Psikolojim çok bozuk

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
ben sana bisey deyim bak. baban belki bunların farkında bile değildir. sonuçta kız çocuğunun eksiğini gediğini alacağını anne bilir.
senin annen teyzenin de hayatina müdahale etmeye çalıştığına göre normal kendi halinde biri değil.
seni sindirerek herseyden mahrum birakarak kardesini verip surekliy simartarak elinde tutup yönetmeye çalışıyo olabilir.

belki babanla annen yokken oturup konuşup istesen hiç böyle bi sorun kalmayacak ortada...
Üzgünüm ama babam her şeyin farkında. Parayı verecek olan o zaten bana bir gün gelip demez mi kızım bir şeye ihtiyacın var mı ya da erkek kardeşime kıyafet almaya giderken demez mi seni de götüreyim gel sende Bir şeyler alırsın diye. En basitinden bayramda ilk gün anneannemlere ziyarete giderken kıyafetim olmadığı için nasıl bunaldigimi 2 saat ne yapacağımı düşündüğümü gördü.

Üzgünüm ama babam her şeyin farkında. Parayı verecek olan o zaten bana bir gün gelip demez mi kızım bir şeye ihtiyacın var mı ya da erkek kardeşime kıyafet almaya giderken demez mi seni de götüreyim gel sende Bir şeyler alırsın diye. En basitinden bayramda ilk gün anneannemlere ziyarete giderken kıyafetim olmadığı için nasıl bunaldigimi 2 saat ne yapacağımı düşündüğümü gördü.

yok deyince de mi almadi 😨

valla o zaman kaç kurtar kendini kyk kredisini mutlaka al. kendine kıyafet vs alırsın. biraz da biriktirmeye çalış her ihtimale karşı.

ama ocakta verilmeye başlıyo sanırım. biraz idare etmen gerekecek. belki anneannen verir biseyler kızım üniversiteye basliyosun bisey alirsin diye.

Bu sene tekrar girersem okul puanım kirilacagi için bu seneki puanımı alacağımı bile düşünmüyorum. Ancak 2021 de sınava tekrar girersem iyi şeyler yapabilirim, o zaman onu da denemeye çalışacağım ama şu anlık buna girisemem çok riskli olur.
Canım merkezi puan ile geçiş yapma diye bir sistem var. Bu sene aldığın puan ile bu sene puanın tuttuğu yere bir sene sonra geçiş yapabiliyorsun. Ben yaptım bilgi de verebilirim eğer bana ulaşırsan. İnternette de araştırabilirsin. :)

Canım merkezi puan ile geçiş yapma diye bir sistem var. Bu sene aldığın puan ile bu sene puanın tuttuğu yere bir sene sonra geçiş yapabiliyorsun. Ben yaptım bilgi de verebilirim eğer bana ulaşırsan. İnternette de araştırabilirsin. :)
Bunu biliyorum, eğer bu sene durumumu toparlayabilirsem seneye bunu yapmak istiyorum.

yok deyince de mi almadi 😨

valla o zaman kaç kurtar kendini kyk kredisini mutlaka al. kendine kıyafet vs alırsın. biraz da biriktirmeye çalış her ihtimale karşı.

ama ocakta verilmeye başlıyo sanırım. biraz idare etmen gerekecek. belki anneannen verir biseyler kızım üniversiteye basliyosun bisey alirsin diye.
Ocakta verilecek olması biraz canımı sıktı ama idare ederim o zamana kadar, ekimde çalışmaya başlamak istiyorum zaten.

Ocakta verilecek olması biraz canımı sıktı ama idare ederim o zamana kadar, ekimde çalışmaya başlamak istiyorum zaten.

şimdi calismaya baslayamaz mısın peki
part time falan. okul baslamadan en azından birazını kurtarırsn.
ekimi neden beklemen gerekiyo

Aile dediğin sana dışarıda gezip tozman için para vermek, kıyafet almak, kuaför masrafını karşılamak, tatile çıkarmak zorunda vesaire değil. İnisiyatif meselesi tamamen bu. Bu yaşına kadar geldiysen kendi kendine gelmedin, ailen bakıp büyüttü seni. Anlattıkların yüzünden psikolojinin bozulması senin zayıflığını gösterir. Okuyup iyi bir puan yapmışsın bu iyi bir şey. Artık kendi ayaklarının üzerinde durmaya bakmalısın.

ben sana bisey deyim bak. baban belki bunların farkında bile değildir. sonuçta kız çocuğunun eksiğini gediğini alacağını anne bilir.
senin annen teyzenin de hayatina müdahale etmeye çalıştığına göre normal kendi halinde biri değil.
seni sindirerek herseyden mahrum birakarak kardesini verip surekliy simartarak elinde tutup yönetmeye çalışıyo olabilir.

belki babanla annen yokken oturup konuşup istesen hiç böyle bi sorun kalmayacak ortada...
Aynı şeyi düşündüm. Annen kesinlikle baskın bir karakter. Benimki de öyle ve teyzem yaşça annemden büyük olmasına rağmen annem karışır. Ben evliyim ve çoçuğum var bıraksam bana da karışacak.

