Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

Anladım canım çok sağol, kısalırsa diye öncesinde önlem almak yerine kısalırsa yapılıyor, ilerleyen haftalarda da erken doğumu tam tersi tetikleyebiliyormuş diye duymuştum, hepsinin bir riski var demek ki... şimdilik iyi diyorsun benimki inşallah böyle devam eder

Takipte ol. İkiz gebelik zaten riskli gebelik o yüzden her zaman imkan olmasa da arada riskli gebelik dr sine gitmeni tavsiye ederim...

Kasım Ayı Dünyada "Erken Doğum Farkındalık Ayı" Yazdır e-Posta

Kasım Ayı Dünyada Kasım ayı tüm dünyada, prematurite farkındalık ayı olarak erken doğumun önemi, öncü belirtileri ve engelleme yolları hakkında yoğun olarak eğitim, bilgilendirme yapılarak farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Kasım ayının 17 si de "Dünya Prematurite Günü" olarak ilan edilmiş durumda.

Dünyada her 8 bebekten biri erken doğmakta ve her yıl 15 milyon prematür bebek doğmaktadır. Ne yazık ki bu bebeklerin de 1.1 milyonu kaybedilmektedir. Türkiye'de erken doğum oranı % 12 olup dünya sıralamasında 56. Sırada yer almaktayız. Anne karnındaki ve doğumdan sonraki ilk aydaki (yenidoğan dönemindeki ) kayıpların % 70 inden erken doğum sorumlu. 5 yaşına kadar olan çocuk ölümlerinin % 40'ı yenidoğan döneminde olmaktaki burada 1. Sebep erken doğum, tüm 5 yaş altı ölümlerde de erken doğum 2. olarak yer almaktadır. Cerebral palsylerin ( spastik çocuk ) % 50 sinde, çocukluk çağı körlüklerinin de % 30 undan prematurite sorumludur.

Hem ülkemiz hem de tüm dünya için önemi çok ciddi olan bu problem; erken doğum için risk faktörleri, korunma yolları, tahmin ve tedavi yolları hakkında; halkı, anne adaylarını ve gebeleri bilgilendirme, bilinçlendirme ve eğitim ile % 75 oranında azaltılabilmektedir.

2010 yılında Birleşmiş Milletler Genel sekreteri Ban Ki-moon un bile devreye girdiği "her anne her çocuk" bilinçlendirme projesi ile tüm dünyada konuya ilgi büyüktür ve 30 dan fazla örgüt bu konuda politika yapıcılar ile beraber çalışmaktadır

femicalden

Akşam görüşmüştüm Paşamla. Arda Bey bakmış vajinal. Rahimde 2 cm açılma olmuş. Sancılar da başlamış mağnezyum artı bebeğin beyin gelişimi için pompayla bir ilaç veriliyormuş. (Nasıl bir şey fikrim yok) Bir saat bile kalsa kar demiş. Ekip hazır acil durum için. Arda Bey sürekli bilgilendiriliyormuş bu konuda... Biraz daha dayanır inşallah...

Ah canim.benim. en azindab emin ellerde insalla dunyaya gelsede en iyi sartlarda bakilcak zorluda olsa pasam bir gun hastaneden yavrusu ile cikicak
Dualarm.onlarla

Pasamdn haber varmi kizlar dogum yaptimi yoksa bilen yazsn lutfen su mubarek gecede rabbm hakkinda hayrlisni versn bebwgni ona bagslasn

ahh ahh..bugünde 2 cm açıklık...daha 2 gün önce rahim kapalıydı tedavi altındayken bile olacak olan oluyor demek..
bizler neden bir bebeğe bu kadar zor sahip oluyoruz..
bugün zaten moralim çok kötüydü bu haberlerle tam çöktüm..
Paşam için dualarımızdan başka elden ne gelir

İnsallah en az 1-2 hafta daha dayanırlar..Paşam bu sefer kucağında bebeğiyle çıkar o hastaneden...

Çok sağol canım evet ilk hamileliğim, iltihap tabi bebekler için zararlı artik doktor ne derse, ben en azından ara ara kontrol etmesi için hatırlatırım, alttan baktırmak daha doğru sonuç verir değil mi? İdrar yolu iltihabı da mı kısalmaya sebep oluyor?

Takipte ol. İkiz gebelik zaten riskli gebelik o yüzden her zaman imkan olmasa da arada riskli gebelik dr sine gitmeni tavsiye ederim...

Doğru söylüyorsun canım daha da dikkat etmem lazım, tüp bebek doktorum ankara başkent prof Hulusi bey, deneyimli bir doktor ama yoğun. İnşallah o yoğunlukta birşeyler atlanmaz perinatolog değil ama prof filiz hanim sanirim riskli gebelik uzmani 2-3 kez belli haftalarda ona gönderiyormus. Benim bu Ölçümü yapan da Filiz hnm zaten...

evet canım sen uyar kontrol etmesi için..alttan ölçüm evet en güvenilir olanı..
yukardan usg ile de bakılıyormuş ama bu gerçek sonucu çıkarmıyormuş..

evet idrar yolu iltihabı yani enfeksiyon da kısalma yapar..
ama sen en kötüyü düşünme..sadece dikkatli ol doktorun istemese de sık sık enfeksiyon takibi,crp,idrar kültürü yaptır..
ünv hastanelerinde belki bunları istediğin zaman yaptıramazsın dısardan bir labaratuar ya da ssk gecen bir özel hastane öneririm.

ayrıca sakın yorma kendini,fazla ayakta kalma,yürüme..
yemek wc harici hep ayaklarını uzat yat..
en azından 30.haftana kadar herseyden koru kendini..
benim kaybım var da çok hassasım o yüzden..
seni stresse sokmak istemem sadece tavsiyelerim..bir bebeğe sahip olmak öle zor ki bizim için..

selam mmery daha buradan seninle yazışmıştık.ben haziran ayında 23haftalık bebeğimi serklaj yapıldıktan sonra kaybetmiştim.3aydır korunmuyorum maalesef daha hamile kalamadım.fakat sizler sayesinde yalnız olmadığımın farkındayım.zor günlerimi atlattığıma inanıyorum bugünlerde ve bende artık siz arkadaşlarımın yanındayım inşallah.sevgiyle

Paşamın eşi aradı şimdi sancıları başlamış Arda Bey'i bekliyorlarmış. Ne büyük tevafuk oldu oldu Ahmet Arda'mda geçen sene bu gün doğmuştu. Allah yardımcıları olsun...

Paşamın eşi aradı şimdi sancıları başlamış Arda Bey'i bekliyorlarmış. Ne büyük tevafuk oldu oldu Ahmet Arda'mda geçen sene bu gün doğmuştu. Allah yardımcıları olsun...
Bende onu merak ettim Rabbim yardımcısı olsun 900 gr premature bi bebeğin teyzesiyim şimdi 12 yaşından inanıyorum herşey güzel olucak Allah I'n izniyle

Şimdi konuştum eşiyle. Erkek bebekmiş hemşire kilosunu söylememiş çok tatlı bebek demiş:)) maşallah...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…