Sağlıklı Besleniyoruz

Ferrarisinisatanbilge

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2019
15
20
33
Merhaba arkadaşlar, ben birkaç aydır sağlıklı beslenmeye çalışıyorum. Zayıflamak için değil çünkü zaten ideal kilo aralığımdayım. Neler yapıyorum size onlardan bahsetmek istiyorum. Sizler de bana önerilerinizi yazarsanız çok memnun olurum.

Öncelikle ben her sabah kahvaltımı yapıyorum, beyaz ekmek yerine buğday unlu veya tahilli ekmek tüketiyorum, bir sonraki teneffüste (yaklaşık 40 dakika sonra) bir kaseye kefir ve biraz yulaf ezmesi karıştırıp yiyorum. Yulaf bağırsaklar için çok faydalı kefirinse faydaları saymakla bitmez. Daha sonra eve gidene kadar ara ara ceviz, kuru üzüm veya kuru meyve gibi şeyler tüketiyorum. Yanıma almissam bir de meyve yiyorum ama meyveyi her gün tuketmiyorum. Eve geldiğimde ise (saat 14.00) genellikle eşim gelene kadar bir şey yemiyorum belki meyve belki kuru yemiş... Eşim geldiğinde ise 19.00'da yemek yiyoruz tüm yemeklerimi zeytin yağıyla yapıyorum ve 2 kaşıktan fazla kullanmamaya çalışıyorum. Evde en çok pişen yemekler brokoli, pirasa, karnabahar ve semizotu(pirinçli) bu yemeklere eşim de ben de bayiliyoruz. Veeee en önemlisi günde en az 1,5 lt su içmeye çalışıyorum. Kahvaltıda kullandığım yumurtalari bir tanidigimizin çiftliğinden getirtiyoruz. Ama henüz doğal süt bulamadım. :KK43: Eveeet hemen hemen her gün böyle bir beslenme alışkanlığına sahibim sizden de öneriler bekliyorum ama lutfen zayıflatmaya yönelik olmasın.

Tam benlik konu... Ben sağlıklı beslenmek zorundayım mide-bağırsak rahatsızlığımdan ötürü. 4 yıldır da o şekilde besleniyorum. Gluten yok, şeker yok, katkı maddeli ürün yok.
Hatta son dönemde alerji yüzünden 3 aydır baklagil süt süt ürünü bile tüketemiyorum....
Hep zayıf biriydim bu süreçte daha da zayıfladım kopacak gibiyim resmen.

Kuruyemiş, kuru meyve yiyerek kalori almaya çalışıyorum ama onları da çok yiyince midemi rahatsız ediyor. Hem kısıtlı beslenip hem kilo alabilmek isterdim... :KK48::KK48:
Ben de zeytinyağı tereyağı ve hindistan cevizi yağı dışında yağ kullanmıyorum.

Onun haricinde marketten bir şey almıyorum elimden geldiğince. Sebze- meyveyi semt pazarından alıyorum, yumurta, tavuk vs de hep çiftliklerden mera hayvancılığı yapan yerlerden bulmaya çalışıyorum.

Normal pirinç yerine glisemik endeksi daha düşük olduğu için basmati veya siyah pirinç,
Bulgur yerine kinoa,
Ekmek yerine de karabuğday ekmeği tüketiyoruz.
Ayrıca tatlı kurabiye poğaçadan tutun da çorbalara kıvam vermek için bile karabuğday unu kullanıyorum...

Yani ağırlıklı olarak gluten ve şekerden kaçmaya çalışıyorum.

Tam benlik konu... Ben sağlıklı beslenmek zorundayım mide-bağırsak rahatsızlığımdan ötürü. 4 yıldır da o şekilde besleniyorum. Gluten yok, şeker yok, katkı maddeli ürün yok.
Hatta son dönemde alerji yüzünden 3 aydır baklagil süt süt ürünü bile tüketemiyorum....
Hep zayıf biriydim bu süreçte daha da zayıfladım kopacak gibiyim resmen.

Kuruyemiş, kuru meyve yiyerek kalori almaya çalışıyorum ama onları da çok yiyince midemi rahatsız ediyor. Hem kısıtlı beslenip hem kilo alabilmek isterdim... :KK48::KK48:
Ben de zeytinyağı tereyağı ve hindistan cevizi yağı dışında yağ kullanmıyorum.

Onun haricinde marketten bir şey almıyorum elimden geldiğince. Sebze- meyveyi semt pazarından alıyorum, yumurta, tavuk vs de hep çiftliklerden mera hayvancılığı yapan yerlerden bulmaya çalışıyorum.

Normal pirinç yerine glisemik endeksi daha düşük olduğu için basmati veya siyah pirinç,
Bulgur yerine kinoa,
Ekmek yerine de karabuğday ekmeği tüketiyoruz.
Ayrıca tatlı kurabiye poğaçadan tutun da çorbalara kıvam vermek için bile karabuğday unu kullanıyorum...

Yani ağırlıklı olarak gluten ve şekerden kaçmaya çalışıyorum.
Bravo takdir ettim, ben hâlâ o kadar dikkat edemiyorum hatta ara ara kaçamak yapıp abur cubur yemeye başladım. Şimdi yaz mevsimindeyiz yazları çok yemek yiyemiyorum bu da sağlıksız tabi. Yaz için önerileriniz var mı? Hafif.

Merhaba ben de katılabilirim devamsanız
Valla ben sizlerin önerileri için açtım başlığı. Ne yapıyor insanlar bu sağlıklı beslenmeyle ilgili öğrenip uygulamaya çalışıyorum. Kendi yaptıklarımı yukarıda yazmıştım. Sizin beslenme önerileriniz nasıl? Birbirimize destek olursak günlük menü oluştururuz. :) Sevgiler.

Valla ben sizlerin önerileri için açtım başlığı. Ne yapıyor insanlar bu sağlıklı beslenmeyle ilgili öğrenip uygulamaya çalışıyorum. Kendi yaptıklarımı yukarıda yazmıştım. Sizin beslenme önerileriniz nasıl? Birbirimize destek olursak günlük menü oluştururuz. :) Sevgiler.
Teşekkür ederiz
Mesela birbirimize günlük yediğimiz vitaminli besinleri yazarak motive etmeye çalışabiliriz
Bir muz yedim
Bir kase yoğurt gibi...

X