Aile dediğin sana dışarıda gezip tozman için para vermek, kıyafet almak, kuaför masrafını karşılamak, tatile çıkarmak zorunda vesaire değil. İnisiyatif meselesi tamamen bu. Bu yaşına kadar geldiysen kendi kendine gelmedin, ailen bakıp büyüttü seni. Anlattıkların yüzünden psikolojinin bozulması senin zayıflığını gösterir. Okuyup iyi bir puan yapmışsın bu iyi bir şey. Artık kendi ayaklarının üzerinde durmaya bakmalısın.
Tavrınızı çok çirkin bulduğumu söylemeliyim. Anlatmaya çalıştığımı tamamen ters algılamak istemişsiniz. Benim istediğim ailemin bana gezip tozmam için para vermesi, daha çok zevk daha çok sefa sürmem değildi. Daha temel hiçbir ihtiyacımı karşılayamadigimi açıkça belirttim. Ve ailem ben 18 yaşına gelene kadar bunu yapmak zorundaydı, ben kendi inisiyatifimle doğmadım. Erkek kardeşime yapılanların yanında "kız çocuğu" olduğum için bana hiçbir şeyi hak gormemelerini belirttiğim halde sana bunların hiçbirini yapmak zorunda değiller ne demek?
Size soruyorum, genç bir kizken afedersiniz elinizde ped bile olmuyorsa bu kadar paraya rağmen bu sizce doğru mu?
Hoş ben kimseden yıllarca hiçbir şey almadan kendi kendimi idare ettirdim yine de kimseye muhtaç olmadım kendimi muhtaç göstermedim ve önceden söylediğim gibi ailem çalışmama izin vermediği halde.
Hem para kazanmaya izin vermeyip hemde paraları olduğu halde tek bir kuruş vermemeyi haklı görmek üzgünüm ama sizi ailemle aynı kefeye koyar.

Tavrınızı çok çirkin bulduğumu söylemeliyim. Anlatmaya çalıştığımı tamamen ters algılamak istemişsiniz. Benim istediğim ailemin bana gezip tozmam için para vermesi, daha çok zevk daha çok sefa sürmem değildi. Daha temel hiçbir ihtiyacımı karşılayamadigimi açıkça belirttim. Ve ailem ben 18 yaşına gelene kadar bunu yapmak zorundaydı, ben kendi inisiyatifimle doğmadım. Erkek kardeşime yapılanların yanında "kız çocuğu" olduğum için bana hiçbir şeyi hak gormemelerini belirttiğim halde sana bunların hiçbirini yapmak zorunda değiller ne demek?
Size soruyorum, genç bir kizken afedersiniz elinizde ped bile olmuyorsa bu kadar paraya rağmen bu sizce doğru mu?
Hoş ben kimseden yıllarca hiçbir şey almadan kendi kendimi idare ettirdim yine de kimseye muhtaç olmadım kendimi muhtaç göstermedim ve önceden söylediğim gibi ailem çalışmama izin vermediği halde.
Hem para kazanmaya izin vermeyip hemde paraları olduğu halde tek bir kuruş vermemeyi haklı görmek üzgünüm ama sizi ailemle aynı kefeye koyar.
Siz içinde bulunduğunuz duruma duygusal yaklaştığınız için benim söylediğim gerçekler sizi rahatsız ediyor. Para ailenizin parası, istediğini yapıp istediği çocuğa istediğini alır, istemiyorsa da almaz. Doğru veya yanlış olması ne sizi, ne bizi ilgilendirmez. Ailenizi suçlayıp zayıf düşmek yerine güçlü durup bir an önce ayaklarınızın üzerinde durmaya bakın. Bu zayıflıkla sizin elinizden ekmeğinizi çok alırlar, hayat çok acımasız, insanlar da öyle.

geçiş de yapabilirsin puanının tuttuğu yere. bir şekilde koparmaya çalış ailenden bir şeylerin paralarını bakalım az kenara para koyadur. okula git o arada minimum harcama yap öğrenim kredisine başvur o çıkarsa onu da at kenara biriktir yeniden dönem arasında ya da sene başında geçiş yapabilirsin istediğin bölüme istediğin şehre puanın tutuyorsa eğer. kyk yurt başvurusunda bulunup çıkar gidersin sonra part time iş kredi falan götürür seni kıt kanaat de olsa üzülme çoğu aile böyle ama erkek çocuktan bi fayda olmayınca sana yamanmayı da bilirler hiç br şey olmamış gibi. dert etme senin yerinde olsam şimdilik her olayda yaygara çıkarıp alın istediğiniz yerde okuyorum diye istediğim her şeyi aldıracak yaptıracak cazgırlığı yapar parasını kenara atardım. öyle aileye böyle evlatyarar

Böyle ailemi olur yaa ne biçim anne baba bu ne bencillik çok sinirlendim şimdi kendine gel ve hakkını savun varlık içinde yokluk çekme sen böyle pasif kalma söke söke al hakkını 😡şunu alıcam almam gerek bitti biraz dişli ol lütfen 18nyaşında genç kızsın artık

