filanda yapar rafineri şeker 🥺 ki bana yaptı onu da.
( candida, malessezia furfura gibi iki vakteri bakteri türünü şeker çoğaltır ve besler o da mantar ve derma oluşturuyor ) mikrobiyatayi bozuyor otoimmun çöküyor hastalıklara açık hale geliyosun

Hani illa bı belirti arama
Eşiminde sırtında vs yara yaparmış çocukken
Bende üç yıldır sorun oluyor

Çoğunlukla sanal marketten alışveriş yapıyorum ve bozuk, kurtlu vb ürünle hiç karşılaşmadım.
Umarım kendi kendime nazar değdirmem.😂

Aslında en kolayı marketleri suçlamak ama bakalım gerçek suçlu onlar mı?
Paketli pirinç, mercimek, bulgur, k.fasulye alırken menşeilerine bakmıyor musunuz? Kaç tanesi yerli üretim?
Çoğunlukla Tayland ve Çin pirinci, Kanada mercimeği ve fasulyesi yiyorsunuz, kim bilir ne halde gemilerle geliyor sonra x bir firmada paketlenip piyasaya sürülüyor.

Hazır paketli etlerinde limanlarda bekletilen gemilerle geldiği oluyor, hatırlar mısınız daha yaz başı mıydı ne’ydi liman adı vermeyeceğim orada yaşayanlar o kokuyu bilir, çürümüş et kokusu sarmıştı.

Yerli firmalar deseniz daha 1 hafta oldu olmadı bir tanesinin baharatları yurtdışından geri gönderildi içerikleri yüzünden.
Ben mesela asla pul biber almam en çok aflotoksin üreten baharattır zira, baharatlara parlak görünsün diye neler neler katılıyor.

Halkanın son zinciri marketler, onlar ellerindeki son tüketim tarihi gelmiş ürünleri eritmek için indirime koyuyorlar, 3 gün önce gözümle gördüm süt alan insanlara kasadaki sütleri gösterip bunlar indirimde bunları alın isterseniz dediklerini, o da süt bu da süt diye tarihi dolmuş veya 1 gün kalmış sütleri eritmeye çalışıyorlardı.

Alım gücü azaldıkça gıda kalitesi de düşmeye başladı maalesef.
Mesela bu zincir marketlerin foyaları ortaya çıkıyor haber yapılıyorya bu ürünleri almayın diye, mademki bu ürünleri ifşa ediyorlar ve satılması yasaklanıyor nasıl oluyorda onları 1-2 gün yada 1 hafta sonra indirimli satabiliyorlar ? Mesela bal haberi çıkmıştı akabinde ballar sudan ucuza satıldı. Çay haberi çıkmıştı hemen arkasına çaylar ucuza satıldı. Tarihi yaklaşmışı geçtim bende gıda okudum tarih sadece bir belirteç eğer düzgün koşullarda saklanmışsa ve gerçekten yeni üretilmişse tarih 15 gün yada 1 ay daha dayanabiliyor. Bazı ürünlerde daha fazlası buna okey verebiliyorum ama içinde zehir olan ürünler ifşalanıp nasıl satılabiliyor 😐

Teşhisi de ben koydum
Ne zaman rafineri şeker tuketsem başıma bu geliyordu
Geçen hafta bile duramadim rafineri s kerle biseyler yaptım iki güne hooop yaralar başladı ki eş zamanlı mantarda oldum vajinal
Vajinal mantarın en büyük sebebi şeker ki ben de şu anda bu illerle ugrasiyorum,bir kere bulduğunda kurtulmasi da çok zor oluyor maalesefki

Göğüs altlarinda yara .kaşıntılı

Zaten mantar dermatit filanda yapar rafineri şeker 🥺 ki bana yaptı onu da.
( candida, malessezia furfura gibi iki vakteri bakteri türünü şeker çoğaltır ve besler o da mantar ve derma oluşturuyor ) mikrobiyatayi bozuyor otoimmun çöküyor hastalıklara açık hale geliyosun

Hani illa bı belirti arama
Eşiminde sırtında vs yara yaparmış çocukken
Bende üç yıldır sorun oluyor
Candidayı biliyorum bendede vardı lanet olasıca onu atlatalı 5 sene kadar oluyor tabiki şekersiz diyetle. Bende huzursuz bağırsak sendromu var karnım çok ağrıyor. Diyetle hafiflettim ama bu ara yokluyor. Özellikle karbonhidrat yada meyve yada sekerli azcık bişey yesem akşam karnım ağrıyor. 4 ay oldu şekersiz diyetteyim ama mesela bugün ağzıma bir avuç nesguik attım az olduğu için az ağrıyor 😁 çok yeseydim eminim kıvranırdım şuan kafayı yiyeceğim bendedemi var acaba diye

Vajinal mantarın en büyük sebebi şeker ki ben de şu anda bu illerle ugrasiyorum,bir kere bulduğunda kurtulmasi da çok zor oluyor maalesefki
Ben kurtuldum gerçekten. 5 sene oldu enfeksiyonmuş kaşıntıymış yok çok şükür. Şeker, un, pilav hatta meyve bile tüketmiyeceksin. Her ay bişey bulurdu beni bir ay idrar yolu enfeksiyonu, Bir ay mantar kısır döngüdeydim resmen. Çaresi var sadece sabret geçiyor.

X