Ablacim, sen sakın umutsuzluğa kapilma. Bu maalesef doğunun benim ve birçok kadının nefret ettigi ataerkil saçma sapan kültürünün sonucu. Bu, bir arkadaşımızın yazdığı gibi "psikopatlik". Bu, erkeği yüceltip kadını eksik gördükleri sözümona "kültür" nedeniyle basina, medyaya yansimayan, duyrulmayan o kadar çok intihar vakası var ki. Fakat ben sana aklın başında olduğu için başka birşeyden bahsedeceğim. Senin, duymussundur belki KARDELEN ablaların var. Onlar çıkış yolu buldular, şans onları buldu. Ben sana çok güzel gerçek hikayelerin varlığından bahsetmeyi isterim. Onlar da senin gibi sadece yanlış coğrafyada, yanlış ebeveynlere doğdular. Yanlış cinsiyette demiyorum KADIN OLMAKTAN HAYATİNİN SONUNA KADAR GURUR DUYMAK İCİN COK FAZLA NEDENİN VAR. Ayrıca bilmezler ki o coğrafya bir zamanlar kadının yönettiği, anaerkil, kadının çok değerli olduğu topraklardı. KARDELEN ablaların aileleri tarafından zorunlu eğitime katilacagina tarlada , bahçede ırgat gibi , dağlarda hayvan güttürülen küçük kizlar iken okuyup mesleklerini ellerine alan, üreten sağlıklı bireyler olarak hayatlarına devam ediyorlar. 18 yaşına kadar ebeveyn bakmakla yükümlü olduğu çocuğun her temel ihtiyacını karşılamakla yükümlüdür. Ben seni çok iyi anlıyorum. Bu yıllarda gereken temel ihtiyaçlarının tabii ki karsilanmasi en doğal hakkin. Kirginsin. Ama bu sana birkaç yıl sonrası için güç versin. Sakın umutsuzluğa düşme. Maalesef anne baba kötülemek için gelmedim buraya ama burada temel sorun annen. Sana karşı davranış biçimi çok yanlış ve sağlıklı bir birey olduğunu düşünmüyorum. Sen de başına gelen bu olumsuz durumun böyle olduğunu kabul edip bunu kendin için olumlu bir motivasyona donusturmelisin. Okulunu bitir. Dedikleri gibi yanlarında. Ama hep algıların açık olsun. Bu insanlardan uzaklaşmanın yolunu ara. Erasmus ile yurtdışına bile gidebilirsin. "Ailemin durumu iyi olduğu için burs alamam vermezler" kosullanmasindan çık. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) benim aklıma gelen ama aklı başında bir konuşma veya yazı ile durumunu aciklarsan senin durumunda çok fazla kız çocuğunun varlığından haberdar insanlar ,kurumlar , dernekler olduğunu göreceksin. Yolun açık olsun, şansın bol olsun ve sağlıklı insanlar çıksın karşına. Çok çok güzel ve değerlisin. Birazcık daha dayan, güzel günler seni bekliyor.

Canım bunu üzülerek söylüyorum fakat şu bir gerçek ki Annen kesinlikle çok kötü bir insan!Oyüzden bazı şeyleri içine atacağına anneme söyle onun yüreğine otursun.Evlat ayrımı yaptığını söyle erkek kardeşlerine her şeyin iyisini alıp seni yok sayıyolarsa hakkını da
helal etme bunu da annene söyle ki bilsinler ne düşündüğünü

Senin yerinde olsam bütün kıyafetlerimin biryerlerini yırtar öyle giderim heryere ayakkabımı da bencil insanlar regl kanamamı da pijama çıkartıp e ped alacak para mı verdiniz derdim. Sinirim bozuldu ya ufff

Şu verdiğin cevapla bile, kendini ne güzel yetiştirdiğini kanıtladın canım benim.
Ailen sana elinden gelenin en iyisini yapmak zorunda!
Maddi manevi tüm ihtiyaçlarını karşılamak zorunda reşit olana kadar, aksi olursa bunun adı istismastır.
Çocuğunun öz bakım gereçlerini temin etmiyorsan, bebekken mama genç kadın olduğunda pedini sütyenini almıyorsan, istismardır yavrum bunun adı!!!
Ailenin yaptıklarının açıklanır bir tarafı yok ama ne güzel hukuk kazanmışsın.
1. Sınıftan itibaren iyi bir büroda staj yapmaya başla, en azından harçlık verecekler sana.
Aynı zamanda işi de deneyimleyerek öğreneceksin, çay servis etmeyi bile göze al ama hukuk bürosuna gir.
Mezun olduğunda çevren ve cv ne dolduracağın deneyimlerin, aynı zamanda kendine bir şeyler alabileceğin paran olacak.
Mezun olduğunda da çek git!!!
Ardına bakma çek git.
Üni süresince de gururunu bir kenara bırak, açık açık para iste babandan.
Yok değil sonuçta, ayıp da değil.
Güzel bir dille anlatırsan, babanın anlayacağını en azından annenin senle layığıyla ilgilenmeyip, paraya ihtiyacın olduğunu görecektir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X